Jak zgłosić hejterski komentarz? Nie jesteśmy bezbronni wobec mowy nienawiści

Fot. Karolina Misztal / Polska Press / Dziennik Bałtycki

Andrzej Brzuszkiewicz

Tragiczna śmierć prezydenta Gdańska Pawła Adamowicz wywołała gorącą dyskusję na temat tzw. mowy nienawiści. Wielu komentatorów uważa, że przemoc słowna obecna w internetowych wpisach może prowadzić do przemocy fizycznej. Co możemy zrobić, żeby zablokować nienawiść w Internecie i mediach? Sprawdziliśmy, że wbrew pozorom nie jesteśmy skazani na bezczynność.

Konstytucja RP gwarantuje wolność słowa (art. 54) oraz wolność prasy i innych mediów (art. 14). Zarazem art. 31 stanowi, że każdy jest obowiązany szanować wolności i prawa innych, a ograniczenia w zakresie korzystania z konstytucyjnych wolności i praw mogą być ustanawiane tylko w ustawie.

Aleksandra Dulkiewicz, wiceprezydent Gdańska

Zgłaszanie nienawistnych komentarzy administratorowi strony

Do ograniczenia hejtu w Internecie można stosować przepisy ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną z 18 lipca 2002 r., a konkretnie art 14. Dotyczy on m.in. stron internetowych, na których użytkownicy mogą publikować własne materiały i komentarze. "1. Nie ponosi odpowiedzialności za przechowywane dane ten, kto udostępniając zasoby systemu teleinformatycznego w celu przechowywania danych przez usługobiorcę nie wie o bezprawnym charakterze danych lub związanej z nimi działalności, a w razie otrzymania urzędowego zawiadomienia lub uzyskania wiarygodnej wiadomości o bezprawnym charakterze danych lub związanej z nimi działalności niezwłocznie uniemożliwi dostęp do tych danych."

Oznacza to, że właściciel serwisu internetowego nie jest zobowiązany do samodzielnego usuwania nienawistnych wpisów. Niektóre portale co prawda zatrudniają ludzi zajmujących się moderowaniem dyskusji pod artykułami, ale mogą oni mieć problem z analizą setek, a czasem nawet tysięcy komentarzy. Jeśli w sieci znajdziemy hejterski post i zgłosimy go administratorowi danej strony, to jest on zobowiązany do jego usunięcia. Ustawa mówi o urzędowym zawiadomieniu lub wiarygodnej wiadomości. W praktyce często wydawcy dużych polskich stron usuwają każdy zgłoszony wpis po to, żeby nie narażać się na odpowiedzialność karną.

Podejrzaną treść można zgłosić zarówno na stronie portalu informacyjnego, jak i w serwisie społecznościowym. Odpowiednie przyciski znajdują się obok danego komentarza lub postu.

Zgłaszanie hejtu w serwisach społecznościowych

Na Facebooku po kliknięciu w trzy kropki obok postu znajdziemy opcję: "Przekąż opinie dotyczącą tego posta". FB umożliwia wybranie przyczyny zgłoszenia, np.: propagowanie nienawiści, przemoc, nękanie, fałszywa informacja, terroryzm.

Również na Twitterze, gdzie pojawia się wiele obraźliwych komentarzy, jest możliwość ich zgłoszenia. Jako przyczynę można podać np. "to jest obraźliwe lub krzywdzące".

Zatrzymanie za mowę nienawiści w Internecie po śmierci Pawła Adamowicza

Użytkownicy mediów społecznościowych narzekają czasem, że ich skargi na posty lub całe strony propagujące nienawiść pozostają bez odpowiedzi i dalej są widoczne w sieci. Z drugiej strony organizacje prawicowe tzw. narodowców skarżą się, że ich fanpage znikają z Facebooka w związku z oskarżeniami o propagowanie nienawiści. Wyjaśnieniem takich sytuacji ma zajmować sie m.in. powołany niedawno wiceminister cyfryzacji Adam Andruszkiewicz. Tymczasem media wypominają byłemu prezesowi Młodzieży Wszechpolskiej kontrowersyjne wpisy w mediach społecznościowych z poprzednich lat.

Skargi na media elektroniczne

Mowa nienawiści może pojawiać się nie tylko w Internecie. Ustawa o radiofonii i telewizji z dnia 29 grudnia 1992 r. w art. 18 stanowi m.in., że programy w mediach elektronicznych "nie mogą zawierać treści nawołujących do nienawiści lub dyskryminujących ze względu na rasę, niepełnosprawność, płeć, wyznanie lub narodowość". Jeśli uważamy, że audycja radiowa lub telewizyjna zawiera takie treści, może złożyć skargę do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji (formularz jest dostępny w jej serwisie internetowym). Jednak wielu komentatorów zwraca uwagę, że KRRiT w obecnym składzie jest w całości obsadzona przez rządzącą partię i nie gwarantuje równego traktowania wszystkich mediów. Dowodem na to ma być odrzucanie przez KRRiT skarg na nieobiektywne materiały TVP i nałożenie na TVN24 kary w wysokości prawie 1,5 mln zł za relacje z demonstracji pod Sejmem w 2016 r. (ostatecznie Rada uchyliła tę karę).

