Clint Eastwood żyje. W internecie wróciła fałszywa informacja o śmierci aktora. "Uśmiercanie" znanych ludzi to klasyka fake news

Ilustracja: hollywood.overseasdaily.com

Andrzej Brzuszkiewicz

Clint Eastwood nie żyje - taką informację przekazują od kilka dni użytkownicy mediów społecznościowych, również w Polsce. Tymczasem znany aktor żyje. Fałszywe doniesienia o śmierci znanych osób pojawiają się regularnie w internecie.

"Aktor i reżyser Clint Eastwood zmarł na atak serca w wieku 89 lat. Kręcił telewizyjną reklamę" - taką informację zamieścił jeden z użytkowników Twittera.

Użytkownik @GrenvilleClive informuje na swoim twitterowym profilu, że mieszka w Wielkiej Brytanii. Na Twitterze publikuje bardzo dużo postów popierających twardy brexit, w tym zachętę do podpisania petycji na rzecz wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej bez umowy. @GrenvilleClive wrzuca często linki do mało znanych stron internetowych lub skrajnie prawicowych, jak Breitbart.com.

@GrenvilleClive nie ma zdjęcia profilowego, co nie dodaje mu wiarygodności. Ma zaledwie 520 obserwujących i znacznie więcej, bo 4882 obserwowanych kont. Wrzuca wiele postów każdego dnia. Takie cechy mają często konta fejkowe, czyli takie, które zostały stworzone do rozpowszechniania fałszywych informacji.

Warto przypomnieć, że kampania na rzecz brexitu w 2016 r. obfitowała w fake newsy, rozpowszechniane zwłaszcza w mediach społecznościowych.

"Uśmiercanie" znanych ludzi

Informacja o śmierci Clinta Eastwooda pojawia się na mało wiarygodnych kontach w mediach społecznościowych, ale jest przekazywana później przez autentycznie zmartwionych, zwykłych użytkowników.

O fałszywej informacji na temat śmierci aktora napisał m.in. amerykański serwis LeadStories.com, specjalizujący się w demaskowaniu fake newsów. "It is a celebrity death hoax" - czyli powtarzające się w internecie "uśmiercanie" gwiazdy kina, muzyki lub telewizji.

Serwis LeadStories.com zauważył, że fake news pojawił się na koncie jednego z użytkowników Youtube. Krótki filmik składający się ze zdjęć znanego aktora został opatrzony tekstem:

Clint Eastwood was born in 1930
Rest in peace
1930-2019
Clint Eastwood
CNN

Oczywiście, znana amerykańska telewizja CNN nie podawała informacji o śmierci artysty.

Według redakcji LeadStories.com, youtube'owe konto zostało założone tydzień temu na Filipinach. Można znaleźć na nim m.in. doniesienia o krytycznym stanie byłego prezydenta USA Baracka Obamy, który został postrzelony przez snajpera Państwa Islamskiego, czy o śmierci gwiazdy kina Toma Cruise'a podczas kręcenia scen kaskaderskich do filmu "Top Gun 2". Obie informacje też nie sa prawdziwe.

Fake newsy o śmierci gwiazd również w Polsce

Fałszywe doniesienia na temat śmierci znanych osób docierają również do Polski. Niektóre gwiazdy są "uśmiercane" kilka razy. Na polskim Wykopie informacja o śmierci Clinta Eastwooda pojawiła się już na przykład w październiku 2015 r.

Ale "celebrity death hoax" w Polsce dotyczy nie tylko zagranicznych gwiazd. Co jakiś czas fałszywe informacje o śmierci znanej osoby pojawiają się w mediach społecznościowych, ale również w tradycyjnych mediach.

W lipcu br. wiele redakcji podało informację o śmierci w wieku 95 lat Adama Słodowego, popularnego w czasach PRL autora telewizyjnego programu "Zrób to sam". Fałszywe doniesienia zdementowała rodzina Słodowego.

14 maja 2014 r. nieprawdziwą informację o śmierci generała Wojciecha Jaruzelskiego opublikował serwis Fakt.pl, a za nim kilka innych redakcji. Wojciech Jaruzelski przebywał wtedy w ciężkim stanie w szpitalu. Zmarł 11 dni później.

Zobacz jak weryfikować autentyczność kont w serwisach społecznościowych.

Więcej na temat:

Komentarze

4000/4000

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

04.09.2019 14:01:57

Cześć, jesteś zainteresowany prawdziwymi spotkaniami seksualnymi w swoim mieście? Więc wypróbuj tę stronę - http://lady4.fun Nazywam się Emma25, czekam na Ciebie, a na stronie są moje intymne zdjęcia :)

Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy łamie regulamin, to wyślij nam link do tego artykułu na demaskator24@polskapress.pl

Masz materiał do sprawdzenia?

Prześlij do nas informacje, które weźmiemy pod lupę

Czytaj także

Polecane dla Ciebie