Spór o wynagrodzenia nauczycieli za czas strajku. MEN uważa, że strajkującym nie przysługują pieniądze. Samorządy są innego zdania

Katarzyna Stańko

Nauczyciele za dni strajku nie otrzymają wynagrodzenia - mówiła dziś minister edukacji Anna Zalewska. Samorządowcy i dyrektorzy szkół chcą jednak, żeby nauczyciele dostali pieniądze za czas protestu.

Minister Anna Zalewska stwierdziła, że „nauczycielom wynagrodzenie za czas strajku się nie należy”. - Odwołuję się do informacji, opinii Regionalnej Izby Obrachunkowej, która jednoznacznie na ten temat się wypowiedziała - powiedziała szefowa MEN.

Tymczasem jeszcze przed rozpoczęciem strajku prezydenci miast, m.in. Warszawy, Wrocławia i Łodzi zapowiedzieli, że nauczyciele dostaną pieniądze za czas strajku.

Prezydenci miast chcą, żeby nauczyciele dostali pensje za czas strajku

Prezydent Ciechanowa Krzysztof Kosiński (PSL) podkreśla, że decyzja o wypłacie nie należy do gminy, ale dyrektorów poszczególnych szkół.

Słowa Kosińskiego potwierdza w rozmowie z Demaskator24 Katarzyna Pieńkowska z urzędu miasta Warszawy. - Prezydent Rafał Trzaskowski obiecał, że pieniądze, które są przeznaczone na wynagrodzenia nauczycieli, zostaną w budżetach edukacji, a konkretnie szkół. To od dyrektorów szkół będzie zależeć, jak rozdysponują te pieniądze. Dyrektor nie może wydać tych pieniędzy np. na zakup podręczników, bo te środki są już zakwalifikowane - podsumowuje Pieńkowska.

Zgodnie z prawem, pracownik nie dostaje pensji za czas strajku, dlatego pojawiły się pomysły, żeby nauczyciele dostali pieniądze w formie różnego rodzaju dodatków. W Ciechanowie prezydent miasta uznał jednak, że strajkującym jednak można wypłacić po prostu pensje i to zgodnie z prawem.

- Większość szkół w Ciechanowie zawarła porozumienia z ZNP o tym, że nauczyciele dostaną za czas strajku wynagrodzenie. Na tej podstawie dyrektorzy będą wypłacać pensje - mówi Demaskator24 prezydent Ciechanowa Krzysztof Kosiński (PSL).

Jednak ustawa o rozwiązywaniu sporów zbiorowych przewiduje, że pracownikowi nie przysługuje wynagrodzenie za czas strajku. - Z opinii kancelarii prawnej, zamówionej przez nas, wynika, że że prawo pracy gwarantuje minimalny standard ochrony pracownika, ale oddzielne umowy mogą regulować to korzystniej dla niego - zapewnia prezydent Ciechanowa, sekretarz Związku Miast Polskich.

- Jedyną osobą, która może zawiadomić o naruszeniu dyscypliny finansów publicznych przez dyrektora szkoły jest organ prowadzący, czyli wójt, burmistrz lub prezydent. Ja nie zamierzam donosić na swoich dyrektorów. Strasznie samorządowców i dyrektorów przez Panią minister czy posługiwanie się instytucją Regionalnych Izb Obrachunkowych jest nie na miejscu - uważa Krzysztof Kosiński.

Katarzyna Pieńkowska z urzędu miasta Warszawy pytana o naciski na samorząd w kwestii wypłat dla nauczycieli stwierdza: - Różnych rzeczy można się spodziewać ze strony kuratorium czy MEN.

Szef ZNP Sławomir Broniarz poinformował, że w czwartek mają się rozpocząć rozmowy na temat utworzenia funduszu strajkowego dla nauczycieli. - To bardzo ważne ze społecznego punktu widzenia, aby nauczycieli wytrwali w strajku - mówił na środowej konferencji prasowej Broniarz.

Potwierdzeniem słów Broniarza są obawy Magdaleny Klein, strajkującej nauczycielki z I LO im. Juliusza Słowackiego w Chorzowie, która przyznaje, że wielu jej strajkujących kolegów, którzy mają rodziny na utrzymaniu, będzie musiało zrezygnować z protestu po kilku dniach z powodów finansowych.

Wideo

Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

2019.04.15 21:12:09

Pogratulować. My tacy dobrzy zostawimy pieniądze na wypłatę dla nauczycieli, a dyrektorzy szkół niech podejmią decyzję i wezmą na swoje barki całą odpowiedzialność za naruszenie dyscypliny finansów publicznych. A może pan prezydent danego miasta wypłaci ze środków publicznych, którymi dysponuje tak od siebie dla każdego strajkującego.

