"Porwanie dziewczynki w centrum handlowym" to fake news. Policja ostrzega przed wiadomością rozpowszechnianą w internecie

Fot. Szymon Starnawski / Polska Press

Andrzej Brzuszkiewicz

Informacja o porwaniu dziewczynki w Warszawie to fałszywa wiadomość - informuje warszawska policja. Po kliknięciu w link rozsyłany drogą mailową i przez komunikatory możemy zostać przekierowani na niebezpieczną stronę. Wyjaśniamy jak rozróżnić prawdziwe i fałszywe komunikaty policji.

Na Twitterze Komenda Stołeczna Policji ostrzega przed wiadomością o porwaniu 8-letniej dziewczynki "w centrum Handlowym "złote tarasy", którą możemy dostać drogą elektroniczną. Oprócz tego, że informacja ta jest fałszywa, klikanie w nią może doprowadzić do zarażenia elektronicznym wirusem naszego sprzętu: smartfona lub komputera.

Rzecznik Komendanta Stołecznego Policji nadkomisarz Sylwester Marczak w rozmowie z Demaskator24 wyjaśnia, że po kliknięciu w fałszywy komunikat może pojawić się żądanie ponownego logowania do serwisu, np. Facebooka. Po zalogowaniu do strony udającej prawdziwą, oddajemy swoją cyfrową tożsamość, nasze dane.

- To coś na wzór metody "na wnuczka", tylko tutaj mamy inny sposób działania. Sprawcy wykorzystują przede wszystkim sieć - zwraca uwagę rzecznik warszawskiej policji.

Fałszywa komunikat zawiera szczegóły, które mają uwiarygodnić przekaz: wiek dziewczynki, miejsce porwania, sprawca rzekomo porusza się "ciemnym samochodem marki Seat Leon", policja ma posiadać jego portret pamięciowy.

Fake news dotyczy rzekomego porwania w centrum handlowym Złote Tarasy w centrum Warszawy, ale mogą pojawiać się też inne, wymyślone lokalizacje.

Jak rozpoznać fałszywy komunikat?

Nasze wątpliwości powinna zwracać niepoprawna pisownia, taka jak w przykładowym, fałszywym komunikacie:
"centrum Handlowe" - dużą literą,
"złote tarasy" - małą literą,
"8 letnia dziewczynka" bez myślnika
użycie potocznej nazwy: "kryminalni".
W swoich komunikatach policja używa oficjalnych i gramatycznych form.

Nadkomisarz Sylwester Marczak podkreśla, że prawdziwe komunikaty o uprowadzeniach publikowane są na stronach internetowych policji: Komendy Głównej Policji, komend wojewódzkich, powiatowych, miejskich. Przy wykorzystaniu procedury Child Alert wiadomość o porwaniu dziecka trafia do mediów.

- Jeśli informacja o uprowadzeniu będzie pojawiać się w internecie, w komunikatorach, to będą to linki do strony mediów, strony policji - wyjaśnia rzecznik stołecznej policji.

Dlatego tak ważne jest sprawdzanie prawdziwości strony internetowej. Jak to zrobić? O tym mówimy w wideo na dole strony.

Nadkomisarz Sylwester Marczak przypomina, że oficjalne strony policji zawsze na końcu nazwy mają litery "pl".

"Uprowadzenie dziecka" to typowy przykład fake news

Informacja o porwaniu dziecka to jeden z najczęstszych fake newsów rozpowszechniany w internecie. Sprawcy żerują nie tylko na ludzkiej ciekawości, ale również na wrażliwości na los dziecka i chęci pomocy w jego znalezieniu. W Demaskator24 pisaliśmy już o takich przypadkach.

Przeczytaj: "Kolejne próby porwania" dzieci to fake news"

- Gdy mamy do czynienia z tragedią lub z możliwością pomocy drugiej osobie, to bardzo często wtedy znacznie mniej zwracamy uwagę na zagrożenie, które może się pojawić. W tym przypadku możemy mieć zawirusowany komputer, czy telefon komórkowy - podsumowuje w rozmowie z Demaskator 24 rzecznik stołecznej policji nadkomisarz Sylwester Marczak.

Zobacz jak sprawdzić wiarygodność strony internetowej.

Więcej na temat:

Komentarze

4000/4000

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

29.06.2020 10:59:48

Przy tej okazji poproszę o odpowiedź na pytanie: kto i w jakim celu inwestuje pieniądze i czas na zakładanie i pielęgnowanie stron z fałszywymi informacjami?? należy podejrzewać, że chyba jednak nie robi tego osoba prywatna.... chyba że, ktoś ją za to opłaca...! ;)

28.01.2020 07:37:56

Prosze o kontakt

04.09.2019 14:01:48

Cześć, jesteś zainteresowany prawdziwymi spotkaniami seksualnymi w swoim mieście? Więc wypróbuj tę stronę - http://lady4.fun Nazywam się Emma25, czekam na Ciebie, a na stronie są moje intymne zdjęcia :)

04.09.2019 02:47:24

fake news -----juz wam pismaki nawalily resory na calego.babilon juz na zakrecie bo wam sie jezyki placza.. jak mieszkasz w tym kraju to pisz w jezyku narodowym ,a popis jednego slowa daj swojej matce,bo glupiego wychodowala.

03.09.2019 16:28:49

FaKe nIUs - prawda, fałsz czy wirus ? A co robią internetowi nadawcy, pośrednicy oprócz pobierania kasy za podnoszenie szlabanu bramki jaką postawili między internetem a ludźmi który miał być w za darmo w każdym "gniazdku elektrycznym" ?

03.09.2019 14:55:54

np. do GL

03.09.2019 14:22:46

Wielką literą* Małą literą*

03.09.2019 13:49:58

trzeba miec 2kompy i tyle. 1 na pierdoly a 2 na reszte

Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy łamie regulamin, to wyślij nam link do tego artykułu na demaskator24@polskapress.pl

Masz materiał do sprawdzenia?

Prześlij do nas informacje, które weźmiemy pod lupę

Czytaj także

Polecane dla Ciebie