"Martwe ryby w Płocku". Zdjęcia sprzed kilku lat wrzucane do internetu jako dowód katastrofy ekologicznej po wycieku ścieków do Wisły

Ilustracja: telewizjarepublika.pl

Andrzej Brzuszkiewicz

Zdjęcia martwych ryb publikowane w ostatnich dniach w internecie mają być dowodem na to, że wyciek ścieków do Wisły w Warszawie sprzed kilku dni spowodował katastrofę ekologiczną. Zdjęcia są autentyczne, tylko że pochodzą sprzed kilku lat i ilustrują inne wydarzenia w innych miejscach.

Zdjęcia ryb, które rzekomo zdechły w wyniku awarii systemu oczyszczania ścieków w Warszawie, pojawiają się w mediach społecznościowych, ale są również wykorzystywane przez tradycyjne media.

Na Twitterze zwrócił na to uwagę Jacek Nizinkiewicz, dziennikarz "Rzeczpospolitej".

I tak chodzą te fejki...

"Awaria oczyszczalni ścieków "Czajka". Internauci publikują wstrząsające nagrania. To ekologiczna KATASTROFA!" - to tytuł artykułu na stronie internetowej Telewizji Republika.

Tekst na stronie Telewizji Republika ilustruje zdjęcie martwych ryb w wodzie.

Martwe ryby w Połańcu w 2016 r.

Jacek Nizinkiewicz załączył na Twitterze link do innego artykułu, w którym pojawia się to samo zdjęcie.

To materiał z 7 stycznia 2016 r., opublikowany w serwisie internetowym dziennika "Echo Dnia", wydawanego w Kielcach. Autor artykuł "Koło Połańca zginęło mnóstwo ryb. Winna elektrownia, czy przyducha?" pisze o tym, że w kanale między elektrownią w Połańcu znaleziono wielu martwych ryb.

"Z naszych szacunków wynika, że wartość ryb, które zginęły, jest nie mniejsza, niż 150 tysięcy złotych. Straty są ogromne. Tym bardziej, że padły również osobniki cennych gatunków – brzany, sandacze, certy i szczupaki – mówi Sławomir Figacz, dyrektor biura Zarządu Okręgu Polskiego Związku Wędkarskiego w Tarnobrzegu" - to fragment artykułu, przypomnijmy, sprzed ponad 3 lat.

Przeczytaj artykuł o martwych rybach w Połańcu z 2016 r.

Tymczasem zdjęcie z 2016 r. w serwisie Telewizji Republika zostało podpisane: "Twitter/@ Krzysztof Gorzkowski".

Krzysztof Gorzkowski to działacz PiS z Płocka. "Patriota, Katolik. Prawo i Sprawiedliwość" - tak pisze o sobie na swoim profilu na Twitterze, gdzie publikuje wiele materiałów w ostry sposób atakujących opozycję lub chwalących rządy PiS.

W poniedziałek na Twitterze przeprosił za opublikowanie fotografii, które zostały wykonane kilka lat temu, jako ilustracji aktualnej "katastrofy ekologicznej".

- Zostałem wprowadzony w błąd przez obecnych w Płocku wędkarzy, którzy przesłali mi te zdjęcia. Przepraszam - napisał Gorzkowski na Twitterze.

Śnięte ryby w Nowej Soli w 2010 r.

Na Twitterze pojawia się wiele postów innych użytkowników, którzy zwracają uwagę na inne zdjęcie, które publikował Krzysztof Gorzkowski. Tym razem obecną "katastrofę ekologiczną" ilustrowało zdjęcie martwych ryb z artykułu "Gazety Lubuskiej" z 2010 r.

Artykuł pt. "Śnięte ryby na Kocim Stawie w Nowej Soli" został opublikowany w "Gazecie Lubuskiej" 22 marca 2010 r.

"Jeszcze w sobotę Koci Staw pokrywał lód. W niedzielę spacerujący ludzie spostrzegli ławice śniętych ryb. Martwe ciała wypłynęły w przybrzeżnych trzcinach" - pisał pod 9 lat temu autor artykułu.

Przeczytaj artykuł o śnietych rybach w Nowej Soli z 2010 r.

Publikowanie zdjęć sprzed lat jako rzekomej ilustracji aktualnych wydarzeń to klasyczny przykład fake newsa.

Jak rozpoznać fałszywe zdjęcie? W Akademii Demaskatora przygotowaliśmy krótką prezentację sposobów rozpoznawania manipulacji fotografiami w interecie.

