Atak hakerski na stronę Akademii Sztuki Wojskowej. Komendant uczelni rzekomo wzywał żołnierzy do buntu wobec „sił okupacyjnych” z USA

Źródło: rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych.

Andrzej Brzuszkiewicz

- Polska stała się celem złożonej operacji dezinformacyjnej, korespondującej z działaniami Rosji - informuje Stanisław Żaryn, rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych. Hakerzy opublikowali na stronie Akademii Sztuki Wojskowej rzekomy list komendanta uczelni, atakujący Stany Zjednoczone i wzywający żołnierzy do buntu.

Atak przeprowadzono w obszarze polityki militarnej Polski i relacji Polski ze Stanami Zjednoczonymi. Autorzy ataku podmienili jeden z artykułów, umieszczając na stronie Akademii Sztuki Wojskowej fałszywy list komendanta, uderzający w relacje militarne PL-US. List wzywał żołnierzy do buntu wobec „sił okupacyjnych” z USA. Treść kopiowała wątki podnoszone stale przez rosyjską propagandę przeciwko PL i USA - podkreśla Stanisław Żaryn w komunikacie przesłanym do mediów.

Według rzecznika ministra koordynatora służb specjalnych, autorzy rozesłali maile do instytucji międzynarodowych, tj. agend NATO, i krajowych z prośbą o odniesienie się do tez rektora uczelni wojskowej w Polsce. Do tych działań wykorzystano służbowy adres mailowy byłego posła PO, a także jednego z dziennikarzy amerykańskich – prawdopodobnie przejęty.

Na angielskojęzycznym portalu internetowym, trwale zaangażowanym w rosyjskie działania dezinformacyjne, ukazał się artykuł opisujący fałszywy list komendanta polskiej Akademii.

Jednocześnie zamieszczono artykuł na ten temat na portalu lewy.pl i prawy.pl. Na obu portalach podmieniono istniejące wcześniej artykuły. Tekst na ten temat pojawił się również na portalu Podlasie24.pl, wcześniej publikującym mat. o charakterze dezinformacyjnym, oraz w mediach społecznościowych.

CELE działań:

- tworzenie chaosu informacyjnego

- destabilizacja relacji PL-USA i PL-NATO

- osłabianie morale żołnierzy Wojska Polskiego oraz żołnierzy USA w PL

- uderzenie w wiarygodność kadry dowódczej WP

- destabilizacja polskiej polityki obronnej

- podsycanie antyamerykańskich nastrojów w PL

- testowanie reakcji społ. na antyamerykańskie tezy

Identyfikowana operacja dezinformacyjna jest zbieżna z realizowanymi przez Federację Rosyjską działaniami dezinformacyjnymi wymierzonymi w RP. Służby specjalne analizują opisane działania - pisze Stanisław Żaryn, rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych.

Na stronie prawy.pl ukazał się artykuł opisujący atak."Przestępcy artykuł o złowieszczo brzmiącym tytule “Skandaliczny list rektora Akademii Sztuki Wojennej: Politycy PiS prowadzą nas do katastrofy” opublikowali z datą wsteczną na stronie Prawy.pl. (...) Redakcja portalu "Prawy.pl" nie ma nic wspólnego z tym tekstem" - czytamy na portalu.

Na stronie Akademii Sztuki Wojskowej pojawia się komunikat: "Przepraszamy, trwają prace konserwacyjne".

Most w Pilchowicach nie zostanie wysadzony

Więcej na temat:

Komentarze

4000/4000

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

25.06.2020 11:51:23

aaa

Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy łamie regulamin, to wyślij nam link do tego artykułu na demaskator24@polskapress.pl

Masz materiał do sprawdzenia?

Prześlij do nas informacje, które weźmiemy pod lupę

Czytaj także

Polecane dla Ciebie