''Paragon hańby'' Borysa Budki. Sprawdzamy, ile kosztuje lek wymieniony przez polityka PO podczas debaty i jak długo się go stosuje

fot. Borys Budka/Twitter

Katarzyna Stańko

Borys Budka podczas przedwyborczej debaty w TVP zaprezentował paragon za lek Valcyte za ponad 2 tysiące złotych. Minister zdrowia wytknął mu, że ten medykament jest refundowany i kosztuje 3,20 zł. Minister Szumowski zaapelował o przeprosiny. - Jeśli minister chce, niech pozwie mnie w trybie wyborczym - odpowiada Borys Budka.

Podczas debaty w TVP Info poseł PO Borys Budka zaprezentował "rachunek hańby rządu", czyli paragon na kwotę 2082,36 zł za wykupienie 2 opakowań leku Valcyte, który stosuje się m.in. po przeszczepach. Zaraz po debacie podniosły się głosy, że jest to manipulacja, ponieważ ten lek jest od 1 września refundowany i kosztuje 3,20 zł.

Lek Velocyte na "paragonie hańby" Borysa Budki rzeczywiście jest refundowany i kosztuje 3,20 zł. Polityk PO wprowadził zatem opinię publiczną w błąd, twierdząc, że kosztuje on ponad 2 tys zł. Refundacja przysługuje pacjentom po przeszczepie (nerek) i obejmuje leczenie od 110 do 200 dni (w szczególnych przypadkach), czyli tyle czasu, ile zwykle potrzeba, aby upewnić się, że narząd nie zostanie odrzucony. Odrzucenie przeszczepu może jednak nastąpić również po tym czasie. O czasie stosowania leku decydują lekarze. Zatem mogą zdarzyć się pacjenci, którzy muszą zapłacić za lek kwotę nierefundowaną. Zatem manipulacji dokonują również politycy PiS twierdząc, że 100 proc. pacjentów przysługuje refundacja. A ta jest obwarowana ograniczeniami i limitowana w czasie

Za swoją wypowiedź Budka został skrytykowany m.in. przez Michała Dworczyka, szefa Kancelarii Premiera, który wytykał, że ten lek od 1 września kosztuje właśnie 3,20 zł. "Niestety, to właśnie 'wiarygodność' KO w pigułce" - skwitował.

Budka o paragonie: To ludzi trzeba przeprosić

Borys Budka pytany o to, jak to się stało, że za lek refundowany od 1 września ktoś zapłacił całą kwotę, czyli ponad 1000 zł od sztuki, odpowiedział, że to pytania, które trzeba skierować do ministerstwa zdrowia.
- Ten lek przez ponad 3 lata rządów PiS kosztował około 1000 zł, to jest clou problemu, to chciałem pokazać tym paragonem. Dopiero teraz, pomimo kilku lat apelowania o jego refundację, PiS coś zmieniło – mówi Budka.

Komunikat Ministerstwa Zdrowia w sprawie leku Valcyte

(z 1 października 2019 roku)

Odpłatność ryczałtowa dla pacjenta za lek Valcyte wynosi 3 zł 20 gr. Warunki jego zakupu są takie same, jak we wrześniu 2015 r. Lek dostępny jest w tej cenie, jeśli został przepisany zgodnie ze wskazaniem ujętym w wykazie refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych.

Zakres wskazań objętych refundacją Valcyte

zakażenie wirusem cytomegalii u pacjentów poddawanych przeszczepom narządów miąższowych - profilaktyka po zakończeniu hospitalizacji związanej z transplantacją do 110 dni po przeszczepie - w przypadku udokumentowanych przeciwwskazań do stosowania walgancyklowiru w stałej doustnej postaci farmaceutycznej; 
zakażenie wirusem cytomegalii u pacjentów poddawanych przeszczepom nerek - profilaktyka po zakończeniu hospitalizacji związanej z transplantacją do 200 dni po przeszczepie - w przypadku udokumentowanych przeciwwskazań do stosowania walgancyklowiru w stałej doustnej postaci farmaceutyczne
Zakres wskazań pozarejestracyjnych objętych refundacją:
zakażenie wirusem cytomegalii u pacjentów poddawanych przeszczepom kończyny, rogówki, szpiku, tkanek lub komórek - profilaktyka po zakończeniu hospitalizacji związanej z transplantacją do 110 dni po przeszczepie - w przypadku udokumentowanych przeciwwskazań do stosowania walgancyklowiru w stałej doustnej postaci farmaceutycznej
zakażenia wirusem cytomegalii po transplantacji narządów lub szpiku - leczenie - w przypadku udokumentowanych przeciwwskazań do stosowania walgancyklowiru w stałej doustnej postaci farmaceutycznej; 
zakażenia wirusem Ebsteina-Barr po transplantacji narządów lub szpiku - leczenie - w przypadku udokumentowanych przeciwwskazań do stosowania walgancyklowiru w stałej doustnej postaci farmaceutycznej.

