Trzaskowski: "Mamy w Warszawie ulice Przemyka, Pyjasa, Bohaterów kopalni Wujek i KOR". Oficjalnie takich ulic nie ma w stolicy

Fot. Lukasz Gdak / Andrzej Brzuszkiewicz / Polska Press

Katarzyna Stańko

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski powiedział w TVN24, że w stolicy jest ulica Grzegorza Przemyka. Tymczasem oficjalnie ulica ta ma w dalszym ciągu komunistycznego patrona: Sylwestra Bartosika. Taka też nazwa występuje na mapach. Na miejscu za to można znaleźć tabliczki z oboma patronami (co widać na zdjęciach, zrobionych wczoraj).

Bądź na bieżąco z wynikami naszych dziennikarskich śledztw:

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski pytany we wtorek w programie „Rozmowa Piaseckiego” w TVN24 o przywracanie starych nazw ulic działaczy komunistycznych w stolicy stwierdził: „zostawiliśmy ulice Przemyka, Pyjasa, Bohaterów kopalni Wujek i KOR. Zostawiliśmy tych wszystkich, którzy poświęcili życie, a czasem zdrowie na rzecz Rzeczpospolitej”. Tymczasem Naczelny Sąd Administracyjny w grudniu ub.r. podtrzymał uchylenie decyzji wojewody o nadaniu warszawskim ulicom nazw związanych z antykomunistyczną opozycją.

Nie ma takiej ulicy

Według map Biura Geodezji i Katastru w Warszawie nie ma ulicy Stanisława Pyjasa, jest ulica Franciszka Bartoszka. Zamiast Bohaterów z kopalni Wujek jest Wincentego Pstrowskiego, zamiast KOR jest 17 stycznia, a zamiast Grzegorza Przemyka jest Sylwestra Bartosika.

Również na mapach Google ulice maja stare nazwy działaczy komunistycznych zamiast bohaterów opozycji z czasów PRL. Po wpisaniu w mapach Google hasła "ulica Grzegorza Przemyka Warszawa" pokazuje sie ulica Sylwestra Bartosika.

Poprosiliśmy o wyjaśnienie Kamila Dąbrowę, rzecznika prezydenta Warszawy.

Kamil Dąbrowa stwierdził, że na zmianę wyżej wymienionych nazw ulic potrzeba czasu i odpowiedzialny za to jest Zarząd Dróg Miejskich. Na pytanie, kiedy zostaną przywrócone nazwy ulic działaczy opozycyjnych, Dąbrowa odesłał nas do rzeczniczki ZDM Karoliny Gałeckiej. Kamil Dąbrowa szacuje koszt ponownej wymiany tabliczek na 600 tys. zł. Zapowiedział, że miasto zwróci się o odszkodowanie w tej kwestii do wojewody mazowieckiego.

Kamila Gałecka, rzeczniczka ZDM poinformowała nas, że rada miasta Warszawy musi najpierw przyjąć uchwałę, aby oficjalnie przywrócić ulicom patronów z opozycji antykomunistycznej. Obecnie obowiązuje wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego, który w grudniu 2018 r podtrzymał decyzje Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego o uchyleniu zarządzenia wojewody mazowieckiego, nadającego ulicom nazwy działaczy antykomunistycznej opozycji.

Fizycznie tabliczki Pyjasa, Przemyka, KOR i Bohaterów kopalni Wujek pozostały na swoim miejscu. – Wiedzieliśmy, że pan prezydent Trzaskowski chce pozostawić te nazwy ulic (tak zapowiadał na konferencji prasowej), dlatego ich nie zmieniliśmy, aby uniknąć niepotrzebnych kosztów – informuje nas Karolina Gałecka, która dodaje, że powstał już projekt uchwał rady miasta, aby prawnie uzasadnić pozostawienie dwóch nazw ulic: Pyjasa i Przemyka. Głosowanie nad nimi ma odbyć się na najbliższej sesji, czyli 16 maja. ZDM jest tylko wykonawcą prawa i uchwał Rady Miasta.

Sprawdziliśmy, jak wygląda sytuacja na ulicy Bartosika/Przemyka. Okazuje się, że na budynkach są tabliczki z nazwą Sylwestra Bartosika. Za to na słupie przy skrzyżowaniu z inną ulicą, jest nazwa Grzegorza Przemyka.

Zamieszanie ze zmianami nazw ulic w Warszawie

Zgodnie z tak zwaną ustawą dekomunizacyjną, samorządy miały czas do 2 września 2017 r. na zmianę nazw propagujących komunizm. Pod koniec sierpnia 2017 r. Rada Warszawy, z inicjatywy radnych PO, zdecydowała, że nowych patronów będzie miało sześć ulic stolicy.

W listopadzie 2017 roku wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera zdecydował o zmianie nazw 47 ulic, w tym al. Armii Ludowej na ulicę Lecha Kaczyńskiego. W grudniu podjął trzy kolejne decyzje.

Miasto odwołało się od tej decyzji do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego z inicjatywy radnych PO, którzy chcieli zablokować powstanie al. Lecha Kaczyńskiego w Warszawie. WSA uchylił decyzję wojewody mazowieckiego. Wojewoda złożył skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

W grudniu 2018 r. NSA podtrzymał uchylenie zarządzeń wojewody o zmianach nazw ulic w Warszawie. Sąd wytknął, że wojewoda mazowiecki podjął decyzje z naruszeniem przepisów i nie były one dostatecznie uzasadnione. Oznacza to przewracanie nazw ulic działaczy komunistycznych, wymianę tabliczek i duże koszty dla miasta i podatników.

Oprócz uchylenia decyzji o zmianie al. Armii Ludowej na al. Lecha Kaczyńskiego prawomocne stały się m.in. uchylenia zmiany m.in. nazw: ze Stanisława Wrońskiego na Anny Walentynowicz, Małego Franka na Danuty Siedzikówny "Inki", Zygmunta Modzelewskiego na Jacka Kaczmarskiego, 17 Stycznia na Komitetu Obrony Robotników, Teodora Duracza na Zbigniewa Romaszewskiego, Stanisława Kulczyńskiego na Rodziny Ulmów, Leona Kruczkowskiego na Zbigniewa Herberta, Antoniego Kacpury na Stefana Melaka oraz Hanki Sawickiej na Zofii Kossak-Szczuckiej.

- Polityk nie jest od tego, żeby czuć satysfakcję, ale żeby słuchać obywateli i przestrzegać prawa - podkreślał Rafał Trzaskowski, pytany przez red. Konrada Piaseckiego, czy czuje satysfakcję ze zmiany ulic bohaterów opozycji z powrotem na działaczy komunistycznych.

Trzaskowski stwierdził: „Warszawiacy nie chcą żadnych zmian ulic i nawet te, które zostawiłem, powodują protesty mieszkańców stolicy.”

- Ulice są od tego, żeby honorować bohaterów, a nie dla spokoju zostawiać nazwiska osób, które zapisały się w historii Polski, co by nie powiedzieć, jednak źle – naciskał prezydenta prowadzący program Piasecki.

- Ulice z bohaterami zostały, mimo, że zostały wprowadzone przez PiS z pogwałceniem prawa – zakończył swoją wypowiedź Rafał Trzaskowski.

Więcej na temat:

Komentarze

4000/4000

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy łamie regulamin, to wyślij nam link do tego artykułu na demaskator24@polskapress.pl

Masz materiał do sprawdzenia?

Prześlij do nas informacje, które weźmiemy pod lupę

Czytaj także

Polecane dla Ciebie