Myśliwi mają odstrzelić do końca lutego 210 tys. dzików? Sprawdziliśmy: to nieprawda

Fot. jaroslaw jakubczak / polska press

Andrzej Brzuszkiewicz

W mediach pojawiła się informacja, że w ramach walki z ASF (afrykańskim pomorem świń) do końca lutego ma zostać odstrzelonych 210 tys. dzików. Sprawdziliśmy, że nie jest to możliwe.

Liczba 210 tys. dzików, które mają zostać odstrzelone do końca lutego, jest nieprawdziwa. Według planów, w sezonie 2018/19, czyli do końca marca, ma zostać odstrzelonych 185 tys. dzików.

"Od 12 stycznia br. do końca lutego myśliwi mają przeprowadzić masowy, skoordynowany odstrzał dzików na zdecydowanej większości terytorium kraju. Odstrzelonych ma zostać nawet 210 tys. tych zwierząt, a resort środowiska domaga się maksymalnego obniżenia liczebności populacji tego gatunku" - napisali do premiera Mateusza Morawieckiego naukowcy, którzy protestują przeciwko zapowiadanej akcji polowania na dziki, organizowanej przez Polski Związek Łowiecki na zlecenie ministra środowiska.

W rozmowie z Demaskator24 jeden z autorów listu, prof. Henryk Okarma z Instytutu Ochrony Przyrody PAN, powołuje się doniesienia medialne, według których rzeczniczka Polskiego Związku Łowieckiego Paulina Marzęcka mówiła, że końca lutego myśliwi mogą odstrzelić „maksymalnie 210 tysięcy dzików”.

Dane Polskiego Związku Łowieckiego

Tymczasem Polski Związek Łowiecki na swojej stronie internetowej w komunikacie nt. zwalczania ASF informuje , że "plan łowiecki na rok gospodarczy 2018/2019 zakłada pozyskanie ponad 185 tys. dzików". "Od 1 kwietnia do końca listopada 2018 r. pozyskano w ramach polowań blisko 168 tys. dzików", co stanowi 90,7% rocznego planu. PZŁ podkreśla, że "myśliwi polują na dziki zgodnie z ustalonymi wcześniej i zatwierdzonymi przez Lasy Państwowe planami łowieckimi".

Redakcja Demaskator24 skontaktowała się z rzeczniczką PZŁ, która potwierdziła, że "sumaryczny, roczny plan łowicki na rok gospodarczy 2018/2019 zakłada odstrzał minimum 185 tys. dzików". Czekamy na odpowiedź na pytanie skąd wzięła się liczba 210 tys. dzików do odstrzału, o której według medialnych doniesień miała mówić rzeczniczka PZŁ.

Minister zaprzecza

Minister środowiska Henryk Kowalczyk twierdzi, że liczba 200 tys. dzików, które mają zostać odstrzelone w styczniu, jest nieprawdziwa. Zdaniem ministra, nie zostanie przekroczony plan odstrzału 185 tys. dzików.

Prof. Henryk Okarma przyznaje, że odstrzelenie w styczniu i lutym 210 tys. dzików jest "fizycznie niemożliwe". Według niego, w liście naukowców zabrakło informacji, że liczba ta dotyczy całego sezonu, a nie tylko dwóch miesięcy 2019 r. Zdaniem prof. Okarmy, liczba upolowanych dzików może być większa niż zaplanowana przez PZŁ, bo powiatowy lekarz weterynarii może zlecić dodatkowy odstrzał sanitarny. Naukowiec z PAN przytacza dane, z który wynika, że w sezonie 2014/15 odstrzelono 291 tys. dzików, 2015/16 - 341 tys., 2016/17 - 310 tys., 2017/18 - 363 tys. Prof. Henryk Okarma zadaje reotryczne pytanie, czy w sytuacji, gdy ministrowie mówią o intensyfikacji walki z ASF, możliwe jest zmniejszenie pozyskania o 50 procent?

Dobroczynne działanie rzepy. Znasz je?

Więcej na temat:

Komentarze

4000/4000

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy łamie regulamin, to wyślij nam link do tego artykułu na demaskator24@polskapress.pl

Masz materiał do sprawdzenia?

Prześlij do nas informacje, które weźmiemy pod lupę

Czytaj także

Polecane dla Ciebie