"Fort Trump odjeżdża" czy jesteśmy coraz bliżej? Sprzeczne doniesienia amerykańskiej i polskiej prasy na temat bazy USA w Polsce

PixaBay

Katarzyna Stańko

Negocjacje dotyczące zwiększenia obecności wojsk amerykańskich w Polsce trwają, a wokół nich pojawia się wiele sprzecznych informacji. “Gazeta Wyborcza” ogłosiła na pierwszej stronie czwartkowego wydania, że “Fort Trump odjeżdża” i USA nie spełnia naszych oczekiwań, co do baz w Polsce. Amerykański tygodnik "Time" i dziennik "The Washington Post" piszą o kroku naprzód w kwestii budowy bazy amerykańskiej bazy w Polsce.

Co dalej ze stałą amerykańską bazą w Polsce, nazwaną z rozmachem Fortem Trump, na którą Polska jest gotowa wyłożyć 2 mld dolarów? Zastępca sekretarza obrony USA John Rood spotkał się w Warszawie z ministrem Mariuszem Błaszczakiem.

Negocjacje dotyczące zwiększenia obecności wojsk amerykańskich w Polsce trwają, a wokół nich pojawia się wiele sprzecznych informacji. “Gazeta Wyborcza” ogłosiła na pierwszej stronie, czwartkowego wydania, że “Fort Trump odjeżdża” i USA nie spełnia naszych oczekiwań, co do baz w Polsce. Dziennik dodaje , że rząd nie zdołał przekonać Ameryki do budowy baz w Polsce, a za kilka dni John Rood i polski rząd przedstawią skromną ofertę Waszyngtonu dla Polski jako wielki sukces” . Amerykański tygodnik “Time” oraz dziennik “The Washington Times” piszą natomiast coś zupełnie przeciwnego, wskazując, że Pentagon robi krok naprzód w ustanowieniu bazy amerykańskiej w Polsce, która ma być odpowiedzią na krytykę polityki zagranicznej prezydenta Trumpa pod hasłem “America Ffirst”, której element była m.in. niespodziewana i niekonsultowana z sojusznikami w NATO w lipcu decyzja o wycofywaniu amerykańskich wojsk z Syrii i Afganistanu. Dziennik amerykańskich sił zbrojnych “Stars and Stripes” pisze natomiast, że rozmowy na temat stałej bazy USA w Polsce nabierają tempa.

- Idziemy naprzód i przygotowaliśmy bardzo poważną i solidną ofertę i w tym tygodniu będziemy pracować nad technicznymi szczegółami tej oferty - mówiła w środę na komisji sił zbrojnych Izby Reprezentantów Kathryn Wheelbarger, asystentka sekretarza obrony ds. bezpieczeństwa międzynarodowego USA. - Jeśli Polska zaakceptuje warunki strony amerykańskiej, Departament Stanu będzie głównym negocjatorem technicznego porozumienia. Potrzebujemy prawdopodobnie od 6 miesięcy do roku, aby sfinalizować umowę - mówiła Wheelbarger. Gen. Curtis M. Scaparrotti, który dowodzi siłami USA i NATO w Europie, powiedział na tym samym spotkaniu, że popiera połączenie w Polsce stałych oddziałów i sił rotacyjnych. „Bardziej trwała baza jest pomocna ze względu na budowane relacje i misję, jaką mają” - mówił Scaparrotti.

- Powodzenie negocjacji jest o tyle przesądzone, że ich rezultatem będzie zwiększona obecność amerykańskich wojsk w Polsce - mówi Demaskator24 minister Paweł Soloch, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego. - Jest to w interesie Polski, USA i NATO. Zwracam uwagę na wypowiedź gen. Scaparottiego - dodaje Soloch. Formuła miksu stałej i rotacyjnej obecności jest dla nas korzystna - podkreśla.

Po spotkaniu ministrów Rooda i Błaszczaka w Warszawie MON wydał ogólnikowy komunikat mówiący, że “zwiększenie obecności wojsk USA w Polsce to jeden z priorytetów MON, (...) a środowe spotkanie pokazuje, że dialog dotyczący zwiększenia obecności wojsk amerykańskich w Polsce jest intensywny i efektywny.” Minister Jacek Czaputowicz w swoim expose na temat priorytetów polskiej dyplomacji mówił w czwartek o umocnienie wojskowej obecności NATO na wschodniej flance Sojuszu, w tym szczególnie zacieśnienie współpracy wojskowej Polski i Stanów Zjednoczonych.

Utworzenie stałej bazy wojsko amerykańskich jest priorytetem Polski, nie tylko rządu PiS. Od wielu miesięcy jest jednak jasne, że obecnie na stole negocjacyjnym nie ma propozycji, z którą Polska wystąpiła na wiosnę 2018 r. w oficjalnym dokumencie skierowanym do strony amerykańskiej i ogłoszona szerszej publiczności przez prezydenta Dudę podczas spotkania z prezydentem Donaldem Trumpem we wrześniu tego samego roku w Waszyngtonie. Polski rząd wyszedł wtedy z propozycją stałej bazy w Polsce o wielkości dywizji (grubo ponad 10 tys. żołnierzy) z deklaracją jej finansowania w wysokości 1,5-2 mld dolarów. Od wielu miesięcy negocjowane jest natomiast zwiększenie obecności amerykańskiej w Polsce i stworzenie stałej, a nie jedynie rotacyjnej bazy.

