Tak Koalicja Obywatelska manipuluje grafiką poparcia wyborczego

  • Agencja Informacyjna Polska Press
 PO

Wojciech Rogacin

Platforma Obywatelska na swym koncie na Twitterze opublikowała infografikę pokazującą słupki sondażowego poparcia ugrupowań przed wyborami do Europarlamentu. Liczby się zgadzają, ale infografika wprowadza w błąd.

"Zjednoczeni jestesmy silniejsi. #KoalicjaEuropejska liderem sondażu do Parlamentu Europejskiego! To dowód, że Polacy chcą silnej, współpracującej opozycji! Dziękujemy za zaufanie! Pracujemy dalej!" - głosi wpis na Twitterze, opatrzony infografiką ze słupkami poparcia z najnowszego sondażu IBRiS. Wynika z niej, że na KO zamierza głosować 38,5 proc. respondentów - niemal o 4 procent więcej niz na Prawo i Sprawiedliwość.

Wszystko zatem się zgadza? Nie. Zgadzają się jedynie liczby z sondażu, ale już słupki na infografice wprowadzają mylący obraz.

Zwróćcie uwagę na wysokości poszczególnych słupków, która nie odpowiada proporcjom procentowym wynikającym z sondażu.

Policzyliśmy, jak wyglądałyby proporcje punktowe w sondażu, gdyby sugerować się wysokością słupków podanych przez konto PO na Twitterze. Wyniki są zaskakujące. Tak naprawdę wyniki, jakie te wykresy pokazują, to: KO - 38,5 % PiS - 27,5 % W - 11,9 % K'15 - 7,8 %.

Jak widać wyraźnie traci na tej infografice Prawo i Sprawiedliwość, a zyskują pozostałe ugrupowania. Albo zatem ktoś tu manipuluje, albo miał dwóję z matematyki.

Wysokość słupków na załączonej infografice nie odpowiada rzeczywistym procentowym wynikom sondażu. Wizualnie wzmacnia wrażenie większej przewagi KO nad PiS. Takie zestawienie jest czystą manipulacją mającą wywołać wrażenie większej niż rzeczywiście przewagi jednego ugrupowania nad pozostałymi.

Wideo

polecane: Flesz: Koniec świata jest blisko? Kilka już za nami...

Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy łamie regulamin, to wyślij nam link do tego artykułu na demaskator24@polskapress.pl

Masz materiał do sprawdzenia?

Prześlij do nas informacje, które weźmiemy pod lupę

Czytaj także

Polecane dla Ciebie