Premier Mateusz Morawiecki krytykuje przyjęcie euro. Jako prezes banku sześć lat temu chwalił taki pomysł

Fot. Malgorzata Genca / Polska Press

Andrzej Brzuszkiewicz

Premier Mateusz Morawiecki krytykuje pomysł wprowadzenia w Polsce waluty euro. Tymczasem sześć lat temu mówił o zaletach takiego rozwiązania.

"Mówimy europejskie płace, a nie europejskie ceny" - takie hasło podczas sobotniej konwencji PiS w Lublinie rzucił Jarosław Kaczyński. Zarówno prezes PiS, jak i premier Mateusz Morawiecki krytykowali plany wejścia Polski do strefy euro jako szkodliwy dla naszej gospodarki. - Przyjęcie waluty euro w niewłaściwym czasie to stracone dekady dla rozwoju. Warto wyciągnąć wnioski dla Polski z doświadczeń krajów południa Europy - mówił Mateusz Morawiecki.

Tymczasem sześć lat temu Mateusz Morawiecki, wtedy prezes banku BZ WBK, chwalił pomysł przyjęcia przez Polskę waluty euro. Film pokazujący wypowiedź Morawieckiego na temat opublikował na Twitterze Ryszard Petru. Nagranie przedstawia fragment debaty nt. euro, która odbyła się w 2013 r. w ministerstwie finansów. "Wtedy jeszcze myślał samodzielnie. O euro wypowiadał się zupełnie inaczej. Racjonalnie" - skomentował Ryszard Petru.

"Obok kwestii korzyści i kosztów z wejścia do euro, jest tez kwestia korzyści i kosztów z przygotowania do wejścia do strefy euro. I sam fakt przygotowywania się i zmiany strukturalne, jest dla polskiej gospodarki bardzo pozytywny, ponieważ dążymy tym samym do wyższej spójności strukturalnej z zdrowymi krajami, które podnoszą swoją konkurencyjność nie poprzez obniżkę swojego kursu walutowego. Czyli musimy sobie zadać pytanie co tak czy owak trzeba zrobić niezależnie od tego, czy będziemy wchodzić do strefy euro, czy nie" - mówił w 2013 r. prezes banku BZ WBK Mateusz Morawiecki.

Więcej na temat:

Komentarze

4000/4000

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy łamie regulamin, to wyślij nam link do tego artykułu na demaskator24@polskapress.pl

Masz materiał do sprawdzenia?

Prześlij do nas informacje, które weźmiemy pod lupę

Czytaj także

Polecane dla Ciebie