Dewastacja żydowskiego cmentarza w Świdnicy to fake news. Znamy źródło dezinformacji

Źródło: Times of Israel

Andrzej Brzuszkiewicz

Po interwencji ambasadora RP w Izraelu, żydowskie media wycofują się z informacji o zdewastowaniu cmentarza żydowskiego w Świdnicy. Wczoraj informację taką podała Jewish Telegraphic Agency (Żydowska Agencja Telegraficzna), a za nią m.in. Jerusalem Post i portal Times of Israel. Okazuje się, że źródłem Agencji był mało znany polski portal.

W depeszy Jewish Telegraphic Agency (JTA), agencji prasowej z Nowego Jorku, można było przeczytać, że w zeszłym tygodniu na cmentarzu żydowskim w Świdnicy (woj. dolnośląskie) nieznani sprawcy rozbili 15 nagrobków, inne wymalowali czarnym graffiti. Na jednym z nagrobków miał zostać namalowany satanistycznym symbol - pentagram. Treść depeszy powtórzyły izraelskie media.

Interwencja ambasadora

Na publikację zareagował ambasador RP w Izraelu Marek Magierowski. Na Twitterze poinformował, że rozmawiał z zastępcą burmistrza Świdnicy, który zaprzeczył, że doszło do dewastacji żydowskiego cmentarza. Ambasador w poście poprosił redakcje JTA i Times of Israel o usunięcie tej informacji. Oznaczył tez dziennikarza Marcina Makowskiego ("Do Rzeczy"), który od rana pisał o tej sprawie na Twitterze.

O sprawie napisał również zaangażowany w dialog polsko-żydowski Jonny Daniels, prezes fundacji From The Depths. "Kreowanie antysemityzmu?" - tak zaczął swój wpis na Facebooku. Daniels poprosił swoich przyjaciół w mediach o dokładne sprawdzanie wszystkich informacji.

Sprostowanie żydowskich mediów

JTA powołując się na informacje od ambasadora Marka Magierowskiego opublikowała w środę depeszę, w której sprostowała swoje wcześniejsze doniesienia. Treść depeszy powtórzył w całości na swojej stronie portal Times of Israel.

Sprawę sprawdziła policja

Informację o zdewastowaniu cmentarza żydowskiego zdementowała również świdnicka policja. W rozmowie z Demaskator24 starszy sierżant Magdalena Ząbek, rzeczniczka komendy powiatowej policji w Świdnicy wyjaśniła, że po otrzymaniu takiego doniesienia funkcjonariusze udali się na cmentarz przy ul. Esperantystów, ale nie stwierdzili zniszczeń. Rzecznik nie potrafiła wyjaśnić skąd pochodziło zawiadomienie w tej sprawie.

Skąd wziął się ten fake news?

JTA wyjaśnia w dzisiejszej depeszy, że informacje o zniszczeniach na żydowskim cmentarzu pochodziły z portali Publiszer i Wmeritum. To nie są wiarygodne źródła informacji. Dziwne, że agencja prasowa wykorzystała informacje z takich stron bez potwierdzenia ze strony władz lub innych, zaufanym źródeł.

Na stronie Publiszer.pl znajduje się w dalszym ciągu artykuł o dewastacji żydowskiego cmentarza w Świdnicy. Portal powołuje na informacje od funkcjonariuszki z Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy. "Pani o takim nazwisku tu nie pracuje" - wyjaśniła w rozmowie z Demaskator24 rzeczniczka komendy powiatowej policji w Świdnicy starszy sierżant Magdalena Ząbek. W artykule nie zgadza się również nazwisko prezesa Gminy Wyznaniowej Żydowskiej we Wrocławiu, który rzekomo wypowiadał się na ten temat.

Zdjęcia opublikowane w artykule na stronie Publiszer.pl pochodzą z materiału Gazety Krakowskiej. Pokazują one zniszczenia na żydowskim cmentarzu, ale nie w Świdnicy, tylko w Olkuszu. I nie w zeszłym tygodniu, ale w kwietniu 2015 r.

Gazeta Krakowska o dewastacji cmentarza żydowskiego w Olkuszu

W artykule Publiszer.pl napisano, że cmentarz żydowski w Świdnicy jest na ulicy Ołowianej. Tymczasem cmentarz ten znajduje się przy ul. Esperantystów. Przy ulicy Ołowianej jest cmentarz w Olkuszu.

Artykuł na stronie Publiszer.pl nie jest podpisany. Nie ma też żadnej informacji o możliwości kontaktu z redakcją. Na koniec tekstu znajduje się tylko "źródło: wmeritum.com".

Na portalu wmeritum.com nie żadnego artykułu o dewastacji cmentarza w Świdnicy. Takich informacji nie ma równiez na portalu wmeritum.pl.

We wczorajszej depeszy JTA znalazła się informacja, że na murze cmentarza żydowskiego we Wrocławiu znalazł się napis "Jezus jest królem". Ta wiadomość okazała się prawdziwa.

Wandale pomalowali mur cmentarza we Wrocławiu

Szef polskiego MSZ o słowach o p.o. ministra spraw zagranicznych Izraela o tym, że Polacy wyssali antysemityzm z mlekiem matki.

Więcej na temat:

Komentarze

4000/4000

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

20.02.2019 22:33:00

O którą Świdnicę chodzi ? przecież Świdnica jest koło Wałbrzycha i Zielonej Góry oraz koło Lublina. Ta Świdnica koło Wałbrzycha jest największa z tych wszystkich Świdnic, na mapie w google pierwsza się pojawia, może dlatego są błędy w przekazie informacji. Wszyscy sprawdzają Świdnicę koło Wałbrzycha a nie tamte.

Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy łamie regulamin, to wyślij nam link do tego artykułu na demaskator24@polskapress.pl

Masz materiał do sprawdzenia?

Prześlij do nas informacje, które weźmiemy pod lupę

Czytaj także

Polecane dla Ciebie