Dlaczego stosowany jest ten lek?

Walgancyklowir (Valcyte) Lek służy do zapobiegania i leczenia zakażenia wirusem cytomegalii (CMV). Zakażenie wirusem CMV jest powszechne, objawy zakażenia występującego najczęściej w dzieciństwie są podobne do przeziębienia i większość osób nie zdaje sobie sprawy, że są nosicielami wirusa. Gdy biorca przyjmuje leki obniżające odporność, może dojść do uaktywnienia się wirusa dotychczas „uśpionego”. Walgancyklowir stanowi ochronę przed chorobą spowodowaną uaktywnieniem się wirusa CMV. Tabletki po 450 mg przyjmuje się raz dziennie, rano, z posiłkiem. Należy je połykać w całości, nie rozgryzać, nie kruszyć, nie przeżuwać przed połknięciem. Czas stosowania walgancyklowiru (zwykle 3–6 miesięcy) jest ustalany przez zespół przeszczepowy. 16 Środki ostrożności: Lek może wpływać na morfologię krwi (zmniejszać liczbę krwinek białych, krwinek czerwonych a także płytek krwi), zwiększać ryzyko krwawienia. W trakcie leczenia systematycznie kontroluje się morfologię krwi. Lek może powodować wady wrodzone u płodów. W czasie stosowania walgancyklowiru oraz przez 90 dni po jego odstawieniu należy stosować skuteczną antykoncepcję. W razie zajścia w ciążę trzeba poinformować o tym zespół przeszczepowy. Działania uboczne: • zawroty głowy • nudności, biegunka • wpływ na morfologię krwi.
 
Całe zamieszanie i podwyżki cen leków dla chorych po przeszczepach wynikają z tego, że w dwóch grupach limitowych (grupa leków to zbiór leków refundowanych z tą samą substancją czynną): tacrolimus (lek zapobiegający odrzuceniu przeszczepionego narządu) oraz valganciclovir (lek przeciwwirusowy, który chorzy muszą przyjmować po przeszczepieniu narządu) pojawiły się zamienniki. Stosowanie immunosupresji jest konieczne, aby zapobiec odrzucaniu przeszczepionego narządu, jednak wiąże się ze zwiększoną podatnością na infekcje. Są one różne w zależności od czasu, jaki upłynął od przeszczepienia. Leki podaje się doustnie lub dożylnie.

Odrzucenie przeszczepu może wystąpić pomimo stosowania leków immunosupresyjnych, szczególnie w ciągu pierwszych 6 miesięcy po operacji. Leczenie odrzucania wymaga hospitalizacji i polega na podawaniu steroidów w zwiększonych dawkach, zwiększeniu dawek dotąd stosowanych leków immunosupresyjnych, ewentualnie na czasowym zastosowaniu dodatkowych leków. Odrzucanie nie zawsze oznacza niewydolność nerki przeszczepionej. Większość epizodów wcześnie wykrytego odrzucania jest w pełni odwracalna pod warunkiem odpowiedniego leczenia.

Polska szczepionka prawie gotowa

Więcej na temat:

Komentarze

4000/4000

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

11.10.2019 09:30:49

PO to oszusci i zlodzieje

07.10.2019 22:07:32

taki jeden pisze ze TVPklamie manipuluje biedny nie gramotny czlowieku ten klamca trzymal to w lapach i popisywal sie jaki on to madry i jakie odkrycie zrobil zwykly durak

07.10.2019 22:02:49

szkoda cie dziadu podawac to co zrobiles to cala Polska sie dowiedziala kim wy jestescie a Neuman dolozyl do tego bagna swoje jeszcze malo

06.10.2019 12:47:57

Pislamiście jak zwykle kombinują aby starczyło na loty dla Kuchcińskiego. Wycofali refundację na początku swojej kadencji i teraz przywracają na miesiąc przed wyborami!

