Polska bez Huawei? Polsko-amerykańska deklaracja o współpracy ws. budowy nowej sieci szybkiego internetu 5G to sukces dyplomatyczny USA

Fot. AP/Associated Press/East News

Katarzyna Stańko

Niewątpliwym sukcesem po stronie USA wizyty wiceprezydenta Mike'a Pence'a w Polsce jest podpisanie polsko-amerykańskiej deklaracji w sprawie superszybkiego internetu 5G, która stanie się kręgosłupem współczesnych gospodarek. Dokument ma charakter deklaratywny, a nie wiążący, jednak USA liczą, że w ślad za Polską pójdą inni sojusznicy USA w NATO i na świecie.

Premier Mateusz Morawiecki i wiceprezydent USA Mike Pence podpisali w poniedziałek deklarację w sprawie bezpieczeństwa budowy sieci 5G. Deklaracja ta dotyczy sieci, która będzie miała fundamentalne znaczenie dla bezpieczeństwa narodowego, może oznaczać wyeliminowanie chińskiego telekomu z wyścigu o infrastrukturę 5G w naszym kraju lub – jak ostrzegają eksperci – przyczynić się do opóźnień w jej budowie.

Rozstrzygające będzie stanowisko Komisji Europejskiej w sprawie budowy infrastruktury 5G. Polska wysłała już do Brukseli swoje rekomendacje. Jak mówiła w rozmowie z Demaskator24 wiceminister cyfryzacji Wanda Buk, nie było w nich zaleceń dotyczących wykluczenia firmy Huawei. Jednak Polska poddawana jest w tej kwestii naciskom ze strony USA z jednej strony, a chciałaby być czymś w rodzaju pomostu pomiędzy USA i Chinami w zakresie 5G z drugiej strony.

Przeczytaj: Rozmowa Demaskator24 z wiceminister cyfryzacji Wandą Buk nt. 5G

Wiceprezydent Stanów Zjednoczonych już w lutym podczas konferencji bliskowschodniej chwalił Polskę za: "ochronę sektora telekomów przez Chinami". Polsko-amerykańska deklaracja, która wprawdzie nie wymienia z nazwy żadnej firmy ani państwa, zawiera trzy istotne punkty, które mogą oznaczać wyeliminowanie chińskiego koncernu Huawei z wyścigu o budowę superszybkiego internetu, który już wkrótce – jak mówiła w wywiadzie dla nas wiceminister ds. cyfryzacji, Wanda Buk – wywróci do góry nogami funkcjonowanie gospodarki i nasze codzienne życie in plus.

To tylko deklaracja

- Polsko-amerykańska deklaracja w sprawie 5G jest, jak jej sama nazwa wskazuje, deklaracją, zatem nie jest formalnie wiążąca – wyjaśnia w rozmowie z Demaskator24 dr Andrzej Kozłowski, specjalista ds. cyberbezpieczeństwa i redaktor naczelny portalu Cyberdefence24. - Jest niewątpliwym sukcesem dyplomatycznym USA, gdzie firmy amerykańskie przegrywają wyścig z chińskim koncernem Huawei, a nawet europejskimi firmami, takimi jak Nokia czy Ericsson – dodaje dr Kozłowski.

Podpisana w Warszawie deklaracja przewiduje następujące kryteria oceny dostawców sprzętu do budowy sieci 5G: czy dostawca jest przedmiotem kontroli przez obcy rząd bez możliwości odwołania się do niezawisłego sądu;
czy ma przejrzystą strukturę własności;
czy wykazywał się dotychczas „etycznym postępowaniem korporacyjnym”
oraz czy podlega prawu, „w którym egzekwuje się przejrzyste zasady postępowania firm”.

Amerykanie, którzy rywalizują z Chińczykami o palmę pierwszeństwa w wyścigu technologicznym, chcą wykluczyć dostawców, którzy mogą być politycznym narzędziem obcych państw. Oficjalne wypowiedzi przedstawicieli polskiego rządu przeczą jednak, że chodzi o wyeliminowanie chińskich firm z przetargów i aukcji na częstotliwości 5G.

