Czy francuska policja zmusiła licealistów do klęczenia z podniesionym rękami? Weryfikujemy autentyczność szokujących zdjęć

Katarzyna Stańko

W Internecie pojawiały się zdjęcia i filmy przedstawiające klęczących na ziemi nastolatków z podniesionymi rękami, pilnowanych przez uzbrojonych policjantów. Z podpisów wynika, że zostały zrobione w trakcie aktualnych protestów we Francji. Sprawdzamy, czy zdjęcia rzeczywiście mają związek z demonstracjami "żółtych kamizelek".

Francuska policja 6 grudnia aresztowała dziesiątki licealistów w miejscowości Mantes-la-Jolie około 50 km od Paryża w związku z ich udziałem w protestach ruchu "żółtych kamizelek". Lokalna prefektura policji potwierdziła fakt zatrzymania i przesłuchiwania 146 osób w pobliżu liceum Saint-Exupéry. Metody i brutalność funkcjonariuszy uzasadniono niewystarczającymi siłami okolicznej policji w zderzeniu z agresją nastolatków. Policja poinformowała o dwóch samochodach podpalonych przez nastolatków.

Francuski minister edukacji, Jean-Michel Blanquer na falach publicznego radia France Inter nazwał nagranie i zdjęcia "szokującymi". To cud, że nikt nie zginął podczas tego zatrzymania - mówił Blanquer, dodając jednak, że zdjęcie klęczących nastolatków jest wyrwane z kontekstu. Minister nazwał protesty "żółtych kamizelek" miejską wojną partyzancką, wskazując na stres, w jakim znajdują się policjanci. Wezwał licealistów do zachowania spokoju i do dialogu z nauczycielami i władzami.

Francuscy licealiści biorą udział w trwających od trzech tygodni manifestacjach ruchu "żółtych kamizelek", protestując przeciwko pogarszającej się sytuacji w systemie edukacji oraz ograniczeniom w przyjmowaniu na niektóre kierunki studiów, w tym testom, które zaproponowała administracja prezydenta Macrona.

Autentyczność filmu i zdjęć potwierdza francuska agencja informacyjna AFP i jej serwis AFP Factuel.
Zdjęcia i film opublikowały również na swoich stronach internetowych najważniejsze francuskie dzienniki: Le Figaro, Le Monde oraz inne gazety oraz francuski serwis śledczy Mediapart. Nagranie pojawiło się również w mediach zagranicznych.

Zdjęcie przedstawiające zatrzymanych francuskich licealistów klęczących przed otaczającymi ich policjantami jest prawdziwe.Przyznała to policja.

Nauczanie hybrydowe zamiast powrotu do szkół

Więcej na temat:

Komentarze

4000/4000

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy łamie regulamin, to wyślij nam link do tego artykułu na demaskator24@polskapress.pl

Masz materiał do sprawdzenia?

Prześlij do nas informacje, które weźmiemy pod lupę

Czytaj także

Polecane dla Ciebie