"Co to za historia, że w Warszawie na lotnisku przestali honorować strefę Schengen?"

Paweł Wiśniewski

Katarzyna Stańko

Podróżni przyjeżdżający do Polski oraz pasażerowie na lotniskach zaskoczeni są przywróceniem kontroli granicznych. W związku z konferencją na temat Bliskiego Wschodu, która organizowana jest w Warszawie minister spraw wewnętrznych zdecydował o wprowadzaniu wyrywkowych kontroli.

Warszawa jest gospodarzem tegorocznego spotkania dot. bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie (13-14 lutego). Na szczyt do Polski przylecą wiceprezydent USA Mike Pence, premier Izraela Benjamin Netanjahu i szefowie dyplomacji kilku państw Bliskiego Wschodu. W związku z konferencją od 10 do 16 lutego minister spraw wewnętrznych i administracji przywrócił na wszystkich odcinkach granicy wewnętrznej Schengen kontrolę graniczną. Dotyczy to granicy lądowej, powietrznej i morskiej. Podróżujący przekraczający granice powinni mieć przy sobie paszport albo dowód osobisty. Granice na zachodzie oraz południu będzie można przekraczać tylko w wyznaczonych miejscach. Przekroczenie granicy w miejscu do tego niewyznaczonym jest wykroczeniem, za które grozi mandat w wysokości 500 zł Kontrole prowadzone będą w sposób wyrywkowy, a sprawdzane będą jedynie osoby, które wjeżdżają do Polski. Przywrócono również wyrywkowe kontrole na lotniskach w Warszawie oraz w innych miastach.

Premier Mateusz Morawiecki wprowadził dla stolicy drugi stopień alarmowy BRAVO-CRP dot. bezpieczeństwa teleinformatycznego oraz pierwszy stopień alarmowy ALFA. Jak podaje Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, ALFA to najniższy w czterostopniowej skali stopień alarmowy określony w ustawie antyterrorystycznej. Oznacza, że administracja publiczna jest zobowiązana do prowadzenia wzmożonej kontroli miejsc użyteczności publicznej i dużych skupisk ludzi. Dla służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo ważne są informacje o wszelkich niestandardowych sytuacjach. Służby apelują, aby w tych dniach mieszkańcy Warszawy zwracali szczególną uwagę na wszelkie nietypowe sytuacje, np. dziwnie zachowujące się osoby, pozostawiony w miejscach publicznych bagaż, pakunki, paczki itp. oraz samochody (zwłaszcza ciężarowe) zaparkowane w pobliżu miejsc zgromadzeń.

Stopnie alarmowe wprowadza, zmienia i odwołuje premier po zasięgnięciu opinii ministra spraw wewnętrznych i szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.Podobne środki bezpieczeństwa były podejmowane przy organizacji w Polsce innych wydarzeń międzynarodowych, np. szczytu klimatycznego COP24 w Katowicach w 2018 r. i Światowych Dni Młodzieży w 2016 r.

Utrudnienia w Warszawie
"Od poniedziałku do piątku, 11-15 lutego, w rejonie hoteli, w których zatrzymają się delegacje biorące udział w konferencji zostaną, wprowadzone duże zmiany w parkowaniu. Na wielu ulicach będzie obowiązywał zakaz zatrzymywania się (dotyczący także wyznaczonych miejsc postojowych, zatok i chodnika) wraz z tablicą informującą o możliwości wywiezienia pojazdu na koszt właściciela" - czytamy w komunikacie urzędu m.st. Warszawy.
Ze względu na specyfikę wydarzenia służby będą mogły operacyjnie zdecydować o wyłączeniu z ruchu także innych ulic. Wówczas pojazdy komunikacji miejskiej będą kierowane na objazdy najbliższymi przejezdnymi ulicami.
Od poniedziałku, 11 lutego, od godz. 20 do piątku, 15 lutego, do godz. 8 nie będzie można parkować na ulicach: E. Plater na odcinku od Al. Jerozolimskich do Nowogrodzkiej, Nowogrodzkiej na odcinku od E. Plater do Chałubińskiego (po stronie hotelu; wraz z parkingiem przed hotelem). Zamknięty będzie również Plac Zamkowy oraz otoczenie Starego Miasta w Warszawie.

Nauczanie hybrydowe zamiast powrotu do szkół

Więcej na temat:

Komentarze

4000/4000

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy łamie regulamin, to wyślij nam link do tego artykułu na demaskator24@polskapress.pl

Masz materiał do sprawdzenia?

Prześlij do nas informacje, które weźmiemy pod lupę

Czytaj także

Polecane dla Ciebie