Cimoszewicz popiera zwrot żydowskiego mienia bezspadkowego? Wyrwany z całości cytat wywołał burzę w Internecie

Fot. Marek Szawdyn / Polska Press

Andrzej Brzuszkiewicz

Cytat z wywiadu Włodzimierza Cimoszewicza, umieszczony na koncie programu TVN24 "Kropka nad i" na Twitterze, wywołał oburzenie prawicowych polityków i dziennikarzy. Jego słowa odebrano jako poparcie dla płacenia przez Polskę odszkodowań za bezspadkowe mienie żydowskie. Tymczasem w wywiadzie Cimoszewicz mówi wprost, że nie jest to możliwe.

We wtorek wieczorem na antenie TVN24 w programie "Kropka nad i" Monika Olejnik rozmawiała z byłym premierem Włodzimierzem Cimoszewiczem, kandydującym z listy Koalicji Europejskiej do europarlamentu. Wywiad dotyczył m.in. kwestii zwrotu mienia żydowskiego pozostawionego w kraju. Na koncie programu na Twitterze pojawił się cytat:

"Cimoszewicz o amerykańskiej ustawie 447: W naszym kraju za cnotę uważa się obronę tego, żeby nie zwrócić tego co się komuś należy tylko dlatego, że był Żydem, do tego ofiarą holokaustu."

Oburzenie na słowa Cimoszewicza

"Mocny kandydat na najgłupszą wypowiedź polityczną miesiąca" - tak na ten cytat na Twitterze zareagował Marcin Makowski, dziennikarz "Do Rzeczy" i wp.pl.

"Wypowiedź Cimoszewicza, jedynki na liście KE w stolicy, daje jasność: zwycięstwo Koalicji Europejskiej oznacza wypłaty roszczeń" - skomentował poseł PiS Marcin Horała.

Inny poseł Zjednoczonej Prawicy, Patryk Jaki, napisał również na Twitterze: "Skandal! PO chce płacić za mienie bezspadkowe zgodnie z „Deklaracją Terezińską” zaakceptowaną przez rząd PO w 2009. Wzywam @SchetynadlaPO aby wyjaśnił czy POKO zapłaci z polskich podatków jak wygra wybory?"

Tymczasem w programie "Kropka nad i" Włodzimierz Cimoszewicz mówił wprost, że zwrot żydowskiego mienia bezspadkowego jest niemożliwy.

Czynienie rejwachu wokół rzekomych roszczeń światowych organizacji żydowskich, tego dotyczących, jest kompletnym nieporozumieniem, jest oszukiwaniem ludzi. Nikt nie ma możliwości ściągania tego mienia, włącznie z najpoważniejszymi, światowymi organizacjami żydowskimi. Dlatego, że nie mają takiego prawa. Prawo wynika z reguł dziedziczenia, reguł spadkobrania. I jeśli nie ma spadkobierców, to w tym przypadku ono pozostaje własnością państwa polskiego.

Cytat opublikowany na Twitterze był prawdziwy, ale nie dotyczył żydowskiego mienia bezspadkowego. Cimoszewicz mówił w wywiadzie o tym, że każdy spadkobierca przedwojennej własności utraconej w czasie Holokaustu może dochodzić swoich praw przed sądem. Wcześniej premier Mateusz Morawiecki zapowiedział uchwalenie prawa, które zabezpieczy Polskę przed wszystkimi roszczeniami związanymi z II wojną światową.

Tzw. ustawa 447 to amerykańskie prawo, które prezydent Donald Trump podpisał w maju 2018 r. Zgodnie z nim, sekretarz stanu USA został zobowiązany do przedstawienia co roku sprawozdania z realizacji ustaleń zawartych w Deklaracji Terezińskiej. Deklaracja ta jest niezobowiązującą listą podstawowych zasad, mających ułatwić procedury odzyskania mienia utraconego w czasie Holokaustu. Ustawa 447 nie przewiduje żadnych kar dla państw, które nie zrealizowały jej postanowień Deklaracji Terezińskiej.

Poniżej zapis fragmentu wywiadu Moniki Olejnik z Włodzimierzem Cimoszewiczem:

"Wypowiedzi Kaczyńskiego czy Morawieckiego dotyczące jakiś odszkodowań. Nikt nie mówi o żadnych odszkodowaniach. Są nierozwiązane problemy reprywatyzacji generalnie i zwrotu indywidualnego, prywatnego mienia osób narodowości żydowskiej będących mieszkańcami czy po prostu obywatelami naszego kraju, ofiar Holokaustu. Nikt, ani Morawiecki, ani Kaczyński nie odbierze spadkobiercom tych osób prawa do stawania przed sądem i dochodzenia swojej własności, bo prawo własności jest gwarantowane przez konstytucję.