Odpowiedzialność karna

Mowę nienawiści możemy również zgłosić do organów ścigania, powołując się na przepisy kodeksu karnego.

"Art. 190. § 1. Kto grozi innej osobie popełnieniem przestępstwa na jej szkodę lub szkodę osoby najbliższej, jeżeli groźba wzbudza w zagrożonym uzasadnioną obawę, że będzie spełniona, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. § 2. Ściganie następuje na wniosek pokrzywdzonego."

"Art. 255.§ 2. Kto publicznie nawołuje do popełnienia zbrodni, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
§ 3. Kto publicznie pochwala popełnienie przestępstwa, podlega grzywnie do 180 stawek dziennych, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku."

"Art. 256. § 1. Kto publicznie propaguje faszystowski lub inny totalitarny ustrój państwa lub nawołuje do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych, rasowych, wyznaniowych albo ze względu na bezwyznaniowość,
podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2."

"Art. 257. Kto publicznie znieważa grupę ludności albo poszczególną osobę z powodu jej przynależności narodowej, etnicznej, rasowej, wyznaniowej albo z powodu jej bezwyznaniowości lub z takich powodów narusza nietykalność cielesną innej osoby, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3."

Zdarza się, że prokuratury umarzają śledztwa w sprawie mowy nienawiści. Tak stało się ze skargą na Młodzież Wszechpolską, która wystawiła "akty politycznego zgonu" (przypominające autentyczne dokumenty) prezydentom miast, którzy podpisali deklarację wsparcia dla emigrantów. Zawiadomienie do prokuratury złożył m.in. prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. Prokuratura Rejonowa Gdańsk-Śródmieście nie dopatrzyła się w działaniach MW groźby wobec prezydentów ani znieważenia grupy ludności z powodu jej przynależności narodowej, rasowej, wyznaniowej, etnicznej.

Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania

Więcej na temat:

Komentarze

4000/4000

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

14.04.2021 11:00:29

DOŁĄCZ DO WIELKIEJ ŚWIĄTYNI PIENIĘDZY I POWERNATI ILLUMINATI: NIE MA ŻADNEJ OFIARY LUDZKIEJ, A ILLUMINATI RÓWNIEŻ NIE PYTA O OPŁATĘ REJESTRACYJNĄ

Możesz skontaktować się z agentem świątynnym przez WhatsApp: 1 206-855-6632

Czy jesteś mężczyzną lub kobietą biznesu, politykiem, muzykiem, czy chcesz być bogaty, sławny, potężny w życiu, przyłącz się dziś do kultu Illuminatibrotherhood i otrzymaj natychmiastową, bogatą sumę. 1 milion dolarów tygodniowo i darmowy dom. gdziekolwiek zdecydujesz się mieszkać na tym świecie, a także otrzymujesz 500 000 dolarów miesięcznie jako pensję…

Jeśli jesteś zainteresowany, zadzwoń teraz do agenta 1 206-855-6632 lub zadzwoń do niego pod numer 1 206-855-6632) lub możesz również wysłać do nas e-mail z tym, musisz mieć co najmniej 20 lat, zanim będziesz mógł skontaktować się z naszym wzmacniacz

12.04.2021 04:07:38

To jest moje świadectwo o tym, jak w końcu dołączyłem do nowego porządku świata, Illuminati po tym, jak próbowałem dołączyć od ponad 2 lat, ale oszuści kilka razy zabrali mi pieniądze. Od tak dawna szukałem możliwości dołączenia do Illuminati, ale oszuści zabierają moje pieniądze aż do początku tego roku, kiedy spotykam się online z Lordem Morganem, który pomógł mi dołączyć do bractwa online i otrzymałem kwotę 1000000 USD do mojego banku konto natychmiast po moim rytuale inicjacji online, a także będę zarabiać 55 000 dolarów miesięcznie, jestem bardzo szczęśliwy! I obiecaj rozpowszechniać dobre dzieło Lorda Morgana. Jeśli jesteś zainteresowany dołączeniem do nowego porządku światowego Illuminati już dziś, skontaktuj się z Lordem Morganem już dziś, zamiast akceptować oszustów, aby zabrać twoje pieniądze w imię pomocy w dołączeniu, skontaktuj się z Lordem Morganem E-mail: Illuminatiofficial565@gmail.com lub 2348055459757

