Smog. Rząd obniży normy alarmowe zanieczyszczenia powietrza o połowę. Co z tego wyniknie? Głównie więcej komunikatów złym stanie powietrza

Warszawa, 28.11.2018r. Widok na elektrociepłownię Siekierki.
Warszawa, 28.11.2018r. Widok na elektrociepłownię Siekierki. Fot. Szymon Starnawski / Polska Press

Andrzej Brzuszkiewicz

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że o połowę zostaną zmniejszone normy zanieczyszczenia powietrza, o przekroczeniu których będą informowani Polacy. Bezpośrednim efektem będzie głównie zwiększenie komunikatów o groźnym dla zdrowia stanie powietrza. - Oczywiście, sama zmiana przepisów nie oczyści nam powietrza. Po to są programy, które przygotowało ministerstwo środowiska - mówi rzecznik resortu.

- W 2012 roku nasi poprzednicy zwiększyli normy emisji, od których przekroczenia alarmowało się Polaków o nadmiernym zanieczyszczeniu powietrza - mówił w czwartek Morawiecki. - To zwiększenie nastąpiło z 200 na 300 mikrogramów na metr sześcienny. Chciałem oznajmić, że dziś mamy bardzo dobry i ważny dzień. Zdecydowaliśmy o zmniejszeniu norm alarmowych z 300 na 150 mikrogramów na metr sześcienny - poinformował premier Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej w Bytomiu. Dodał, że w przyszłości alarm smogowy może być ogłaszany już przy 80 mikrogramach na metr sześcienny dla pyłu PM10. To poziom, który obowiązuje np. we Francji.

Unia Europejska dla pyłów drobnych PM10 ustaliła dobowy poziom dopuszczalny 50 mikrogramów na metr sześcienny.

Spotkanie z dziennikarzami odbyło się w bytomskiej szkole muzycznej, która jako jedna z pierwszych szkół w Polsce przeszła termomodernizację w ramach programu "Czyste Powietrze".
W czwartek rok od wprowadzenia tego programu podsumowywali premier i minister środowiska.

- Alarmy smogowe będą ogłaszane, gdy pył PM10 osiągnie poziom 150 μg/m3, a nie jak jest obecnie – 300. Natomiast informacje o smogu będą przekazywane społeczeństwu, gdy PM10 osiągnie stężenie 100 μg/m3 (obecnie 200 μg/m3) - informował minister środowiska Henryk Kowalczyk.

Nowe przepisy jeszcze nie weszły w życie. Minister na razie podpisał projekt rozporządzenia w tej sprawie, który ma trafić do konsultacji. Tekst znajduje się już na stronie Rządowego Centrum Legislacji.

Według rzecznika ministerstwa środowiska Aleksandra Brzózki, nowe normy mogłyby zacząć obowiązywać na początku października. - Zależy nam, żeby stało się to jeszcze przed początkiem sezonu grzewczego - mówi w rozmowie z Demaskator24 rzecznik.

- Oczywiście, sama zmiana przepisów nie oczyści nam powietrza. Po to są programy, które przygotowało ministerstwo środowiska. Minął właśnie rok od kiedy ruszył program "Czyste Powietrze". Mamy program "Mój prąd", "Agroenergia", szereg programów które wspierają odnawialne źródła energii. Myślę, że dzięki programowi "Czyste Powietrze" za kilka lat powinniśmy mocno odczuć zmianę jakości powietrza - podsumowuje Aleksander Brzózka, rzecznik ministra środowiska.

Co się dzieje kiedy przekroczone są poziomy informowania lub alarmowy?

Odpowiedź na to możemy znaleźć na stronie Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska:

Za każdym razem w takich sytuacjach informacja z wojewódzkich inspektoratów ochrony środowiska jest wysyłana do wojewódzkich zespołów zarządzania kryzysowego, a te zespoły mają ustalony sposób współdziałania z władzami lokalnymi.

Co to znaczy dla obywatela?

W momencie przekroczenia norm smogowych, informacje o tym przekazują urzędy oraz media. Oznacza to, że osoby najbardziej narażone na działanie zanieczyszczeń (starsze, osoby z chorobami układu oddechowe, kobiety w ciąży, małe dzieci) powinny ograniczyć przebywanie poza budynkami.

