Bartłomiej M. w trakcie zatrzymania nie miał założonych kajdanek. Czy to zgodne z prawem?

Fot. Marcin Radzimowski / Polska Press

Andrzej Brzuszkiewicz

Zatrzymanemu w poniedziałek przez Centralne Biuro Antykorupcyjne Bartłomiejowi M., byłemu rzecznikowi MON, funkcjonariusze nie założyli kajdanek. W internetowych komentarzach pojawiło się zdziwienie tym faktem, zwłaszcza, że w trakcie wcześniejszych zatrzymań znanych osób używano kajdanek. Sprawdziliśmy, czy postępowanie funkcjonariuszy z Bartłomiejem M. bylo zgodne z prawem.

Zgodnie z prawem, CBA może stosować środki przymusu bezpośredniego, ale nie ma takiego obowiązku.

Przewiezienie zatrzymanych do prokuratury w Tarnobrzegu

W poniedziałek 28 stycznia funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali 6 osób, w tym m.in. Bartłomieja M., byłego rzecznika MON i bliskiego współpracownika szefa resortu Antoniego Macierewicza. W wtorek prokuratura okręgowa w Tarnobrzegu postawiła Bartłomiejowi M. zarzuty powoływania się na wpływy w instytucji państwowej i podjęcie się pośrednictwa w załatwieniu określonych spraw celem uzyskania korzyści majątkowej oraz przekroczenia uprawnień funkcjonariusza publicznego i działania na szkodę spółki Polska Grupa Zbrojeniowa. W środę sąd w Tarnobrzegu aresztował byłego rzecznika MON na trzy miesiące.

Uwagę internautów zwróciły zdjęcia, na których widać, że Bartłomiej M. nie ma założonych kajdanek. Sprowokowało to pytania o zgodność tego z przepisami.

Według art. 15 ustawy o Centralnym Biurze Antykorupcyjnym, "funkcjonariusz CBA może użyć środków przymusu bezpośredniego".

Kiedy można stosować środki przymusu bezpośredniego?

Ustawa o CBA odsyła do art. 11 ustawy o środkach przymusu bezpośredniego i broni palnej, który wymienia, że można ich użyć w przypadku konieczności podjęcia m.in. następujących działań:
1) wyegzekwowania wymaganego prawem zachowania zgodnie z wydanym przez uprawnionego poleceniem;
2) odparcia bezpośredniego, bezprawnego zamachu na życie, zdrowie lub wolność uprawnionego lub innej osoby;
11) zatrzymania osoby, udaremnienia jej ucieczki lub pościgu za tą osobą;
12) pokonania biernego oporu;
13) pokonania czynnego oporu.

Art. 12. ustawy o środkach przymusu bezpośredniego i broni palnej wymienia na liście środków przymusu bezpośredniego m.in. kajdanki.

CBA: Bartłomiej M. nie stwarzał zagrożenia

W wyjaśnieniu przesłanym do redakcji Demaskator24 przez Wydział Komunikacji Społecznej CBA czytamy:

"W wypadku, w którym osoba zatrzymana podporządkowuje się poleceniom funkcjonariuszy oraz nie stwarza zagrożenia dla bezpieczeństwa własnego oraz innych osób, nie ma potrzeby stosowania środków przymusu. W razie zmiany zachowania zatrzymanego środki mogą być zastosowane.

Zatrzymany Bartłomiej M. stosował się do poleceń funkcjonariuszy prowadzących czynności z jego udziałem, nie zachowywał się agresywnie i nie stwarzał zagrożenia."

Frasyniuk zakuty w kajdanki

Dziennikarz Radia Zet Jacek Czarnecki w komentarzu do postu na Twitterze przypomniał sprawę Władysława Frasyniuka. Były działacz opozycji z czasów PRL został zatrzymany 14 lutego 2018 r. w związku z podejrzeniami o naruszenie przez niego nietykalności policjantów w trakcie jednej z miesięcznic smoleńskich. Wtedy funkcjonariusze policji zakuli Frasyniuka w kajdanki, wykręcając mu ręce do tyłu.

8 maja 2018 r. Sąd Rejonowy Warszawa-Mokotów uznał, że użycie kajdanek wobec Frasyniuka było bezpodstawne, bo zatrzymany nie stawiał oporu i współpracował z funkcjonariuszami.

Więcej na temat:

Komentarze

4000/4000

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy łamie regulamin, to wyślij nam link do tego artykułu na demaskator24@polskapress.pl

Masz materiał do sprawdzenia?

Prześlij do nas informacje, które weźmiemy pod lupę

Czytaj także

Polecane dla Ciebie