Szwedzi szukają azylu w Polsce - czyli witajcie w czasach postprawdy. Rozmowa z dziennikarką agencji AFP na temat fake newsów w internecie

Fot. 123rf.com

Katarzyna Rodacka

Nawet Emmanuel Macron czy Leonardo DiCaprio dali się nabrać i udostępniali zdjęcia płonących lasów Amazonii sprzed wielu lat - mówi Natalia Sawka z Agence France-Presse, która zajmuje się badaniem i analizą polskiej wersji Facebooka.

Czy można jeszcze w ogóle wierzyć w treści udostępniane na Facebooku?

Fake newsy żerują na emocjach i są rozpowszechniane dzięki bańkom społecznościowym. Dlaczego to bańki sprzyjają dezinformacji? Bo często użytkownicy Facebooka lub Twittera udostępniają to, co im samym się podoba, by utwierdzić się w swoich własnych przekonaniach. Rzadko sprawdzamy coś, co jest zgodne z naszą opinią. Fake news o psach pozostawionych przy drodze częściej będą rozpowszechniać osoby, dla których dobro zwierząt jest ważne niż te, dla których jest to obojętne. Nie sądzę, by dało się zmierzyć, w których mediach - czy społecznościowych czy tradycyjnych - pojawia się więcej fake newsów. To wyzwanie dla wydawców i dziennikarzy, by było ich jak najmniej. Jeśli jednak chcemy udostępnić informację, która nas denerwuje lub cieszy, to powinniśmy najpierw sprawdzić, na ile jest ona prawdziwa. Sam fakt, że wcześniej została opublikowana przez znajomego lub dziennikarza, któremu ufamy, nie oznacza, że na pewno jest prawdziwa. Każdy może się przecież pomylić.

Czy wszyscy w tym samym stopniu wierzymy w fake newsy?

Według raportu „Less than you think: Prevalence and predictors of fake news dissemination on Facebook” najwięcej fake newsów udostępniają - nie młodzi, jak się powszechnie myśli, ale osoby powyżej 65. roku życia. Dlaczego tak się dzieje? Osoby młode częściej korzystają z mediów społecznościowych i są z nimi obyte. Nie jest to jednak nasza wina, że popełniamy błędy i udostępniamy treści, które są fake newsami. Nawet dziennikarze padają ofiarą dezinformacji czy celowego wprowadzenia w błąd.

Jak zatem edukować społeczeństwo, żeby walczyć z fake newsami?

W Finlandii rząd szkoli społeczeństwo z rozpoznawania fake newsów. Ustanowiono tam program do walki ze zjawiskiem dezinformacji. Dorośli Finowie uczyli się rozpoznawania botów, czytania ze zrozumieniem czy poprawnej identyfikacji zdjęć, żeby mieć pewność, że nie zostały zmanipulowane. Zresztą kraj ten znajduje się na szczycie rankingu krajów europejskich, jeśli chodzi o odporność obywateli na wiarę w fake newsy. Wg badania przeprowadzonego w marcu 2018 roku przez European Politics Initiative, 76 proc. Finów jest odporna na zjawisko postprawdy. Zaraz za Finlandią plasuje się Dania, a następnie Holandia i Szwecja. Polska mniej więcej w połowie tego rankingu na jednym miejscu z Czechami i Litwą. To nie jest zły wynik, ale na pewno mogłoby być lepiej.

Od maja br. zajmujecie się weryfikacją polskiej wersji językowej Facebooka pod względem wiarygodności publikowanych przez użytkowników postów. Ile treści przechodzi przez wasze ręce?

Miesięcznie publikujemy około 15 newsów, które są sprostowaniem znalezionych fake newsów. Staramy się wyłapywać fake newsy, które dotyczą spraw bieżących. Jeśli na przykład Greta Thunberg płynie przez Atlantyk i pojawiają się doniesienia, że jej podróż bardziej zaszkodzi środowisku niż mu pomoże, to wtedy chcemy to zweryfikować.

Czyli te doniesienia to był fake news?

Nie do końca. Rzecznik kapitana załogi poinformował, że kapitan będzie wracał samolotem. Następnie w internecie pojawiła się informacja, że sześcioro członków załogi wróci drogą powietrzną. Ta informacja została sprostowana. Ostatecznie wiadomo, że samolotem polecą dwie osoby.

