Szokujące wyniki badań w USA: Amerykanie bardziej boją się fake newsów niż terroryzmu!

Fot. Pixabay

Kazimierz Sikorski

Zdaniem mieszkańców USA wymyślone wiadomości i informacje stanowią dla nich większy problem niż takie krytyczne kwestie, jak terroryzm, imigracja, zmiana klimatu i rasizm, wynika z badania przeprowadzonego przez Pew Research Center.

Dlaczego wyniki tych badań mają tak duże znacznie? Bo pokazują, że Amerykanie są dziś bardziej zaniepokojeni fałszywymi wiadomościami niż innymi problemami współczesnego świata, bo podważają ich zaufanie do tak kluczowych instytucji, jak rząd i media. Jedyne problemy, które górują nad fake newsami to uzależnienie od narkotyków, dostępność pod względem ceny do opieki zdrowotnej, amerykański system polityczny i oraz gigantyczna różnica w dochodach ludzi w tym kraju.

Fake newsy podczas kampanii wyborczej 2018

Zdecydowana większość Amerykanów (68 proc.) uważa, że ​​wymyślone informacje mają duży wpływ na ich zaufanie do rządu. 54 proc. Amerykanów twierdzi, że fake newsy wpływają na ich zaufanie do innych Amerykanów, a 51 proc. jest zdania, że wymyślone informacje wpływają na pracę przywódców politycznych.

Choć większość Amerykanów wini bardziej polityków i różnego rodzaju grupy aktywistów za tworzenie dezinformacji niż dziennikarzy, to jednak zdaniem większości to „media informacyjne” są najbardziej odpowiedzialne za naprawienie tego problemu. Ze wspomnianego sondażu wynika również, że republikanie bardziej obwiniają dziennikarzy o ten problem niż demokraci.

Dezinformacja od zawsze istniała w różnych formach, ale dopiero era Internetu sprawiła, że trudno ten problem powstrzymać w czasie rzeczywistym.

Fake newsy poskromione. Zwycięstwo Amerykanów nad postprawdą

Według sondażu ponad połowa Amerykanów spotyka się czasami z fałszywymi informacjami w Internecie, a wiele osób przyznaje się do zmiany swoich nawyków internetowych, aby spotykać jak najmniej fałszywych wiadomości.

Nasza bańka myślowa jest taka: „fałszywe wiadomości” i „dezinformacja” są abstrakcyjnymi terminami, które dają ludziom sprawującym władzę - takim jak prezydent Donald Trump – oręż do potępiania takich informacji, których nie lubią.

Z badania wynika, że coraz więcej Amerykanów dostrzega zagrożenie ze strony fałszywych informacji, że problem ten staje się coraz ważniejszy we współczesnym świecie. Z sondażu wynika również, że większość ankietowanych uznała, że ​​z czasem problem ten będzie narastał. Wniosek jest taki, że opinia publiczna będzie nie będzie optymistycznie podchodzić do tej kwestii w najbliższym czasie.

Więcej na temat:

Komentarze

4000/4000

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy łamie regulamin, to wyślij nam link do tego artykułu na demaskator24@polskapress.pl

Masz materiał do sprawdzenia?

Prześlij do nas informacje, które weźmiemy pod lupę

Czytaj także

Polecane dla Ciebie