Kto zyska, kto straci na Piątce Kaczyńskiego? Sprawdzamy opinie ekspertów

Fot. Marek Szawdyn

Katarzyna Stańko

Nie znamy źródeł finansowania Piątki Kaczyńskiego. Rząd gorączkowo szuka w tym tygodniu pieniędzy na realizacje socjalnych obietnic wyborczych PiS. Ekonomiści ostrzegają przed zadłużaniem państwa i poważnymi kłopotami w kolejnych latach.

- Na Piątce Kaczyńskiego mają zyskać emeryci, osoby posiadające dzieci oraz młodzi przedsiębiorcy. To program społeczny, który ma wpuścić do portfeli Polaków więcej pieniędzy. Zrealizujemy wszystkie obietnice z tego programu jeszcze w tym roku – mówi Demaskator24 Janusz Szewczak, wiceprzewodniczący komisji finansów publicznych i czołowy ekonomista PIS. – Nasze myślenie o państwie opiera się na tym, aby dać Polakom więcej pieniędzy, w ten sposób chcemy stymulować popyt i wzrost gospodarczy – podkreśla Szewczak.

Przedstawiona w lutym na konwencji PiS Piątka Kaczyńskiego, czyli wielki przedwyborczy program socjalny obozu rządzącego bez podania jego źródeł finansowania, stała się jednak przyczyną napięć na linii minister finansów – PiS. Minister Teresa Czerwińska według medialnych doniesień miała nie zgadzać się na powiększanie wydatków i złożyć dymisję. W poniedziałek szefowa resortu finansów zaprzeczyła jednak, że odchodzi z rządu.

Premier w weekend zapowiedział powiększenie deficytu budżetowego Polski do 3 proc.

Osiemnastu polskich ekonomistów ( m.in. byłych ministrów i wiceministrów finansów) wystosowało w poniedziałek apel do polityków i obywateli o rozwagę oraz poszanowanie stabilizacji w finansach publicznych. "Wygrana nie za każdą cenę" - podkreślili w tytule listu ekonomiści. Zdaniem sygnatariuszy listu propozycje łamią podstawowe wymogi gwarantujące stabilność finansów publicznych i zabezpieczające kraj przed wejściem na drogę Grecji, czyli bankructwa państwa.

List ekonomistów do polityków o rozwagę w wydawaniu środków publicznych

– Będziemy dalej uszczelniać wpływy podatkowe z VAT, CIT oraz akcyzę. Zredukujemy nadużycia w NFZ, FUS, wprowadzimy podatek cyfrowy – wylicza Janusz Szewczak, czołowy ekonomista PIS.

Główny ekonomista Forum Obywatelskiego Rozwoju dr Aleksander Łaszek uważa, że za realizację obietnic wyborczych zapłacą przedsiębiorcy obciążani daninami okołopodatkowymi, samorządy oraz Polska spadkiem inwestycji oraz niższym wzrostem gospodarczym. Szukamy również oszczędności w ministerstwach i administracji publicznej.

- PiS zakłada, że Polska będzie rozwijać się w wysokim tempie przez kolejne lata. To niemożliwe. Wszyscy wiemy, że będzie podwyższony deficyt budżetowy. Rząd planuje nas zadłużać. Piątka Kaczyńskiego to przedkładanie interesów partyjnych, przedwyborczych ponad pomyślność gospodarczą. To jest niepatriotyczne – mówi Demaskator24 prof. Marek Belka, były premier i minister finansów, który podpisał się pod listem.

Marek Belka: Piątka PiS-u jest niepatriotyczna

Zdaniem ekonomistów z powodu programów socjalnych PiS istnieje ryzyko przekroczenia stabilizującej reguły wydatkowej (SRW), która została wprowadzona w 2013 roku do ustawy o finansach publicznych.

