"Gazeta Polska" i naklejka "Strefa wolna od LGBT". Ważne pytania o granice wolności słowa, swobodę działalności gospodarczej i dyskryminację

Fot: Andrzej Brzuszkiewicz

Katarzyna Stańko

Empik i BP odmawiają dystrybucji tygodnika „Gazeta Polska” z dołączoną nalepką przedstawiającą przekreśloną tęczową flagę i tekst „Strefa wolna od LGBT”. Co mówi prawo prasowe, konstytucja i wyrok sądu w takiej sprawie?

- Mamy do czynienia z konfliktem różnych praw i wolności i to podmiot rozstrzygający ostatecznie decyduje, które prawo i wolność jest w danej sytuacji nadrzędna – wyjaśnia dr Monika Żuraw, radca prawny w rozmowie z Demaskator24.

Pomysł wydawniczy "Gazety Polskiej" wywołał liczne protesty.

Wiceprezydent Warszawy Paweł Rabiej złożył zawiadomienie do prokuratury, powołując się na konstytucję, która zabrania dyskryminacji z jakiejkolwiek przyczyny.

Art. 32 Konstytucji: Nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny.

- Niemieccy faszyści tworzyli strefy wolne od Żydów. Apartheid - od czarnych. Jak widać tradycja znajduje godnych naśladowców, tym razem w Polsce, pod parasolem PiS i biskupów - napisał Paweł Rabiej na Twitterze.

W odpowiedzi Tomasz Sakiewicz, redaktor naczelny gazety stwierdził, że „cenzura była typowa dla nazizmu, narzucanie ideologii też”. - Nikt dzisiaj nie jest bliżej nazizmu, szczególnie w wersji Ernsta Rohma, prekursora partii hitlerowskiej niż ci, którzy prześladują za odrzucenie ideologii LGBT – stwierdził Sakiewicz, cytowany przez portal niezależna.pl.

(Ernst Rohm był jednym z liderów NSDAP, szefem nazistowskich bojówek SA. Wiadomo, że był homoseksualistą. Został zamordowany w 1934 r. na polecenie Hitlera w czasie tzw "nocy długich noży".)

"Gazeta Polska" zdecydowała się na modyfikację treści naklejki na: „Strefa wolna od ideologii LGBT”, jednak w środę w sklepach i kioskach dostępna była pierwsza wersja naklejki.

Odmowa kolportażu a wolność prasy

Art. 3. prawa prasowego mówi: "Pracownik poligrafii oraz kolportażu nie może ograniczać ani w jakikolwiek inny sposób utrudniać drukowania i nabywania przyjętych przez przedsiębiorstwo do druku i rozpowszechniania dzienników, czasopism lub innych publikacji prasowych z powodu ich linii programowej albo treści".

W art. 54. Konstytucji czytamy natomiast:

1. Każdemu zapewnia się wolność wyrażania swoich poglądów oraz pozyskiwania i rozpowszechniania informacji.
2. Cenzura prewencyjna środków społecznego przekazu oraz koncesjonowanie prasy są zakazane.

Czy decyzja Empiku i BP jest zgodna z prawem? Jaką podstawą prawną firmy uzasadniają swoją decyzje?

Empik i BP odmawiają sprzedaży Gazety Polskiej z naklejką „Strefa wolna od LGBT”, powołując się na wartości wyznawane przez te firmy.

- Decyzję podjęliśmy ze względu na naklejkę dołączoną do numeru, nie zaś na treści w samej gazecie. Naklejka „Strefa wolna od LGBT’’ jest produktem, dzięki któremu wyraża się niechęć do określonej grupy osób, a takich postaw firma BP nie popiera. Unikamy podziałów, szanujemy każdego człowieka – napisała w oświadczeniu dla Demaskator24 dr Magdalena Kandefer-Kańtoch, rzecznik prasowy BP Europa SE.