Część samorządów wprowadza po przekroczeniu norm darmową komunikację miejską w celu zachęcenia kierowców do porzucenia samochodów.

- Obniżenie progów spowoduje wzrost liczby ogłaszanych alarmów smogowych, a co za tym idzie, mieszkańcy częściej będą informowani o złym stanie powietrza - mówi w rozmowie z "Dziennikiem Zachodnim" Jerzy Bryk z Mysłowickiego Alarmu Smogowego. - Zgodnie z Programem Ochrony Powietrza teraz częściej wdrażane powinny by procedury związane z zamykaniem szkół lub wprowadzaniem darmowej komunikacji miejskiej. Możemy spodziewać się też wzmożonych kontroli domowych palenisk ze strony straży miejskiej, która zgodnie z POP musi przeprowadzić określoną ilość inspekcji w zależności od wielkości gminy. Do tej pory normy były zbyt wysokie. Mimo tego, że mamy najgorsze powietrze w Europie, to procedury alarmowe obowiązywały zaledwie kilka dni w roku - mówi Jerzy Bryk.

Współpraca: Patryk Osadnik „Dziennik Zachodni”

Będą zmiany zasad w noszeniu maseczek?

Więcej na temat:

Komentarze

4000/4000

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

09.02.2020 16:21:42

mam maskę antysmogową Broyx. jest bardzo wygodna a przede wszystkim skuteczna, szczególnie jeśli spędza się dużo czasu na świeżym powietrzu

16.10.2019 11:20:29

"Spotkanie z dziennikarzami odbyło się w bytomskiej szkole muzycznej, która jako jedna z pierwszych szkół w Polsce przeszła termomodernizację w ramach programu "Czyste Powietrze"." - ktoś się pomylił, bo z tego programu dofinansowanie dotyczy wymiany pieców i termomodernizacji w DOMACH JEDNORODZINNYCH! Nie ma mowy o budynkach użyteczności publicznej!

09.10.2019 14:30:46

Może warto zgłębić temat elektrofiltrów domowych, które skutecznie redukują smog.

26.09.2019 14:04:22

Jest rządowy program https://czystepowietrze.eu/ i warto z niego korzystać

25.09.2019 19:24:48

Maski antysmogowe broyx można naprawdę intensywnie używać w różnych okresach w roku (czy to smog czy to alergia)

20.09.2019 20:44:58

Moim zdaniem lepiej wiedzieć niż nie ...smog w dzisiejszych czasach to czysta katastrofa która nas powoli niszczy i zabija aby zatrzymać tą tragedie trzeba coś zmienić np wymiana starych kopciuchów na kotły ekologiczne, przecież głównie przez nie to wszystko się dzieje , polecam EEI PELLETS od kostrzewy ja sama go urzytkuje u jest rewelacyjny

20.09.2019 18:57:21

Wojewódzkie Inspektoraty Ochrony Środowiska nie wysyłają informacji o przekroczeniach do wojewódzkich zespołów bo nie wykonują pomiarów zanieczyszczenia powietrza. Zgodnie z nową ustawą pomiary wykonuje Główny Inspektorat Ochrony Środowiska.

20.09.2019 18:25:36

Śmiech na sali. Zamiast walczyć z zanieczyszczeniem powietrza, to będziemy ostrzegani. Polaku umieraj świadomie.

20.09.2019 17:44:13

zyjac w miescie wciagacie 10 fajek dziennie :)

zyje na wsi i tu jest czyste powietrze

o ile sasiad nie smrodzi haha

co 100metrow inne zapaszki

20.09.2019 17:09:56

Dobrze jak by rząd obniżył normy na emisje elektro smogu sieci 5g, a nie podwyższał normy sieci komórkowych, które maja opłakany skutek na nasz organizm. Prezydent podpisał mega ustawę 5G. Między innymi miga wszędzie bez pytania postawić nadajniki GSM.

20.09.2019 17:08:11

Program "Czyste Powietrze" to ten pisowski program co do tej pory wykonali 6% tego programu, bo ta zła UE zabrała im dotacje na wymianę pieców bo nie potrafili wcześniejszych dotacji wykorzystać?

Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy łamie regulamin, to wyślij nam link do tego artykułu na demaskator24@polskapress.pl

Masz materiał do sprawdzenia?

Prześlij do nas informacje, które weźmiemy pod lupę

Czytaj także

Polecane dla Ciebie