Wanda Buk: Dzięki technologii 5G komfort naszego życia się poprawi. Nie będziemy smażyć się, jak parówki - mówi wiceminister cyfryzacji

fot. Bartek Syta, polskapress

Katarzyna Stańko

- Polska nie rekomenduje wykluczenia Huawei z architektury systemy 5G w Polsce. W drugiej połowie przyszłego roku operatorzy będą mogli zacząć komercyjne wdrożenie 5G, to krok do zmiany funkcjonowania naszych domów i miast – mówi Wanda Buk, wiceminister cyfryzacji.Urząd Komunikacji Elektronicznej ogłosił właśnie aukcje na przyznawanie częstotliwości tej technologii szybkiego internetu mobilnego w Polsce.

Operatorzy komórkowi testują technologię 5G w kilku miastach Polski. Czy rzeczywiście będzie większe zagęszczenie masztów rozsyłających fale w technologii 5G? Las odbiorników?

W każdym takim fake newsie jest jakieś ziarenko prawdy. Będzie większe zagęszczenie, ale nie masztów, tylko nadajników. Pamiętajmy, że nadajnikiem jest również nasz telefon. Cała architektura sieci 5G rzeczywiście polega na tym, że jest duże zagęszczenie urządzeń nadawczo-odbiorczych. Będą to tak małe odbiorniki, jak w naszych telefonach komórkowych. Struktura 5G będzie się opierać na nanokomórkach. Urządzenia wykorzystujące będą działać na krótszych falach i stąd potrzeba ich bardziej gęstego rozlokowania. Możemy porównać fale do fal światła. Jeśli porównamy sieć LTE, która funkcjonuje dzisiaj do reflektora, to sieć 5G porównałabym do sieci małych żaróweczek. Będziemy mieć las odbiorników, ale zupełnie innych niż te obecnie funkcjonujące.

Czy będziemy smażyć się, jak parówki w mikrofali pod wpływem promieniowania 5G? Tak mówią krytycy tej technologii.

Częstotliwości są z tego samego zakresu, tylko że ich siła będzie mniejsza. Mówimy o wielokrotnie słabszej fali niż ta, działająca w naszych mikrofalówkach. To, co powoduje drganie wody w jedzeniu w przypadku kuchenki mikrofalowej, nie ma prawa spowodować drgań przez fale nadajników sieci 5G. Porównajmy to do czynnika środowiska: czym innym jest wodospad Niagara, a czym innym letni deszcz. Wpływ każdego czynnika zależy od jego siły.

Czyli fale 5G nie będą na tyle silne, aby szkodziły naszemu zdrowiu?

Ich moc nie będzie na tyle silna. W przypadku fal mówimy o mocy.

Czy są badania, które to potwierdzają?

Tak. Trzeba tylko jedną rzecz powiedzieć, że nie są to badania, które badają sieć czy technologię 5G, ale samo zjawisko dotyczące fal.

Ale technologia 5G wydaje się nieprzebadana. Podobnie, jak jej wpływ na nasze zdrowie.

Nieprawdą jest, że to technologia nieprzebadana. Ona bazuje za tych samych zjawisk fizycznych, na których opierają się urządzenia, których używamy od lat. Było mnóstwo badań na całym świecie dotyczących fal magnetycznych. Konkluzje są takie: nie można stwierdzić, że pole elektromagnetyczne na częstotliwościach fal radiowych jest bezpieczne dla naszego zdrowia, ale nie ma również podstaw do tego, żeby stwierdzić, że jest niebezpieczne. Nie udowodniono żadnych efektów wpływu tych fal na organizm człowieka. Jedyny efekt mierzalny to nieznaczny efekt termiczny, czyli podwyższenie temperatury ciała o 0,1 stopnia Celsjusza, jeśli długo rozmawiamy przez telefon. Czujemy, że nagrzewa nam się policzek.

To jest obecny stan wiedzy. WHO, Światowa Organizacja Zdrowia, która dzieli czynniki rakotwórcze na kilka kategorii mówi, że mamy takie, o których nie wiemy, czy są szkodliwe, takie, które mogą być i takie, które na pewno są szkodliwe. Fale elektromagnetyczne znajdują się w tej pierwszej kategorii, jak np...aloes. W drugiej kategorii mamy czerwone mięso. Zatem, ja byłabym spokojna i nie dawałabym się wciągnąć w narrację anty-5G.

Niektórzy posłowie używają określenia "ludobójstwo" w stosunku do tych, którzy dopuszczą tę technologię.

Staramy się odpowiadać na takie zarzuty. Bardzo łatwo jest podsycać obawy, budować narrację na emocjach: na strachu przed nieznanym, na nieufności. My odpowiadamy merytorycznie: nie ma dowodów na szkodliwość fal magnetycznych.