Z kolei Empik przesłała nam następujące oświadczenie, wyjaśniające powody decyzji o wstrzymaniu dystrybucji Gazety Polskiej:

- Podjęliśmy decyzję o wstrzymaniu sprzedaży wydania Gazety Polskiej z dn.24 lipca z naklejką „Strefa wolna od LGBT” ze względu na znaczące ryzyko, że treść wspomnianego dodatku może być sprzeczna z prawem tj. art. 256 KK (mowa nienawiści) oraz art. 32 Konstytucji RP (dyskryminacja określonej grupy społecznej). Wiemy na podstawie publicznych doniesień, że do prokuratury trafiło już zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa na ww. podstawach. Żądanie dystrybucji publikacji zawierających treści sprzeczne z prawem będzie także stanowiło nadużycie prawa podmiotowego, które odmawia ochrony prawnej podmiotom, które wykonują własne prawo w sposób sprzeczny z zasadami współżycia społecznego. Odmowa sprzedaży jest w tych okolicznościach w naszej ocenie konieczna – wyjaśnia Monika Marianowicz, rzeczniczka prasowa Grupy Empik.

Rzeczniczki obu firm nie odnoszą się jednak do naszych pytań o wolność prasy ani ewentualnego złamania umów dystrybucyjnych, które podpisały z Gazetą Polską, zasłaniając się tajemnicą handlową.

Na decyzję Empiku zareagowało Centrum Monitoringu Wolności Prasy SDP, wydając oświadczenie w sprawie:
„Decyzja ta jest niezrozumiała w świetle prawa, zarówno polskiego, jak i unijnego, ponieważ łamie fundamentalną w ustroju demokratycznym zasadę wolności słowa. Zasada ta gwarantuje każdemu zarówno możliwość wyrażania swoich poglądów, jak i stwarza możliwość wyrażania negatywnej oceny innych poglądów, czy zachowania, co należy uwzględniać w przypadku podejmowania wszelkich działań w obszarze »polityki antydyskryminacyjnej” – czytamy.

Centrum wskazało, że gazeta przez działanie sieci Empik może narażona być na poważne straty finansowe i dodało, że „w przestrzeni publicznej niejednokrotnie pod pozorem przeciwdziałania dyskryminacji w rzeczywistości promuje się określone postawy i poglądy, co z kolei prowadzi do dyskryminacji tych, którzy się z nimi nie zgadzają”.

Czy firma może odmówić sprzedaży produktu lub usługi ze względu na przekonania właściciela lub zatrudnionych tam osób? Kar za to nie będzie.

W czerwcu Trybunał Konstytucyjny orzekł w głośnej sprawie łódzkiego drukarza Adama J, który odmówił wydrukowania plakatów LGBT z powodów religijnych. TK uznał, że przepis Kodeksu wykroczeń przewidujący karanie za umyślną bez uzasadnionej przyczyny odmowę świadczenia usług jest niekonstytucyjny. Regulacja Kodeksu wykroczeń, którą zajmował się TK brzmiał: „Kto zajmując się zawodowo świadczeniem usług, żąda i pobiera za świadczenie zapłatę wyższą od obowiązującej albo umyślnie bez uzasadnionej przyczyny odmawia świadczenia, do którego jest zobowiązany, podlega karze grzywny”. TK uznał ten przepis za niekonstytucyjny w części obejmującej słowa: "albo umyślnie bez uzasadnionej przyczyny odmawia świadczenia, do którego jest obowiązany".

Wniosek do TK w tej sprawie w grudniu 2017 r. skierował prokurator generalny Zbigniew Ziobro. Zdaniem prokuratora generalnego, niekonstytucyjne jest rozumienie tej regulacji w taki sposób, że "zasady wiary i sumienie nie są uzasadnioną przyczyną odmowy świadczenia usługi".

Dodajmy, że sąd w Łodzi w 2017 r. prawomocnie uznał Adama J. za winnego wykroczenia, ale zarazem odstąpił od wymierzenia mu kary.

Natomiast w czerwcu 2018 r. Sąd Najwyższy oddalił kasację ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry złożoną od wyroku w sprawie drukarza. SN przyznał wprawdzie wówczas, że nie można uznać jako ogólnej zasady poglądu, iż "indywidualny światopogląd i subiektywne rozumienie wyznawanej religii nie mogą stanowić uzasadnionej przyczyny odmowy świadczenia", ale jednocześnie wskazał, iż obwiniony drukarz w tej konkretnej sprawie nie miał uzasadnionego powodu do odmówienia usługi.

