Internauci oburzeni na TVP za pokazanie spalenia flagi Unii Europejskiej przez Wojciecha Cejrowskiego. Ale tego fragmentu nie wyemitowano

Fot. Damian Kujawa/Polska Press

Andrzej Brzuszkiewicz

W Internecie pojawiła się informacja, że Wojciech Cejrowski w programie "Minęła 20" na antenie TVP Info spalił flagę Unii Europejskiej. Wywołało to falę krytycznych komentarzy. Okazuje się jednak, że TVP Info nie pokazało tego fragmentu rozmowy z Wojciechem Cejrowskim.

Znany podróżnik jest stałym gościem w czwartkowych wydaniach programu "Minęła 20" w TVP Info, które tego dnia prowadzi Michał Rachoń. 15 listopada Wojciech Cejrowski komentował sprawę spalenia przez uczestników Marszu Niepodległości flagi Unii Europejskiej oraz nagrody, którą wyznaczyła policja za wskazanie sprawców tego czynu. "Niemożliwe by to było w Ameryce, gdyż w Ameryce może Pan sobie logotyp spalić, ale nawet flagę amerykańską by Pan mógł spalić sobie, bądź polską, bo to jest własność" - mówił Cejrowski na antenie TVP Info. Po emisji programu użytkownicy Twittera opublikowali nagranie, na którym widać, jak w trakcie tej rozmowy Wojciech Cejrowski podpala papierową flagę Unii Europejskiej, wyjaśniając jednocześnie, że w Ameryce nikt by się tym nie zainteresował, bo "to jest kawałek papieru, to jest moja własność i ja mogę z nią robić co mi się żywnie podoba". Następnie Cejrowski próbuje spalić plastikową flagę UE. "To nie jest flaga państwowa, więc w Polsce też mogę, to jest logotyp organizacji takiej jak McDonald" - mówi znany podróżnik. Wielu internautów wyrażało oburzenie, że TVP pokazało to nagranie. Niektórzy łączyli to z rzekomym dążeniem PiS do wyprowadzenia Polski z Unii Europejskiej.

Internauci zwracali tez uwagę, że w portalu VOD Telewizji Polskiej, w którym publikowane są programy TVP, w zapisie wydania "Minęła 20" z 15 listopada nie ma fragmentu z paleniem flagi.
Tymczasem na Twitterze zarówno autor programu Michał Rachoń, jak i szef Telewizyjnej Agencji Informacyjnej Jarosław Olechowski nazwali doniesienia o spaleniu flagi na antenie TVP Info fejk newsem, czyli fałszywą informacją.

- Fragmentu pokazującego spalenie flagi Unii Europejskiej na antenie TVP Info nie było - mówi w rozmowie z Agencją Informacyjną Polska Press dyrektor Telewizyjnej Agencji Informacyjnej Jarosław Olechowski. Ten fragment został usunięty z programu przed emisją na antenie TVP Info. Szef TAI wyjaśnia, że rozmowy z Wojciechem Cejrowskim nie są pokazywane na żywo. Wojciech Cejrowski mieszka w Stanach Zjednoczonych, łączenie z nim odbywa się przez Internet, więc ze względu na ryzyko wystąpienia problemów technicznych rozmowy z nim są nagrywane wcześniej. Nagranie jest edytowane przez redakcję programu, czyli skracane, jeśli jest zbyt długie lub gdy występuje błąd techniczny. Każdy skrót jest konsultowany z Wojciechem Cejrowskim, tak też było w tym przypadku - wyjaśnia Jarosław Olechowski. Szef TAI zwraca uwagę, że w nagraniu publikowanym w Internecie nie ma oprawy graficznej TVP Info (logo stacji, belki z tekstami), co jasno dowodzi, że zapis nie pochodzi z anteny tej stacji.
Nie udało nam się ustalić kto i dlaczego podjął decyzję o usunięciu fragmentu ze spaleniem flagi z programu "Minęła 20".
Wojciech Cejrowski opublikował w Internecie pełny zapis nagrania programu ze swoim udziałem, oznaczając ja hasłem #TegoNieByłowTV.

Poprosiliśmy o komentarz Wojciecha Cejrowskiego. "Na wypadek, gdyby chcieli Państwo bym pracował za darmo, od razu grzecznie lecz stanowczo odmawiam" - odpisał w mailu znany podróżnik.
Według kodeksu karnego, ochronie podlegają tylko flagi i inne symbole państw. Unia Europejska nie jest państwem, więc polskie prawo nie chroni flagi UE.

Nie jest prawdą, że Telewizja Polska pokazała spalenie flagi Unii Europejskiej przez Wojciecha Cejrowskiego. Prawdą jest, że znany podróżnik spalił flagę UE w trakcie nagrania rozmowy z Michałem Rachoniem do programu "Minęła 20". Fragment ten jednak nie został pokazany na antenie TVP Info

Źródło: Demaskator24

Nauczanie hybrydowe zamiast powrotu do szkół

Więcej na temat:

Komentarze

4000/4000

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

21.11.2018 10:19:14

super.

21.11.2018 07:59:24

Jemu się nigdy nie znudzi jakieś akcje :)

20.11.2018 11:55:22

Boso przez świat

Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy łamie regulamin, to wyślij nam link do tego artykułu na demaskator24@polskapress.pl

Masz materiał do sprawdzenia?

Prześlij do nas informacje, które weźmiemy pod lupę

Czytaj także

Polecane dla Ciebie