02.04.2021 04:33:06

Moje świadectwo o tym, jak zostałem członkiem Illuminati. Chcę powiadomić ludzi, którzy chcą dołączyć do wielkiego iluminatu, o tym, w jaki sposób pomógł mi wielki członek iluminatów. Nazywa się pan Harris. Pomaga mi odzyskać życie ze stanu śmierci. po około 5 latach i sześciu miesiącach zwolnienia. Po tym, jak został oszukany przez tak wielu członków Iluminatów. Byłem beznadziejny, finansowo załamany przez te lata. Ale pewnego dnia, kiedy przeglądałem Internet, natknąłem się na post członka Wielkiego Iluminatów, pana Harrisa, mówiącego, że możesz być sławny, bogaty i odnoszący sukcesy w życiu, będąc członkiem wielkich iluminatów, natychmiast skontaktowałem się i Wyjaśniłem mu wszystko, a on polecił mnie i pomógł, a ja płacę za formularz rejestracyjny członkostwa, który zostanie użyty do inicjacji mnie, i zostałem inicjowany do wielkiego nowego porządku świata iluminatów. Następnie przekazali mi wszystkie wytyczne i powiedzieli, że wszyscy nowi członkowie są nagradzani kwotą 1 000 000 dolarów w gotówce po inicjacji. Z pomocą pana Harrisa. Zostałem w pełni inicjowany jako pełnoprawny członek Illuminati. Jeśli wcześniej nie udało Ci się zdobyć oszustów lub po raz pierwszy szukasz kogoś, kto pomoże Ci zostać członkiem, radzę spróbować pana Harrisa. To Twoja najlepsza szansa, aby stać się tym, czego pragniesz w swoim przyszłym życiu, skontaktuj się z nim E-mail: illuminatiofficial565@gmail.com lub WhatsApp 2348056051569.

02.04.2021 04:33:06

Moje świadectwo o tym, jak zostałem członkiem Illuminati. Chcę powiadomić ludzi, którzy chcą dołączyć do wielkiego iluminatu, o tym, w jaki sposób pomógł mi wielki członek iluminatów. Nazywa się pan Harris. Pomaga mi odzyskać życie ze stanu śmierci. po około 5 latach i sześciu miesiącach zwolnienia. Po tym, jak został oszukany przez tak wielu członków Iluminatów. Byłem beznadziejny, finansowo załamany przez te lata. Ale pewnego dnia, kiedy przeglądałem Internet, natknąłem się na post członka Wielkiego Iluminatów, pana Harrisa, mówiącego, że możesz być sławny, bogaty i odnoszący sukcesy w życiu, będąc członkiem wielkich iluminatów, natychmiast skontaktowałem się i Wyjaśniłem mu wszystko, a on polecił mnie i pomógł, a ja płacę za formularz rejestracyjny członkostwa, który zostanie użyty do inicjacji mnie, i zostałem inicjowany do wielkiego nowego porządku świata iluminatów. Następnie przekazali mi wszystkie wytyczne i powiedzieli, że wszyscy nowi członkowie są nagradzani kwotą 1 000 000 dolarów w gotówce po inicjacji. Z pomocą pana Harrisa. Zostałem w pełni inicjowany jako pełnoprawny członek Illuminati. Jeśli wcześniej nie udało Ci się zdobyć oszustów lub po raz pierwszy szukasz kogoś, kto pomoże Ci zostać członkiem, radzę spróbować pana Harrisa. To Twoja najlepsza szansa, aby stać się tym, czego pragniesz w swoim przyszłym życiu, skontaktuj się z nim E-mail: illuminatiofficial565@gmail.com lub WhatsApp 2348056051569.

05.03.2021 03:41:55

JEST TO OFICJALNE ŚWIĄTECZNE PRZESŁANIE DO ŚWIATOWEJ PROCEDURY DOŁĄCZENIA DO WIELKIEJ ŚWIĄTYNI PIENIĘDZY I MOCY ILLUMINATI

UWAGA: NIE MA ŻADNEJ OFIARY LUDZKIEJ, A ILLUMINATI RÓWNIEŻ NIE PYTA O OPŁATĘ REJESTRACYJNĄ

Możesz skontaktować się z agentem świątynnym przez WhatsApp: 1206-855-6632

Czy jesteś biznesmenem, politykiem, muzykiem, pastorem, piłkarzem? Chcesz być bogaty

sławni, potężni w życiu, przyłącz się do kultu bractwa iluminatów

dzisiaj i otrzymaj bogatą, natychmiastową sumę. 1 milion dolarów tygodniowo i bezpłatnie

Samochód, w którym zdecydujesz się mieszkać na tym świecie i dostać nawet $

1000000 jako Twoja korzyść na rozpoczęcie nowego życia.