Czerwcowy wyrok Trybunału, który uznał, że karanie za odmowę wykonania usługi jest niekonstytucyjny, jest ostateczny.

Krytycy nalepki "Strefa wolna od LGBT" teraz przypominają ten wyrok jako uzasadnienie dla odmowy dystrybucji "Gazety Polskiej". - Stosujący logikę selektywną nie mają dzisiaj łatwo - skomentował na Twitterze Marcin Makowski, dziennikarz "Do Rzeczy" i WP.

- „Gazeta Polska” będzie zapewne mogła dochodzić swoich praw na podstawie umowy dystrybucyjnej. Kwestią interpretacji jest zaś, czy naklejka to informacja i czy w ogóle możemy dyskutować tu o łamaniu zasady wolności słowa i prasy przez odmowę dystrybucji takiej naklejki (art 54 Konstytucji) – podsumowuje dr Monika Żuraw.

ZUS weryfikuje wypłacane świadczenia antykryzysowe

Więcej na temat:

Komentarze

4000/4000

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

26.07.2019 22:28:38

BP wydobywająca ropę w Arabii Saudyjskiej gdzie homoseksualistów się zabija publicznie poprzez ukamienowanie nie będzie sprzedawała anty pedalskiej naklejki. Cyrk na kółkach.

25.07.2019 11:55:09

cff

25.07.2019 07:24:04 Nie kupię już nic w gejowskim Empiku, idioto tam wódki nie sprzedają

25.07.2019 08:33:30

"które prawo i wolność jest w danej sytuacji nadrzędna" - o to to to... i sąd rozstrzygnie, czy wolność hetero jest równa, a może wolność homo jest równiejsza... myślałem, że wolność to wolność... ehhh...

A tak swoją drogą to już tego trochę za dużo. Zaznaczę, że nie mam większych uprzedzeń do homoseksualistów - niech sobie robią co chcą, na własnym podwórku. No właśnie, na własnym podwórku, a nie wszędzie dookoła. Ja nie obnoszę się ze swoją hetero seksualnością (czy fetyszami) na prawo i lewo, do przodu i od tyłu, tfu, do tyłu i na wskroś... Zachowuję to dla siebie i swojej sypialni, kuchni, piwnicy... Ale patrząc na to co się dzieje dookoła, czuję się osaczony przez ideologię oraz środowisko LGBT. Jest tej pieprzonej tęczy po prostu za dużo.

25.07.2019 07:59:45

Drukarz ma prawo drukować co chce,a empik sprzedawać co chce.

25.07.2019 07:24:04

Nie kupię już nic w gejowskim Empiku

25.07.2019 06:52:54

Przecież Trybunał Konstytucyjny wydał w tej sprawie orzeczenie. Po co dalej drążyć temat.

25.07.2019 05:33:58

aktywiści od szerzenia zboczeń walczą o swoje zarobki. przecież tylko kasa jest najważniejsza. dostają kasę za aktywne szerzenie wiary w dupokrację. za chwilę będą płacić za szerzenie pedofilii, nekrofilii, zoofilii.potem będzie walka o dobrodziejstwo eutanazji. taka praca żadnych skrupułów, moralnych wątpliwości. kasa jest najważniejsza

24.07.2019 23:49:28

Szanowna Autorko, Szanowni Państwo!

Pomijając niezwykle ważną w wolnym i demokratycznym państwie kwestię dot. osób LGBT , gdzie jest to probierz podstawowych praw i wolności oraz tolerancji i akceptacji w danym społeczeństwie, bo wszak nie tylko o osoby nieheteronormatywne tu chodzi, również o cały szereg innych mniejszości, w tym np. osoby niepełnosprawne, a tym samym wskazuje na poziom rozwoju kulturowego w danym kraju, chciałbym zwrócić uwagę na coś innego.