Publikacja “Gazety Wyborczej” nie zawiera zatem nic nowego. - Tematu budowy wielkiego fortu - siedziby nowej amerykańskiej dywizją nie ma, ale jesteśmy coraz bliżej podpisania porozumienia o wzmocnieniu i zwiększeniu liczbowym obecności amerykańskiej w Polsce na dużą mniejszą skalę - mówi Demaskator24 Marek Świerczyński, analityk ds. bezpieczeństwa z Polityka Insight.

W środę rozmowy wiceministrów obrony Johna Rooda i Tomasza Szatkowskiego dotyczyły właśnie zwiększenia obecności żołnierzy amerykańskich. Na razie w grę nie wchodzi ani dywizja, ani brygada wojsk amerykańskich, chociaż pojawiają się postulaty amerykańskich ekspertów wysłania do Polski lub w rejon atlantycki drugiej brygady pancernej oprócz tej, która już jest obecna i ćwiczy zachodniej Polsce.

Hasło “Fort Trump” używane jest przez polityków i jest określeniem bardziej PR-owym niż określającym realną skalę inicjatywy. - Można to odczytać jako figurę retoryczną, której skutecznie użył prezydent Duda, aby przyspieszyć negocjacje dotyczące zwiększenia amerykańskiej obecności w Polsce - podkreśla Paweł Soloch. - W merytorycznej rozmowie jest to niepotrzebne. Kreuje wrażenie, że powstanie w naszym kraju wielka amerykańska forteca na miarę tych, które są siedzibami amerykańskich dywizji w USA lub tych znajdujących się w Niemczech. Tymczasem negocjacje dotyczą wzmocnienia formuły stacjonowania żołnierzy amerykańskich tak, aby była bardziej trwała, i aby rotacyjny pobyt żołnierzy amerykańskich w Polsce został tak zapisany w amerykańskich przepisach, aby był nieusuwalny np. w trybie corocznych prac budżetowych w Kongresie. Chodzi o stworzenie długiego horyzontu finansowania, aby zmiany na scenie politycznej w USA nie mogły temu zagrozić - podsumowuje Marek Świerczyński.

Obecnie na terenie Polski stacjonuje brygada pancerna US Army (4,5 tys. żołnierzy) oraz batalion NATO w Bemowie Pilskim, w którego również wchodzą żołnierze amerykańscy. Amerykańscy analitycy o tzw. jastrzębim nastawieniu wzywają do przyjęcia bardziej aktywnej roli przeciwko Rosji. Waszyngtoński think tank Atlantic Council wydał w grudniu 16-stronicowy raport, w którym naciska na wzmocnienie amerykańskiej pozycji obronnej w Europie. „Podczas gdy grupy bojowe NATO i amerykańska grupa bojowa brygady rotacyjnej mają zdolności bojowe, brakuje im kompleksowego i skoordynowanego planu bitwy między NATO i Stanami Zjednoczonymi, a także odpowiednich czynników - w tym zasobów wywiadowczych, obserwacyjnych i rozpoznawczych” - stwierdzają eksperci w raporcie Atlantic Council. Jednak w innym dokumencie, w tzw. raporcie Bloomberga, Amerykanie piszą, że każdy kraj, w którym przebywają ich żołnierze, powinien płacić pełną cenę ich rozmieszczenia plus 50 procent premii za ich usługi.

Więcej na temat:

Komentarze

4000/4000

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

17.03.2019 09:51:52

wszedłem tu pierwszy raz i czytam "Demaskator24.pl to innowacyjna platforma medialna, służąca do walki z powszechnymi w przestrzeni publicznej fake newsami oraz dezinformacją i kłamliwą propagandą." - jak to się ma do treści tego artykułu i rozważań który z rekordzistów fake newsów GW czy TWP bardziej kłamie ?

17.03.2019 02:35:22

Nikt Nie Chce tego pomiotu Trumpa.
Niech spada Na drzewo.

16.03.2019 10:10:25

Tytuł GW czy też artykuł drugiej GW tendencyjny . No ale wcale mnie to nie dziwi .

15.03.2019 15:37:44

Kolejne kłamstwa użytecznych idiotów Putina. Robią wszystko, byleby zachować interesy Niemiec i Moskwy. Jak to żydokomuna. Zawsze tacy byli.

15.03.2019 14:43:53

USA wierze GW nie

Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy łamie regulamin, to wyślij nam link do tego artykułu na demaskator24@polskapress.pl

Masz materiał do sprawdzenia?

Prześlij do nas informacje, które weźmiemy pod lupę

Czytaj także

Polecane dla Ciebie