Rosyjska propaganda: nie będzie stałych baz amerykańskich w Polsce, Pentagon jest temu przeciwny. Czy na pewno?

Bartek Syta/Polska Press

Katarzyna Stańko

- Fort Trump w Polsce? Ta decyzja prezydenta Dudy umrze śmiercią naturalną" – pisze rosyjski portal Sputnik, propagandowe ramię Kremla. - Pentagon i wielu amerykańskich generałów, w tym b. sekretarz obrony James Mattis nie popierali idei budowy stałych baz amerykańskich na terytorium Polski - podkreśla Sputnik. Sprawdzamy.

- Aktualne polskie władze popełniają ogromny błąd pozwalając na umieszczanie na terytorium Polski, blisko granicy z Rosją, instalacji i infrastruktury wojskowej NATO – powiedział francuskiej edycji Sputnika Krzysztof Podgórski przedstawiony jako "politolog i niezależny dziennikarz". Podgórski krytykuje decyzję o budowie amerykańskiej bazy w Polsce twierdząc, że jest to zły pomysł prezydenta Dudy, który za polskie pieniądze (równowartość 2 mld $) chce budowy Fortu Trump. "To jest strategia USA, aby umieszczać instalacje militarne coraz bliżej swojego potencjalnego adwersarza, którym aktualnie jest Rosja" - cytuje dalej Podgórskiego Sputnik, powołując się w swoim artykule na raport analityków Atlantic Council. Opublikowana w grudniu 2018 r. analiza amerykańskiego think tanku wskazuje, że w razie ewentualnej agresji Rosji na republiki bałtyckie to na Polsce oparłby się filar dowodzenia wojskami NATO, a to, że do takiego ataku mogłoby dojść pokazało m.in. zatrzymanie ukraińskich statków przez Rosjan na Morzu Azowskim.

- Rosjanie od lat tworzą narrację, w której budują przekonanie na temat okrążania Rosji przez NATO - wskazuje Marek Świerczyński, analityk ds. bezpieczeństwa z Polityka Insight. - Kreują przy tym grupę nikomu szerzej nieznanych osób, które są przez rosyjskie media cytowane jako eksperci, to są nazwiska wyciągana z rękawa, jak nazwisko Krzysztofa Podgórskiego – mówi Agencji Informacyjnej Polska Press Świerczyński.

- Taki głos należy traktować poważnie, ponieważ celowo jest on wypowiadany zagranicą, we Francji, gdzie może trafić na podatny grunt i osłabiać polską pozycję i relacje Polski z Zachodem. Propaganda rosyjska wykorzystuje każdy element niepewności, w tym przypadku w funkcjonowaniu administracji amerykańskiej - mówi AIP Jarosław Guzy, ekspert ds. międzynarodowych.

Sputnik powołuje się na gen. Jamesa Mattisa, do niedawna sekretarza obrony USA, który jakoby był niechętny budowaniu baz amerykańskich w Polsce: - Pomysł ten (red. budowy Fortu Trump w Polsce) nie był wspierany ani przez niektóre okręgi amerykańskiego dowództwa wojskowego, w tym przez generała Mattisa. Nie sądzę też, że popiera to nowe kierownictwo Pentagonu. (...) Moim zdaniem, idea prezydenta Dudy ostatecznie umrze - podsumował Sputnik cytując Krzysztofa Podgórskiego.

To nie jest prawda – mówi AIP Jarosław Guzy. Sputnik powołuje się na część amerykańskiego establishmentu z Pentagonu. Jest to charakterystyczna technika rosyjska oddziaływania na debatę publiczną w Europie – dodaje Guzy wskazując, że generał Mattis spotykał się w sprawie budowy baz w Polsce z polskim ministrem obrony Błaszczakiem i brał udział w realizowaniu dyspozycji Kongresu USA, która dotyczyła analizy stałego stacjonowania wojska amerykańskiego w Polsce. - Nie było żadnego sygnału ani ze strony Mattisa, ani Pentagonu, że taki problem istnieje, wręcz przeciwnie, ze jest zainteresowanie taką decyzją. Decyzja nie jest oczywiście podjęta i nie można o niej przesądzać - podsumowuje Guzy.