Reguła wytycza maksymalną bezpieczną wielkość wzrostu wydatków sektora finansów publicznych w kolejnych latach. SRW to zasada polegającą na ograniczeniu możliwości przyjmowania przez Radę Ministrów projektów ustaw, których efektem mogło być zmniejszenie dochodów sektora finansów publicznych. Nowa reguła wydatkowa w założeniu ma mieć charakter antycykliczny, co w największym uproszczeniu oznacza, że w okresie dobrej koniunktury wydatki mają rosnąć wolniej niż PKB, zaś w okresie spowolnienia gospodarczego szybciej.

"Przekroczenie prawnie dopuszczalnych limitów wzrostu wydatków jest naszym zdaniem nieuniknione, o ile rząd nie wskaże, gdzie zamierza dokonać znaczących cięć innych wydatków publicznych lub jakich istotnych podwyżek podatków chce dokonać począwszy już od roku 2020" – piszą ekonomiści. Jak wynika z ich szacunków, bez złamania zasad SRW przyrost wydatków sektora finansów publicznych w 2020 roku nie może być wyższy niż 42 miliardy złotych, a na tyle jest szacowany koszt samej Piątki Kaczyńskiego. "Tymczasem spodziewany przyrost tylko ośmiu, choć istotnych pod względem wolumenu, kategorii wydatkowych (wydatki JST, MON, NFZ, FUS, MSW, MNiSzW, obsługa długu publicznego oraz składka do UE) wynosi w przyszłym roku około 70 miliardów złotych, i to nawet bez uwzględnienia spodziewanego zwiększenia wydatków samorządów o około 6 miliardów złotych ze środków nowo utworzonego Funduszu Dróg Samorządowych". Wnioski listu ekonomistów potwierdza również dr Aleksander Łaszek z FOR: - Większość z Piątki Kaczyńskiego jest bardzo populistyczna i nie realizuje celów długofalowych poza kupowaniem głosów. 13- te emerytury mają być wypłacone jako świadczenie pojedyncze, ale PiS sugeruje, że jak wygra wybory, wtedy będzie je dalej wypłacać. Jaki to ma cel? Ani nie walczy z ubóstwem długofalowo, ani nie zachęca do dłuższej aktywności zawodowej. Jeśli walczymy z ubóstwem, to powinniśmy dać najuboższym, jeśli zachęcać do dłuższej aktywności, to połączyć to jakoś ze stażem. Tego nie mamy - uważa ekspert.

"Nadmierny wzrost wydatków może mieć charakter strukturalny, trudny do usunięcia. W efekcie istnieje bardzo poważne ryzyko przekroczenia przez deficyt sektora finansów publicznych 3 procent PKB już w roku przyszłym i dalszego znacznego wzrostu deficytu po roku 2020, tym silniejszego im głębsze będzie cykliczne spowolnienie wzrostu gospodarczego" - czytamy w liście ekonomistów.

- Do końca kwietnia musimy przesłać do Brukseli aktualizację programu konwergencji, w której powinniśmy pokazać ścieżkę deficytu sektora finansów publicznych oraz działania na rzecz ograniczania deficytu strukturalnego – tłumaczy Demaskator24 dr Aleksander Łaszek. Oparcie strategii zasypywania dziury w finansach tylko na miliardach z uszczelnienia systemu podatkowego może nie przekonać Komisji Europejskiej – dodaje. Ekonomista wskazuje jednak na większe wpływy z PIT w 2018 r oraz do FUS (Funduszu Ubezpieczeń Społecznych). W zeszłym roku bardzo dobra sytuacja na rynku pracy zapewniła FUS wysokie wpływy ze składek. Niewykluczone również, że zysk z Narodowego Banku Polskiego może poprawić płynność finansów publicznych.