Aby skontaktować się z naszymi partnerami, musisz mieć co najmniej 20 lat. Nie dołączaj, jeśli jesteś studentem E-mail: worldillluminatitemple666@gmail.com lub Whatsapp: 1206-855-6632

26.02.2021 08:37:59

SPOSOBY BYĆ BOGATYM

WITAMY W ILLUMINATI, klubie bogatych i sławnych; jest najstarszą i największą wspólnotą na świecie, która składa się z 3 milionów członków. Jesteśmy jedną Rodziną pod jednym ojcem, który jest Istotą Najwyższą. W ILLUMINATI wierzymy, że urodziliśmy się w raju i żaden członek nie powinien walczyć na tym świecie. Dlatego wszyscy nasi nowi członkowie otrzymują nagrody pieniężne po dołączeniu, aby ulepszyć swój styl życia .; zainteresowani członkowie powinni skontaktować się z nami WhatsApp pod numerem 256756543536

19.02.2021 11:19:07

JEST TO OFICJALNE PRZESŁANIE ILLUMINATI DO ŚWIATA

UWAGA: NIE DOTYCZY OFIARY LUDZKIEJ

Możesz skontaktować się z agentem świątynnym przez WhatsApp: ( 905526952390)

Czy jesteś biznesmenem, politykiem, muzykiem, studentem? Chcesz być bogaty, sławny, potężny w życiu, dołącz do kultu bractwa iluminatów już dziś i zdobądź natychmiastową bogatą sumę. 1 milion dolarów tygodniowo i darmowy dom. Gdziekolwiek zdecydujesz się mieszkać na tym świecie, a także zarabiasz 90000000 $ miesięcznie ...

Korzyści dla nowych członków, którzy stają się członkami iluminatów.

1. Dom w dowolnym kraju.

2. Nowy samochód marzeń wyceniony na 60 000 000 USD.

3. Okazja do spotkania z najbogatszymi ludźmi świata.

Aby móc skontaktować się z naszymi partnerami, musisz mieć co najmniej 20 lat

E-mail: greatilluminati2022@gmail.com

Whatsapp: ( 905526952390)

19.02.2021 11:16:34

JEST TO OFICJALNE PRZESŁANIE ILLUMINATI DO ŚWIATA

UWAGA: NIE DOTYCZY OFIARY LUDZKIEJ

Możesz skontaktować się z agentem świątynnym przez WhatsApp: ( 905526952390)

Czy jesteś biznesmenem, politykiem, muzykiem, studentem? Chcesz być bogaty, sławny, potężny w życiu, dołącz do kultu bractwa iluminatów już dziś i zdobądź natychmiastową bogatą sumę. 1 milion dolarów tygodniowo i darmowy dom. Gdziekolwiek zdecydujesz się mieszkać na tym świecie, a także zarabiasz 90000000 $ miesięcznie ...

Korzyści dla nowych członków, którzy stają się członkami iluminatów.

1. Dom w dowolnym kraju.

2. Nowy samochód marzeń wyceniony na 60 000 000 USD.

3. Okazja do spotkania z najbogatszymi ludźmi świata.

Aby móc skontaktować się z naszymi partnerami, musisz mieć co najmniej 20 lat

E-mail: greatilluminati2022@gmail.com

Whatsapp: ( 905526952390)

16.02.2021 02:08:53

Moje świadectwo o tym, jak zostałem członkiem Illuminati. Chcę powiadomić ludzi, którzy chcą dołączyć do wielkiej iluminacji, o tym, w jaki sposób pomógł mi wielki członek iluminatów. Nazywa się pan Harris. Pomaga mi odzyskać życie ze stanu śmierci. po około 5 latach i sześciu miesiącach zwolnienia. Po tym, jak został oszukany przez tak wielu członków Iluminatów. Byłem beznadziejny, finansowo w ciągu tych lat. Ale pewnego dnia, kiedy przeglądałem Internet, natknąłem się na post członka Wielkiego Iluminatów, pana Harrisa, mówiącego, że możesz być sławny, bogaty i odnoszący sukcesy w życiu, będąc członkiem wielkich iluminatów, natychmiast skontaktowałem się i Wyjaśniłem mu wszystko, a on polecił mnie i pomógł, a ja płacę za formularz rejestracyjny członkostwa, który zostanie wykorzystany do inicjacji mnie, i zostałem inicjowany do wielkiego nowego porządku świata iluminatów. Następnie przekazali mi wszystkie wytyczne i powiedzieli, że wszyscy nowi członkowie są nagradzani kwotą 1 000 000 dolarów w gotówce po inicjacji. Z pomocą pana Harrisa. Zostałem w pełni inicjowany jako pełnoprawny członek Illuminati. Jeśli wcześniej nie udało Ci się zdobyć oszustów lub po raz pierwszy szukasz kogoś, kto pomoże Ci zostać członkiem, radzę spróbować Panu Harrisowi. To Twoja najlepsza szansa, aby stać się tym, czego pragniesz dla swojego przyszłego życia, Skontaktuj się z nim E-mail: illuminatiofficial565@gmail.com lub WhatsApp 12293354811.

