Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej zapewnia: egzaminy na pewno się odbędą

Fot. Marek Szawdyn / Polska Press

Jakub Oworuszko

W interesie uczniów i całego systemu leży to, aby egzaminy odbyły się w terminie - przekonuje w rozmowie z Agencją Informacyjną Polska Press dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej dr Marcin Smolik.

Czy egzamin gimnazjalny w ogóle się odbędzie?

Na pewno się odbędzie. I Centralna Komisja Egzaminacyjna i Okręgowe Komisje są gotowe do jego przeprowadzenia. Arkusze są gotowe do wysłania, zostaną jutro rano dostarczone do szkół - zgodnie z wszelkimi procedurami, które są co roku przestrzegane. Liczę i wierzę - chociaż jestem świadomy, że nie jest to dobrze odbierane, biorąc pod uwagę dynamizm zupełnie wyjątkowej sytuacji - że ten egzamin się odbędzie, tak jak przez ostatnie 17 lat. Wierzę, że nauczyciele i dyrektorzy szkół, zechcą towarzyszyć uczniom również w tym momencie, który wieńczy dla nich osiem czy dziewięć lat edukacji. Co się ostatecznie zadzieje, tak naprawdę nie wiemy, dowiemy się jutro. Jesteśmy świadomi, bo otrzymujemy też takie sygnały od dyrektorów szkół, że mogą oni dowiedzieć się w środę o godz. 7.30, że jakiś nauczyciel do strajku nie przystępuje, bo zamiast listy strajkowej podpisze listę obecności. To sytuacja bardzo niekomfortowa, rozumiemy ich niepokój i nerwy. W interesie uczniów i całego systemu leży to, aby egzamin odbył się w terminie. Musimy dokładać wszelkich starań i wiem, że robią to dyrektorzy, aby ten egzamin został w środę przeprowadzony.

Czy CKE ma plan B, na wypadek, gdyby jednak egzamin w niektórych szkołach się nie odbył?

Plan B wyznacza ustawa i rozporządzenie, dyrektor CKE jest tylko wykonawcą tego co zawarto w przepisach. Wbrew temu co pojawia się w mediach, dyrektor CKE nie ma prawa wyznaczyć nowego terminu egzaminu. To jest określone w prawie w sposób bezwzględny. Natomiast ustawa jasno mówi, że egzamin w terminie głównym jest przeprowadzany w kwietniu, a egzamin w terminie dodatkowym odbywa się w czerwcu.

Czym jest termin główny i dodatkowy?

W przypadku egzaminu gimnazjalnego i ósmoklasisty nie ma czegoś takiego jak egzamin poprawkowy. Ten termin jest tak naprawdę jeden. Termin dodatkowy jest dla uczniów, którzy w kwietniu nie przystąpili do egzaminu z przyczyn zdrowotnych albo losowych. I o ile przyczyny zdrowotne, kwestia zwolnienia lekarskiego, nie budzą niczyich wątpliwości, to w tej wyjątkowej sytuacji, wystąpiłem do Ministerstwa Edukacji Narodowej z prośba o jasną opinię prawną, czy taki strajk można uznać za zdarzenie losowe. Chce mieć jasność, by nikt nie śmiał kwestionować wyników tegorocznych egzaminów.

Byłoby niesprawiedliwie, gdyby jedni uczniowie mieli egzamin w tym tygodniu, a inni dopiero za dwa miesiące.

Tak było zawsze, wszystko jest zgodne z prawem. W poprzednich latach w przypadku egzaminu gimnazjalnego w czerwcu pisało go ok. 4-5 tys. uczniów, właśnie ze względu na zwolnienia lekarskie czy zdarzenia losowe.

Czy to nie za późno na taką opinię? Strajk był zapowiedziany kilkanaście tygodni temu.

Gdyby to zależało tylko ode mnie, to jest jasne, że taki strajk jest sprawą losową, na którą uczeń nie ma wpływu. Natomiast biorąc pod uwagę ostatnie dni, kiedy i związki zawodowe i Rzecznik Praw Obywatelskich podważają kwestie prawne związane z egzaminami, to nie jest to za późno, wolę teraz, niż w ogóle. To bardziej zabezpieczenie, bo już teraz pojawiają się głosy, że komisje są powoływane niezgodnie z prawem, co jest totalną nieprawdą.

Co może zrobić uczeń, który jutro przyjdzie do szkoły i dowie się, że egzamin się nie odbędzie? Czy może odwołać się do CKE?

Nie ma takiej konieczności. Jeżeli taka sytuacja nastąpi, uczeń nie ma obowiązku tego nigdzie zgłaszać. To dyrektor szkoły wypełnia protokół, który wysyła do Okręgowej Komisji. Uczniowie i rodzice nie muszą nic robić.

Kto zastąpi strajkujących nauczycieli w komisjach egzaminacyjnych?

To jest określone w rozporządzeniu ministra edukacji, które zostało podpisane 2 kwietnia. Tam jest mowa o osobach posiadających kwalifikacje pedagogiczne, czyli one mogą pełnić funkcję nauczyciela. I takich osób zgłosiło się do kuratoriów kilka tysięcy. To m.in. emerytowani nauczyciele oraz osoby, które ukończyły studia pedagogiczne i nie pracują w szkole.

Więcej na temat:

Komentarze

4000/4000

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

13.04.2019 20:27:27

Czapki z głów przed wszystkimi niestrajkującymi nauczycielami. Dziękuję Wam.

10.04.2019 16:20:48

Do nadzorowania testów nie jest potrzebny egzaminator tylko osoba przeszkolona idpowiednio w kwestii przeprowadzenia testów.Nie pytamy uczniów,nie odpowiadamy na inne pytania oprócz tych;które związane są z przeprowadzeniem egzaminu.Pilnujemy,żeby nie wnosili komórek;dobrze zakodowaki arkusze i żeby w spokoju napisali testy.I jesteśmy pedagogami.Więc nie ma żadnego powodu do podważenia egzaminu.Egzaminator to osoba,która później będzie sprawdzać testy;bo my tego robić nie możemy.Dlatego egzaminy są ważne!!!I przestańcie wypisywać głupoty o nieważności egzaminów i jeszcze podpisując się "pedagog".Taki z ciebie pedagog jak z koziej....trąba skoro mylisz podstawowe fakty i pojęcia.

10.04.2019 13:52:06

Broszka -przestań ja zacięta płyta powtarzać: "Rozmawiajmy, rozmawiajmy, rozmawiajmy...nie krzywdźcie dzieci' Tylko tyle zapamietałas od spin-doktora?

10.04.2019 13:50:14

Zobacz kurduplu, co narobiłeś ?! Schowaj "Broszkę" i Wyszczerzoną zołzę" z Rudą wścieklizną". !!!!

10.04.2019 13:48:43

Egzaminy są nieważne !!!

10.04.2019 13:48:08

Ludzie bez uprawnień egzaminatorów -egzaminowali uczniów. To sprzeczne z prawem. Egzaminy są nieważne !!!

09.04.2019 17:32:14

a co on może wiedzieć pewnego?

09.04.2019 17:16:09

poko spoko i dostaniesz miedzy okoko jak poko wygra wybory nowa prtje dobra nadzieja patent

Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy łamie regulamin, to wyślij nam link do tego artykułu na demaskator24@polskapress.pl

Masz materiał do sprawdzenia?

Prześlij do nas informacje, które weźmiemy pod lupę

Czytaj także

Polecane dla Ciebie