Dworczyk apeluje do liderów Koalicji Obywatelskiej o usunięcie Klaudii Jarchiry z listy kandydatów. Zgodnie z prawem nie można jej skreślić

Fot. Marek Szawdyn / Polska Press

Andrzej Brzuszkiewicz

Szef kancelarii premiera Michał Dworczyk zaapelował do liderów Kolacji Obywatelskiej o usunięcie Klaudii Jachiry z listy kandydatów do Sejmu. Tymczasem zgodnie z prawem władze komitetu wyborczego nie mogą skreślić kandydata z zarejestrowanej już listy.

- Zwracam się dzisiaj z apelem do Grzegorza Schetyny, do pani (Małgorzaty) Kidawy Błońskiej, aby ta osoba, która dopuściła się tego czynu, została usunięta z list wyborczych KO. Takie osoby nie powinny funkcjonować w życiu publicznym na poziomie parlamentu - mówił w poniedziałek minister Michał Dworczyk.

Szef kancelarii premiera skomentował w ten sposób zdjęcie, które kandydatka Koalicji Obywatelskiej z Warszawy umieściła na Twitterze. Podczas piątkowego Strajku Klimatycznego Klaudia Jachira zapozowała razem z dwiema młodymi osobami pod pomnikiem Armii Krajowej. Na tle napisu "Bóg Honor Ojczyzna" osoby te trzymają transparent z napisem: "Bób, Hummus, Włoszczyzna, Vege".

Oburzenie wyrazili politycy prawicowy, ale również Sławomir Nitras, kandydat Koalicji Obywatelskiej do Sejmu

Tymczasem apel ministra Dworczyka nie ma podstawy prawnej.

Liderzy Koalicji Obywatelskiej nie mogą usunąć Klaudii Jachiry z listy wyborczej.

Zgodnie z prawem, po zarejestrowaniu listy politycy nie mogą skreślać z niej kandydatów.

Rzecznik Państwowej Komisji Wyborczej Wojciech Dąbrówka zwraca uwagę, że Kodeks Wyborczy przewiduje usunięcie kandydatów z listy wyłącznie w trzech przypadkach:
śmierć kandydata,
utrata biernego prawa wyborczego,
rezygnacja kandydata.

Mówi o tym Art. 222. § 1. Kodeksu Wyborczego:

Okręgowa komisja wyborcza skreśla z zarejestrowanej listy kandydatów nazwisko kandydata na posła, który zmarł, utracił prawo wybieralności lub złożył komisji oświadczenie na piśmie o wycofaniu zgody na kandydowanie.

Rzecznik Państwowej Komisji Wyborczej przypomina również dokument PKW z 5 sierpnia 2019 r.
"INFORMACJA o zasadach i sposobie zgłaszania list kandydatów na posłów w wyborach do Sejmu
Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych na dzień 13 października 2019 r." w punkcie 14 mów jasno:

Po zgłoszeniu listy kandydatów niedopuszczalne jest jej uzupełnianie o nowych kandydatów, zamiana kandydatów, zmiana kolejności kandydatów na liście, a także zmiana lub uzupełnienie oznaczeń przy nazwiskach kandydatów o partii politycznej popierającej kandydata, który nie należy do żadnej partii politycznej (art. 212 § 6)

Jachira przeprasza

Klaudia Jachira przeprosiła za swoje postępowanie. Z jej postu na Facebooku nie wynika, że zamierza zrezygnować z kandydowania.polecane: Wyniki wyborów parlamentarnych 2019

Więcej na temat:

Komentarze

4000/4000

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy łamie regulamin, to wyślij nam link do tego artykułu na demaskator24@polskapress.pl

Masz materiał do sprawdzenia?

Prześlij do nas informacje, które weźmiemy pod lupę

Czytaj także

Polecane dla Ciebie