Czy mamy agendę wprowadzania 5G w Polsce? Mamy zalecenie UE, że do 2020 r. Przynajmniej jedno miasto ma być objęte tę technologią w każdym kraju.

Tak. W Polsce będziemy przydzielać częstotliwości poprzez przetargi.

Czy one już trwają?

Nie. Pierwszy planowany jest na przełom 2019/2020 roku. Po wakacjach Urząd Komunikacji Elektronicznej zaczyna proces przygotowywania wymogów do składania dokumentacji przetargowej. Częstotliwość mają zostać przydzielone operatorom w połowie przyszłego roku. W postępowaniach przetargowych na operatorów nałożymy zobowiązania, że ci, którzy kupią te częstotliwości, będą musieli w 2020 r pokryć nimi jedno miasto.

Będzie to jeden czy kilku operatorów?

Mamy obecnie 4 operatorów Nie spodziewam się, że któryś z nich będzie chciał zrezygnować.

Koszty są po stronie operatorów, czy po stronie państwa?

Po stronie operatorów, bo to jest biznes.

Wiceminister cyfryzacji Karol Okoński mówił w rozmowie z nami o presji wywieranej na Polskę, aby nie stosować technologii chińskiej firmy Huawei. Na jakim etapie jesteśmy teraz?

Zostało przesłane Komisji Europejskiej stanowisko Polski w zakresie bezpieczeństwa sieci 5G. Deklarowana data na poziomie KE podjęcia ostatecznej decyzji w sprawie dopuszczenie Huawei to październik. Wszyscy się zastanawiamy nad bezpieczeństwem przesyłu danych. Konkluzje z dokumentów przesłanych przez Polskę są takie, że zasadnym jest, aby operatorzy komórkowi nie korzystali z urządzeń tylko jednego dostawcy. Druga rekomendacja jest taka, aby system certyfikowania urządzeń działał na poziomie unijnym. Zatem, zanim dopuścimy urządzenie konkretnego operatora musimy je przetestować przez akredytowane instytucje.

W Polsce nie ma takich instytucji.

Nie ma ich również w UE. One powinny powstać.

Operatorzy podkreślają, że urządzenia Huawei są najtańsze.

Zakładamy, że zobowiązanie do dywersyfikacji urządzeń rozwiąże ten problem preferencji operatorów. Choć rozumiemy, że jest to forma ingerencji w rynek i może prowadzić do podwyższania kosztów. Wykluczenie jednego z dostawców tez byłoby ingerencją w rynek.

Nie będzie takiego wykluczenia?

Tego nie mogę powiedzieć. To będzie decyzja podjęta w przyszłości. Nie rekomendowaliśmy wykluczenia konkretnego jednego producenta.

Wygląda na to, że wprowadzenie sieci 5G jest nieuniknione. Możemy tak podsumować naszą rozmowę?

Chcemy być krajem nowoczesnym, który się rozwija. Chcemy, aby ta sieć jak najszybciej w naszym kraju powstała. Pamiętajmy, że operatorzy nie są specjalnie szczęśliwi, że muszą ponosić koszty testowania i budowy infrastruktury 5G, ponieważ ponieśli koszty inwestycyjne związane z siecią LTE.

Jedno miasto ma być pokryte w 2020 r. siecią 5G, a w 2025 wszystkie większe miasta i główne szlaki komunikacyjne. Nie wszędzie ta sieć jest niezbędna. Nie wszędzie potrzebne są tak duże parametry.

Jak będzie wyglądać miasto XXI wieku z 5G?

Nie będzie nam się rwał internet, mam nadzieję. Nie zdajemy sobie sprawy, jak wiele urządzeń korzysta z sieci: telefony, sprzęt AGD, bankowość, w przyszłości samochody. Zapewne firmy będą wypuszczać inteligentne żarówki. Dzisiaj nie jesteśmy świadomi, jak ogromna liczba urządzeń będzie w sieci. Wracając z lotniska, po podróży, będziemy wydawać dyspozycje, co ma się dziać w naszym mieszkaniu, jakie urządzenia mają pracować, aby przygotować dom na nasz powrót.

Czy są międzyresortowe konsultacje związane z wprowadzaniem 5G i ewentualnymi chorobami cywilizacyjnymi, które nam i naszym dzieciom grożą w sytuacji, kiedy spędzamy godziny w sieci?

O kwestiach medycznych rozmawiamy, o o socjologicznych – mniej. Przyznaję, że każdy z resortów działa w obszarze swojego funkcjonowania. My na tym etapie przygotowujemy kampanię na temat bezpieczeństwa dzieci w sieci, m.in. patostreamów. Rodzice nie nadążają za tym, co się dzieje w internecie.