05.02.2021 00:15:31

Witam, czy chcesz dołączyć do iluminatów i być bogatym, sławnym i potężnym? przez resztę Twojego życia ? Korzyści dla nowego członka, który dołączy do Bractwa Illuminati !!!

na twoje konto bankowe 50 000 000 USD ......

Wynagrodzenie tygodniowe 600 000 USD .........

Wartość samochodu na 400 000 USD .......

Kontrakt o wartości 200 000 000 USD .......

Dom w dowolnym kraju, który wybierzesz. I bezpłatną wizę do wymarzonego kraju. Całkowite zmiany stylu życia? jeśli jesteś zainteresowany, WhatsApp Via: 33758476136, https://wa.link/d4ml2g LUB napisz do nas na adres: illuminatitemle666@gmail.com, abyśmy mogli rozpocząć proces dołączania !!!

22.01.2021 05:24:20

JEST TO OFICJALNE PRZESŁANIE ILLUMINATI DO ŚWIATA

UWAGA: NIE DOTYCZY OFIARY LUDZKIEJ

Możesz skontaktować się z agentem świątynnym przez WhatsApp: ( 905526952390)

Czy jesteś biznesmenem, politykiem, muzykiem, studentem? Chcesz być bogaty, sławny, potężny w życiu, dołącz do kultu bractwa iluminatów już dziś i zdobądź natychmiastową bogatą sumę. 1 milion dolarów tygodniowo i darmowy dom. Gdziekolwiek zdecydujesz się mieszkać na tym świecie, a także zarabiasz 90000000 $ miesięcznie ...

Korzyści dla nowych członków, którzy stają się członkami iluminatów.

1. Dom w dowolnym kraju.

2. Nowy samochód marzeń wyceniony na 60 000 000 USD.

3. Okazja do spotkania z najbogatszymi ludźmi świata.

Aby skontaktować się z naszymi partnerami, musisz mieć co najmniej 20 lat

E-mail: greatilluminati2022@gmail.com

Whatsapp: ( 905526952390)

22.01.2021 05:23:40

JEST TO OFICJALNE PRZESŁANIE ILLUMINATI DO ŚWIATA

UWAGA: NIE DOTYCZY OFIARY LUDZKIEJ

Możesz skontaktować się z agentem świątynnym przez WhatsApp: ( 905526952390)

Czy jesteś biznesmenem, politykiem, muzykiem, studentem? Chcesz być bogaty, sławny, potężny w życiu, dołącz do kultu bractwa iluminatów już dziś i zdobądź natychmiastową bogatą sumę. 1 milion dolarów tygodniowo i darmowy dom. Gdziekolwiek zdecydujesz się mieszkać na tym świecie, a także zarabiasz 90000000 $ miesięcznie ...

Korzyści dla nowych członków, którzy stają się członkami iluminatów.

1. Dom w dowolnym kraju.

2. Nowy samochód marzeń wyceniony na 60 000 000 USD.

3. Okazja do spotkania z najbogatszymi ludźmi świata.

Aby skontaktować się z naszymi partnerami, musisz mieć co najmniej 20 lat

E-mail: greatilluminati2022@gmail.com

Whatsapp: ( 905526952390)

18.01.2021 17:53:59

TO JEST OFICJALNE ŚWIATOWE PRZESŁANIE DO ŚWIATA PROCEDURA DOŁĄCZENIA DO WIELKIEJ ŚWIĄTYNI PIENIĘDZY I POWERNATI ILLUMINATI: NIE MA ŻADNEJ OFIARY LUDZKIEJ I NIE POTRZEBUJE O OPŁATĘ REJESTRACYJNĄ

Możesz skontaktować się z agentem świątynnym przez WhatsApp: 1 206-855-6632

Czy jesteś biznesmenem, politykiem, muzykiem, pastorem, piłkarzem? Chcesz być bogaty

sławni, potężni w życiu, przyłącz się do kultu bractwa iluminatów

dzisiaj i otrzymaj bogatą, natychmiastową sumę. 1 milion dolarów tygodniowo i bezpłatnie

Samochód, w którym zdecydujesz się mieszkać na tym świecie i dostać nawet $

1000000 jako korzyść na rozpoczęcie nowego życia.

