Trump opublikował zdjęcie, na którym dekoruje psa, który brał udział w akcji przeciwko al-Baghdadiemu. W rzeczywistości to fotomontaż

Prezydent USA Donald Trump
Prezydent USA Donald Trump Fot. AP/Associated Press/East News

Andrzej Brzuszkiewicz

Donald Trump opublikował na Twitterze zdjęcie, na którym dekoruje słynnego psa, który brał udział w operacji przeciwko przywódcy Państwa Islamskiego Abu Bakr al-Baghdadiemu. Tymczasem zdjęcie jest przeróbką dwóch fotografii: psa i Donalda Trumpa dekorującego bohaterskiego żołnierza.

W niedzielę prezydent USA Donald Trump ogłosił, że w wyniku operacji amerykańskich żołnierzy lider Państwa Islamskiego Abu Bakr al-Baghdadi poniósł śmierć. Przywódca ISIS wysadził się w powietrze. W trakcie wystąpienia dziękował wszystkim żołnierzom i państwom, którzy przyczynili się do śmierci najbardziej poszukiwanego terrorysty.
Wspomniał również o wojskowym psie, który odniósł obrażenia w czasie akcji. Mówił, że to "piękny, utalentowany pies".

Trump powtarza słowo "pies"

Słowa "pies" użył też na określenie al-Baghdadiego, powiedział, że "zginął jak pies", płacząc i krzycząc. Tę wypowiedź skrytykowali przeciwnicy Trumpa. Za to zbitkę słowną wykorzystali autorzy programu rozrywkowego Jimmy Kimmel Live do ośmieszenia Trumpa.

PRZECZYTAJ: Jak Obama i Trump ogłaszali śmierć najgroźniejszych terrorystów. Jest wiele różnic

Donald Trump następnego dnia opublikował na Twitterze zdjęcie wojskowego psa. Napisał, że odtajniono wizerunek psa (choć nie ujawniono jego imienia), który wykonał świetną pracę podczas akcji przeciwko liderowi ISIS.

Donald Trump kontynuuje historię bohaterskiego psa

Po dwóch dniach prezydent USA ponownie opublikował zdjęcie słynnego psa. Tym razem widać na nim również Trumpa, który dekoruje zwierzę. Post zatytułował: "AMERYKAŃSKI BOHATER".

Internauci i dziennikarzy szybko odkryli, że w rzeczywistości zdjęcie to fotomontaż, opublikowany dzień wcześniej na Twitterze przez amerykański portal Daily Wire. Nazwę twitterowego konta można zresztą zobaczyć w prawym dolnym rogu zdjęcia udostępnionego przez prezydenta USA.

Trump, pies i bohaterski żołnierz

Okazało się, że na oryginalnym zdjęciu widać, jak Donald Trump dekoruje Medalem Honoru (najwyższe odznaczenie wojskowe) Jamesa C. McCloughana, bohaterskiego żołnierza z wojny w Wietnamie. Jako sanitariusz uratował wielu rannych kolegów podczas bitwy o Nui Yon Hill w 1969 r., mimo że sam odniósł rany. Zdjęcie z ceremonii z 2017 r. wykonał Alex Brandon dla Associated Press.

W komentarzach krytycy zwracali uwagę na niestosowność zachowania prezydenta, który pomniejsza w ten sposób prawdziwe bohaterstwo żołnierza. Pod postem Trumpa pojawiły się też kolejne mniej lub bardziej zabawne memy. O sprawie pisały też najpoważniejsze amerykańskie i światowe media.

Bohater nie jest urażony

Tymczasem dziennik "New York Times" informuje, że James C. McCloughan wcale nie czuje się obrażony. W rozmowie z reporterem weteran stwierdził, że najwyraźniej Trump docenił bohaterstwo psa. Według "NYT", McCloughan śmiał się patrząc na zdjęcia.

Warto zwrócić uwagę na to, że na fotomontażu medal dla ma kształt psiej łapy. Prawdziwy Medal Honoru wygląda jednak inaczej.

Donald Trump odniósł się do całego zamieszania w czwartek 31 października. Na Twitterze podziękował Daily Wire za "uroczą" przeróbkę i zapowiedział, że "żywa wersja Conana" opuści Bliski Wschód i pojawi się w przyszłym tygodniu w Białym Domu.

Donald Trump w ten sposób potwierdził doniesienia amerykańskiego tygodnika "Newsweek", który już w poniedziałek informował, powołując się na "wiele źródeł w ministerstwie obrony", że imię słynnego psa to Conan.

Spotkanie Trumpa i Conana w Białym Domu na pewno będzie dużym wydarzeniem medialnym. Można się spodziewać, że prezydent USA odpowiednio je pokaże i nagłośni.

PRZECZYTAJ: Pentagon ujawnił wideo z akcji przeciwko al-Baghdadiemu

Nauczanie hybrydowe zamiast powrotu do szkół

Więcej na temat:

Komentarze

4000/4000

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

31.10.2019 17:56:30

oszust,ussmany trafili na "ślad" chazara Bagdadiego Ajwaj po smrodzie z jego majtek.

Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy łamie regulamin, to wyślij nam link do tego artykułu na demaskator24@polskapress.pl

Masz materiał do sprawdzenia?

Prześlij do nas informacje, które weźmiemy pod lupę

Czytaj także

Polecane dla Ciebie