Sieć 5G (sieć telekomunikacyjna piątej generacji), czyli nowy, intensywnie rozwijany standard telekomunikacyjny. Ma umożliwić pięćdziesięcio - a nawet stukrotne zwiększenie prędkości transmisji w porównaniu do obecnych sieci 4G. Taka technologia ma przyspieszyć m.in. rozwój internetu rzeczy (Internet of Things - IoT), usług telemedycyny, autonomicznych pojazdów czy inteligentnych miast.

Mistrz Błachowicz liczy na nokaut!

Więcej na temat:

Komentarze

4000/4000

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

29.11.2019 08:08:59

A może poza kwestiami zdrowotnymi doczytajcie o możliwościach inwigilacji oraz wpływem za pomocą tej technologii na ludzi.

06.10.2019 04:46:23

W tej sprawie powinny zabrać głos Autorytety.. Naukowcy.. żądam od rządu Autorytetów.. racjonalnych zdolnych ludzi.. którzy będą niezależni oraz bezstronni .

06.10.2019 04:45:11

według mnie jest to Sygnał Jasny.. dla Narodu.. zdolnych jednostek... oraz Świata.. co w Polsce się wyprawia.

forsa wygrała z Moralnością ludzką.

06.10.2019 04:44:20

co to za pani Minister XDD

to jest ta szlachta Polska?

Nawet w stanach zjednoczonych geniusze.. twierdzą co innego mając dużo większe pieniądze , wiedzę , zasoby... mówię o nie zaleznych naukowcach... ... nie takich jakich mamy w Polsce.. dla Grantów.. zrobią wszystko..

a tutaj wyskakuje jakaś pani.. i podważa wszystkie autorytety na świecie..

co to w ogóle jest..?

pis to na prawdę hipokryci zagrażacie sami sobie.

BOGU UFAMY CAŁA RESZTA NIECH DOSTARCZY DOWODY

Pani minister ... nie wiem jak się zwracać.. szanuje autorytety.. ale takie wypowiedzi i takie Postaci.. chyba niszczą autorytet Ministerstw Polskich..oraz Polsce.. na świiecie..

czy pani minister.. albo ktoś z Cyfryzacji bardzo zależni ludzie.... jest w stanie przedstawić mi dowody naukowe które potwierdzają to co ta panienka opowiada?

Szanuje rząd nawet jak by tam były teletubisie... ale to chyba jakiś cyrk?

09.09.2019 00:38:59

dla zainteresowanych poznaniem prawdziwej wiedzy, a nie bajek Wandy polecam zapoznac się z raportem Bioinitiative, ale nie o tym, co o Bioinitiative mowi Wanda, tylko przeczytac bezposrednio chociaz fragmenty streszczenia tego raportu. bioinitiative.org

04.09.2019 14:02:45

Cześć, jesteś zainteresowany prawdziwymi spotkaniami seksualnymi w swoim mieście? Więc wypróbuj tę stronę - http://lady4.fun Nazywam się Emma25, czekam na Ciebie, a na stronie są moje intymne zdjęcia :)

03.09.2019 14:11:10

Dobrze mówi, ale jak ktoś jest uprzedzony i ma klapki na oczach to go żadne fakty i argumenty nie przekonają. Oby jak najmniej osób dało się manipulować filmikami z youtuba, w których często informacje nie mają pokrycia z rzeczywistością. Przeciwnicy 5G dopuszczają się manipulacji, już trafiłem na co najmniej kilka fake newsów, które później zostały zdemaskowane jak np. o umierających ptakach w Holandii, które po prostu zatruły się chemią, nawet w tym mieście testy 5G nie były przeprowadzane.

30.08.2019 15:51:42

Ja mocno kibicuję budowie nowej sieci bo dobrze wiem jakie może nam przynieść korzyści. Jeśli mamy rosnąć w siłę na tle państw zachodnich to musimy mieć 5G u siebie.

29.08.2019 20:16:33

A AMAZONIĘ NALEŻY WYPALIĆ BO PRYWATNY BIZNES JESST NAJWAŻNIEJSZY. TO KAPITALIZM NAJLEPSZA RZECZ JAKA MOGŁA DOSTAĆ W PREZENCIE OD SUWERENÓW BANDYCKA ŚMIETANKA !

29.08.2019 16:02:45

Naukowców jest wielu, zdecydowana większość mówi jednogłośnie że 5G jest bezpieczne, normy u ans zostały podniesione bo były przestarzałe, pewnie ustalane za czasów komuny. W krajach zachodnich mają STUKROTNIE wyższe normy od dłuższego czzasu i czy widzisz aby coś się tam złego działo?

29.08.2019 15:56:53

Jak zwykle sporo krytyki ale bez argumentów, jedno jest pewne, promieniowanie niejonizujące nie zagraża naszemu zdrowiu, a takie właśnie będzie emitowane podczas działania 5G.

