Ruch bezwizowy do USA. Polecimy do Stanów Zjednoczonych bez wizy, ale i tak będziemy musieli ponieść opłatę. Na szczęście będzie niska

Zdjęcie ilustracyjne: 123RF.com

Tomasz Dereszyński

Prawdopodobnie od stycznia 2020 r. polecimy bez wiz do USA. Nie oznacza to jednak, że nie trzeba będzie ponosić żadnej opłaty. Na szczęście będzie ona znacznie niższa niż za wizę.

Prezydent USA Donald Trump 4 października ogłosił zniesienie obowiązku posiadania wiz przez Polaków. W tej chwili trwają prace nad jak najszybszym wprowadzeniem Polski do ruchu bezwizowego.

Wszystko wskazuje na to, że od stycznia 2020 r. nie będzie potrzebna wiza do USA.

Wizy nie będą potrzebne w przypadku krótkich turystycznych i biznesowych wyjazdów do 90 dni.

Nie będziemy musieli w związku z tym ponosić opłat za rozpatrzenie wniosku wizowego w wysokości 160 dolarów.

Nie oznacza to jednak, że nie poniesiemy żadnej opłaty.

14 dolarów trzeba będzie zapłacić za autoryzację w Elektronicznym Systemie Autoryzacji Podróży ESTA (Electronic System for Travel Authorization).

Bedzie ona ważna dwa lata.

Obywatele Polski podróżujący do USA bez wizy będą musieli mieć paszport z chipem do odczytu komputerowego.

Osoba posiadająca ważną wizę nie musi ubiegać się o autoryzację ESTA.

Z reguły autoryzacji w systemie ESTA nie otrzyma osoba, która uprzednio otrzymała odmowę wizy lub w przeszłości miała problemy mogące wpłynąć na prawo do otrzymania wizy, takie jak wyrok sądowy lub złamanie prawa imigracyjnego USA. Tym samym taka osoba nie będzie mogła podróżować do USA bez wizy. Każda osoba, która otrzymała odmowę rejestracji ESTA, może ubiegać się o wizę amerykańską w ambasadzie/konsulacie USA.

Polscy obywatele, którzy zamierzają podróżować do Stanów Zjednoczonych na dłużej niż 90 dni lub planują tam pracować lub studiować, nadal będą musieli ubiegać się o odpowiednią kategorię wizy.

Więcej na temat:

Komentarze

4000/4000

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy łamie regulamin, to wyślij nam link do tego artykułu na demaskator24@polskapress.pl

Masz materiał do sprawdzenia?

Prześlij do nas informacje, które weźmiemy pod lupę

Czytaj także

Polecane dla Ciebie