Jakie są wasze dalsze działania po tym, jak przeczytacie wiadomość, która wygląda podejrzanie?

To zależy od różnych czynników. Jeśli coś wydarzyło się w Polsce, to jesteśmy w stanie szybko sprawdzić taką informację. Wystarczy telefon do eksperta. Jeśli np. Krystyna Janda udostępnia post, że pozostawienie w ogrodzie łyżeczki z cukrem może uratować pszczoły, to warto coś takiego sprawdzić i wyjaśnić. Jeśli natomiast pojawia się artykuł na stronie „Naszego Dziennika”, że Szwedzi szukają azylu w Polsce, to chcę sprawdzić takie doniesienia, bo po raz pierwszy słyszę, żeby Szwedzi faktycznie szukali u nas azylu. W tym przypadku prosiłam o pomoc specjalistów ze Swedish Institute. Oprócz tego konsultujemy się z zespołem AFP w Szwecji, który może nam nieco wyjaśnić, jak wygląda ta sytuacja i przygotować raporty dot. m.in. migracji Szwedów do innych krajów.

W 2018 roku firma Cambridge Analytica skorzystała z dostępu do około 87 milionów kont użytkowników Facebooka po to, by tworzyć spersonalizowane kampanie wyborcze na portalu. Federalna Komisja Handlu zdecydowała o nałożeniu na Facebook grzywny w wysokości 5 miliardów dolarów za udostępnienie tych informacji firmie. Czy to jedyny przykład, kiedy fake newsy mieszają się do polityki i tym samym realnie wpływają na wydarzenia na świecie?

Fake newsy mogą mieć charakter polityczny, jak i biznesowy. Na przykład w 2017 roku pojawił się fake news w postaci mema, że Starbucks będzie oferował kawę z 40 proc. zniżką imigrantom o nieuregulowanym statusie. Mem był autorstwa użytkowników 4Chana, którzy wymyślili, że 11 sierpnia w kawiarni będzie obchodzony „Dzień Nieudokumentowanego Migranta”. Dlaczego akurat 11? Bo 11 wyglada jak II (Illegal immigrant, w tłum. nielegalny imigrant) - pisali. Innym przykładem są trwające od ponad pół roku masowe protesty w Hongkongu. Na ich temat pojawiło się mnóstwo dezinformacji w mediach społecznościowych. Demonstracje obrazowano fotografiami z protestu ruchu żółtych kamizelek czy z innych europejskich demonstracji. W czerwcu ubiegłego roku pojawił się fake news, że imię Mohammed jest najczęściej nadawanym imieniem w Berlinie. W rzeczywistości okazało się, że w badaniu na ten temat rozgraniczano różne typy imion. Pojedyncze, podwójne i drugie imiona. Wyszło, że imię Mohammad było najczęściej nadawanym pierwszym imieniem z tego dwuczłonowego. Innym przykładem są fake newsy dotyczące ostatnich pożarów w Amazonii. Jak się okazało, nawet Emmanuel Macron czy Leonardo DiCaprio udostępniali zdjęcia płonących lasów sprzed lat.

A jakie fake newsy najczęściej pojawiają się na polskim Facebooku?

Co ciekawe, u nas pojawia się wiele tzw. treści clickbaitowych, czyli polegających na nieuczciwym przyciąganiu uwagi czytelników dla zwiększenia zysku. Popularny jest też tzw. phishing. Jest to zjawisko, w którym konta niektórych użytkowników zostały przechwycone i udostępniają one w grupach typu „kupię, sprzedam” artykuły z sensacyjnymi nagłówkami typu „Maryla Rodowicz zginęła w wypadku”. Kiedy klikniemy w taką stronę, zostaniemy przekierowani do stron podszywających się pod np. Fakt24.pl, na których, żeby obejrzeć video, musimy zalogować się do Facebooka. Nie jest to jednak prawdziwy Facebook, tylko strona, która zbiera nasze dane. Jeśli się na niej zalogujemy, to potem ktoś może przechwycić nasze dane i je nielegalnie wykorzystywać. Ponadto polscy użytkownicy Facebooka uwielbiają treści dotyczące naszej rodzimej polityki. Sympatycy opozycji publikują dezinformację na temat rządu, a zwolennicy obozu rządzącego na temat swoich przeciwników. I tak w kółko.