Innym problemem jest tzw. kwestia mienia bezspadkowego, tam gdzie nie ma ludzi, którzy mogą udowodnić swoje prawa, swój tytuł do spadkobrania. Otóż takie mienie, i to na podstawie komunistycznego dekretu o nacjonalizacji mienia niemieckiego, stało się własnością państwa polskiego i pozostanie własnością państwa polskiego.

Czynienie rejwachu wokół rzekomych roszczeń światowych organizacji żydowskich, tego dotyczących, jest kompletnym nieporozumieniem, jest oszukiwaniem ludzi. Nikt nie ma możliwości ściągania tego mienia, włącznie z najpoważniejszymi, światowymi organizacjami żydowskimi. Dlatego, że nie mają takiego prawa. Prawo wynika z reguł dziedziczenia, reguł spadkobrania. I jeśli nie ma spadkobierców, to w tym przypadku ono pozostaje własnością państwa polskiego.

Monika Olejnik: A ta ustawa 447, uchwalone przez Kongres USA?

Ona zobowiązuje Departament Stanu do poinformowania Kongresu jak postępują procedury reprywatyzacyjne w państwach, które podpisały, włącznie z Polską, tzw. Deklarację Terezińską, dotyczącą tej kwestii. To jest bardzo bolesna rzecz.

Monika Olejnik: Takie słowa Jarosława Kaczyńskiego: - Nie myśmy mordowali, nie myśmy doprowadzili do gigantycznych zniszczeń. To co zostało przez Niemców całkowicie zniszczone, myśmy to odbudowali. A teraz mamy jeszcze za to płacić? To jest niebywała bezczelność - mówi Jarosław Kaczyński. Po co takie słowa?

To jest po prostu kłamstwo. To jest wszystko kłamstwo. Powtarzam, że jeżeli o coś chodzi, to chodzi o restytucję mienia, zwrot majątku prywatnych osób, które były właścicielami. Czy ktoś dlatego, że był Żydem, był gorszym właścicielem domu w polskim mieście niż ktoś, kto był Polakiem etnicznym? Był takim samym obywatelem z takimi samymi prawami naszego państwa. Jego synowie czy wnukowie czy prawnukowie mają dokładnie taki sam tytuł jak prawnukowie polskiego właściciela domu.

Monika Olejnik: Wszystko jedno czy mają obywatelstwo polskie?

To jest oczywiście wszystko jedno.

Monika Olejnik: Skąd się wzięła ta retoryka?

Oni graja antysemityzmem. Oni graja w taki sposób, a ci bojówkarze łysi z narodowców w inny sposób. Tamci mówią o zdecydowanych działaniach. Wiadomo, jaka pogróżka jest w tym zawarta. Morawiecki i Kaczyński o zdecydowanych działaniach z pałką w ręku nie mówią, ale mówią o czynieniu bezprawia jako o cnocie patriotycznej. To jest coś, co kompromituje nasz kraj po raz kolejny. Za cnotę uważa się obronę tego, żeby nie zwrócić tego, co się komuś należy, tylko dlatego, że jest Żydem, czy był Żydem. I do tego ofiarą Holokaustu."

"Pełna wypowiedź brzmi jednak trochę inaczej" - zauważył po pewnym czasie Patryk Jaki. Stwierdził jednak, że mimo to PO powinna wytłumaczyć się "dlaczego zgodziła się na deklaracje z 2009 i czy podtrzymuje zawarte tam tezy o zwrocie mienia bezspadkowego?"

Więcej na temat:

Komentarze

4000/4000

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

31.05.2019 06:50:46

zawsze swój bedzie dla swego bliski.

23.05.2019 10:04:50

"Za cnotę uważa się obronę tego, żeby nie zwrócić tego, co się komuś należy, tylko dlatego, że jest Żydem, czy był Żydem. I do tego ofiarą Holokaustu." - to jest bezczelne kłamstwo i słusznie z tego powodu wybuchła burza. A ten artykuł próbuje przesuwać sedno gdzie indziej.

23.05.2019 07:23:16

Jak ma ochote to niech oda zydom to co nakradl za swoich rzadow

22.05.2019 15:27:04

chej Gosc jestes Pijany co to za brednie piszesz

22.05.2019 15:18:58

Facet który jeżdzil autem bez badań diagnostycznych i uciekł z miejsca wypadku, okradł wynajmowaną leśniczowkę , był premierem i stanowił prawo. teraz ma zarzuty dla Polaków scierwo.

22.05.2019 14:45:16

reprywatyzacja w Warszawie pod kierunkiem p. Jakiego dotyczy tylko obywateli narodowości polskiej czy też obywateli polskich innych narodowości w tym żydowskiej ? Jeśli wszystkich obywateli to p. Kaczyński jest manipulantem a wraz z nim cała rzesza tzw. dziennikarzy biorących udział w procederze kłamstw .

Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy łamie regulamin, to wyślij nam link do tego artykułu na demaskator24@polskapress.pl

Masz materiał do sprawdzenia?

Prześlij do nas informacje, które weźmiemy pod lupę

Czytaj także

Polecane dla Ciebie