Aby skontaktować się z naszymi partnerami, musisz mieć co najmniej 20 lat. Nie dołączaj, jeśli jesteś studentem. E-mail: illuminate666temple@outlook.com lub Whatsapp: ( 1 206-855-6632)

18.01.2021 02:19:19

Moje świadectwo o tym, jak zostałem członkiem Illuminati. Chcę powiadomić ludzi, którzy chcą dołączyć do wielkiej iluminacji, o tym, w jaki sposób pomógł mi wielki członek iluminatów. Nazywa się pan Felix. Pomaga mi odzyskać życie ze stanu śmierci. po około 5 latach i sześciu miesiącach zwolnienia. Po tym, jak został oszukany przez tak wielu członków Iluminatów. Byłem beznadziejny, finansowo w ciągu tych lat. Ale pewnego dnia, kiedy przeglądałem Internet, natknąłem się na post członka Wielkiego Iluminata, pana Felixa, mówiącego, że możesz być sławny, bogaty i odnoszący sukcesy w życiu, będąc członkiem wielkich iluminatów, natychmiast skontaktowałem się i Wyjaśniłem mu wszystko, a on polecił mnie i pomógł, a ja płacę za formularz rejestracyjny członkostwa, który zostanie wykorzystany do inicjacji mnie, i zostałem inicjowany do wielkiego nowego porządku świata iluminatów. Następnie przekazali mi wszystkie wytyczne i powiedzieli, że wszyscy nowi członkowie są nagradzani kwotą 1 000 000 dolarów w gotówce po inicjacji. Z pomocą pana Felixa. Zostałem w pełni inicjowany jako pełnoprawny członek iluminatów. Jeśli wcześniej nie udało Ci się zdobyć oszustów lub po raz pierwszy szukasz kogoś, kto pomoże Ci zostać członkiem, radzę spróbować pana Felixa. To Twoja najlepsza szansa, aby stać się tym, czego pragniesz w swoim przyszłym życiu, skontaktuj się z nim E-mail: felixmorganilluminati@gmail.com lub WhatsApp 2348056051569.

12.01.2021 02:01:05

Moje świadectwo o tym, jak zostałem członkiem Illuminati. Chcę powiadomić ludzi, którzy chcą dołączyć do wielkiej iluminacji, o tym, w jaki sposób pomógł mi wielki członek iluminatów. Nazywa się pan Felix. Pomaga mi odzyskać życie ze stanu śmierci. po około 5 latach i sześciu miesiącach zwolnienia. Po tym, jak został oszukany przez tak wielu członków Iluminatów. Przez te wszystkie lata byłem beznadziejny, podupadłem finansowo. Ale pewnego dnia, kiedy przeglądałem Internet, natknąłem się na post członka Wielkiego Iluminata, pana Felixa, mówiącego, że możesz być sławny, bogaty i odnoszący sukcesy w życiu, będąc członkiem wielkich iluminatów, natychmiast skontaktowałem się i Wyjaśniłem mu wszystko, a on polecił mnie i pomógł, a ja płacę za formularz rejestracyjny członkostwa, który zostanie wykorzystany do inicjacji mnie, i zostałem inicjowany do wielkiego nowego porządku świata iluminatów. Następnie przekazali mi wszystkie wytyczne i powiedzieli, że wszyscy nowi członkowie są nagradzani kwotą 1 000 000 dolarów w gotówce po inicjacji. Z pomocą pana Felixa. Zostałem w pełni inicjowany jako pełnoprawny członek iluminatów. Jeśli wcześniej nie udało Ci się zdobyć oszustów lub po raz pierwszy szukasz kogoś, kto pomoże Ci zostać członkiem, radzę spróbować pana Felixa. To Twoja najlepsza szansa, aby stać się tym, czego pragniesz w swoim przyszłym życiu, skontaktuj się z nim E-mail: felixmorganilluminati@gmail.com lub WhatsApp 2348056051569.

27.11.2020 10:49:34

Witaj!!! Czy chcesz być członkiem iluminatów i zacząć otrzymywać 50 000 000,00 USD miesięcznie i być popularnym wśród innych, mieć bogactwa, sławę i moce… to jedyna szansa bycia iluminatami… Zostałem wysłany przez masona na haju szef, który przyprowadzi 32 członków do illminati, mam 22, więc szukam 10, więc spróbuj znaleźć się wśród dziesięciu osób, aby być bogatym i sławnym, jeśli jesteś zainteresowany, WhatsApp nas: 33758476136, https: // wa.link/d4ml2g Email: illuminatiword0666@gmail.com, abyśmy mogli rozpocząć proces dołączania !!!

22.11.2020 16:48:25

THIS IS AN OFFICIAL ILLUMINATED MESSAGE TO THE WORLD

NOTE: THERE IS NO HUMAN SACRIFICE INVOLVED AND ILLUMINATI ALSO DOES NOT ASK FOR THE REGISTRATION FEE

You can contact the temple agent through WhatsApp: 1 661-777-5633

Are you a businessman, politician, musician? You want to be rich

famous, powerful in life, join the cult of Illuminati brotherhood

today and get a rich instant sum of. $ 1 million a week and free

Car where you choose to live in this world and get even $

1,000,000 as your benefit to start a new life.