Jak można walczyć ze zjawiskiem fake newsów?

Organizować na ten temat warsztaty i dyskusje. Stowarzyszenie Demagog prowadzi akademię fact-checkingu, czyli szkolenia odróżniania prawdy od fałszu dla młodzieży szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Natomiast na stronie Demaskator24.pl można znaleźć krótkie wykłady na temat sposobów weryfikacji fake newsów, o których w przystępny sposób opowiada dziennikarz Daniel Rząsa. Bardzo lubię też przeglądać newsy na stronie konkret24.pl i śledzić aktywność na Twitterze Beaty Biel oraz Jana Kunerta, którzy codziennie piszą o wyłapanych fake newsach u nas w Polsce.

W Polsce niewiele jest szkoleń obywatelskich z zakresu fact-checkingu. Gdzie szukać informacji na własną rękę?

Na stronie sprawdzam.afp.com, w każdym artykule w sprawie konkretnego fake newsa opisujemy, w jaki sposób dochodziliśmy do prawdy. Polecam również grę internetową Get Bad News, w której użytkownik wciela się w rolę osoby, która dopiero co otworzyła konto na Twitterze i zbiera punkty dzięki szerzeniu dezinformacji. Przez tę grę można nauczyć się, na czym polega fake news. Polecam także konto QuizTime na Twitterze, które prowadzone jest przez niemieckich dziennikarzy. Każdego dnia pojawia się tam zdjęcie zrobione np. podczas wakacji i użytkownicy mają zlokalizować, gdzie zostało wykonane. Jeśli chodzi natomiast o wzorce, koniecznie polecam Bellingcat. To niezależny kolektyw składający się z byłych dziennikarzy i wojskowych, którzy zajmują się geolokalizacją i śledzeniem wiadomości. To oni poprowadzili szczegółowe śledztwo w oparciu o narzędzia open source ws. samolotu MH17, który został zestrzelony w 2014 roku nad Ukrainą.

A jak mogę sprawdzić, czy treść udostępniona przez znajomego na Facebooku jest prawdziwa?

Jeśli chcemy sprawdzić, czy dane zdjęcie pojawiło się już wcześniej, na przykład w innym kontekście lub w innym czasie, wystarczy na nie najechać kursorem, kliknąć prawym przyciskiem myszy i wybrać opcję „szukaj obrazu w Google” - o ile korzystamy z przeglądarki Google Chrome. W ten sposób sprawdzimy, czy zdjęcie nie ilustrowało zupełnie innych wiadomości oraz możemy także zobaczyć wtedy sekcję „obrazy podobnie wizualne”. Dzięki temu sprawdzimy, czy do fotografii nie zostały dodane jakieś elementy. Jeśli natomiast mamy do czynienia z artykułem, którego nagłówek jest napisany w bardzo sensacyjny sposób, można sprawdzić, kto go udostępnia - czy są to zaufane media czy nie. Wchodząc na nieznaną nam stronę z wiadomościami, zerknijmy na zakładkę „o nas”, żeby sprawdzić, co to za medium. Zwróćmy uwagę, czy pod artykułem widnieje imię i nazwisko autora.

Rozmawiała: Katarzyna Rodacka

W Akademii Demaskatora możesz sprawdzić jak weryfikować fake newsy. Materiał powstał we współpracy z Fundacją im. Heinricha Bölla w Warszawie.

Więcej na temat:

Komentarze

4000/4000

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

03.06.2021 03:24:31

AFFORDABLE/COMFORTABLE LOAN OFFER WITHOUT COST/STRESS CONTACT US VIA Call/Text 1(646)820-1981 WhatsApp: 19292227023 Email drbenjaminfinance@gmail.com

Loan Company Website: https://capitalmanage-inc.com/

Do you find yourself in a bit of trouble with unpaid bills and don’t know which way to go or where to turn? What about finding a reputable Debt Consolidation firm that can assist you in reducing monthly installment so that you will have affordable repayment options as well as room to breathe when it comes to the end of the month and bills need to get paid? ®Capital Managements Inc™ is the solution to your financial misfortune. We offer all types of loan ranging from $5,000.00 to $533,000,000.00USD with a low interest rate of 2% and loan duration of 1 to 35 years to pay back the loan secure and unsecured. Our loans are well insured for maximum security is our priority, Our leading goal is to help you get the services you deserve, Our program is the quickest way to get what you need in a snap. Kindly reduce your payments to ease the strain on your monthly expenses by Contacting us on the following WhatsApp: 19292227023 Email drbenjaminfinance@gmail.com