Otóż pani Katarzyna Stańko, autorka powyższego artykułu, powołuje się m.in. na Prawo Prasowe. Super! W tym miejscu poczułem jednak ogromny dysonans - już wyjaśniam dlaczego. Otóż tekst p. Stańko jest linkowany w serwisach lokalnych należących do grupy Polska Press, również w plotkarsko-tabloidowym serwisie gazetawroclawska.pl

Serwis ten od lat słynie z - mówiąc dosadnie - wulgarnego wypinania się i ostentacyjnego pokazywania środkowego palucha nie tylko Prawu Prasowemu jako takiemu, ale i elementarnej ludzkiej przyzwoitości oraz odpowiedzialności dziennikarskiej za publikowane słowo.

Może więc warto, parafrazując znane stare buddyjskie porzekadło, zacząć "rzucanie" paragrafami PP od własnego podwórka? Dziennikarzu! [w stosunku do osób piszących dla Gazety Wrocławskiej stosowniej i uczciwiej byłoby zakrzyknąć: Wyrobniku Klikalności!] Chcesz zmieniać świat, pouczać, oceniać, moralizować? Zacznij od siebie i swojej redakcji!

Nie tak dawno do redakcji Gazety Wrocławskiej online wysłany został list otwarty podpisany przez wielu wybitnych, znanych, lubianych, poważanych wrocławian, a zawierający prośbę o zaprzestanie budowania codziennego contentu w oparciu o mniej lub bardziej zawoalowany hejt oraz wprowadzenie moderacji forum internetowego (czyli wirtualnej wizytówki Gazety Wrocławskiej), które znane było głównie z (i jest znane nadal, choć niedawno nastąpiła zmiana systemu komentowania) agresywnych, rasistowskich, ksenofobicznych, antysemickich, wulgarnych, niezgodnych z prawem, skandalicznych i chuligańskich komentarzy, jakie każdego dnia zamieszczają czytelnicy tabloida. Przez długie lata Gazeta Wrocławska udawała że nie ma problemu, brak jakiejkolwiek reakcji na liczne oficjalne i formalne zgłoszenia.

Wpisem swoim chciałbym zwrócić uwagę (również Autorki artykułu pod którym zamieszczam swój komentarz) na poważny problem jakim stała się Gazeta Wrocławska i jej redaktor naczelny pan Arkadiusz Franas. Człowiek, któremu grupa wydawnicza Polska Press może i zawdzięcza wzrost klikalności - ale, do cholery, jakim kosztem!!!

Na chwilę obecną Gazeta Wrocławska (w szczególności wersja online) jest postrzegana jako medium niewiarygodne, całkowicie stabloidyzowane, mające za wszelką cenę zaspokoić najniższe, najpodlejsze gusta najsłabiej wykształconych i najmniej wyrobionych Czytelników. Liczy się wyłącznie klikalność. To już od dawna nie jest równia pochyła, ale systematyczne pukanie od dołu.

Czy taka również będzie przyszłość Gazety Wrocławskiej? Czy Wrocław nie zasługuje na serwis lokalny robiony "na poziomie", jakościowo i warsztatowo co najmniej dobry, konkurencyjny wobec (prenumerowanej przeze mnie) Gazety Wyborczej Wrocław? Chętnie zapłacę za jakościowy i profesjonalny content - w tej chwili cena za dostęp do serwisu gazetawroclawska.pl jest, niestety, odpowiednikiem jej "jakości".

Może to już ten czas, czas na zmiany? Wszak wszystko się zmienia i wszystko płynie.

Ku rozwadze.

Z poważaniem,-

SJ

slajak@op.pl

24.07.2019 23:40:23

Tylko debile, i nieuki, kupują taką, klozetową gazetkę.

