Andrzej Duda: Mamy jeszcze zapasy węgla na 200 lat. Sprawdzamy

fot. lukasz kaczanowski / polska press

Tomasz Szymczyk

Podczas odbywającego się w Katowicach szczytu klimatycznego prezydent Andrzej Duda stwierdził, że węgla w Polsce wystarczy na dwieście lat. - Węgiel jest naszym strategicznym surowcem. Jak podają eksperci, mamy jeszcze zapasy węgla na 200 lat i trudno, żebyśmy z naszego surowca całkowicie zrezygnowali – mówił prezydent pierwszego dnia szczytu COP24.

200 lat? W kraju działa o wiele mniej kopalń niż jeszcze przed dwudziestu laty, a dodatkowo wciąż przyjeżdża do nas węgiel z Rosji. Czy rzeczywiście możemy jeszcze wydobywać węgiel przez dwa stulecia?

Katowicki COP zorganizowano, by wypracować nowe rozwiązania przeciwdziałające zmianom klimatycznym na Ziemi. Zmiany powodowane są w ogromnej mierze emisją CO2 i spalaniem węgla. Polska - mimo ograniczenia wydobycia - wciąż jest znaczącym producentem czarnego surowca. W 2017 roku na powierzchnię wyjechało ok. 65 milionów ton węgla, ale w 2008 roku były to jeszcze 84 miliony ton, a w 1995 - 137 milionów. Więcej węgla niż w Polsce wydobywa się dzisiaj w Chinach, Stanach Zjednoczonych, Indiach, Australii, Indonezji, Rosji i RPA. Wydobycie węgla wciąż odbywa się w Górnośląskim Zagłębiu Węglowym i stosunkowo nowym Lubelskim Zagłębiu Węglowym. Z przyczyn geologicznych i ekonomicznych zrezygnowano za to z wydobycia w rejonie Wałbrzycha i Nowej Rudy. Węgiel pod ziemią jest. Pytanie, na ile skomplikowane technicznie jest wydobywanie tych złóż, a co za tym idzie - jaka jest opłacalność ich wydobycia. Czy rzeczywiście dwieście lat będziemy wydobywać węgiel?

- Na 200 lat wystarczy nam zasobów geologicznych przy zachowaniu obecnego poziomu wydobycia, czyli około 60 milionów ton rocznie - mówi Jerzy Markowski, były senator i wiceminister przemysłu i handlu odpowiedzialny za górnictwo.

Ten zasób węgla to jednak coś innego niż złoża, które opłaca się wydobywać.

Markowski dodaje, że poziom 60 mln ton rocznie trudno będzie w Polsce utrzymać, bo co roku z naszych kopalń wyjeżdża na powierzchnię mniej węgla. - Za to 18 milionów ton węgla importujemy z Rosji - zaznacza.

Jerzy Markowski uważa jednak, że władze powinny zweryfikować swoje decyzje o zamknięciu takich kopalń jak np. Makoszowy w Zabrzu. Powinny się też, jego zdaniem, otworzyć na prywatnych i zagranicznych przedsiębiorców, którzy chcą w górnictwo inwestować.

Z danymi przedstawionymi przez prezydenta Andrzeja Dudę nie może w pełni zgodzić się Patryk Białas, działacz ekologiczny, aktywista stowarzyszenia BoMiasto.pl

- Prezydent przedstawił tę liczbę na podstawie danych przygotowanych przez geologów, ale nie o geologię tu chodzi - mówi Patryk Białas. - Nie powinniśmy mówić o tym, na ile węgla nam wystarczy, tylko spojrzeć na ekologiczne i ekonomiczne koszty jego wydobycia. To jest problem, a górnictwo już teraz ekonomicznie się nie domyka - dodaje i zwraca uwagę na gigantyczne koszty środowiskowe. - Nasza atmosfera zbyt szybko się ogrzewa, a niektóre procesy za kilka lat będą nie do zatrzymania. W Niemczech zorganizowano kiedyś okrągły stół i ustalono, że w pewnej perspektywie kraj odejdzie od węgla. U nas tę dyskusję cały czas się odkłada - mówi.

Mniej optymistyczny w ocenie zasobów polskiego górnictwa jest przygotowany dla Greenpeace Polska raport "Zmierzch węgla kamiennego w Polsce". Sporo węgla znajduje się głębiej niż jeden kilometr, a dla autora tego opracowania dra Macieja Wilczyńskiego, byłego głównego geologa kraju, głębokość 1000 m to granica.

- Przy eksploatacji głęboko położonych zasobów potęgują się zagrożenia naturalne, a skuteczne przeciwdziałanie tym zagrożeniom znacznie zwiększa koszty, obniżając bieżącą rentowność wydobycia. W ocenie NIK niecelowe jest ponoszenie wysokich nakładów inwestycyjnych na udostępnienie głęboko położonych zasobów w sytuacji, gdy w minimalnym stopniu eksploatowane są już udostępnione pokłady cienkie. Poniżej 1 000 m głębokości wzrasta przede wszystkim zagrożenie metanowe, termiczne, pożarowe i i groźba tąpnięć - pisze w raporcie dr Wilczyński.

Te argumenty wskazują, że węgiel skończy się dużo wcześniej niż za dwa stulecia. Eksperci mówią o ledwie 20 latach.

Wyższe mandaty od skarbówki z początkiem maja

Więcej na temat:

Komentarze

4000/4000

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

02.01.2019 08:30:13

Super artykul

Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy łamie regulamin, to wyślij nam link do tego artykułu na demaskator24@polskapress.pl

Masz materiał do sprawdzenia?

Prześlij do nas informacje, które weźmiemy pod lupę

Czytaj także

Polecane dla Ciebie