Loan Offer Alert For Everyone! Are you financially down and you need an urgent credit/financial assistance? Or are you in need of a loan to start-up/increase your business or buy your dream house. GET YOUR INSTANT LOAN APPROVAL 100% GUARANTEED TODAY NO MATTER YOUR CREDIT SCORE. drbenjaminfinance@gmail.com

Capital Managements Inc Website: https://capitalmanage-inc.com/

27.04.2021 15:31:48

Uzyskaj kredyt między rzetelnymi i szybkimi osobami

Cześć.

Skorzystaj z okazji, aby otrzymać kredyt, jeśli go potrzebujesz i jesteś zaufaną osobą, która nie chce kredytu protokołu. * Kredyty finansowe

* Kredyty mieszkaniowe

* Kredyty inwestycyjne

* Automatyczne kredyty

* Zadłużenie konsolidacyjne

* Kredyty osobiste.

Nie wahaj się i zgłoś swoją prośbę, jeśli interesuje Cię kwota od 5 000 do 8 000 000,00 euro z okresem spłaty od 1 roku do 35 lat z oprocentowaniem 1,5%. Dziękuję bardzo. Numer kontaktowy WhatsApp: 33 7 52 33 67 24 Adres e-mail: aubertpaulette1@gmail.com

16.02.2021 11:48:07

Uzyskaj dostęp do firmy pożyczkowej, udzielamy pożyczek z oprocentowaniem 0f 3%.

Witam panie / mamo.

Jesteśmy firmą prywatną i oferujemy pożyczki o niskim oprocentowaniu, przy ustalaniu kwoty pożyczki mieszczą się w przedziale od 100 mln do 1000 euro w przypadku pożyczki na rozwój biznesu: przewaga / konkurencyjność na rozszerzenie działalności.

(Numer WhatsApp: 79258159150)

skontaktuj się z nami pod adresem: accessloanfirm2030@gmail.com

Oferujemy różnorodne pożyczki

* Pożyczki osobiste (zabezpieczone i niezabezpieczone)

* Pożyczki biznesowe (zabezpieczone i niezabezpieczone)

* Kredyt konsolidacyjny

Numer WhatsApp: 79258159150

skontaktuj się z nami pod adresem: accessloanfirm2030@gmail.com

Dziękujemy za poświęcenie czasu na przeczytanie tej reklamy. Aby uzyskać więcej informacji i zapytać, wyślij nam e-mail już dziś

Napisz do nas na: accessloanfirm2030@gmail.com

18.01.2021 16:12:15

Firma pożyczkowa Access, udzielamy pożyczek z oprocentowaniem 0f 3%.

Witam panie / mamo.

Jesteśmy firmą prywatną i oferujemy pożyczki o niskim oprocentowaniu, przy ustalaniu kwoty pożyczki mieszczą się w przedziale od 100 mln do 1000 euro w przypadku pożyczki na rozwój biznesu: przewaga / konkurencyjność na rozszerzenie działalności.

Numer WhatsApp: 79258159150

Napisz do nas na: accessloanfirm2030@gmail.com

Oferujemy różnorodne pożyczki

* Pożyczki osobiste (zabezpieczone i niezabezpieczone)

* Pożyczki biznesowe (zabezpieczone i niezabezpieczone)

* Kredyt konsolidacyjny

skontaktuj się z nami pod adresem: accessloanfirm2030@gmail.com

Numer WhatsApp: 79258159150

Dziękujemy za poświęcenie czasu na przeczytanie tej reklamy. Aby uzyskać więcej informacji i zapytać, wyślij nam e-mail już dziś

accessloanfirm2030@gmail.com

accessloanfirm2030@gmail.com

accessloanfirm2030@gmail.com

14.01.2021 12:59:48

dzień dobry

Potrzebujesz pilnej pożyczki na pokrycie swoich potrzeb finansowych? Oferujemy pożyczki w przedziale od 2000 do 50000000 euro, jesteśmy niezawodni, sprawni, szybcy i dynamiczni, bez kontroli zdolności kredytowej oraz oferujemy 100% gwarancję pożyczek zagranicznych w okresie przelewu.