- Deklaracja nie wyklucza żadnego z dostawców infrastruktury telekomunikacyjnej z przetargów, nie przesądzamy też konkretnych działań w tej kwestii – mówi wiceminister ds. cyfryzacji Karol Okoński.

W podobnym tonie mówiła w wywiadzie dla nas wiceminister Wanda Buk o polskich rekomendacjach.

Polska przykładem dla sojuszników USA

Jednak amerykański politycy liczą, że podpisana w Warszawie deklaracja będzie przykładem dla sojuszników USA w NATO, którzy wyeliminują Huawei i innych chińskich dostawców urządzeń telekomunikacyjnych, a tym samym Pekin przegra najważniejsze starcie technologiczne tej dekady. USA od miesięcy ostrzegają państwa NATO przed Huawei, podejrzewając, że Chiny mogą wykorzystać jego produkty do szpiegowania. Firma nie została dopuszczona do budowy amerykańskiej sieci 5G. W maju br. wpisano ją też na czarną listę Departamentu Handlu USA. To oznacza, że amerykańskie przedsiębiorstwa nie mogą dostarczać Huawei towarów i usług.

Wydaje się, że polski rząd dał zielone światło szwedzkiej firmie Ericsson przy budowaniu infrastruktury 5G w Polsce. Tuż przed spotkaniem z wiceprezydentem USA Pencem premier Morawiecki rozmawiał z prezesem firmy Ericsson w Sztokholmie. A sam Ericsson poinformował, że zainwestuje w Polsce „w produkcję przełomowych rozwiązań technologii mobilnej” w Tczewie. Urządzenia do transmisji radiowej, w tym dla 5G, już tam powstają. W I kw. 2020 r. fabryka ma już „w pełni obsługiwać rynek europejski”.

- Kwestia 5G, która jest elementem geopolityki, a nie jedynie zagadnieniem politycznym czy gospodarczym, stała się elementem wojny handlowej pomiędzy USA i Chinami – podkreśla dr Kozłowski. Firmy amerykańskie wyraźnie przegrywają ten wyścig, a regulowanie rynku i protekcjonizm nie są dobrymi rozwiązaniami – dodaje.

Zagrożenia dla bezpieczeństwa Polski?

Podczas konferencji prasowej, która odbyła się po spotkaniu wiceprezydenta USA z Andrzejem Dudą, polski prezydent zapytany został przez amerykańskie media o aferę szpiegowską z udziałem pracownika firmy Huawei na początku tego roku. W styczniu Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała Weijing W., jednego z dyrektorów polskiego oddziału Huawei. Prezydent przyznał, że służby kontrwywiadowcze w Polsce wykryły działania, które mogą być zakwalifikowane jako szpiegostwo. Obecnie w tej sprawie toczy się postępowanie polskiej prokuratury, które może zakończyć się wniesieniem aktu oskarżenia.

- USA wywierają wpływ na wszystkich swoich sojuszników europejskich, żeby nie korzystali z urządzeń chińskich. Jednak poziom dotychczasowego wejścia w infrastrukturę podmiotów chińskich w całej UE jest tak głęboki, że rozwiązania zero-jedynkowe nie są prawdopodobne. Być może warto sięgnąć po rozwiązania Brytyjczyków, którzy dopuszczają technologie chińskie w elementach tzw. nie-rdzeniowych dla systemu 5G. W elementach, które nie czytują przesyłanych danych. Jesteśmy w okresie, w którym musi się wyłonić nowy typ globalizacji i harmonizacji interesów Zachodu i Wschodu. Nowe formy regulacji procesów globalnych – mówił w rozmowie z Demaskator24 w czerwcu prof. Andrzej Zybertowicz, doradca ds. bezpieczeństwa.

