"To nie była moja ustawka". Tomasz Sekielski zaprzecza, że zorganizował akcję obalenia pomnika prałata Jankowskiego

Fot. Piotr Hukalo / Dziennik Baltycki / Polska Press

Andrzej Brzuszkiewicz

W czwartek w nocy trzej mężczyźni obalili pomnik prałata Henryka Jankowskiego w Gdańsku. Wydarzenie nagrał i udostępnił w Internecie Tomasz Sekielski. Dziennikarz w rozmowie z Demaskator24 odrzuca oskarżenia, że zorganizował to wydarzenie na użytek swojego filmu dokumentalnego o pedofilii w Kościele.

Demaskator24: Czy byłeś organizatorem akcji obalenia pomnika prałata Jankowskiego? Takie sugestie pojawiają się w komentarzach niektórych dziennikarzy.

Tomasz Sekielski: Nie organizowałem tej akcji, nie planowałem jej, nie uczestniczyłem w niej czynnie. Ci trzej mężczyźni to dorośli, świadomi ludzie. wydali manifest, który można przeczytać w Internecie. Tłumaczą w nim, dlaczego zdecydowali się na taki krok. Byłem tam jako dokumentalista, razem z ekipą filmową, która zarejestrowała to co się dzieje. Nie byłem inicjatorem tych działań, nie wynająłem tych ludzi. To są absurdalne zarzuty.

W takim razie jak to się stało, że znalazłeś sie na miejscu tego wydarzenia?

Robię film o pedofilii w Kościele. Dostałem informację, że ma się coś wydarzyć w związku z pomnikiem prałata Jankowskiego. Źródło, które przekazało mi te informację, było na tyle poważne, że uznałem, że warto przyjechać do Gdańska i zobaczyć co się będzie działo.

Czy ta informacja pochodziła od ludzi, którzy występują w Twoim filmie o pedofilii w Kościele?

Nie mogę tego powiedzieć, obowiązuje mnie tajemnica dziennikarska.

Przeczytaj również: Pomnik ks. Jankowskiego jednak wróci na cokół

Jak wyglądała interwencja policji na miejscu wydarzenia?

Wszystko odbyło się bardzo grzecznie. Mężczyźni sami zadzwonili na policję i przyznali się do obalenia pomnika. Zostali zatrzymani przez funkcjonariuszy, którzy przyjechali na miejsce. To, co mnie oburza, to że zatrzymano również kamerę z nośnikiem, na którym mamy nagrane całe wydarzenie. Prokuratura kazała policjantom zabezpieczyć nasz sprzęt, co jest dla nas oczywistym problemem jako firmy produkcyjnej. Nie rozumiem powodu. Wystarczyło przecież poprosić o sam nośnik, kartę SD, a nie brać też kamerę.

Rzecznik Praw Obywatelskich skrytykował obalenie pomnika. "W państwie demokratycznym pomniki się stawia, ale także obala w sposób przewidziany przepisami prawa."

Nie chcę oceniać samego wydarzenia. Nie odpowiadam za to co się stało. Byłem tam jako dokumentalista. Dyskusja będzie trwała. Prałat Jankowski budził skrajne emocje, teraz też pojawiają się skrajne komentarze w związku z tym co stało się w nocy.

Część dziennikarzy krytykuje również to, że pod postem o obaleniu pomnika Henryka Jankowskiego zamieściłeś informację, że zbierasz pieniądze na kolejny film, tym razem o SKOK-ach. Pojawiły się zarzuty, że cała dzisiejsza akcja to de facto reklama Twojego kolejnego projektu.

Nie utrzymuje mnie żadna instytucja finansowa, czy parabankowa. Nie utrzymują mnie spółki skarbu państwa. Moje produkcje są niezależne i finansowane przez internautów. Muszę informować przy każdej możliwej okazji, że pracuję nad kolejnym projektem, aby ta informacja dotarła do największej liczby osób. Nie stoi za mną żaden koncern medialny. Byłoby dziwne, gdybym nie pokazał takiej informacji. Zresztą Ci, którzy krytykują, sami zamieszczają informacje pod artykułami o różnych fundacjach i innych miejscach, w których można ich wspierać. To kolejny absurdalny zarzut.

Na jakim etapie jest Twój film dokumentalny o pedofilii w Kościele?

Trwa montaż. 11 maja jest premiera. Tego dnia udostępnię ten film za darmo na Youtubie.

Po dzisiejszej nocy masz pewnie gotową puentę dla tego filmu.

Zastanawiam się, czy to jest puenta, czy może początek filmu. Ale niewątpliwie to, co się stało w nocy jest symboliczne. Na pewno scenę obalenia pomnika ks. Jankowskiego dodam do filmu.

Przeczytaj również: Tomasz Sekielski o fake newsach

Więcej na temat:

Komentarze

4000/4000

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

24.02.2019 16:58:49

w panstwie demokratyczny. większość powinna mieć rację. a nie 19 przyglupow

24.02.2019 16:58:40

w panstwie demokratyczny. większość powinna mieć rację. a nie 19 przyglupow

24.02.2019 16:58:27

w panstwie demokratyczny. większość powinna mieć rację. a nie 19 przyglupow

24.02.2019 16:58:17

w panstwie demokratyczny. większość powinna mieć rację. a nie 19 przyglupow

Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy łamie regulamin, to wyślij nam link do tego artykułu na demaskator24@polskapress.pl

Masz materiał do sprawdzenia?

Prześlij do nas informacje, które weźmiemy pod lupę

Czytaj także

Polecane dla Ciebie