Udzieliliśmy również pożyczek we wszystkich walutach z oprocentowaniem 3% do wszystkich pożyczek .... Zainteresowanych prosimy o kontakt poprzez e-mail firmy: accessloanfirm2030@gmail.com

Zainteresowanych prosimy o kontakt pod adresem.

Napisz do nas na: accessloanfirm2030@gmail.com

Whatsapp: 79258159150

Wzgląd

Panie Scott

accessloanfirm2030@gmail.com

10.01.2021 17:56:58

Czy potrzebujesz prawdziwej pożyczki, aby opłacić rachunki i zacząć?

Firma? skontaktuj się z nami teraz i podaj swoje dane, aby otrzymać kupon

Pożyczka na niskim oprocentowaniu 3% w skali roku napisz do nas:

Czy potrzebujesz finansów osobistych?

Finanse biznesowe?

Niezabezpieczone finansowanie

Szybkie i łatwe finansowanie?

Szybki proces aplikacji?

Finanse. Świadczone usługi obejmują:

* Finansowanie konsolidacji zadłużenia

* Usługi finansowania biznesu

* Pomoc w zakresie usług związanych z finansami osobistymi

Napisz do nas, jeśli jesteś zainteresowany naszą stopą procentową EMAIL: finance.micro1@gmail.com

22.12.2020 20:35:54

dzień dobry

Potrzebujesz pilnej pożyczki na pokrycie swoich potrzeb finansowych? Oferujemy pożyczki w przedziale od 2000 do 50000000 euro, jesteśmy niezawodni, sprawni, szybcy i dynamiczni, bez kontroli zdolności kredytowej oraz oferujemy 100% gwarancję pożyczek zagranicznych w okresie przelewu.

Udzieliliśmy również pożyczek we wszystkich walutach z oprocentowaniem 3% do wszystkich pożyczek .... Zainteresowanych prosimy o kontakt poprzez e-mail firmy: accessloanfirm2030@gmail.com

Zainteresowanych prosimy o kontakt pod adresem.

Napisz do nas na: accessloanfirm2030@gmail.com

Whatsapp: 79258159150

Wzgląd

Panie Scott

accessloanfirm2030@gmail.com

19.12.2020 08:33:18

Komplementy sezonu !! Złóż wniosek o pożyczkę w Spotlight Global Services z oprocentowaniem 3%

* Czy szukasz środków na założenie własnej firmy?

* Poszukujesz kredytów na realizację dużych projektów?

* Potrzebujesz pożyczki w mniej niż 24 godziny?

* Potrzebujesz szybkiej pożyczki na różne cele?

* Czy masz problem z ekonomią?

* Czy Twój bank lub inna instytucja finansowa odmówił Ci pożyczki?

Jeśli tak, moja firma może ci pomóc. Oferujemy najlepsze usługi pożyczkowe na całym świecie.

Oferujemy doskonałą okazję do uzyskania korzystnego finansowania dzięki pożyczce osobistej do 5 mln euro oraz pożyczce biznesowej do 15 mln euro. Warunki umowy są jasne i zorganizowane przez obie strony. Miesięczne płatności i okresy spłaty można dostosować do swoich możliwości finansowych. Dzięki indywidualnemu podejściu do indywidualnych potrzeb prawie wszyscy wnioskodawcy mogą otrzymać pożyczkę.

Zainteresowane osoby lub firmy prosimy o kontakt na adres:

E-mail: spotlightglobalservices@gmail.com |

WhatsApp: 4915758108767

Możesz nas łatwo sprawdzić na naszej stronie internetowej poprzez: || https://spotlightglobalfin.wixsite.com/financial ||

Jesteśmy pasjonatami liczenia się integracji finansowej. Nasze pożyczki i produkty inwestycyjne mają na celu zapewnienie wygody i wartości.

Dzięki Spotlight Global Financial Services możesz pożegnać się ze wszystkimi kryzysami finansowymi i trudnościami, ponieważ jesteśmy certyfikowani, godni zaufania, niezawodni, wydajni, szybcy i dynamiczni

Gorące pozdrowienia

17.12.2020 18:52:52

Witaj. Skontaktuj sie z nami pod adresem ziraatloans@gmail.com, aby uzyskac pozyczke. Oferujemy pozyczke w wysokosci 2% na maksymalnie 30 lat.