Przeczytaj: Rozmowa Demaskator24 z Andrzejem Zybertowiczem

Zagrożenia wynikające z użycia sieci 5G nie odnoszą się jedynie do działań szpiegowskich. Izabela Albrycht, prezes Instytutu Kościuszki podkreśla, że 5G, będzie kolejnym narzędziem projekcji soft i hard power. Jest to szczególnie istotne z tego względu, iż w przyszłości sieć 5G będzie miała kluczowe zastosowanie militarne. W tym kontekście, odpowiedni dobór partnerów technologicznych oraz szczegółowa ich ocena wydaje się być tym bardziej uzasadniona.

- Musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, kto dziś zapewnia Polsce bezpieczeństwo w Europie, w naszym trudnym geopolitycznie położeniu. Czy są to Chiny, czy są to Stany Zjednoczone? Odpowiedź jest chyba jednoznaczna. W naszym interesie, jako kraju, który jest liderem w regionie, leży budowanie jak najmocniejszych relacji transatlantyckich. I robimy to na płaszczyznach politycznej, militarnej i gospodarczej. Także myślę, że ta współpraca ws. 5G ma charakter strategiczny, biorąc pod uwagę dobre relacje polsko-amerykańskie, na których nam zależy. Także oceniam to jako bardzo pragmatyczny i mądry ruch do przodu - mówi Agencji Informacyjnej Polska Press Arkadiusz Mularczyk z PiS.

Huawei się broni

Polski oddział Huawei wydał oświadczenie w dzień po podpisaniu deklaracji polsko-amerykańskiej, w które wyraźnie nawiązuje do punktów zawartych w dokumencie, które mogłyby być pretekstem do wyeliminowania chińskiej firmy z rynku:

Cyberbezpieczeństwo jest zasadniczo kwestią techniczną. Huawei sprzeciwia się upolitycznieniu kwestii technologii 5G. Uważamy, że cyberbezpieczeństwem należy zarządzać w oparciu o fakty i standaryzację, a nie spekulacje i uprzedzenia. Huawei jest prywatną firmą należącą w całości do pracowników, z jasną strukturą własności i zarządzania. Żadna agencja rządowa ani zewnętrzna organizacja nie posiada udziałów w Huawei i w żaden sposób nie kontroluje działalności firmy.

Po podpisaniu deklaracji, rzecznik rządu Piotr Müller zapowiedział, że kolejnym krokiem powinno być podjęcie się działań badawczo-rozwojowych w zakresie 5G, tworzenie ram bezpieczeństwa dla nowej sieci telefonii komórkowej, a docelowo trzeba będzie również wybrać dostawcę technologii, co już dziś budzi kontrowersje.

Przez ponad 30 lat Huawei dostarczył usługi trzem miliardom ludzi na całym świecie, w tym w Polsce. Według danych Ministerstwa Finansów za 2018 r. Huawei w Polsce płaci największe podatki CIT w grupie firm technologicznych (99,8 mln zł). Dla porównania Ericsson zapłacił 311 tys. podatku.

- Wyeliminowanie firmy Huwei, na którego urządzeniach bazują wszystkie firmy telekomunikacyjne w Polsce, mogą z jednej strony opóźnić budowę 5G w Polsce, z drugiej – podnieść koszty inwestycji – podsumowuje dr Andrzej Kozłowski. Najbardziej prawdopodobnym scenariuszem wydaje się zatem przyjęcie rozwiązań brytyjskich, które nie wykluczają urządzeń Huawei, ale eliminują je z instalacji krytycznych dla bezpieczeństwa państwa – podsumowuje dr Kozłowski.

Nauczanie hybrydowe zamiast powrotu do szkół

Więcej na temat:

Komentarze

4000/4000

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

04.05.2020 15:51:24

Ta technologia doprowadzi nas już do totalnej inwigilacji w naszych domach.