You must be at least 20 years old before you can contact our partners

Email: illuminate666temple@outlook.com or

Whatsapp: ( 1 661-777-5633)

01.11.2020 10:04:41

Witam wszystkich, chcę szybko użyć tego medium, aby podzielić się świadectwem o tym, jak skierowano mnie do legalnego i prawdziwego członka iluminatów, który przekształcił moje życie z trawy w łaskę, z biednej w bogatą kobietę, która może teraz pochwalić się zdrową i bogate życie bez stresu i trudności finansowych. Po tylu miesiącach prób bycia członkiem Iluminatów i oszukano mnie kwotą 3000 dolarów, byłem tak zdesperowany, że jestem członkiem online, który nie doda mi do bólu, potem zdecydowałem się skontaktować z moim przyjacielem, który niedawno został członkini, rozmawialiśmy o tym problemie i podsumowując, opowiedziała mi o człowieku imieniem Tony Vincent, który jest wielkim mistrzem w całej Afryce. Złożyłem więc wniosek o członkostwo w Illuminati łatwo i bez stresu i poczyniono wszystkie przygotowania dotyczące tego, jak zostać członkiem w ciągu dwóch (2) dni. Zostałem członkiem, a suma 1,5 miliona dolarów została zdeponowana na moim koncie bankowym, więc chcę aby doradzić każdemu, kto chce zostać członkiem, należy zadzwonić / WhatsApp go 2348146022319 lub wysłać e-mail: newmemberbenefits@gmail.com

30.10.2020 18:32:35

SZUKASZ BOGATÓW, SŁAWY, MOCY, OCHRONY, ROZWIĄZANIA, WIEDZY, MĄDROŚCI ITP.?

Czy jesteś mężczyzną czy kobietą biznesu, politykiem, muzykiem, pastorem, prawnikiem, aktorem, aktorką, bankierem, piłkarzem, modelką, absolwentem, studentem, inżynierem i chcesz być bogaty, sławny i potężny w życiu?

TO TWOJA ZŁOTA SZANSA, A ŻADNA LUDZKA OFIARA. Wielkie bractwo iluminatów uczyni cię bogatym, potężnym, sławnym i bogatym. Możesz spełnić wszystkie swoje marzenia i pragnienia serca, będąc członkiem bractwa Iluminatów, Długie życie i dobrobyt tutaj na Ziemi, i są wielkie korzyści i nagrody.

Jeśli naprawdę chcesz zostać członkiem wielkich iluminatów, skontaktuj się z nami już dziś.

E-mail ....: Illuminati666.confirmed01@gmail.com

Telefon ....: 1 (707) 6027784

12.10.2020 03:17:17

Moje świadectwo o tym, jak zostałem członkiem Illuminati. Chcę powiadomić ludzi, którzy chcą dołączyć do wielkiego iluminatu, o tym, jak pomógł mi wielki członek iluminatów. Nazywa się pan Felix. Pomaga mi odzyskać życie ze śmierci. po około 5 latach i sześciu miesiącach zwolnienia. Po tym, jak został oszukany przez tak wielu członków Iluminatów. Byłem beznadziejny, finansowo w ciągu tych lat. Ale pewnego dnia, kiedy przeglądałem Internet, natknąłem się na post członka Wielkiego Iluminata, pana Felixa, mówiącego, że możesz być sławny, bogaty i odnoszący sukcesy w życiu, będąc członkiem wielkich iluminatów, natychmiast skontaktowałem się i Wyjaśniłem mu wszystko, a on polecił mnie i pomógł, a ja płacę za formularz rejestracyjny członkostwa, który zostanie użyty do zainicjowania mnie, i zostałem inicjowany do wielkiego nowego porządku świata iluminatów. Następnie przekazali mi wszystkie wytyczne i powiedzieli mi, że wszyscy nowi członkowie otrzymują po inicjacji nagrodę w wysokości 1 000 000 dolarów w gotówce. Z pomocą pana Felixa. Zostałem w pełni inicjowany jako pełnoprawny członek Illuminati. Jeśli wcześniej nie udało Ci się oszukać oszustów lub po raz pierwszy szukasz kogoś, kto pomoże Ci zostać członkiem, radzę spróbować pana Felixa. To Twoja najlepsza szansa, aby stać się tym, czego pragniesz dla swojego przyszłego życia, skontaktuj się z nim E-mail: felixmorganilluminati@gmail.com lub WhatsApp 2348056051569.