17.12.2020 18:50:49

Osobom prywatnym lub firmom oferujemy pozyczke do 25 milionów, po wiecej informacji prosimy o kontakt pod adresem garrantiloans@gmail.com

17.12.2020 18:49:11

Czesc. Nazywam sie Lapek Hejak. Kontakt Peter Krajcovic na senatorrpwalter@gmail.com dla kredytu. Otrzymalem od niego pozyczke w wysokosci 800 000 zl. Pozyczka jest zabezpieczona.

17.12.2020 17:44:36

Do you need a genuine Loan to settle your bills and startup

business? contact us now with your details to get a good

Loan at a low rate of 3% per Annual email us:

Do you need Personal Finance?

Business Cash Finance?

Unsecured Finance

Fast and Simple Finance?

Quick Application Process?

Finance. Services Rendered include,

*Debt Consolidation Finance

*Business Finance Services

*Personal Finance services Help

Please write back if interested with our interest rate EMAIL: muthooth.finance@gmail.com

Call or add us on what's App 91-7428831341

16.12.2020 16:05:51

dzień dobry

Potrzebujesz pilnej pożyczki na pokrycie swoich potrzeb finansowych? Oferujemy pożyczki od 2.000 do 50.000.000,00 euro, jesteśmy niezawodni, wydajni, szybcy i dynamiczni, bez kontroli zdolności kredytowej oraz oferujemy 100% gwarancję kredytów zagranicznych w okresie przelewu.

Udzieliliśmy również pożyczek we wszystkich walutach z oprocentowaniem 3% dla wszystkich pożyczek .... Zainteresowanych prosimy o kontakt poprzez e-mail firmy: accessloanfirm2030@gmail.com

Zainteresowanych prosimy o kontakt pod adresem.

Napisz do nas na: accessloanfirm2030@gmail.com

Whatsapp: 79258159150

Wzgląd

Panie Scott

accessloanfirm2030@gmail.com

10.12.2020 02:06:22

PILNA ZATWIERDZENIE POŻYCZKI.

Witam wszystkich, piszę ten list, ponieważ jestem bardzo wdzięczny za to, co Elena Nino zrobiła dla mojej rodziny i dla mnie. Kiedy pomyślałem, że znowu nie ma nadziei, przyszła i sprawiła, że moja rodzina poczuła się żywa dzięki swoim działaniom, w- pomimo fałszywych pożyczkodawców w Internecie, stoi wysoko ponad nimi wszystkimi. Ku mojemu największemu zaskoczeniu otrzymałem pożyczkę (45 000 $) bez marnowania czasu przy stopie procentowej 3%, więc jeśli szukasz pożyczki z jakiegokolwiek powodu finansowego, radzę skontaktować się z Eleną Nino E-mailem do dalszych transakcji. E-mail: elenanino0007@gmail.com

03.12.2020 14:04:58

Potrzebujesz pilnej pożyczki, aby rozwiązać swój problem finansowy i rozpocząć działalność lub zwiększyć zakres usług biznesowych? Więc nie zostawiaj tej okazji, aby cię ominąć. Proszę, to jest dla poważnych umysłów i bogobojnych ludzi.Jeśli tak, Aby uzyskać więcej informacji i poprosić o pożyczkę, skontaktuj się z nami przez e-mail: barclaysnationwideloancompany@gmail.com

WhatsApp: 33758614225

USŁUGI KREDYTOWE OBEJMUJĄ:

========== ========================

* Pożyczka świąteczna

* Pożyczki komercyjne.

* Pożyczki osobiste.

* Pożyczki dla firm.

* Kredyty inwestycyjne.

* Pożyczki na rozwój.

* Pożyczki na zakup.

* Kredyty budowlane.

