Podwyżka płacy minimalnej będzie dotyczyć wszystkich pracowników etatowych. Informacja, że podwyżek nie dostanie budżetówka, jest fałszywa

Fot. Lukasz Kaczanowski Polska Press

Andrzej Brzuszkiewicz

W sobotę na konwencji wyborczej PiS w Lublinie liderzy tej partii zapowiedzieli duże podwyżki płacy minimalnej w najbliższych latach. We wtorek w raporcie Klubu Jagiellońskiego na ten temat znalazła się informacja, że podwyżki mają dotyczyć tylko pracowników sektora prywatnego, a nie obejmą pracowników "budżetówki". PiS stanowczo temu zaprzecza tym doniesieniom.

Płaca minimalna 1 stycznia 2020 r. ma wzrosnąć do 2600 zł - zapowiedział na konwencji PiS w Lublinie premier Mateusz Morawiecki. Prezes PiS Jarosław Kaczyński na następne lata obiecał jeszcze większe podwyżki: na koniec przyszłego roku płaca minimalna ma wynieść 3 tys. zł, a na koniec 2023 r. - 4 tys. zł.

W następnych dniach wielu ekspertów krytykowało negatywne, ich zdaniem, skutki tych podwyżek dla polskiej gospodarki, a zwłaszcza dla przedsiębiorców.

Przeczytaj: Kto zapłaci za obietnice wyborcze PiS?

Płaca minimalna tylko dla sektora prywatnego?

We wtorek analizę obietnic wyborczych PiS opublikował Klub Jagielloński. To konserwatywne stowarzyszenie, które przygotowuje pogłębione opracowania dotyczące spraw publicznych.

W raporcie Klubu znalazła się informacja, że zapowiadana przez PiS radykalna podwyżka płacy minimalnej obejmie tylko pracowników sektora prywatnego i nie będzie dotyczyć pracowników sfery budżetowej.

Zgodnie z zapowiedziami partii rządzącej podwyżka płacy minimalnej ma objąć wyłącznie pracowników sektora prywatnego. Oznacza to ni mniej ni więcej dalsze mrożenie płac w sferze budżetowej. W sytuacji, w której pensja minimalna w sektorze prywatnym będzie wyższa niż średnie wynagrodzenie w urzędzie gminy, należy spodziewać się exodusu z administracji publicznej.

Była to zaskakująca informacja, bo w sobotę nikt nie zauważył takiej zapowiedzi na konwencji PiS w Lublinie.

Zaskoczeni byli użytkownicy Twittera. "Jak to jest możliwe?" - takie pytanie pojawiło się w dyskusji.

PiS dementuje

Zaskoczony doniesieniami Klubu Jagiellońskiego był też zastępca rzecznika prasowego Prawa i Sprawiedliwości Radosław Fogiel. W rozmowie z Demaskator24 stwierdził, że nie mogą być prawdziwe, ale na wszelki wypadek je sprawdzi. Po krótkiej chwili oddzwonił i, jak powiedział, po "konsultacji z kancelarią premiera", zaprzeczył stanowczo informacji podanej przez Klub Jagielloński. Zapowiadane przez PiS podwyżki płacy minimalnej mają objąć zarówno pracowników sektora prywatnego, jak i sfery budżetowej. Chodzi oczywiście o ludzi zatrudnionych na etacie.

Płaca minimalna dotyczy wszystkich pracowników pracujących na etacie. W koncepcji płacy minimalnej nic się nie zmienia. Zawsze tak jest i tak tez będzie tym razem - mówi w rozmowie z Demaskator24 zastępca rzecznika prasowego Prawa i Sprawiedliwości Radosław Fogiel.

We wtorek projektem rozporządzenia w sprawie podwyższenia płacy minimalnej zajmował się rząd.

Premier Mateusz Morawiecki po posiedzeniu Rady Ministrów zapowiedział, że od 1 stycznia 2020 r. płaca minimalna będzie wynosić 2600 zł

Oczywiście, PiS może przegrać wybory i wtedy do zapowiadanych dużych podwyżek w następnych latach nie dojdzie. Jednak na razie sondaże dają dużą przewagę Prawu i Sprawiedliwości nad opozycją. Według wyników badań opinii publicznej,
PiS ma szanse na ponowne samodzielne rządy po wyborach parlamentarnych 13 października.

Religia i etyka w szkole. Kto ma kształcić nauczycieli etyki?

Więcej na temat:

Komentarze

4000/4000

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

11.09.2019 00:12:02

A Lewica chce dać 2700 od najliższego stycznia

10.09.2019 20:29:39

a dlaczego emeryci nie dostają takiej samo procentowo podwyżki jak najniższa krajowa. EMERYCI WYJDŹMY NA ULICE. WALCZMY O GODNE ZYCIE. NIE PO TO ŻEŚMY ZAPIEPRZALI TYLE LAT ABY ZDYCHAĆ Z GŁODU.

10.09.2019 17:29:39

płacę minimalną już mamy , to teraz Krzyworyjowy vel Pinokio niech ogłosi ile będzie kosztował bochenek chleba

10.09.2019 17:09:40

a inflacja siedzi i zaraz pojdzie w ... pisdu tak z 500 procent

10.09.2019 15:54:05

za to podwyżka cen dotknie nas wszystkich. sztywne i sztuczne ustawianie gospodarki niechlubnie prowadzi nas do Wenezueli. Oni chociaż maja ciepło, piekne kobiety i rope

10.09.2019 15:52:07

Tu podwyżka tam 500 bez kryterium.dochodowego.A my opiekunowie osób dorosłych niepełnosprawnych mamy żyć za 760.zł.bo jak przekroczysz tą kwotę to zabiorą.ci.620.zł.zasiłku.zawsze.byliśmy.wykluczeni siedzimy cichutku w domu i płaczemy.Czy ten cichy krzyk ktoś usłuszy

10.09.2019 15:46:28

Nie wszyscy a tylko ci, którzy tyrają za minimalną.

Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy łamie regulamin, to wyślij nam link do tego artykułu na demaskator24@polskapress.pl

Masz materiał do sprawdzenia?

Prześlij do nas informacje, które weźmiemy pod lupę

Czytaj także

Polecane dla Ciebie