Platforma Obywatelska znowu manipuluje grafikami sondażu wyborczego

Źródło: twitter.com/Platforma_org

Andrzej Brzuszkiewicz

Platforma Obywatelska opublikowała dziś w mediach społecznościowych grafikę pokazującą wyniki sondażu, w którym Koalicja Obywatelska wygrywa z Prawem i Sprawiedliwością wybory do Parlamentu Europejskiego stosunkiem głosów 35 proc. do 33 proc. Infografika wprowadza w błąd, bo słupek poparcia dla PO jest nieproporcjonalnie większy niż słupek PiS.

Sondaż, przeprowadzony przez Kantar Millward Brown, został dziś opublikowany przez "Gazetę Wyborczą". Według niego, Koalicja Europejska zdobywa w wyborach europejskich 35 proc. poparcia, PiS 33 proc., Wiosna Roberta Biedronia 11 proc., Kukiz'15 7 proc.

Na oficjalnym profilu Platformy Obywatelskiej na Twitterze wyniki sondażu zostały pokazane na grafice, która ma sprawiać wrażenie znacznie większego poparcia dla KE niż dla PiS, choć różnica między nimi wynosi tylko dwa punkty procentowe. Na infografice nieproporcjonalnie duży słupek poparcia został też przypisany partii Roberta Biedronia Wiosna.

Grafika była publikowana na Twitterze również przez polityków Platformy Obywatelskiej, m.in. Borysa Budkę, Bogdana Klicha, Cezarego Tomczyka, Marcina Kierwińskiego.

W ostatnich dnia to kolejna manipulacja słupkami poparcia w infografikach na kontach PO na Twitterze. Poprzednio miało to miejsce 21 lutego.

Tak Platforma Obywatelska manipuluje grafiką poparcia wyborczego

Tymczasem dziś ponad godzinę wcześniej na innym profilu Platformy Obywatelskiej na Twitterze Platforma NEWS została opublikowana infografika pokazująca we właściwy sposób proporcjonalne słupki poparcia.

Infografikę z właściwymi proporcjami słupków poparcia opublikował dziś też na Twitterze lider PO Grzegorz Schetyna.

W sierpniu 2018 r. w czasie samorządowej kampanii wyborczej dziennikarz Agencji Informacyjnej Polska Press Kacper Rogacin przeanalizował infografiki publikowane przez partie. Wtedy Platforma Obywatelska w porównaniu z innymi partiami wypadła bardzo dobrze, proporcje słupków poparcia w jej grafikach odpowiadały prawdzie.

Pułapka na wzrokowców. Jak partie manipulują grafikami?

Dzisiaj z manipulacji grafikami przez PO zażartował na Twitterze dziennikarz Wirtualnej Polski Maciej Deja.

Więcej na temat:

Komentarze

4000/4000

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy łamie regulamin, to wyślij nam link do tego artykułu na demaskator24@polskapress.pl

Masz materiał do sprawdzenia?

Prześlij do nas informacje, które weźmiemy pod lupę

Czytaj także

Polecane dla Ciebie