Tv z kamerami ,mikrofonem i i jesteśmy 24h w sieci z całymi rodzinami a nasze życie prywatne już nie istnieje.

Pozdrawiam.

04.09.2019 22:43:25

"Banana Republic of ... ? Kiedyś do Moskwy , a dziś ...?

04.09.2019 14:01:39

Cześć, jesteś zainteresowany prawdziwymi spotkaniami seksualnymi w swoim mieście? Więc wypróbuj tę stronę - http://lady4.fun Nazywam się Emma25, czekam na Ciebie, a na stronie są moje intymne zdjęcia :)

04.09.2019 10:30:14

No to jesteśmy w czarnej dupie.

04.09.2019 09:06:54

Jestem za przyjażnią i współpracą z USA ALE KOCHANI NIE MOŻE TO BYĆ RODZAJ UMOWY NA WYŁĄCZNOŚĆ.......nie dajcie się ubezwłasnowolnić

03.09.2019 23:31:29

Co PiS dalej od wali bo już nie pojęcia widać że PiS ma w czterech literach POLSKIE DZIĘKUJĘ

03.09.2019 21:57:56

Kiedyś ZSRR nas doiło i właziliśmy i w dupę a teraz USA

03.09.2019 21:08:02

Bez Chin ale z Pegasusem od Mossadu i CIA...

03.09.2019 20:34:57

PiS wchodzi w dupę Ameryce a oni nas będą nas mieli w d.......i tylko szukają do siebie interesu

03.09.2019 19:40:22

Co z tej miłości do braci jankesów wyniknie to jestem bardzo ciekawy ???? Bo jak obudza tego Ruskiego niedzwiedza to gdzie bedziemy uciekac ??????

03.09.2019 19:06:03

Głosuje na Konfederacje z rodziną mam ich już dość lewactwo takie samo jak PO

03.09.2019 18:12:11

U Zybertowicza regulacją procesów myślowych, zajmuje się Prezes.

03.09.2019 17:27:53

Jak zwykle ktoś rypie nas w dupsko

03.09.2019 16:42:53

Dodatkowo amerykańskie firmy zostały zwolnione z podatków w POLSCE. Gratulujemy PiSowi okradania POLSKI.

03.09.2019 16:26:55

Zapłacimy jewrejom za inwigilację i grillowanie pustych łbów.

03.09.2019 15:52:42

Wolny rynek ech....

Polityka

03.09.2019 15:50:53

Zamiast przywieść dla polski zniesieni wiz wywieźli z polski kasę w postaci 5G ?

03.09.2019 15:39:21

To propagandowe sukcesy PIS. Dlaczeho oni od Nas nie kupują technologii?

03.09.2019 15:37:52

Po cóż mi 5G, jak w domu nie ma zasięgu. Na podwórku ledwo co łapie 4G...

03.09.2019 15:37:43

haha wystarczy że Huawei otworzy tzw firmę córkę choćby Huawei Europe która będzie zarejestrowana gdzieś w europie i ta spółka już może na legalu sprzedawać nam technologie ponieważ będzie to nowa spółka zarejestrowana w Europie gdzie Sądy są niezawisłe i (przynajmniej oficjalnie) żaden obcy rząd nie ma na nią wpływu...

03.09.2019 15:07:01

wesolo....internet LTE na Huawei caly dziala w Polsce....ale za to 5G to bedzie co innego. Juz to widze.

03.09.2019 14:55:12

jakoś mnie to wcale nie dziwi. Gdyby sytuacja była w odwrotna stronę to byłby sukces

03.09.2019 14:53:14

czekam na mietkie ekrany od 30lat :D nima

swiatlowody byly 20lat temu

haha ale pan za daleko

Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy łamie regulamin, to wyślij nam link do tego artykułu na demaskator24@polskapress.pl

Masz materiał do sprawdzenia?

Prześlij do nas informacje, które weźmiemy pod lupę

Czytaj także

Polecane dla Ciebie