02.10.2019 23:29:51

Valhit, tabl. powl., 450 mg. w opak. 60 szt., cały czas w refundacji za 3,20zł, bez refundacji 477,44zł (27g w opakowaniu) kontra 5g w opakowaniu proszku za 1016zł (na paragonie). Matka 4-letniego chłopca dla którego jest lek na paragonie podaje, że zużywa opakowanie proszku w ciągu tygodnia, czyli jakieś 714mg dziennie. Czemu proszek a nie dwie tabletki czyli 900mg dziennie? Stosując Valhit, koszt kuracji bez refundacji wyniósłby około 100zł na tydzień, 10x mniej niż obecnie.

02.10.2019 23:14:50

Jest rekomendacja z 20.04.2015r. dotycząca nierefundowania tego leku w postaci proszku. Czyli pół roku przed wyborami, za rządów PO-PSL. No ale do tego trzeba dotrzeć:

http://bipold.aotm.gov.pl/assets/files/zlecenia_mz/2015/030/REK/RP_32_2015_Valcyte.pdf

Nie sądziłem że aż tak kłamią :(

02.10.2019 20:54:07

Artykuł 39. Konstytucji RP: Nikt nie może być poddany eksperymentom naukowym, w tym medycznym, bez dobrowolnie wyrażonej zgody.

Kto pytał całe polskie społeczeństwo o zgodę na UNICESTWIENIE NATURALNEJ ŻYWNOŚCI? Dlaczego nie było referendum z pytaniem: czy zgadzasz się na likwidację PEŁNOWARTOŚCIOWEJ NATURALNEJ ŻYWNOŚCI na rzecz NIGDY, NIGDZIE NIE SPRAWDZONYCH DOŚWIADCZALNIE artykułów, przeznaczonych do spożywania, zamiast tej przewidzianej do likwidacji żywności!? Kto złamał, nie Konstytucję, ale tylko jeden jej artykuł 39.? Podobno "PiS łamie Konstytucję", jak krzyczy cała dzisiejsza "opozycja" do zdrowego działania, która do dziś nie wskazała ani jednego złamanego przez PiS artykułu! Czy osobą odpowiedzialną za respektowanie ww artykułu 39. Konstytucji nie był premier rządu? A kto był premierem w roku 2010, gdy wprowadzono tę nową... jak należy nazwać to niejadalne paskudztwo BEZ KALORII, czyli bez energii, niezbędnej do jego przyjęcia przez organizm człowieka? A może Polak, to nie człowiek?

02.10.2019 20:42:49

MANIPULACJA JEST TVP MANIPULUJĄ LUDZIM GADAJĄ GUPOTY W TELEWIZJI PUBLICZNEJ TEŻ

02.10.2019 20:40:51

DUDA DUDA ANDRZEJ WOLNOŚĆ SŁOWA JEST PIS KŁAMIE JAK PO TEŻ KŁAMIĄ JAK ZNUT

02.10.2019 20:38:45

PISOWSKA TELEWIZJA TVP 1 TAK DUPA ANDRZEJ DUDA

02.10.2019 20:37:38

tV DUPA DUDA ANDRZEJ

02.10.2019 20:30:42

Nie jest refundowany. Tu macie dowód. Po przeszczepie bierze sie 4540x2. Ten proszek refundowany to chyba dla niemowląt tylko jest. Tutaj dowód: https://www.lekinfo24.pl/lek/Valcyte.html

02.10.2019 20:24:00

Refundowany jest proszek do przyrządzania płynu w śmiesznie niskiej dawce. Normalne tabletki Valcyte 450 kosztują ponad 2000PLN