2019.04.15 15:54:44

Z informacji jakie do mnie docierają nauczyciele strajkujący dają w tym czasie korepetycje,prowadzą zajęcia prywatne i uczestniczą w różnych przedsięwzięciach-imprezach. Czekam na opodatkowanie korepetycji. Wielu nauczycieli powołuje się na przykład Finlandii, ale tam nauczyciele mają zakaz udzielania korepetycji!

2019.04.15 15:42:47

Wypłata za strajk? Nie ma mowy.Już tych żartów z ludzi, dość kpin z dzieci.Od dzisiaj nauczyciele tylko będą tracić.Czy ci co pracują i dopuszczają nasze dzieci do egzaminów dostaną podwójnie?

2019.04.15 07:20:07

decyzje o wypłacie podejmują dyrektorzy szkół - czyli samorządy dobre, pieniądze dają, tylko cała odpowiedzialność dla dyrektorów. Przyjdzie kontrola np. z RIO i kto beknie? Poza tym świetny ten strajk - dajcie po tysiaku, to od razu podstawa programowa się poprawi, biurokracja zmniejszy, dzieci będą lepsze...

2019.04.13 21:31:33

Jakiś czas temu była afera jeszcze za czasów rządów Szydło z premiamii dla ministrów i co?Beata Szydło-te pieniądze poprostu im się należały!A teraz podczas strajku nauczycieliBeata Szydło- pieniądze nauczycielom się nie należą

2019.04.13 20:19:52

Popatrzcie na Zalewską? Czy ona wygląda na myślicielkę? Prezes zakazał jej szczerzyć się ze wszystkiego. Broszka to chyba dostała u dentysty zastrzyk w wargi i jej jeszcze "nie puściło". Gada, jakby zaraz miała kopyrtnąć - ale jak o forsę chodziło, to wrzeszczała : Nam się należy...chciwa baba.

2019.04.13 20:15:29

Gość-debil, to pisowski troll. Olać gnojka !

2019.04.13 20:13:11

Manekiny prezesa nie wiedza co robić, a stary kawaler czasami wylezie z bunkra do swoich klakierów. Ci mu poklaszczą, poczadzą i se knypek cieszy. Prezes lubi zwierzęta, zwłaszcza koty a kot pije mleko, a nauczycielki nie wydoisz...to dał na krowy. I świnie też dostały, tylko świnie to gorszy sort i mniej im "skapło".

2019.04.13 20:08:26

Ual23 -przecież jesteś niepłodna ! O tym wiedzą wszyscy twoi koledzy...no i ja...można śmiało cię "pukać".

2019.04.13 16:53:49

Na czas strajku musialem wziac urlop aby zajac sie dziecmi.Czy mam prawo domagac sie od Panstwa aby zwrocilo mi te dni urlopu do mojej 26-dniowej puli??Skoro nauczyciele otrzymaja wynagrodzenie za czas w ktorym nie pracowali, rowniez domagam sie rekompensaty za poniesione straty w postaci ubytku dni wolnych

2019.04.13 09:05:43

Za co maja im placic moze za picie kawki

2019.04.13 07:16:39

Pierwszy raz w europarlamencie będzie koń...a raczej stara,wysłużona klacz-za to z jakim uśmiechem....

2019.04.12 23:27:20

Kto umie czytać niech przeczyta co mówi ustawao rozwiązywaniu sporów a ona mówi jasno, żepracownikowi nie przysługuje wynagrodzenie zaczas strajku. Z powyższego wynika jak dużoanalfabetów mamy na prominentnych stanowiskach.

2019.04.12 20:54:16

Bark w tym artykule bardzo ważnego zapisu z ustawy o rozstrzyganiu sporów zbiorowych. Oprócz bowiem zapisu, że za okres strajku strajkującym pracownikom nie należy się wynagrodzenie, kolejny w kolejnym artykule tej ustawy stwierdza się, iż związki zawodowe mają prawo utworzenie funduszu strajkowego, z którego mogą zrekompensować strajkującym utratę wynagrodzenia za czas strajku. Przecież związkowcy płacą co miesiąc składki na związek, ale pewnie idą one tylko na płace prezesów i utrzymanie budynków. To dlaczego z pieniędzy publicznych, a nie funduszu strajkowego związku mają być wypłacane utracone wynagrodzenia. Jak związek powiedział A i skorzystał z przepisów umożliwiających strajk, to niech związek powie B i działa zgodnie ze wszystkimi zapisami tej ustawy,

2019.04.12 20:25:20

A co z nauczycielami którzy nie strajkowali?????Nikt o nich nie mówi a to dzięki właśnie tym NIESTRAJKUJĄCYM NAUCZYCIELOM odbyły się egzaminy. I to nie dzięki tym którzy zawiesili strajk, bo dnia 08.04 nikt nie zawiesił strajku żeby egzaminy się odbyły. Co z uznaniem dla nauczycieli którzy jako mała grupa stanęła w pokoju nauczycielskim przeciwko większości i odważyła się powiedzieć że PRACUJE a nie strajkuje???????? To dla nich powinny być specjalne dodatki motywacyjne . Za każdy dzień obecności na egzaminie dodatek w wysokości 500zł.