Krzysztof Podgórki jest autorem polskiej wersji rosyjskiego portalu Sputnik, związanym ze środowiskami SLD oraz byłym dziennikarzem "Dziennika Trybuna". Wielokrotnie krytykował polską politykę względem Rosji określając ją jako rusofobiczną. Prawicowe media w Polsce wytknęły Podgórskiemu wyjazdy do Rosji sponsorowane przez rosyjską fundacje im Aleksandra Gorczakowa, w której radach zasiadają rosyjscy politycy, dyplomaci i byli szpiedzy KGB. - Głos Podgórskiego to tak naprawdę jest rosyjskim głosem, a nie polskim w dyskusji na temat rozmieszczania baz amerykańskich w Polsce. Jeśli to wejdzie w obieg polskiej czy amerykańskiej opinii publicznej i zacznie być powtarzane, może stać się znaczącym elementem debaty i po to się to robi. Nie przypadkiem "wpuszcza się" to na francuskiej wersji Sputnika, a nie polskiej, czyli bliższej nam, ponieważ nie można tego od razu zdezawuować. Szuka się we Francji podatnego gruntu na tego typu spekulacje w kontekście sporów na kontynencie europejskim w kwestii obecności wojsk amerykańskich i NATO i współpracy wojskowej Europy i Ameryki - podsumowuje Jarosław Guzy.

Rosyjska strategia informowania na tematy wojskowe, NATO polega często na mieszaniu różnych kwestii, jak np. budowa tarczy antyrakietowej, która jest inicjatywą amerykańską powstałą jeszcze za prezydentury Georga Busha z Fortem Trump, inicjatywą zaproponowaną przez polski rząd na wiosnę 2018 r., a ogłoszona szerszej publiczności przez prezydenta Dudę podczas spotkania z prezydentem Donaldem Trumpem we wrześniu tego samego roku w Waszyngtonie. Sputnik podsumowując swoją analizę pisze, że Fort Trump nie powstanie, a instalacje amerykańskie w Polsce są złym pomysłem, który nie leży w interesie samej Polski. Portal wskazuje na opóźnienia w realizacji inwestycji oraz niechęć samych amerykańskich wojskowych z Pentagonu do budowy stałych baz amerykańskich w Polsce.

- Budowa tarczy antyrakietowej utknęła, ponieważ wystąpiły obiektywne trudności, tzn. budowa dwóch równoległych instalacji w Rumunii i w Polsce, które okazały się trudne do zrealizowania w tym samym czasie dla strony amerykańskiej. W Polsce tarcza zostanie oddana do użytku w 2020 r, choć nie będzie miała wtedy jeszcze zdolności operacyjnych - podkreśla Marek Świerczyński. - Celem strategicznym Polski, nie tylko rządów PiS, jest stała obecność wojsk amerykańskich w Polsce. Stąd też inicjatywa ujawniona na wiosnę 2018 r. w oficjalnym dokumencie polskiego rządu z propozycją stałej bazy w Polsce o wielkości dywizji (grubo ponad 10 tys. żołnierzy) z deklaracją jej finansowania w wysokości 1,5-2 mld dolarów – dodaje Świerczyński. - Zapewne amerykańska obecność wojskowa w Polsce zostanie zwiększona, choć raczej nie będzie takiej bazy, jak w Niemczech, ponieważ teraz inaczej organizuje się funkcjonowanie wojsk – podsumowuje ekspert Polityka Insight.

Zdaniem ekspertów nieprawdą jest twierdzenie rosyjskiego portalu Sputnik, że Pentagon (ministerstwo obrony USA) jest przeciwny powstaniu stałych amerykańskich bazy wojskowych w Polsce. Nieprawdą jest również to, że dowodem na sprzeciw amerykańskich wojskowych ma być opóźnienie w instalacji tarczy antyrakietowej w Polsce. Tarcza będzie gotowa w 2020 r.

Więcej na temat:

Komentarze

4000/4000

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy łamie regulamin, to wyślij nam link do tego artykułu na demaskator24@polskapress.pl

Masz materiał do sprawdzenia?

Prześlij do nas informacje, które weźmiemy pod lupę

Czytaj także

Polecane dla Ciebie