Koronawirus w Europie. Unia Europejska ostrzega przed nasiloną rosyjską propagandą dotyczącą epidemii. Dezinformacja ma wywołać niepokój

Fot. 123RF

Wojciech Rogacin

Teorie spiskowe co do koronawirusa, sianie paniki i lęku, negatywna ocena działań rządów na rzecz walki z epidemią - to część tematów, jakie propaguje kremlowska propaganda w krajach unijnych w czasie pandemii koronawirusa. Unijna Europejska Służba Działań Zewnętrznych opracowała raport o rosyjskiej dezinformacji, do którego dotarł "Financial Times". Oznaczyła w nim poziom fałszywej propagandy jako "znaczący".

W ostatnich dniach, kiedy Europa nasila walkę z pandemią koronawirusa, do niemal każdego docierają poprzez media społecznościowe i w internecie przeróżne niesprawdzone ostrzeżenia, hipotezy dotyczące rozprzestrzeniania się czy walki z koronawirusem. W znacznej części może to być celowa rosyjska propaganda, mająca na celu zasianie chaosu i niepokoju społecznego.

Unia Europejska przeprowadziła badanie, z którego wynika, że rosyjskie, prokremlowskie media prowadzą „znaczącą kampanię dezinformacyjną”, która ma na celu zaostrzenie kryzysu w krajach UE, związanego z pandemią. Celem propagandy są głównie kraje zachodnie i zniszczenie w tamtych społeczeństwach zaufania do reakcji kryzysowej, jaką podejmują rządy tych państw.

Do raportu, datowanego na 16 marca, dotarł dziennik "Financial Times", który opisuje główne tezy i wnioski w nim zawarte. Z raportu wynika, że prokremlowskie media prowadzą "znaczącą kampanię dezinformacyjną" związaną z epidemią koronawirusa.

Kampania skierowana jest głównie do krajów europejskich, dotkniętych epidemią koronawirusa, np. Niemiec, Francji, Włoch, Hiszpanii poprzez oddziały mediów rosyjskich nadające w tych językach. Według raportu celem propagandy kremlowskiej jest zasianie strachu przed epidemią, niewiary w możliwość skutecznego jej zwalczenia przez służbę zdrowia, teorii spiskowych dotyczących pochodzenia wirusa (jakoby miałby być bronią biologiczną).

Wszystko to ma na celu wywołanie i utrzymywanie niepokojów społecznych, a nawet paniki w krajach Unii. Zdaniem dyplomatycznej służby UE, jest to próba destabilizacji krajów unijnych od wewnątrz.

Z raportu wynika, że nadrzędnym celem dezinformacji Kremla jest zaostrzenie kryzysu zdrowia publicznego w krajach zachodnich, w szczególności poprzez podważenie zaufania publicznego do krajowych systemów opieki zdrowotnej. To ma za zadanie utrudnić skuteczną reakcję na wybuch pandemii.

Jak pisze "Financial Times", UE odnotowała prawie 80 przypadków dotyczących dezinformacji związanej z Covid-19. I wszystko wskazuje, że rozsiewaniem dezinformacji w mediach społecznościowych zajmują się zawodowe podmioty. Z raportu wynika bowiem, że rosyjskie fałszywe konta indywidualnych osób oraz konta podmiotów rosyjskich, które wcześniej publikowały na temat protestów w Syrii czy protestów "żółtych kamizelek" we Francji teraz zmieniły się w „narzędzia do rozsyłania dezinformacji na temat koronawirusa w języku angielskim, hiszpańskim, włoskim, niemieckim i francuskim”.

Jakie główne narracje pojawiają się w rosyjskiej propagandzie? Według raportu, który cytuje "Financial Times" są to np. pogłoski, jakoby wirus Covid-19 został wytworzony w laboratoriach przez człowieka jako rodzaj broni biologicznej. Inna narracja - skierowana do Włochów - mówi o tym, że ani włoskie ani międzynarodowe władze nie będą sobie w stanie poradzić z pandemią. Media rosyjskie - poprzez takie tuby Kremla, jak obcojęzyczne wydania "Russia Today" - chwalą natomiast działania Władimira Putina w kwestii walki z koronawirusem.

Pojawia się również narracja, jakoby kapitalistyczny Zachód miał próbować zarabiać na wirusie.

Prokremlowska pandemiczna polega na „stosowaniu dziesiątek różnych i często sprzecznych narracji, które są rozpowszechniane za pośrednictwem oficjalnych kanałów, a także online i mediów społecznościowych” - informuje raport europejskiej agendy

„Kampania ma na celu wzmożenie zamieszania, paniki i strachu oraz uniemożliwienie ludziom dostępu do wiarygodnych informacji o wirusach i regulacjach dotyczących bezpieczeństwa publicznego” - głosi dokument, cytowany przez "Financial Times". - Wysiłki te są zgodne z szerszą strategią Kremla polegającą na próbie zdestabilizowania europejskich społeczeństw od wewnątrz poprzez wykorzystanie ich słabości i podziałów”.

Wiele służb na świecie, w tym amerykańskie, już od dawna informują o zorganizowanych kampaniach dezinformacyjnych prowadzonych przez prokremlowskie podmioty. Według ekspertów, rosyjskie podmioty próbowały wpływać na nastroje przed wyborami prezydenckimi w USA, czy też np. przed referendum brexitowym w Wielkiej Brytanii. Ich celem jest zazwyczaj spolaryzowanie społeczeństw, promocja postaw i emocji skrajnych, wpojenie przekonania o słabości instytucji zachodnich i potędze Rosji.

Kryzys wieku średniego. Skąd się bierze i czy dotyka wszystkich?

Więcej na temat:

Komentarze

4000/4000

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

24.06.2020 23:51:43

I've been reluctant in purchasing this blank ATM card i heard about online because everything seems too good to be true, but i was convinced

14.04.2020 17:49:24

Czy potrzebujesz pożyczki? Czy szukałeś gdzie uzyskać pożyczkę? Czy próbowałeś uzyskać pożyczkę? złóż wniosek teraz pod adresem? (christywalton355@gmail.com), jeśli chcesz uzyskać niedrogą pożyczkę. Pożyczka jest oferowana tutaj przy bardzo niskim oprocentowaniu 2%. Skontaktuj się z nami, jeśli jesteś zainteresowany.

Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy łamie regulamin, to wyślij nam link do tego artykułu na demaskator24@polskapress.pl

Masz materiał do sprawdzenia?

Prześlij do nas informacje, które weźmiemy pod lupę

Czytaj także

Polecane dla Ciebie