* Pożyczki biznesowe i nie tylko:

26.11.2020 11:25:41

Witaj, potrzebujesz pożyczki awaryjnej, pożyczki komercyjnej lub pożyczki bożonarodzeniowej? czy możesz się z nami skontaktować przez e-mail lub WhatsApp? E-mail: joshuabenloancompany@gmail.com

WhatsApp: 12094402417

13.11.2020 07:13:14

Cześć przyjaciele!!! Jestem Ashley Cruizon. Chcę poświadczyć dobrego pożyczkodawcę, który pokazał mi światło po tym, jak został oszukany przez 2 różnych międzynarodowych pożyczkodawców internetowych, wszyscy obiecują mi pożyczkę po tym, jak zmuszą mnie do zapłacenia wielu opłat, które nic nie dają i nie przyniosły żadnego pozytywnego wyniku. Straciłem ciężko zarobione pieniądze. Pewnego dnia, gdy przeglądałem Internet, wyglądając na sfrustrowanego, natknąłem się na zeznanie kobiety, która również została oszukana i ostatecznie została powiązana z legalną firmą pożyczkową o nazwie Global Provission, którą wysyłam e-mailem: globalprovissioncompany@gmail.com LUB Whatsapp: 380660376104

10.11.2020 16:44:52

Potrzebujesz pilnej pożyczki, aby rozwiązać swój problem finansowy? Udzielamy pożyczek firmowych, prywatnych, mieszkaniowych, chwilówek, pożyczek małżeńskich, studenckich, samochodowych, bankowych i na spłatę rachunków. Oferujemy pożyczki z oprocentowaniem 2% i oferujemy od 5 000 do 6 000 000 euro, każdy rodzaj waluty jest dostępny, z rocznym do 20-letnim okresem spłaty. Zainteresowanych prosimy o kontakt pod adresem: Email :: Katarzyna.kaykoloanfirm@gmail.com

15.10.2020 22:44:31

Nazywam się macon nissan z Niemiec. Skontaktowałem się z panią Carroll Walker Company w sprawie kredytu biznesowego w wysokości 40 000 USD. Potem powiedziano mi o kroku zatwierdzania żądanej kwoty pożyczki, po ponownym podjęciu ryzyka, ponieważ byłem tak bardzo zdesperowany, aby założyć firmę, ku mojemu największemu zdziwieniu kwota pożyczki została przelana na moje konto bankowe w ciągu 24 godzin bankowych bez żadnych stres związany z uzyskaniem kredytu. Byłem zaskoczony, ponieważ po raz pierwszy padłem ofiarą oszustwa! Jeśli jesteś zainteresowany zabezpieczeniem dowolnej kwoty pożyczki i znajdujesz się w dowolnym kraju, radzę skontaktować się z panią Carroll Walker Company za pośrednictwem poczty elektronicznej: Skontaktuj się z nim za pośrednictwem poczty e-mail .globalprovissioncompany@gmail.com lub whatsapp 380660376104

08.10.2020 20:50:33

Czy potrzebujesz prawdziwej pożyczki, aby opłacić rachunki i zacząć?

Firma? skontaktuj się z nami i podaj swoje dane, aby otrzymać kupon

Pożyczka na niskim oprocentowaniu 3% w skali roku napisz do nas:

Czy potrzebujesz finansów osobistych?

Finanse biznesowe?

Niezabezpieczone finansowanie

Szybkie i łatwe finansowanie?

Szybki proces aplikacji?

Finanse. Świadczone usługi obejmują:

* Finansowanie konsolidacji zadłużenia

* Usługi finansowania biznesu

* Pomoc w zakresie usług związanych z finansami osobistymi

Napisz do nas, jeśli jesteś zainteresowany naszą stopą procentową EMAIL: finance.micro1@gmail.com

05.10.2020 13:48:13

Do you need a genuine Loan to settle your bills and startup

business? contact us now with your details to get a good

Loan at a low rate of 3% per Annual email us:

Do you need Personal Finance?

Business Cash Finance?

Unsecured Finance

Fast and Simple Finance?

Quick Application Process?

Finance. Services Rendered include,

*Debt Consolidation Finance

*Business Finance Services

*Personal Finance services Help

Please write back if interested with our interest rate EMAIL: muthooth.finance@gmail.com

Call or add us on what's App 91-7428831341

26.09.2020 06:47:27

Cześć wszystkim, widziałem komentarze ludzi, którzy już dostali Puste karty bankomatowe od Mike'a Fishera. Szczerze myślałem, że to oszustwo, a potem zdecydowałem się złożyć wniosek na podstawie ich zaleceń. Kilka dni temu potwierdziłem na progu, że otrzymałem czystą kartę do wypłaty 12 000 euro, o którą prosiłem w interesach. To naprawdę dobra wiadomość i bardzo się cieszę, że radzę wszystkim, którzy potrzebują prawdziwego HAKERA, aby skontaktowali się z nim i którzy na pewno zwrócą pieniądze, aby złożyć wniosek przez e-mail (SMS lub telefon) 1 (765) 705-0044 Są szczerzy Hakerzy