Janusz Szewczak uważa, że nie będzie problemu z finansowaniem Piątki Kaczyńskiego. Wystarczy dalej uszczelniać system podatkowy, być może użyć środki z tzw. rezerwy celowej, czyli zapasu w budżecie stanowiącego 0,2 proc. budżetu zarezerwowane na cele specjalne. Prof. Marek Belka jest zdania, że dojdzie do zadłużania państwa. Z tą opinią zgadza się również dr Paweł Wojciechowski, były minister finansów. – Grecja też miała kiedyś małe zadłużenie na poziomie 25 proc PKB kiedy wchodziła do UE, wystarczyło kilkanaście lat, aby urosło ono do 180 proc. Ten scenariusz nam póki co nie grozi, bo chroni nas właśnie reguła wydatkowa typu ex ante, zgodna z dyrektywa unijna, wprowadzona jako antidotum na podane kryzysy zadłużenia. Reguła ta ma stabilizować finanse publiczne i chronić przed efektem spirali zadłużenia, który polega na tym, że wzrost zadłużenia bez wskazania wiarygodnych i trwałych źródeł finansowania podnosi ryzyko; z kolej wyższe ryzyko podnosi koszt obsługi długo publicznego, na który rząd ma ograniczony wpływ bo o cenie obligacji skarbowych decydują rynki finansowych. Dlatego tak fundamentalne znaczenie ma przestrzeganie tej reguły, co z kolej wiąże się z koniecznością znalezienia źródeł finansowania już teraz w kwietniu przy okazji przygotowania programu konwergencji, który będzie oceniony przez KE - tłumaczy Demaskator 24 dr Paweł Wojciechowski, były minister finansów i jeden z sygnatariuszy listu.

Koszt Piątki Kaczyńskiego szacowany jest na ponad 40 mld zł.

Są to 500 plus na pierwsze dziecko od lipca tego roku (koszt: 18,5 mld), zwolnienie z podatku dochodowego osób poniżej 26. roku życia (3 mld), 13. emerytura w wysokości 1100 zł brutto (10,7 mld) jako świadczenie jednorazowe z możliwością jego wznowienia w kolejnych latach. Emerytura ma zostać wypłacona w maju, tuż przed wyborami do Parlamentu Europejskiego. W skład 5-tki wchodzi jeszcze przywrócenie połączeń lokalnych połączeń autobusowych w regionach Polski (0,8 mld) oraz obniżenie podatku dochodowego z 18 do 17 proc. (10 mld).

Więcej na temat:

Komentarze

4000/4000

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

31.03.2019 14:53:50

SZEWCZAK POSŁUCHAJ BARDZO MĄDRYCH LUDZI OD FINANSÓW A NIE KACZYŃSKIEGO BO JUZ NIE DŁUGO DOPROWADZISZ DO TEGO ŻE U NAS BĘDZIE DRUGA GRECJA I WIEDZ ŻE POLACY CIE ZA TO ROZLICZA.

31.03.2019 12:12:56

Zyskają obywatele Polski. Stracą POlszewickie mafie zielonowyspowe. Stąd taki głośny jazgot i kwiczenie z eurochlewiku.

29.03.2019 23:58:24

Stracą oszuści i złodzieje, a zyska każdy Polak. PIS rządzi najlepiej, oby jeszcze z 10 lat i Polska wyjdzie na swoje.

29.03.2019 21:22:10

Naprzód PiS. Brawo!

29.03.2019 19:26:01

Znalezione w sieci
Zgadnijcie co robi w tej chwili Morawiecki? Właśnie tłumaczy że będzie zadłużał kraj i w tym i w przyszłym roku.. Co więcej - ZAPEWNIŁ że deficyt będzie się utrzymywał do końca roku.. a zatem kierunek Grecja i gaz do dechy! Stoi przed Wami gość w okularach.. i mówi prosto w ryj że w dwa lata zadłuży Polskę o 120 miliardów! aby ten szmal rozdać i przeżreć.. 3 proc. PKB o których mówi - to 60 miliardów rocznie.. Teraz już wszystko jasne skąd wezmą kasę na swoje obietnice.. Ten nierząd nic innego nie potrafi jak rozdawać nie swój szmal i to na kredyt.. Nie potrafią nic zbudować.. nic skonstruować.. nic sklecić.. Zauważcie że wszystko od 3 lat stoi.. Gdzie jakieś otwarcia dróg czy czegokolwiek? Nie ma i nie będzie.. choć pamiętamy że uprzedni rząd co tydzień otwierał inna drogę.. inny stadion.. inną inwestycje a orliki niemal codziennie.. a pis tylko rozdaje i nic więcej nie robi! Możemy sobie wybrać dowolną grupkę ludzi do zarządzania krajem.. bo skoro wystarczy rozdawać szmal którego nie ma.. i nic innego nie robić.. to krajem może zarządzać każdy idiota - bo zadanie będzie miał proste jak drut..

