Marszałek Senatu Stanisław Karczewski podaje na Twitterze nieprawdziwą informację o tym, że Dzień Wolności Podatkowej był w tym roku 31 maja

Źródło: Twitter.com/StKarczewski

Andrzej Brzuszkiewicz

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski na Twitterze podał informację, że w tym roku Dzień Wolności Podatkowej wypadł 31 maja, wcześniej, niż w poprzednich latach. "Rewelacyjny wzrost gospodarczy przy nizszych podatkach" - skomentował. - Nie jest to prawdziwa data - wyjaśnia w rozmowie z Demaskator24 Andrzej Sadowski z Centrum im. Adama Smitha, które od 25 lat oblicza dzień, w którym symbolicznie przestajemy płacić podatki.

Wczoraj na koncie na Twitterze marszałek Senatu Stanisław Karczewski opublikował grafiki z informacjami nt. doskonałej sytuacji gospodarczej Polski. - W merytorycznej dyskusji warto znać te dane. Rewelacyjny wzrost gospodarczy przy nizszych podatkach. To dzieje się w czasie gdy Polska ma dobrego gospodarza @pisorgpl - napisał Stanisław Karczewski.

Pierwsza grafika prawdziwie pokazuje, że zgodnie z prognozami OECD (Organisation for Economic Cooperation and Development - organizacja skupiająca 36 wysoko rozwiniętych, demokratycznych państw), Polska będzie miała w 2019 r. najwyższy, wynoszący 4,2 proc., wzrost PKB spośród krajów-członków OECD.

Według OECD, szybciej od Polski w przyszłym roku będą rozwijać się tylko trzy państwa: Indie (7,2 proc.), Chiny (6,2 proc) i Indonezja (5,1 proc.). Państwa te nie są jednak członkami OECD.

Na drugiej grafice widać zestawienie terminów, w których od 1994 r. przypadał Dzień Wolności Podatkowej. To symboliczna data, która pokazuje, kiedy w danym roku obywatele spłacają swoje wszystkie zobowiązania wobec państwa. Im wcześniej ta data przypada, tym niższe są podatki w danym roku. Dzień Wolności Podatkowej jest obliczany w Polsce przez Centrum im. Adama Smitha - instytut propagujący wolnorynkowy kapitalizm.

Na grafice widać, zgodnie z prawdą, że w 1994 r. Dzień Wolności Podatkowej przypadł 1 lipca, a w zeszłym roku 6 czerwca. Na końcu listy znajduje się informacja, że w 2019 r. ten dzień przypada 31 maja. Obok jako źródło tych danych: Centrum im. Adama Smitha.

Informacja o tym, że 31 maja przypadł w tym roku Dzień Wolności Podatkowej, jest nieprawdziwa. Wystarczy sprawdzić na stronie Centrum im. Adama Smitha, że nie ma jeszcze informacji dotyczących roku 2019.

W rozmowie z Demaskator24 potwierdził to Andrzej Sadowski, prezydent Centrum im. Adama Smitha. Według niego, suma rządowych i samorządowych wydatków nie wskazuje na tę datę. Informacja, kiedy w tym roku przypadł Dzień Wolności Podatkowej, zostanie podana jutro (w czwartek 6 czerwca) na konferencji prasowej w Centrum im. Adama Smitha.

Marszałek Senatu podał na Twitterze grafikę, która opublikował użytkownik @szymon_kubanek. Na jego twitterowym profilu jest informacja, że nie wysłał on jeszcze żadnych tweetów. Komentował za to posty innych użytkowników. 4 czerwca na profilach innych użytkowników kilka razy publikował grafikę z nieprawdziwą datą 31 maja jako Dniem Wolności Podatkowej.

AKTULIZACJA:

W czwartek 6 czerwca Centrum im. Adama Smitha ogłosiło, że w 2019 r. Dzień Wolności Podatkowej przypadło 8 czerwca.

Więcej na temat:

Komentarze

4000/4000

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy łamie regulamin, to wyślij nam link do tego artykułu na demaskator24@polskapress.pl

Masz materiał do sprawdzenia?

Prześlij do nas informacje, które weźmiemy pod lupę

Czytaj także

Polecane dla Ciebie