Demaskator24 - Pogromca Fałszywych Informacji. Co politycy mówią o fake newsach?

Demaskator24 to platforma medialna, służąca do walki z powszechnymi w przestrzeni publicznej fake newsami oraz dezinformacją i kłamliwą propagandą, w tym zagraniczną. Weryfikujemy pod katem prawdziwości najgorętsze informacje, wypowiedzi polityków, komentarze w mediach, w tym mediach społecznościowych.
1/8

...

 Fot. 123RF.com

2/8

"Żeby było mniej fakes newsa"

"Żeby było mniej fakes newsa"

Prezes PiS Jarosław Kaczyński 21 października 2018 zakończeniu głosowania w wyborach samorzadowych mówił: "Ja bardzo bym chciał, żeby kolejne wybory w Polsce przebiegały w lepszej atmosferze, żeby tego, co w nazywa się w nowopolszczyźnie fakes newsem, było dużo, dużo mniej. Żeby każdy podejmował decyzje taką, jaką uważa, ale aby jednocześnie każdy Polak wiedział, że w ciągu tych czterech lat, pod rządami PiS Polska poszła do przodu."

 Fot. Bartek Syta

3/8

"Boty w mojej kampanii to typowy fake news"

"Boty w mojej kampanii to typowy fake news"

Prezydent Andrzej Duda 15 września 2018 r. na Twitterze żartobliwie skomentował doniesienia, że jego sztab wyborczy w czasie kampanii 2015 r. korzystał z fałszywych kont w Internecie: "Z tymi „botami” to kompletna bzdura. Typowy fake news. Ale mogę Wam ujawnić mój kampanijny sekret. Pomogły mi Autoboty ;-) Słuchałem tego codziennie i wielu ludziom też się podobało."

 Fot. Bartek Syta

4/8

"Wasz wniosek o odwołanie ministra to fake news"

"Wasz wniosek o odwołanie ministra to fake news"

Beata Szydło jako premier 23 marca 2017 r. broniła w Sejmie ministra środowiska Jana Szyszko w czasie debaty nad wnioskiem o jego odwołanie: "Mam wrażenie, że wniosek, o którym dzisiaj rozmawiamy, powstał pod wpływem chwili, momentu, w którym posłowie Platformy w Internecie odkryli zdjęcie wiewiórki. Rzekomo minister Szyszko wyciął drzewo, które było jej domem. Wzruszająca historia wiewiórki bez domu szybko okazała się historią zmyśloną, zaaranżowaną, nieprawdziwą, fake newsem."

 Fot. Marek Szawdyn / Polska Press

5/8

"Musimy walczyć z fake newsami by chronić demokrację"

"Musimy walczyć z fake newsami by chronić demokrację"

Prezydent Francji Emmanuel Macron w noworocznym przemówieniu 2 stycznia 2018 zapowiadał wprowadzenie przepisów skierowanych przeciw rozpowszechnianiu fałszywych informacji, zwłaszcza przez rosyjskie media: "By chronić nasze demokracje, musimy walczyć z rozprzestrzeniającym się wirusem fake newsów, który naraża ludzi na irracjonalny strach i wyimaginowane ryzyko."

 Fot. AP/Associated Press/East News

6/8

"Polska bezpośrednio doświadcza potęgi fake newsów"

"Polska bezpośrednio doświadcza potęgi fake newsów"

Prezydent Andrzej Duda 18 stycznia 2018 r. dziękował na Twitterze prezydentowi USA za umieszczenie na jego liście fake newsów informacji podanej przez jedną z redakcji, że podczas wizyty Donalda Trumpa w Polsce Agata Duda nie uścisnęła mu ręki: "Prezydent Trump właśnie znów podkreślił moc fake newsów. Dziękuję. Musimy kontynuować zwalczanie tego zjawiska. Polska bezpośrednio doświadcza potęgi fake newsów."

 Fot. Marek Szawdyn / Polska Press

7/8

"Dezinformacja to zbyt ważny problem, żeby go lekceważyć"

"Dezinformacja to zbyt ważny problem, żeby go lekceważyć"

Założyciel Facebooka Mark Zuckerberg 27 września 2017 r. skomentował (na Facebooku oczywiście) post prezydenta USA Donalda Trumpa (z Twittera oczywiście), że Facebook zawsze był przeciwko niemu. Zuckerberg odniósł się do dyskusji o wpływie Facebooka na wynik wyborów prezydenckich w 2016 r.: "Po wyborach w USA powiedziałem, że myśl, iż dezinformacja na Facebooku zmieniła wynik wyborów, jest szalona. To było lekceważące i żałuję tego. To jest zbyt ważny problem, żeby go lekceważyć."

 Fot. AFP/EAST NEWS

8/8

“Prawda was wyzwoli”

“Prawda was wyzwoli”

Papież Franciszek 29 września 2017 r. na Twitterze ogłosił, że na Dzień Środków Społecznego Przekazu 2018 wybrał temat: “Prawda was wyzwoli” (J 8, 32). Fake news a dziennikarstwo pokoju: „Chciałbym przyczynić się do wspólnego starania o zapobieganie rozpowszechnianiu fałszywych wiadomości oraz do odkrycia na nowo wartości zawodu dziennikarskiego, a także osobistej odpowiedzialności wszystkich za przekazywanie prawdy”.

 Fot. Michal Dyjuk / Polska Press

Najnowsze wiadomości