Czy Polskę stać na Piątkę Kaczyńskiego? Rozmowa Demaskator24

fot. piotr smolinski / polska press

Katarzyna Stańko

- Piątka Kaczyńskiego jest niepatriotyczna, ale cenię w niej jeden punkt - mówi Demaskator24 prof. Marek Belka, były premier i były szef Narodowego Banku Polskiego, ekonomista, kandydat do Parlamentu Europejskiego z ramienia Koalicji Europejskiej z okręgu łódzkiego. Jego zdaniem, mamy do czynienia ze spiralą obietnic socjalnych. Kto się wyłamie ten przestaje liczyć się wyborach.

Katarzyna Stańko: Podpisał się Pan pod apelem ekonomistów o rozwagę oraz poszanowanie stabilizacji w finansach publicznych. "Wygrana nie za każdą cenę"?

Prof. Marek Belka: Tak. Podzielam obawy, które to środowisko wyraziło.

Czy Polskę stać na Piątkę Kaczyńskiego?

Jest to pomysł wielce ryzykowny, który zakłada, że Polska będzie rozwijać się w wysokim tempie przez kolejne lata. Taki wzrost jest nie do utrzymania. Po drugie ignoruje problem, skąd zdobyć środki. Wszyscy wiemy, że będzie podwyższony deficyt budżetowy. Przyznaje to zarówno premier Morawiecki, jak i minister Czerwińska. Chodzi o to, aby skądś te środki wziąć. Dotychczas się udawało aktywna politykę społeczną, wzrostem ściągalności podatków. Dziś wiemy, ze luka VAT-owska został już zamknięta. Nie ma co liczyć na więcej. Program ten to przedkładanie interesów partyjnych, przedwyborczych ponad pomyślność gospodarczą. To jest niepatriotyczne.

Mamy do czynienia z wysypem obietnic wyborczych nie tylko ze strony rządzących. Dużo obiecuje i Robert Biedroń i Grzegorz Schetyna.

Ale to rządzący uruchomili tę spiralę, to błędne koło. Kto się z tego wyłamie, to przestaje się liczyć w wyborach. Odpowiedzialność za to ponosi przede wszystkim obóz rządzący.

Czy SLD też proponuje obietnice socjalne, jako partia lewicowa?

Dlaczego Pani dodała jako partia lewicowa?

Sojusz Lewicy Demokratycznej. Tak brzmi nazwa partii.

Partia lewicowa nie oznacza, że jest partią nieodpowiedzialną. SLD nie próbuje się ścigać na obietnice socjalne. Natomiast rozważa i poważnie przygotowuje się do rozwiązywania spraw długoterminowych. Tak naprawdę w tej niesławnej Piątce Kaczyńskiego jest jeden punkt, który mi się bardzo podoba.

Który?

Zapowiedź przywrócenia połączeń komunikacyjnych tam, gdzie to potrzebne (autobusowych czy kolejowych). Złagodzenie problemu wykluczenia komunikacyjnego. I to jest bardzo słuszne. Jeśli chcielibyśmy przywrócić w szkołach ciepły posiłek czy opiekę dentystyczną. Nie da się tego przywrócić na łapu - capu w ciągu kilku miesięcy przedwyborczych, ale poprawią one jakość życia w Polsce i jakość gospodarowania. Jeśli chodzi o przewrócenie połączeń komunikacyjnych, to potrzeba logistyki i współpracy z samorządami. A współpraca z samorządami z PIS-u, to jak współpraca kata ze skazańcem.

A obniżenie podatku z 18 proc. do 17 proc. podatku dochodowego?

Ja nie wiem, czy ludzie to zauważą. A dla budżetu państwa to jest kolejny cios. To jest festiwal nieodpowiedzialności. Ale, jak się uruchomiło tę spiralę to wszyscy w niej uczestniczymy. Tam, gdzie chodzi o rozdawanie pieniędzy PiS jest bardzo dobry. Spójrzmy na program Mieszkanie Plus, które określiłbym mianem Piwnica Minus. To jest katastrofa. I tak jest z innymi programami. Nie ma działań prowzrostowych.