Więcej na temat:

Komentarze

4000/4000

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

05.09.2019 12:54:51

A moje gowna i moich sasiadow z bielan przesylamy brejzie i dulkiewicz na zdarowie

04.09.2019 14:02:05

Cześć, jesteś zainteresowany prawdziwymi spotkaniami seksualnymi w swoim mieście? Więc wypróbuj tę stronę - http://lady4.fun Nazywam się Emma25, czekam na Ciebie, a na stronie są moje intymne zdjęcia :)

04.09.2019 11:06:27

Kilka faktów: Oczyszczalnia Czajka - droższa niż Gazoport, ponad dwukrotnie przepłacona (w stosunku do tańszej oferty przetargowej). Oczyszczalnia o najmniejszej przepustowości w stosunku do kosztów wykonania pośród nowoczesnych oczyszczalni na świecie. Wybudowana, jako "sukces HGW i PO". Nonsensownie zlokalizowana - po prawej stronie Wisły - rurociąg z syfonem pod dnem Wisły od początku był poronionym i skazanym na porażkę pomysłem. To musiało tak się skończyć...

03.09.2019 08:46:16

W celu zapobieżenia skutkom katastrof naturalnych lub awarii technicznych noszących znamiona klęski żywiołowej oraz w celu ich usunięcia Rada Ministrów może wprowadzić na czas oznaczony, nie dłuższy niż 30 dni, stan klęski żywiołowej na części albo na całym terytorium państwa – tak mówi art. 232. Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej.

Rząd nie wykorzystał swoich narzędzi w postaci ogłoszenia klęski ekologicznej. Nie musiałby układać się z Trzaskowskim i zwoływać kolejne sztaby kryzysowe. Wystarczyłoby zwołanie Rady Ministrów, i wydanie polecenia budowy pontonowego rurociągu. Tym samym kilka milionów metrów ścieków nie trafiłoby do Wisły

Lekceważenie awarii nie wpłynie na zdrowie ludzi, ozonowanie wiele może. Lecz odkładanie się ścieków i rozmnażającej się fauny bakteryjnej (też ze szpitali) będzie narzędziem do zamieranie rzeki, która przy tak niskim stanie wody i tak wysokiej temperaturze nie oczyści się. Każdy działkowiec powie, że wlanie litra gnojówki do 100 litrowej beczki wystawionej na słońce da po kilku dniach nawóz do podlewania warzyw. A przecież szacuje się że 10% to ścieki we Wiśle.

Nie można dać też wiary w ilość ścieków spuszczanych do Wisły te omawiane 0,26 mln/m³/dobę wynoszą tyle co „Czajka” przerabiała przed rokiem 2012. Dzisiaj ustawiona jest na 0,435 mln/m³/dobę, a może przerobić 0,515. Czyli urzędnik sobie podzielił na dwa.

Napisałem w tej sprawie list otwarty który jest pod adresem www.bialowieza.org/list_otwarty.pdf

03.09.2019 08:27:18

"Chciałem się usprawiedliwić i przeprosić wszystkich uczestników Twittra, których uciążliwie dotknął wpis o rybach we Wiśle,..."

Wracaj do szkoły człowieku, ignorancja to powód do wstydu!

03.09.2019 06:24:50

TV Republika to pisowski szmatławy portal i telewizja. Hańba pisowcy hańba tak się zeszmacić tylko wy potraficie !!!

03.09.2019 00:41:20

Tak KŁAMIE PiS

Nie ufajcie oszustom!

02.09.2019 17:25:18

Takie fałszywe informacje powinny być mocno i dotkliwie karane.

02.09.2019 16:24:32

Ciekawe GP24, że nie zajmowaliście się fałszywymi zdjęciami GWybiórczej i Newsweeka : aktywisty KOD Diduszki który rzekomo został zabity podczas manifestacji, wiewiórki z rzekomo wyciętego drzewa, dziennikarza-prowokatora GW który pomalowany na czarno w tłumie manifestantów Marszu Niepodległości miał zdobyć dowody na rasizm jego uczestników itd itp. Chyba jednak kapitał właścicielski ma znaczenie.

02.09.2019 16:07:04

ty jasio jak na razie to ty wylewasz swoje odchody gardłem

02.09.2019 16:06:21

GWna podrzuciła smród do połknięcia polskim idiotom i POżarli

02.09.2019 15:20:21

pisoMENDA to nawet swoje szczochy wychleje i powie że ta tamci

02.09.2019 15:14:11

Fake News - to ulubiona broń Płatformy Obywatelskiej

02.09.2019 14:42:08

ryby w pewnym markecie tez odpoczywaly :)

co to ma byc za artykul?

skoro redachtur sie nie zna

a wedkarz nawet zatysia sie nie zaszmaci :E

02.09.2019 14:20:17

Fake News to ulubiona broń PISu

Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy łamie regulamin, to wyślij nam link do tego artykułu na demaskator24@polskapress.pl

Masz materiał do sprawdzenia?

Prześlij do nas informacje, które weźmiemy pod lupę

Czytaj także

Polecane dla Ciebie