2019.04.12 18:27:44

Ty gensek nie uogólniaj mi tu że cała Polska. #popieramnauczycieli

2019.04.12 10:29:16

Cała Polska się z ciebie śmieje. Z Broszką nie potraficie wydukać jednego, sensownego zdania. Powtarzacie tylko kłamstwa, które napisał wam Bielan albo prezes. Twoje motto: Nic się nie stało! a Broszki: Tylko nam się należy ! "Rozmawiajmy i nie krzywdźmy dzieci"...jak zacięta płyta...Polcy i Polki przez ostatnie 8 lat...

2019.04.12 10:22:57

Co wymagać od prowincjonalne nauczycielki j. polskiego z gimnazjum w pipidówie ? Zobaczcie, czy ona wygladą na myślicielkę-reformatorkę ? To 4 liga ! Ona nie ma pojęcia o reformie szkolnictwa !!!

2019.04.11 20:40:34

P.Broniarz dostanie wynagrodzenie a nauczyciele nie a samorządy jak chcą to mogą płacić jak moją tyle pieniędzy

2019.04.11 18:20:06

Akurat nauczyciel nie może wziąć sobie urlopu w innym czasie niż wakacje lub ferie. Chyba, że napisze podanie o urlop bezpłatny a dyrektor rozpatrzy wniosek pozytywnie (to nie jest wcale takie oczywiste). Wakacje też nie całe są wolne. Tzw. "długie weekendy" to akurat są wolne dla uczniów, nie dla nauczycieli. Nauczyciele wtedy mają zajęcia opiekuńcze, a jeśli żadne dziecko nie przyjdzie to i tak trzeba być w szkole. W ogóle to proponuję lekturę Ustawy Karta Nauczyciela - tam jest i o czasie pracy i o zarobkach, które otrzymują nauczyciele w większości polskich gmin. Tu ciekawostka: niektóre gminy dopłacają do tego co idzie z budżetu, a większość gmin nie ma z czego dopłacać i nauczyciele otrzymują właśnie tyle ile zapisano w ustawie.

2019.04.11 14:58:30

A dlaczego zaden z nauczycieli nie rozpocznie pracy w prywatnej firmie, gdzie ma sie tylko 26 dni urlopu w roku, pracuje sie 40h w tygodniu. Nie ma sie wolnych wakacji, ferii i czlowiek musi stanac na glowie zeby te wszystkie wolne, dlugie weekendy, ferie i inne wolne gdzie szkoly sa zamkniete ogarnac ? Dlaczego zaden nauczyciel nie chce pracowac i zarabiac wiecej? Nikt nie stal z przeladowana bronia w momencie wyboru studiow pedagogocznych. Ale lepiej wyjsc z zalozenia ze „mi sie nalezy”. Ja pracuje w sektorze prywatnym / transport. Gwarantuje ze po 5 dniach kiedy wszystkie firmy transportowe rozpoczely by strajk polowa spoleczenstwa zaczela by umierac z glodu. Czy to ma prowadzic do strajku kazdej grupy/ kazdego fachu? Dlaczego pracownicy firm prywatnych nie strajkuja a budzetowka za kazdym razem? Ludzie wezcie sie do roboty, jak komus nie pasuje to prosze isc do innej pracy i przestac robic z siebie ofiary.

2019.04.11 09:52:49

ELVIS -słyszałeś,czy wiesz? to jest różnica

2019.04.11 09:45:51

szczujcie dalej.bo wy już dostaliście "co wam się należało"teraz można pluć na innych

2019.04.11 09:35:46

w latach dziewięćdziesiątych też był strajk nauczycieli i wtedy nie dostałam wynagrodzenia za te dni. Uważam, że strajkujący wie na co się decyduje. NIe należy się zapłata za strajk.nauczyciel

2019.04.11 09:22:30

A ktoś z Was ma pojęcie, że w czasie przerwy świątecznej (jednej i drugiej) nauczyciele mają obowiązek bycia w szkole? Są zajęcia opiekuńcze, jeśli jest przynajmniej 1 dziecko w szkole, a jak nie ma żadnego to i tak trzeba tam być. Wam się wydaje, że wszystko wiecie, a tak naprawdę nie macie pojęcia o pracy i obowiązkach nauczyciela.

Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy łamie regulamin, to wyślij nam link do tego artykułu na demaskator24@polskapress.pl

Masz materiał do sprawdzenia?

Prześlij do nas informacje, które weźmiemy pod lupę

Czytaj także

Polecane dla Ciebie