05.10.2020 02:10:35

Moje świadectwo o tym, jak zostałem członkiem Illuminati. Chcę powiadomić ludzi, którzy chcą dołączyć do wielkiego iluminatu, o tym, jak pomógł mi wielki członek iluminatów. Nazywa się pan Felix. Pomaga mi odzyskać życie ze śmierci. po około 5 latach i sześciu miesiącach zwolnienia. Po tym, jak został oszukany przez tak wielu członków Iluminatów. Byłem beznadziejny, finansowo w ciągu tych lat. Ale pewnego dnia, kiedy przeglądałem Internet, natknąłem się na post członka Wielkiego Iluminata, pana Felixa, mówiącego, że możesz być sławny, bogaty i odnoszący sukcesy w życiu, będąc członkiem wielkich iluminatów, natychmiast skontaktowałem się i Wyjaśniłem mu wszystko, a on polecił mnie i pomógł, a ja płacę za formularz rejestracyjny członkostwa, który zostanie użyty do zainicjowania mnie, i zostałem inicjowany do wielkiego nowego porządku świata iluminatów. Następnie przekazali mi wszystkie wytyczne i powiedzieli mi, że wszyscy nowi członkowie otrzymują po inicjacji nagrodę w wysokości 1 000 000 dolarów w gotówce. Z pomocą pana Felixa. Zostałem w pełni inicjowany jako pełnoprawny członek Illuminati. Jeśli wcześniej nie udało Ci się oszukać oszustów lub po raz pierwszy szukasz kogoś, kto pomoże Ci zostać członkiem, radzę spróbować pana Felixa. To Twoja najlepsza szansa, aby stać się tym, czego pragniesz dla swojego przyszłego życia, skontaktuj się z nim E-mail: felixmorganilluminati@gmail.com lub WhatsApp 2348056051569.

27.09.2020 23:40:46

Czy chciałbyś dołączyć do bractwa iluminatów, aby stać się bogatym i sławnym oraz zarabiać 1 milion dolarów jako nowy członek i 500 000 dolarów miesięcznie? jeśli tak, wyślij wiadomość do naszego czcigodnego Wielkiego Mistrza (Lorda Christophera) przez WhatsApp pod numerem 2348054779589 w celu inicjacji online.

Każdy dzwoni, ale niewielu lub skontaktuj się z e-mailem! Johnmark4074@gmail.com

15.09.2020 23:57:37

Wejdźcie na stronę tego sklepu na Aliexpress i zobaczcie co sprzedają. Książkę A. Hitlera Main Kampf i inne symbole nazistowskie:

OrangeApple Store

https://a.aliexpress.com/_BVDl6o

14.09.2020 05:31:25

TO JEST ILLUMINATI OFICJALNE WIADOMOŚĆ DO ŚWIATA DOTYCHCZASOWE: NIE MA ŻADNEJ OFIARY LUDZKIEJ, A ILLUMINATI RÓWNIEŻ NIE PYTA O OPŁATĘ REJESTRACYJNĄ

Możesz skontaktować się z agentem świątynnym przez WhatsApp: 1 661-777-5633

Czy jesteś biznesmenem, politykiem, muzykiem? Chcesz być bogaty,

sławni, potężni w życiu, przyłącz się do kultu bractwa iluminatów

dzisiaj i otrzymaj bogatą, natychmiastową sumę. 1 milion dolarów tygodniowo i za darmo

Samochód, gdziekolwiek zechcesz mieszkać na tym świecie i dostać nawet $

1000000 jako korzyść na rozpoczęcie nowego życia.

Aby skontaktować się z naszymi partnerami, musisz mieć co najmniej 20 lat E-mail: illuminate666temple@outlook.com lub Whatsapp: ( 1 661-777-5633)

08.09.2020 09:50:51

TO JEST ILLUMINATI OFICJALNE WIADOMOŚĆ DO ŚWIATA DOTYCHCZASOWE: NIE MA ŻADNEJ OFIARY LUDZKIEJ, A ILLUMINATI RÓWNIEŻ NIE PYTA O OPŁATĘ REJESTRACYJNĄ

Możesz skontaktować się z agentem świątynnym przez WhatsApp: 1 661-777-5633

Czy jesteś biznesmenem, politykiem, muzykiem? Chcesz być bogaty,

sławni, potężni w życiu, przyłącz się do kultu bractwa iluminatów

dzisiaj i otrzymaj bogatą, natychmiastową sumę. 1 milion dolarów tygodniowo i za darmo

Samochód, gdziekolwiek zechcesz mieszkać na tym świecie i dostać nawet $

1000000 jako korzyść na rozpoczęcie nowego życia.

Aby skontaktować się z naszymi partnerami, musisz mieć co najmniej 20 lat E-mail: illuminate666temple@outlook.com lub Whatsapp: ( 1 661-777-5633)

Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy łamie regulamin, to wyślij nam link do tego artykułu na demaskator24@polskapress.pl

Masz materiał do sprawdzenia?

Prześlij do nas informacje, które weźmiemy pod lupę

Czytaj także

Polecane dla Ciebie