24.07.2019 22:27:19

No spoko, a ile było bronienia drukarza co odmowil lgbt. Tu sytuacja odwrotna, klauzula sumienia i kwik.

hipokryzja

24.07.2019 21:56:24

w latach 95-2010 było piętnowane odmiennictwo syf trwa od 9 lat w rzymie pukali się kiedyś wszyscy w dupala i rzym splonoł jesteście pokoleniem pojebów i dewiantów

24.07.2019 21:12:46

w empiku nie kupwałem bo zawsze mi smierdzial bolszewizmem, a stacji Orlen jest wiecej to zmienie bez problemu. Wybieram Polske stop faszyzmowi

24.07.2019 20:25:16

NOWY TEMAT A BANDZIORY I OKUPANCI WYKREOWANI NA MILIARDERÓW I NAJZNAMIENITSZYCH OBYWATELI PRZEZ SOLIDARNYCH BOHATERÓW I PATRIOTÓW DALEJ GRABIĄ SPRZEDANY IM KRAJ BO KONIEC WOJNY I KOMUCHY PRZERWAŁY TEN PROCEDER. I O ZWROCIE MAJĄTKU NARODU JAKI ZAWŁASZCZYLI I ROZDALI SOLIDARNI TEŻ ANI SŁOWA. PLEBS KTÓRY ZAHAROWYWAŁ SIĘ NA ŚMIERĆ ODBUDOWUJĄC KRAJ ZA CO DOSTAŁ PRZY PODZIALE CH.D. KAMIENI KUPĘ NIECH SIĘ FASCYNUJE LGBT.

24.07.2019 20:21:00

Jak, to dobrze, że nie kupuję w empiku i bipi.

24.07.2019 19:59:25

Obrażać katolików, szydzić z wiary katolickiej to tolerancja i wolność słowa, naklejka z gazety polskiej to już faszyzm, jesteście żałośni lemingi. Żałosne, co niemieckie media wyprawiają w sprawie ostatnich wydarzeń z Białegostoku :) to już staje się żałosne, spęd KOD'u i kilku dewiantów w Białymstoku od kilku dni na czołówkach niemieckich gazet i POrtali wspierających złodziei z PO.

24.07.2019 19:54:27

"...a takich postaw firma BP nie popiera". To firma jest od popierania czegoś, bądź nie? A ja myślałem, że firma BP trudni się sprzedażą paliw i innych ropopochodnych, a ona "nie popiera". To są dopiero jaja na twardo, BP popiera ludzi z dewiacjami.

24.07.2019 19:30:30

Tym szmatławce GP to bym nawet @@@@a nie wytarł

24.07.2019 18:32:57

zaKODowane POyebane BYDŁO lewackie będzie sobie jeszcze dłuuuuuugo szczekać i szczekać na tym forum bo jak widzimy, to PiS (dzięki takiej "opozycji", czytaj zbieraninie TĘPYCH przygłupów) będzie rządził wiecznie. Aha a POtrwa to jeszcze dłuuuuuugie lata bo PiS dba o Polskę i Polaków i jest coraz więcej zwolenników patriotycznej Polski a qurestwo opozycyjne już nigdy wyborów nie wygra. PiS po raz pierwszy od 27 lat zabrał złodziejom i dał Polakom...

24.07.2019 17:51:37

dla równowagi/strefa wolna od krzyżyków/

24.07.2019 17:48:39

Dzisiaj chciałam kupić Gazetę Polską z naklejkę , ale '' niestety '' , gazety były ale bez '' NAKLEJEK '' . !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

24.07.2019 17:32:55

Ale prawicowe antypolskie szumowiny już ujadają w komentarzach. Będą do ostatniego kropidła bronić watykańskiego okupanta, oraz bandytów z PiSu co od wielu lat okradają POLSKĘ czy to są u władzy czy nie (afery FOZZ, SKOK, GETBACK).

24.07.2019 17:32:25

uokik nawet nic nie zrobi ;)

ino walnie fajny dokument

sad hmmm. niewnikam

24.07.2019 17:31:15

Prawicowi bandyci uważają że wyrok PiSowskiego trybunały konstytucyjnego obowiązuje tylko lewaków. Prawilstwo i ich wynaturzenia trzeba dalej obsługiwać z godnością.

24.07.2019 17:23:10

Nałożyć na EMPIK miliardową karę to zmądrzeją

24.07.2019 17:05:10

Kurde muszę kupić!!!!!

Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy łamie regulamin, to wyślij nam link do tego artykułu na demaskator24@polskapress.pl

Masz materiał do sprawdzenia?

Prześlij do nas informacje, które weźmiemy pod lupę

Czytaj także

Polecane dla Ciebie