Czy sąd musi odczytać cały wyrok? W sprawie Amber Gold może to trwać kilka miesięcy. Takie są wymogi prawa

Fot. Przemek Swiderski / Polska Press / Dziennik Baltycki

Andrzej Brzuszkiewicz

Odczytywanie wyroku w sprawie Amber Gold może potrwać nawet kilka miesięcy. Wywołało to zdziwienie opinii publicznej, ale jest konieczne i wynika z przepisów prawa.

Sędzia Lidia Jedynak rozpoczęła wczoraj w gdańskim Sądzie Okręgowym odczytywanie wyroku w sprawie Amber Gold. Marcin P. i Katarzynę P. zostali uznani winnymi oszustwa. Sędzia nie podała na jakie kary zostali oni skazani, ponieważ najpierw rozpoczęła odczytywanie listy 18 tysięcy pokrzywdzonych, numerów wszystkich umów i kwoty szkody. Na razie jest to tylko sentencja dotycząca jednego z zarzutów. Odczytywanie będzie odbywało się przez 4 dni w tygodniu po 5 godzin dziennie. Zdaniem prokuratora Tomasza Janickiego, może to potrwać ok. trzech miesięcy.

Wyrok w sprawie Amber Gold

- Ten sposób odczytywania wyroku w sprawie Amber Gold jest jedyny możliwy - przyznaje w rozmowie z Demaskator24 wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł. Zgodnie z artykułem 418 kodeksu postępowania karnego, sędzia musi odczytać cały wyrok. - Dlatego proponujemy zmiany w kodeksie postępowania karnego, które zlikwidują absurdy, niedorzeczności, formalizmy i nadmierną biurokrację, utrudniające pracę sądom - zapowiada Marcin Warchoł.

Art. 418. § 1. kodeksu postępowania karnego mówi jasno:

Po podpisaniu wyroku przewodniczący ogłasza go publicznie; w czasie ogłaszania wyroku wszyscy obecni, z wyjątkiem sądu, stoją.

Co prawda zgodnie z art. 418 § 1a "ogłaszając wyrok można pominąć treść zarzutów oskarżenia", ale nie można pominąć treści wyroku.

Będą zmiany przepisów

Zmiany przygotowane w ministerstwie sprawiedliwości pod nadzorem wiceszefa resortu Marcina Warchoła mają ułatwić sądowi odczytywanie wyroków w sprawach takich jak Amber Gold.

Do art. 418 kodeksu postępowania karnego zostanie dopisany paragraf, który przewiduje, że w przypadku obszernego wyroku sędzia będzie mógł ograniczyć się do najistotniejszych motywów tego rozstrzygnięcia, z jednoczesnym umieszczeniem tego rozstrzygnięcia w sekretariacie do zapoznania się przez strony. Sędzia przed odczytaniem wyroku będzie uprzedzać o tym obecnych na sali.

Ministerstwo sprawiedliwości proponuje też możliwość odstąpienia od ogłoszenia uzasadnienia wyroku w sytuacji, gdy nikt się nie stawił. Marcin Warchoł przywołuje przykład z jednego z sądów rejonowych, gdzie przez 13 godzin sąd odczytywał wyrok do pustej sali.

19 lutego br. rząd przyjął powyższe zmiany w kodeksie postępowania karnego. Projekt został przesłany do Sejmu. 15 marca odbyło się jego w pierwsze czytanie. Prace nad nim trwają w sejmowej Komisji Nadzwyczajnej do spraw zmian w kodyfikacjach, a konkretnie w podkomisji stałej do spraw nowelizacji prawa karnego. Marcin Warchoł w rozmowie z Demaskator24 wyraził nadzieję, że prace szybko się zakończą i zmiany wejdą w życie.

Więcej na temat:

Komentarze

4000/4000

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy łamie regulamin, to wyślij nam link do tego artykułu na demaskator24@polskapress.pl

Masz materiał do sprawdzenia?

Prześlij do nas informacje, które weźmiemy pod lupę

Czytaj także

Polecane dla Ciebie