29.03.2019 18:13:10

Durny tytuł!

Zyska Kaczyński, stracą wszyscy ...

29.03.2019 17:26:39

Piątka Kaczysława to zwykła kiełbasa wyborcza dla ciemniaków, dzieciorobów i zwykłych przygłupów! Patologiczny rząd okrada podatników i rozdaje pieniądze pasożytom wszelkiej maści. Jak widać to jedyny sposób PISlamu na zdobycie elektoratu.

29.03.2019 14:53:22

Zastanawiam się jeszcze ilu tych piszących o postkomuchach, złodziejach z poprzedniej epoki nadal się niby naszym kosztem bogacących, to ludzie właśnie urodzeni i wychowani w PRL-u, którym się po prostu w życiu nie udało, bo im się czegoś nie chciało i uważają, ze wszystko im się należny. Właśnie taka zasada rządziła PRL-em, czy się stoi czy się leży 1000 się należny, albo żołądki mamy wszyscy takie same. Ludzie zastanówcie się nad tym szczuciem na innych.

29.03.2019 14:44:35

Widzę tu całą masę domorosłych ekonomistów, speców w tej dziedzinie. Ludzie, władza Wam nic nie daje, bo to co daje zabiera w dwójnasób poprzez wzrost cen zwykłego codziennego egzystowania. Zastanawiam się jak prowadzicie Wasze własne budżety domowe skoro proste mechanizmy są dla Was nieznane.

29.03.2019 08:09:24

ziemia zpiegieru powina byc przedluzona lub podzielona co byli obecni pracownicy ipis ma wygrane wybory

29.03.2019 06:54:10

Stracą postkomuchy, ubecy, pedały i wyłudzacze vatu. Zyskają rodziny.

28.03.2019 22:31:50

Niech dr Aleksander Łaszek z FOR obliczy, ile z tej piątki Kaczyńskiego, trafi z powrotem do budżetu w postaci różnych podatków. Czy, on nie wie, że jak biedny otrzyma taki skromny dodatek, to bardzo szybko go wyda na rzeczy niezbędne do przeżycia. Dlatego, niech nie szczują ci finansowi "specjaliści" Polaków.

28.03.2019 22:15:46

Niech taki ekspert Belka powie, ile Polska straciła miliardów na opieszałości PO-PSL przy wprowadzaniu systemu ISKOS.
ComArch wdroży ISKOS dla Ministerstwa Finansów. O tym pisano 03.08.2004 r. Dalej, "Umowa krakowskiej spółki i resortu finansów opiewa na 7 mln zł. ComArch zaprojektuje i wdroży Informatyczny System Wspomagania Kontroli Skarbowej ISKOS, którego zadaniem będzie wspieranie polityki Ministerstwa Finansów w zakresie kontroli skarbowej, w ramach procesów przystosowywania polskiej polityki podatkowej do standardów Unii Europejskiej, akcesji do unii monetarnej oraz zapewnienia stabilności finansów publicznych".
Dopiero, 28.03.2013 r. ogłoszono, że "Informatyczny bat na oszustów podatkowych". Dzięki ciągle udoskonalanemu systemowi kontroli skarbowej urzędnicy skarbowi w 2012 r. ujawnili nieprawidłowości na 3,8 mld zł.
Jak się okazało, jeszcze w 2015 r. system ISKOS nie działał w pełnym zakresie. I, co na to te mądrale, ponoć specjaliści od finansów. A, kto wtedy był u steru finansów państwa. No, kto?
Czy, oni myślą, że w Polsce żyją same upośledzone jednostki, co nie wiedzą, co jest grane.
Najlepszym wyjściem z sytuacji byłoby zdelegalizować tych szkodników.

