Błaszczak: Broniarz był posłem SLD. To nieprawda. Prezes ZNP był posłem SLD, ale nie był to Sławomir Broniarz

Andrzej Brzuszkiewicz

Minister obrony Mariusz Błaszczak powiedział w TVP, że prezes ZNP Sławomir Broniarz był posłem SLD. Szef MON nie miał racji. Aktualny przywódca Związku Nauczycielstwa Polskiego nigdy nie był parlamentarzystą. Posłem SLD był za to poprzedni szef ZNP Jan Zaciura.

Szef MON w poniedziałek wystąpił programie "Gość Wiadomości" na antenie TVP 1 i TVP Info. Dziennikarz "Wiadomości" Michał Adamczyk zadał mu "trudne" pytanie dotyczące protestu nauczycieli:

"Czy Pana zdaniem ten strajk ma podłoże polityczne?"

Mariusz Błaszczak odpowiedział: "Dla mnie nie ulega żadnej wątpliwości, że nie przypadkiem w kampanii wyborczej do Parlamentu Europejskiego związek, na którego czele stoi aktywista, który bardzo często występował w różnego rodzaju demonstracjach, myślę tu o Broniarzu, były poseł SLD, przyjmuje taka formę, drastyczną wobec dzieci."

Minister obrony powiedział nieprawdę.

Sławomir Broniarz nigdy nie był posłem ani SLD, ani innej partii politycznej.

Politycy PiS bardzo często ostatnio zarzucają Sławomirowi Broniarzowi, że angażuje ZNP w działania polityczne i współpracuje z opozycją.

Słowa ministra Błaszczaka chyba nie były przypadkowe, bo powtórzył je jeszcze raz w części programu emitowanej tylko na antenie TVP Info.

Prowadzący rozmowę Michał Adamczyk "dociskał" swojego gościa: "Jest wiele pytań dlaczego Sławomir Broniarz dziś organizuje tak dużą akcję protestacyjną, akcje strajkową, a nie robił tego wcześniej, na przykład kiedy były mrożone płace nauczycieli przez 5 lat, i wtedy, gdy podwyższano wiek emerytalny wszystkim nauczycielom."

Szef MON zgodził się z dziennikarzem TVP:

"To prawda. Wygląda na to, że mamy do czynienia z politykiem, który założył maskę związkowca, a który ma ma cele polityczne, które chce zrealizować. Był przecież posłem SLD, teraz SLD jest w Koalicji Europejskiej razem z PO, PSL-em, a więc wygląda to na spór polityczny"

Na Twitterze zwróciła na to uwagę dziennikarka Gazeta.pl Wiktoria Beczek. Jej tweeta skomentował były szef MON Tomasz Siemoniak z PO: "Publiczne kłamstwo ministra Błaszczaka. "Ten człowiek w życiu słowa prawdy nie powiedział".

Warto jednak przypomnieć, że posłem SLD był poprzedni prezes ZNP Jan Zaciura, a Związek Nauczycielstwa Polskiego był zbiorowym członkiem SLD. Ale było to w poprzednim stuleciu.

Sojusz Lewicy Demokratycznej to w latach w latach 1991-1999 koalicja partii, organizacji społecznych i związków zawodowych, tworzona na potrzeby wyborów parlamentarnych. Jan Zaciura wprowadził ZNP do SLD przed wyborami w roku 1993. Członkostwo ZNP w SLD zostało przedłużone w 1997 r.

Jan Zaciura był posłem SLD przez dwie kadencje w latach 1993-2001. Kierował ZNP do 1998 r. W tym roku stanowisko prezesa ZNP objął Sławomir Broniarz.

Sojusz Lewicy Demokratycznej przekształcił się w partię w 1999 r.

Posłem SLD był też przez trzy kadencje wiceprezes ZNP Krzysztof Baszczyński w latach 1993-2005.

W Akademii Demaskatora podpowiadamy jak sprawdzać fakty

Wideo

Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

2019.04.12 10:18:34

Płaszczak -Ucho Prezesa. I wszystko jasne.

2019.04.11 11:22:08

Panie Błaszczak, podnóżku prezesa, a z czyjej partii radnym jest Proksa???

2019.04.11 09:54:39

ten rząd to najgorszy jaki mógł nam sie przytrwfić kaczyński i jego błazny doprowadzaja kraj do ruiny okradają polaków w beszczelny sposób a to wrzystko przez rozdawnictwoi bezmyślność kaczynski to chory człowiek i jego interesuje tylko władza nie naród.

2019.04.10 22:26:59

Wszystkim odsuniętym od władzy ludziom lewicy i Platformy chodzi tylko o zatopienie świetnego rządu PIS. Wtedy odzyskali by stanowiska i część nie trafiła by do więzień. Im nie chodzi o nauczycieli , Im nie chodzi o Polskę. Im chodzi o władzę i pieniądze, które mieli nadzieję robić jeszcze przez długie lata, okradając Polaków. Ludzie nie dajcie się wkręcać w te pokrętne historie. Mamy super rząd i oby rządził jak najdłużej

2019.04.10 09:53:35

Może niech Błaszczak o swoim ojcu coś opowie, to jest bardziej ciekawe. Ładny życiorys, służba komunistom, przynależność do PZPR o tym proszę opowiedzieć i tym się pochwalić

2019.04.10 08:59:37

Czyli łże jak pies... Ale to, że osobistą sekretarką Jarosława Kaczyńskiego jest niejaka Pani Basia, która pracowała dla komunistycznych rządów - była sekretarką gen. Michała Janiszewskiego, prawej ręki gen. Wojciecha Jaruzelskiego - to mu w ogóle nie przeszkadza. O byłych tajnych współpracownikach SB we władzach PiSowskiej spółki "Srebrna" nie wspominając.

2019.04.10 08:51:20

Błaszczak opluł Broniarza, bo taki miał cel. A gdyby nawet był w SLD, to co...? Tow, Jasiński w PISie jakoś mu nie przeszkadza, choć był sekretarzem KC PZPR?

2019.04.10 08:33:41

Niech kłamca Błaszczak lepiej powie dlaczego od trzech lat Polska coraz bardziej spada w rankingu Global Firepower? PiS dokonuje takiej samej katastrofy w armii jak zrobił w stadninach, puszczach, rolnictwie, służbie zdrowia czy edukacji!

2019.04.10 07:50:03

Tak kłamie PIS na swojej tubie propagandowej czyli TVPIS Tych kłamstw nie odwołuje nastawiając swój elektorat negatywnie do innych !!

To podłe metody zemszczą się i obrócą przeciw nim !!! Większość PISU to dawni działacze PZPR i prokuratury stanu wojennego ale o tym panie Piotrowicz się nie mówi swoim wyborcom --- bo po co - prawda ?

2019.04.09 15:59:30

Tych czerwiannych sQur-synów pO ich czynach poznajemy.

Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy łamie regulamin, to wyślij nam link do tego artykułu na demaskator24@polskapress.pl

Masz materiał do sprawdzenia?

Prześlij do nas informacje, które weźmiemy pod lupę

Czytaj także

Polecane dla Ciebie