Facebook zamknął 364 rosyjskie strony i profile dezinformacyjne

Piotr Krzyżanowski

Katarzyna Stańko

Facebook usunął 289 stron i 75 profili propagujących fałszywe informacje na temat Europy Wschodniej i byłych krajów ZSRR, w tym Ukrainy. To element walki z dezinformacją, do której zobowiązały się platformy mediów społecznościowych na żądanie Komisji Europejskiej.

Facebook usunął w sumie 364 strony, grupy i profile w głównym serwisie społecznościowym i na Instagramie, które wykorzystywane były przez Rosję do działań dezinformacyjnych - poinformował Nathaniel Gleicher, szef polityki cyberbezpieczeństwa koncernu. Zdaniem Gleichera akcje dezinformacyjne wymierzone były w kraje Europy Wschodniej, w Ukrainę oraz Białoruś.

Jak zwraca uwagę telewizja Biełsat, zablokowane strony miały z pozoru niewinne nazwy, jak „Dobranoc Białoruś”, „Gruzja i religia”, „Dziś w Mołdowie”. Zawierały jednak linki, które kierowały użytkowników do rosyjskiej strony „Sputnik”, będącej tubą propagandową Kremla.

„Likwidujemy te strony i konta ze względu na ich zachowanie, a nie zawartość. W tych przypadkach ludzie stojący za tymi zachowaniami są skoordynowani i używają fałszywych profili do fałszywego reprezentowania siebie” - napisał w oświadczeniu przedstawiciel Facebooka. Gleicher wyjaśnia, że zakwestionowane strony propagowały treści wymierzone w NATO i wspierały społeczne ruchy protestów, a mechanizm dezinformacji przypominał te używane w czasie kampanii i wyborów do amerykańskiego Kongresu w 2016 r.

Zarówno Facebook, jak i Twitter usunęły już miliony wpisów oraz tysiące kont powiązanych z operacjami wpływu prowadzonymi przez Moskwę, Iran i inne podmioty, które uaktywniły się przed ostatnimi wyborami w USA, tzw. midterm w 2018 r. (obsadzanie Izby Reprezentantów i części Senatu). Francuskie służby prowadzą dochodzenie w kwestii inspiracji rosyjskich ruchu protestu „żółtych kamizelek” w mediach społecznościowych. Polskie Ministerstwo Cyfryzacji chce stworzyć narzędzia analityczne przeciwdziałające dezinformacji w internecie. W grudniu Komisja Europejska przedstawiła plan walki z dezinformacją, wskazując na Rosję jako jej główne źródło.

Nauczanie hybrydowe zamiast powrotu do szkół

Więcej na temat:

Komentarze

4000/4000

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

23.01.2019 10:36:10

Ruscy to banda odizolować ich od wszystkich i wszystkiego Krym jest był i będzie ukraiński
rosyjskie prawosławie to zbrodnicza sekta popów

23.01.2019 01:51:02

Wypiepsżyć wsystkich kaca pow z Polski

Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy łamie regulamin, to wyślij nam link do tego artykułu na demaskator24@polskapress.pl

Masz materiał do sprawdzenia?

Prześlij do nas informacje, które weźmiemy pod lupę

Czytaj także

Polecane dla Ciebie