28.03.2019 21:13:53

Przy rządach PO i PSL to gdyby trysnęła ropa z każdego ogródka to byłby kryzys i kłopoty finansowe.Rzady PO powinny nazywać się kryzys.

28.03.2019 20:39:56

To na rządach Tuska i Schetyny wszyscy tracili, oprócz złodzieii oczywiście. Na rządach PIS -u każdy Polak zyskuje. Jeżeli nie bezpośrednio to pośrednio.

28.03.2019 20:37:00

Brawo PiS

28.03.2019 19:57:35

Typowe polskie działanie, najpierw się gada, dopiero potem zaczyna się myśleć. Zdumiewające jest, ze prezes obiecał, ot tak, na pstryknięcie palcem świadczenia dla ludzi, którzy niekoniecznie ich potrzebują bo czasem trafią one do bardzo bogatych. Ministrowie mają nagle te pieniądze wytrząsnąć z rękawa i karnie to robią. A dla biednych nauczycieli nie ma. Zabrano pieniądze na ratowanie wcześniaków. Wycofano 7 mld z NFZ. Podatnik zapłaci za rozdawnictwo w podwyższonych podatkach, cenach, opłatach, albo umierając wcześniej bez pomocy medycznej.

28.03.2019 19:46:19

a skat jestes 24 latka

28.03.2019 15:38:27

Widać, że POsłuszni funkcjonariusze dziennikarstwa dwoją się i troją aby narobić niePOtrzebnego zamętu i stworzyć spekulacji. Zainteresujcie się może programem wyborczym Koalicji Europejskiej, a właściwie jego brakiem, a odnośnie "piątki Kaczyńskiego" to darujcie sobie przytaczanie wyPOwiedzi pseudo-ekspertów z POKO, oni już POkazali na co ich stać, za ich rządów nie było na nic pieniędzy, o programach prospołecznych jakie wprowadził rząd Prawa i Sprawiedliwości Polacy mogli tylko pomarzyć w tamtych czasach.

28.03.2019 15:29:51

opozycja głosi na lewo i prawo że to co daje PiS to bankructwo państwa , ale w swoich propagandowych obiecankach ( cacankach ) głosi że da jeszcze więcej , więc o co chodzi , jak daje PiS to żle , natomiast jak ma dać peło to dobrze , i nie ma obaw o bankructwo państwa , po prostu koń by się uśmiał , już sami nie wiedzą co mówią

28.03.2019 12:50:36

To jest 1/3 tego co kradli za obywateli,ludowych. Jeszcze zostało do podziału między biednych

28.03.2019 11:59:55

Do "E. Pisowodzks" Zapomniałeś się podpisać "Nauczyciel".
Państwo powinno być jak dobrze prosperująca firma. Są zyski, to dobra firma dzieli się nimi z pracownikami i analogicznie robi to Państwo.

Co do nauczycieli, oni również otrzymują podwyżki i wcale nie mniejsze niż za poprzedniego rządu, ale jeżeli nauczyciele (niektórzy?) chcą więcej i to natychmiast to niech poszukają pracy gdzieś indziej.

28.03.2019 11:33:28

Nie bardzo rozumiem. Wychodzi na konwencji partyjnej szef partii i aby uzyskać poparcie rozdaje pieniądze wszystkich Polaków bez zapytania rządu czy one są. Niech rozdaje forsę partyjną. Rząd niech zapłaci ludziom pracy np. Nauczycielom bo od tego jest , nie od przykrywania chorej ideologii PISu. Pieniądze są najpierw za pracę.

28.03.2019 11:31:08

Mądrala Belka twierdzi.że to rozdawanie pieniedzy i jest to nie patriotyczne.Ale jak sami nahapali się kasy jak świnie przy korycie to jest PATRIOTYCZNE!!!!

28.03.2019 11:17:04

I kupili grono wyborców

Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy łamie regulamin, to wyślij nam link do tego artykułu na demaskator24@polskapress.pl

Masz materiał do sprawdzenia?

Prześlij do nas informacje, które weźmiemy pod lupę

Czytaj także

Polecane dla Ciebie