Odczytywanie wyroku w sprawie Amber Gold może potrwać nawet kilka miesięcy. Wywołało to zdziwienie opinii publicznej, ale jest konieczne i wynika z przepisów prawa.
Sędzia Lidia Jedynak rozpoczęła wczoraj w gdańskim Sądzie Okręgowym odczytywanie wyroku w sprawie Amber Gold. Marcin P. i Katarzynę P. zostali uznani winnymi oszustwa. Sędzia nie podała na jakie kary zostali oni skazani, ponieważ najpierw rozpoczęła odczytywanie listy 18 tysięcy pokrzywdzonych, numerów wszystkich umów i kwoty szkody. Na razie jest to tylko sentencja dotycząca jednego z zarzutów. Odczytywanie będzie odbywało się przez 4 dni w tygodniu po 5 godzin dziennie. Zdaniem prokuratora Tomasza Janickiego, może to potrwać ok. trzech miesięcy.
- Ten sposób odczytywania wyroku w sprawie Amber Gold jest jedyny możliwy - przyznaje w rozmowie z Demaskator24 wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł. Zgodnie z artykułem 418 kodeksu postępowania karnego, sędzia musi odczytać cały wyrok. - Dlatego proponujemy zmiany w kodeksie postępowania karnego, które zlikwidują absurdy, niedorzeczności, formalizmy i nadmierną biurokrację, utrudniające pracę sądom - zapowiada Marcin Warchoł.
Art. 418. § 1. kodeksu postępowania karnego mówi jasno:
Po podpisaniu wyroku przewodniczący ogłasza go publicznie; w czasie ogłaszania wyroku wszyscy obecni, z wyjątkiem sądu, stoją.
Co prawda zgodnie z art. 418 § 1a "ogłaszając wyrok można pominąć treść zarzutów oskarżenia", ale nie można pominąć treści wyroku.
Będą zmiany przepisów
Zmiany przygotowane w ministerstwie sprawiedliwości pod nadzorem wiceszefa resortu Marcina Warchoła mają ułatwić sądowi odczytywanie wyroków w sprawach takich jak Amber Gold.
Do art. 418 kodeksu postępowania karnego zostanie dopisany paragraf, który przewiduje, że w przypadku obszernego wyroku sędzia będzie mógł ograniczyć się do najistotniejszych motywów tego rozstrzygnięcia, z jednoczesnym umieszczeniem tego rozstrzygnięcia w sekretariacie do zapoznania się przez strony. Sędzia przed odczytaniem wyroku będzie uprzedzać o tym obecnych na sali.
Ministerstwo sprawiedliwości proponuje też możliwość odstąpienia od ogłoszenia uzasadnienia wyroku w sytuacji, gdy nikt się nie stawił. Marcin Warchoł przywołuje przykład z jednego z sądów rejonowych, gdzie przez 13 godzin sąd odczytywał wyrok do pustej sali.
https://twitter.com/sjkaleta/status/1130428293495296000
19 lutego br. rząd przyjął powyższe zmiany w kodeksie postępowania karnego. Projekt został przesłany do Sejmu. 15 marca odbyło się jego w pierwsze czytanie. Prace nad nim trwają w sejmowej Komisji Nadzwyczajnej do spraw zmian w kodyfikacjach, a konkretnie w podkomisji stałej do spraw nowelizacji prawa karnego. Marcin Warchoł w rozmowie z Demaskator24 wyraził nadzieję, że prace szybko się zakończą i zmiany wejdą w życie.
Komentarze
Masz materiał do sprawdzenia?
Prześlij do nas informacje, które weźmiemy pod lupę