Program 500 plus pozytywnie wpłynął na popyt i rynek pracy, eliminując patologicznie niskie pensje wielu zatrudnionych kobiet.

No dobrze. Ale w tej sprawie nie usłyszy Pani ode mnie istotniejszej krytyki. Ten program był motywowany politycznie, ale niewątpliwie ograniczył sferę ubóstwa w Polsce. To jest wielki sukces. Nawet, jeśli to jest kosztowne, to obowiązkiem państwa jest walczyć z biedą.

Jako ekonomista jak ocenia Pan koszty Piątki Kaczyńskiego? Jak szacują ekonomiści w liście, koszt 500 plus na pierwsze dziecko, zwolnienia z podatku dochodowego osób poniżej 26. roku życia i trzynasta emerytura wyniosą w sumie około 41 miliardów złotych w skali roku.

Były wiceminister finansów Ludwik Kotecki jest jednym z autorów apelu ekonomistów, który podpisałem. Zgadzam się z jego wyliczeniami. Chodzi o to, aby Polska nie wpadła w spiralę zadłużenia. To jest duża suma, której nie da się zasypać. Trzeba będzie się więcej zadłużać. Oby można było się zadłużyć. Największą tragedią jest to, kiedy rynki finansowe odmówią finansowania. Wtedy mamy bankructwo państwa.

Nie jesteśmy na tym etapie. Prognozy wzrostu gospodarczego mówią o około 4 proc. – wzroście w przyszłym roku.

Obyśmy nie byli.

Gdzie rząd będzie szukał pieniędzy na programy socjalne Piątki Kaczyńskiego?

Zadłuży się. To oczywiste. Kreatywna księgowość, a poza tym zawsze można przerzucić część wydatków na samorządy. To się wszystko odbędzie jakimś kosztem. Będzie to wzrost gospodarczy. Jak powiedział kiedyś poseł Jacek Sasin (sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów, PiS - red.) autostrady nie wygrywają wyborów. Wybory się wygrywa rozdawnictwem. Choć autostrady potrzebne są do budowania wzrostu gospodarczego. Koszty ich budowania rosną. Co to oznacza? Że trzeba będzie dorzucić do funduszy unijnych, które współfinansują inwestycje, ale nie będzie skąd brać pieniędzy, Zapłacimy za to niższym wzrostem gospodarczym. Będzie mniej inwestycji. Nie w tym roku. Ale w kolejnych – już tak.

O ile wzrost się zmniejszy?

W ciągu 1-2 lat wzrost obniży się do 3 proc. nie tylko z powodu sytuacji wewnętrznej w Polsce, ale również w związku z sytuacją w Europie, ale nie chcę wypowiadać się definitywnie, bo nie ma obecnie narzędzi do robienia tego typu analiz.

Więcej na temat:

Komentarze

4000/4000

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

30.03.2019 08:46:22

Podatek "Belki" -19 % od depozytów bankowych został wprowadzony na 1 rok od 2002 roku i obowiązuje do dzisiaj.Ale farsa !

29.03.2019 16:22:08

Belka sam chapał, aż mu się z ryja ulewało - a teraz robi za świętego. To, że jest wykształcony - nie oznacza, że jest uczciwy. Wiedział, że kmiotki będą się bali profesora, więc ostro rżnął na kasę. Zapomniałeś NBP i twoje tam harce jak na prywatnym folwarku?

29.03.2019 08:39:54

Nas stać. Ostatecznie to nie my, tylko nasze dzieci i wnuki będą to spłacać. Niech one się martwią.

28.03.2019 12:01:51

Ty się Belka nie kompromituj bardziej niż już jesteś skompromitowany. Jak wywoziliście ciężarówkami i samolotami z Polski kasę z Vat-u to było patriotyczne ? ludzie zarabiali na umowę śmieciową 900 zł na rekę i to było patriotyczne ? Mafie hulały a Wy palcem nie ruszyliście aby to ukrócić. Teraz mamy świetny rząd, który wyciągnął Polskę z bagna i pomaga Polakom godnie żyć i to jest niby niepatriotyczne ? Te wszystkie Belki , Tuski, Pawlaki, Kwaśniewskie, Palikoty , Schetyny ,Balcerowicze to powinni być pozamykani do więzień za to co złego robili Polsce i Polakom. Jak Oni jeszcze śmią krytykować Polski Rząd ?