02.10.2019 16:33:37

Aż 3 lata więzienia mogą grozić m.in. rodzicom, nauczycielom, lekarzom i samym młodym ludziom, którzy publicznie dzielą się wiedzą o seksualności z osobami poniżej 18 roku życia. Projekt ustawy o zmianie Kodeksu karnego będzie rozpatrywany tuż po wyborach do Sejmu i Senatu. Parlament ma się nim zająć już 15 października. Projekt ustawy pod enigmatycznie brzmiącą nazwą jest wpisany do harmonogramu obrad Sejmu jako punkt 34. Na celowniku znajdą się nie tylko edukatorzy, którzy rozpowszechniają wśród młodzieży wiedzę o zapobieganiu niechcianej ciąży, ale i rodzice, pracownicy oświaty, lekarze, pielęgniarki, opiekunowie... ratuuuuuunku...... To jest chore !!!!!!!!

02.10.2019 16:32:22

Jeśli chodzi o leki od specjalisty, to trzeba mieć zaświadczenie od specjalisty że się tymi lekami leczymy na jakąś chorobę. Wiem bo od 3 lat muszę co roku donosic. Nawet jeśli są to choroby nieuleczalnie. Jeśli nie ma zaświadczeń, płaci się 100%. Więc wierzę że mogli tyle zapłacić.

02.10.2019 16:22:20

Festiwal niewiarygodności oPOzycji, kłamstwa , manipulacje, socjotechnika. zrozumcie że socjotechniką ,manipulacjami robienie wyborcom wody z mózgu, poniżanie PIS-owców, odżegnywanie ich od czci i wiary, nazywanie ich oszołomami działało przez pierwszych 5 lat waszych nierządów. Teraz już niestety nie działa na wyborców i wasze nawet folwarczne wycieczki POd adresem wyborców Bogu dycha winnych nie robi na nich wrażenia obojętnie jakie wrzutki jeszcze zastosujecie Naród i tak zagłosuje na PIS, PIS, PIS. Bo PIS umie rządzić w przeciwieństwie do Was. Panie Pośle Budka niezależnie od Pana tłumaczeń wstyd i hańba, Pan powinien się wstydzić i Pana Koledzy. Ale jak ktoś nie ma wstydu to dalej mataczy. Przykre.

02.10.2019 16:04:41

Ciekawe co jeszcze wymyślą za intrygi KŁAMCZUSZKI MALE....

02.10.2019 15:52:53

Ludzie opanujcie się co z tego że jest paragan.Paragon może być i na 10 tys.Na recepcie z premedytacją nie wpisano REFUNDOWANY dlatego tyle kosztował ten lek.W innym przypadku byloby to 3.20.Żaden poważny lekarz tak nie robi żeby choremu nie wpisać że refundowany NO CHYBA ZE JEST Z POKO.Na potrzeby debaty wystawiono taka RECEPTĘ.LUDZIE OBUDŹCIE SIĘ BO WAM ROBIĄ SIECZKĘ Z MÓZGU ŻEBY DOSTAĆ SIĘ TYLKO DO KORYTA.ŻEBY BYŁO TAK JAK BYŁO

02.10.2019 15:40:32

I co Poko przeczytaliście dokladnie ostatni wpis?Czy dalej będą wam kity wciskać.Wciskają wam bo wiedzą jaki mają elektorat.Żalosni jesteście wcisną wam wszystko bo wiedzą że nie myślicie.Gołym okiem bylo widac w tym propagandę i że paragon jest po to by wmówić ludziom jak jest źle.Jak ktos jest chory to sam pilnuje zeby bylo na recepcie R czyli refundowany.A tutaj umyślnie nie zostało to zrobione.Ale wam Poko można wszystko wcisnąć

