Poprosiliśmy w tej sprawie o komentarz Tomasza Oklejaka, naczelnika wydziału ds. żołnierzy i funkcjonariuszy z biura rzecznika praw obywatelskich. Jak informuje Tomasz Oklejak, żandarmeria wojskowa jest służbą właściwą wobec żołnierzy i wobec pracowników wojska co do zasady (art. 3 ustawy o żandarmerii wojskowej). Mamy jednak jeszcze porozumienie podpisane między żandarmerią a policją. Art.18 a ustawy o policji, która mówi, że w razie zagrożenia bezpieczeństwa i porządku publicznego, jeśli siły policji są niewystarczające lub mogą okazać się niewystarczające, do wykonywania ich zadań w zakresie ochrony i bezpieczeństwa i porządku publicznego prezes rady ministrów na wniosek ministra spraw wewnętrznych w porozumieniu z ministrem obrony narodowej może zarządzić użycie żandarmerii wojskowej do udzielenia pomocy policji.
To jest sytuacja nadzwyczajna, kiedy żandarmom przysługują takie uprawnienia, jakie na co dzień policjantom, jak prawo zatrzymania, legitymowania, użycia siły. Żandarmi mogą stosować te uprawnienia w stosunku do osób cywilnych.
Podsumowując, możemy powiedzieć, że w sytuacji nadzwyczajnej, żandarmi wchodzą w buty policjantów, o ile zostaną spełnione trzy przesłanki: wniosek ministra spraw wewnętrznych oraz zgoda prezesa rady ministrów, wystąpienie zagrożenia dla bezpieczeństwa publicznego oraz sytuacja, kiedy siły policji są niewystarczające.
Żandarmeria Wojskowa zgodnie z prawem może wspierać działania policji na ulicach miast. Żołnierze tej formacji mają wtedy takie same uprawnienia wobec osób cywilnych jak policjanci.
Nauczanie hybrydowe zamiast powrotu do szkół
Komentarze
Masz materiał do sprawdzenia?
Prześlij do nas informacje, które weźmiemy pod lupę