28.03.2019 08:39:30

Belka nie powinien się w tej sprawie wypowiadać, gdyby choć trochę miał honoru, za jego czasów nie było pieniezy dla ludzi, tylko korzystali kolesie, a teraz dlaczego dinozaur pcha się do UE, przecież nie dla dobra POlski tylko dla kasy

28.03.2019 08:20:09

Wyszukaj "Wielkiego rozdawnictwa ciąg dalszy, czyli partia rządząca po raz kolejny kupuje (nie wszystkich) wyborców"

28.03.2019 07:06:13

To ten gość co POłożył łapę na nasze odsetki na lokatach bankowych i to było ok. Wprawdzxie miało być tylko 20% ale jak były odsetki w wysokości 1 gr to zgarniał zaraz 100%. Czyli walił na ochłapy nawet 1 gr nie przepuścił.

28.03.2019 06:36:40

Panie Belka, po kompromitacji u Sowy powinien pan zniknąć z polityki. Patriotyzmu tej formacji akurat nie brakuję. W ciemności trzymaliscie nas za komuny!

27.03.2019 23:27:18

jego podatek od oszczędności był patriotyczny ,dwa razy opodatkował te same pieniadze

27.03.2019 23:03:10

Z 41 miliardów 21 wróci do budżetu w podatkach. Zmieni się baza do obliczeń. Pojawi się też dodatkowy popyt co zwiększy PKB. Mogą jednak dać radę. Ciekawe czy wtedy KO przyzna się do Belki w oku.

27.03.2019 22:13:35

Niedawno był pewien pseudo ekonomista, nazywał sie Rostkowski twierdzący, że piniędzy w budżecie nie ma.
Jak się okazało pieniądze były, ale transferowane na konta oszustów VATowskich.
Panie Belka, wyborów się nie wygra z tak niską wiarygodnością.

27.03.2019 21:22:42

I kto to mówi ?? Ta Belka jest tak wiarygodna jak i Nitras razem z POmaską .

27.03.2019 21:18:35

"Piatka" z wszech miar sluszna, "Belka" z wszech miar NIEsluszna. I tyle w tym temacie

27.03.2019 20:58:53

Belka i wszystko jasne ?chlopie głupoty gadasz, razem ze swoim kolegą z PZPR- Balcerowiczem. Kocham PiS, a wy?

27.03.2019 20:30:53

Za to podatek Belki jest bardzo patriotyczny. Co za dno...

27.03.2019 17:44:11

A co to belka?

27.03.2019 15:44:03

Nie wierzę w to co czytam w komentarzach. Ekonomiści się burzą, o kontrargumentach nikt się nawet nie zająknął... A Janusze krzyczą że rząd stać! Bo rząd dobry! Co się stało z merytokracją?

27.03.2019 15:30:57

Przez Piątkę Kaczyńskiego mafia VATowska chodzi z pustymi brzuchami !
Kon st tu cja ! Kon sty tu cja ! ...

27.03.2019 11:41:47

ten pan niech lepiej sie nie wypowiada !!!!! jest żenujacy !

27.03.2019 11:37:40

Ten dziad Belka wprowadził podatek od lokat bankowych - krętacz i agent w szeregach SLD

27.03.2019 10:56:57

i to mówi krótkotrwały i kiepski b. premier, który w ostatnich latach "zasłużył się" dodrukowywaniem pieniędzy po to, aby wygrała PO ?

27.03.2019 10:54:28

Takie kwalifikacje...

27.03.2019 10:37:16

Polskę stać na "piątkę Kaczyńskiego" bo ten rząd jest bardzo dobry i gospodarny. To bardzo dobre przedsięwzięcie.

Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy łamie regulamin, to wyślij nam link do tego artykułu na demaskator24@polskapress.pl

Masz materiał do sprawdzenia?

Prześlij do nas informacje, które weźmiemy pod lupę

Czytaj także

Polecane dla Ciebie