02.10.2019 15:38:10

Tak "wiarygodna" jest cała ta "opozycja" do wszelkiej uczciwości i zdrowego rozsądku! Rachunek wstydu? A kto spośród tych OPORTUNISTÓW do PRAW CZŁOWIEKA i WSZELKIEGO ZDROWEGO ROZSĄDKU wie, co to jest WSTYD? Jaki zdrowy na umyśle człowiek, posiadający odrobinę wstydu, LIKWIDUJE WSZYSTKIM, WIĘC TAKŻE i SOBIE, NATURALNĄ ŻYWNOŚĆ, na rzecz OHYDNEGO PRZEŁYKADŁA BEZ KALORII? Naturalna żywność regenerowała każdy narząd i cały organizm człowieka, bo dostarczała składniki odżywcze wraz z energią konieczną zarówno do strawienia przełkniętego pokarmu, jak i niezbędną do umożliwienia poszczególnym narządom organizmu PRZYSWOJENIA tych, dostarczanych mu na bieżąco, składników odżywczych! Każdy składnik odżywczy wymaga energii, aby mógł być przyswojony przez narząd organizmu, dla którego został STWORZONY PRZEZ NATURĘ właśnie po to, aby każdy żywy organizm mógł być na bieżąco REGENEROWANY! CAŁE TO DZISIEJSZE PRZEŁYKADŁO ZOSTAŁO POZBAWIONE NIEZBĘDNYCH KALORII, CZYLI ENERGII, KONIECZNEJ DO PRZYSWOJENIA SKŁADNIKÓW ODŻYWCZYCH, KTÓRE MUSZĄ BYĆ ORGANIZMOWI DOSTARCZANE NA BIEŻĄCO PO TO, ABY MÓGŁ SIĘ ON NA BIEŻĄCO REGENEROWAĆ, ABY FUNKCJONOWAĆ, CZYLI ŻYĆ! To dzisiejsze PRZEŁYKADŁO czerpie z organizmu energię konieczną najpierw do jego strawienia, a potem także i do bieżącego regenerowania narządów i całego organizmu, co wymaga energii! Dlaczego osoby otyłe tracą nadwagę, POŁYKAJĄC to dzisiejsze PRZEŁYKADŁO? Czy nie dlatego, że CAŁY organizm dostarcza układowi trawiennemu energii, koniecznej do pełnego zrealizowania jego PODSTAWOWYCH funkcji, dla których został stworzony i ISTNIEJE!? KTO WYDUMAŁ TĘ IDIOTYCZNĄ "poprawkę" NATURALNEJ ŻYWNOŚCI? Czy nie byli to, przypadkiem, "SPRZYMIERZEŃCY" TEJ DZISIEJSZEJ "OPOZYCJI"? OPOZYCJI, CZY OPORTUNISTYCZNYCH, BEZMYŚLNYCH IDIOTÓW? To PRZEŁYKADŁO czerpie kalorie, spalając najpierw tkankę tłuszczową, a potem wszystko to, co podczas spalania się wytwarza potrzebną energię!

02.10.2019 14:24:34

[wulgaryzm]jciez tą peowską propagandą.

02.10.2019 14:14:05

Tłumaczy się jak chłopak w krótkich gaciach

02.10.2019 14:13:50

Schowaj miłośnikowi POKOwców dowód przed wyborami. Ciemni są i nie widzą, że głosują na zdrajców. Głosujcie na POKO to znów będziecie u bauera za 10 zeta brutto na godzinę robić.

02.10.2019 14:07:56

aaaaaaa pppppyttttam sieeee czyyyy wnuuuk GGGGGooooomukiiiii jjjjjesssst zzzzzdrrrooooowyyyyy

02.10.2019 14:03:24

A może kupić i za 5tys.Jak jest baran .Niby prawnik a baran bo jeżeli są przepisy które regulują refundacje ,dla kogo się należy to trzeba tego pilnować.Co się zaś tyczy emerytów to po 75 roku mają bezpłatne leki ale też nie wszystkie .Nie bardzo rozumiem w żadnym kraju nie są leki za darmo a tu pisk państwo niech daje ale skąd by państwo miało brać kase na to kto by nie rządził.Ludzie opanujcie się powoli w kraju się poprawia i za dużo nie wymagajcie bo żle wam się to skończy.Jak platforma rządziła a poprzednio postkomuna to nic nie było.Podwyżka emerytury 7zł albo 4zł takie waloryzacje były.Teraz 70 zł plus podatek niższy plus 13 emerytura także bądżcie obiektywni.Bo może być tylko gorzej przy zmianie rządzących.

Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy łamie regulamin, to wyślij nam link do tego artykułu na demaskator24@polskapress.pl

Masz materiał do sprawdzenia?

Prześlij do nas informacje, które weźmiemy pod lupę

Czytaj także

Polecane dla Ciebie