Są w stanie dostarczyć Twoje puste karty bankomatowe

Skontaktuj się z panem Mikiem

E-mail: int.hackers002@gmail.com

Telefon: 1 (765) 705-0044

25.09.2020 06:17:57

Dzień dobry, drodzy czytelnicy, jestem Kim Ray pracujący w Arabii Saudyjskiej, chcę skorzystać z tego medium, aby podzielić się krótkim zeznaniem na temat tego, w jaki sposób uzyskałem pożyczkę online po uruchomieniu z wysokim odsetkiem zainteresowanych, a także zostałem oszukany przez 1 firmę o nazwie Ruby Hernendez Firma pożyczkowa, obiecałem, że nigdy nie złożę wniosku o pożyczkę online, aż do pewnego wiernego dnia, kiedy inna pielęgniarka pracująca w tym samym szpitalu z moją żoną powiedziała jej, jak jej mąż otrzymał pożyczkę, która pomogła mu w zainwestowaniu w firmę produkującą oleje roślinne, a stopa procentowa była niska , po dyskusji moja żona poprosiła o dane pożyczkodawcy, a ona dała jej e-mail od Boga wysłanego pożyczkodawcy, moja żona przesłała mi szczegóły i skontaktowaliśmy się z nimi za pośrednictwem poczty elektronicznej: globalprovissioncompany@gmail.com LUB Whatsapp: 380660376104

10.09.2020 06:35:50

Cześć wszystkim. Widziałem komentarze osób, które już otrzymały pożyczkę z pożyczki na czyste serce, a potem zdecydowałem się złożyć wniosek zgodnie z ich zaleceniami i zaledwie kilka godzin temu potwierdziłem na swoim osobistym koncie bankowym łączną kwotę 100 000 euro, o którą prosiłem. To naprawdę świetna wiadomość i radzę wszystkim, którzy potrzebują prawdziwej pożyczki, aby złożyli wniosek za pośrednictwem poczty elektronicznej (elenanino0007@gmail.com). Cieszę się, że otrzymałem pożyczkę, o którą prosiłem.

08.09.2020 13:23:13

Witam panie i panowie. Czy naprawdę potrzebujesz wsparcia finansowego? Wiele osób boryka się z zaległymi wyzwaniami finansowymi, a większość nie jest w stanie uzyskać pożyczki pod zastaw kapitału w swoich lokalnych bankach lub innych instytucjach finansowych z powodu wysokich stóp procentowych, niewystarczającego zabezpieczenia, wskaźnika zadłużenia do dochodów, niskiej zdolności kredytowej lub z innych powodów. Jeśli potrzebujesz pilnej pożyczki, radzę skontaktować się z moją firmą, a pomożemy Ci z pożyczką, na którą zasługujesz. Oferujemy wszelkiego rodzaju usługi pożyczkowe (pożyczki osobiste, pożyczki biznesowe, pożyczki hipoteczne i wiele innych), oferujemy pożyczki długoterminowe i krótkoterminowe, pożyczki zabezpieczone i niezabezpieczone, a możesz pożyczyć do 300 tys. Euro. Moja firma pomoże Ci osiągnąć różnorodne cele dzięki szerokiej gamie produktów kredytowych. Po więcej informacji; tutaj są nasze dane kontaktowe. Koniec z czekaniem i stresującymi wizytami w banku. Nasza usługa jest dostępna 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu - możesz otrzymać pożyczkę i sfinalizować swoje transakcje kiedykolwiek i gdziekolwiek tego potrzebujesz.

E-mail: creditmidland@gmail.com

https://midsetloanfirm.webs.com/

numer WhatsApp: 48732104284

Firma pożyczkowa Midset

Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy łamie regulamin, to wyślij nam link do tego artykułu na demaskator24@polskapress.pl

Masz materiał do sprawdzenia?

Prześlij do nas informacje, które weźmiemy pod lupę

Czytaj także

Polecane dla Ciebie