29.08.2019 08:06:24

Ja czytałam apel naukowców do ONZ, w którym twierdzi się zupełnie co innego niż opowiada jakaś Wanda Buk (sama wskazując, że chodzi o biznes). Obecne normy zostaną zostaną zwiększone STUKROTNIE i będziemy żyli w sieci fal, które nas z pewnością nie usmażą, za to będą oddziaływać na nasze DNA (o czym w ww. apelu naukowców). Nikt nie wie jakie to będzie miało skutki, stąd apel, by nie prowadzić eksperymentów na ludziach. Aloes też można przedawkować.

28.08.2019 21:59:52

Mogłem zrozumieć, że kiedy pojawiały się smartfony i wszechobecnie rozprowadzano wi-fi to jeszcze ludzie byli naiwni( w tym i ja), uwierzyli, że to im ułatwi życie, "polepszy" kontakt itp. itd. Bzdury okropne - era smartfonów, wi-fi, mediów społecznościowych typu Facebook, Instagram w latach 2010-2019 doskonale udowodniła jak ludzie są podatni na manipulacje, jak łatwo ich rozleniwiać, ogłupiać i uzależniać a oni domagają się więcej, ignorując jakiekolwiek zagrożenia. Najgorszy rodzaj niewolnictwa to taki, w którym zniewalany nie wie, że staje się niewolnikiem i jeszcze niekiedy zachowuje się ignorancko i staje w obronie faktu bycia zniewalanym. Ależ jasne, po uja komukolwiek prywatność, zdrowie, poświęcany czas - w imię wygody najlepiej się tego zrzec, niech algorytmy myślą za nas, niech roboty większość prac wykonają - to na pewno daleko na tym zajedziemy - nie zajedziemy! zostaniemy bezmózgimi zombie, nie potrafiącymi zrobić nic samodzielnie bez dostępu do internetu i bez swojego ''czaso-umilacza'' smartfona, intelektualnymi amebami. Po co komu papierowe dokumenty? Jasne byleby zakładać konta, pamiętać loginy i hasła w różnych systemach informatycznych - wygodne to jak cholera. Po co komu gotówka? Można wymusić płatności bezgotówkowe, nawet faworyzując tą metodę płatności - byśmy byli podani jak na tacy, wszystko na wyciągach bankowych - nasze transakcje, płatności. Biometrie wszędzie - ależ jasne, skany oka, twarzy, palca, dłoni, głosu a potem czip pod skórę - to przecież takie proste i wygodne. Po co w ogóle wychodzić z domu, jak wszystko można zrobić z perspektywy domowego komputera - już nie tylko pracować, ale oglądać i pobierać filmy, muzykę - po co cokolwiek kupować? Po co w ogóle nam będzie radio, prasa, telewizja - jak wszystko razem może zostać wchłonięte do jednego urządzenia - czy to komórki(smartfona) czy komputera. Nic dziwnego, że muzyka i filmy ostatnimi laty to dno i chała, można wszystko wyidealizować, poprawić dźwięk syntezatorem czy innym sprzętem, można użyć efektów specjalnych komputerowych. Obecna sztuka nie umywa się w ogóle do sztuki z lat 80, 90 i jeszcze 00 - dlaczego? bo nie ma w niej uroku spontaniczności, odrobiny naturalności - tylko efekciarstwo, kicz, tandeta, małe środki i chodzenie na łatwiznę, komercjalizacja - coś powstaje po to by raz-dwa razy obejrzeć/posłuchać i odłożyć w kąt zapomnienia - podczas, gdy do twórczości z poprzednich dekad powraca się latami - nawet w reklamach telewizyjnych obecnych producenci zasięgają utworów z poprzednich lat. Ależ oczywiście, żyjmy ułudą, fikcją, wyidealizowaniem jakie serwują nam social media, smartfonizacja powszechna życia i tylko marudźmy, że "gdzieś jest do bani bo nie ma wi-fi" jakby bez tego nie dało się wytrzymać. Bez względu na to, gdzie by człowiek nie pracował i co nie robił musi pamiętać o jednej podstawowej rzeczy - jeśli kieruje się w swoim biznesie i inwestycjach wyrachowaniem, nastawia się tylko i wyłącznie na to by rozleniwiać, ogłupiać i uzależniać często niewinnych i łatwowiernych ludzi najlepiej przy jednoczesnym ograbianiu ich z czasu, prywatności i zdrowia to niech wie, to się obróci przeciwko niemu prędzej czy później. Doświadczyliśmy ''wspaniałości''' ery smartfonów, wi-fi, social mediów. I trzeba jasno i ostro postawić temu mur i powiedzieć dosyć. Zakazanie, delegalizacja i zniszczenie smartfonów i wi-fi. Internet ma być tylko przewodowy/kablowy i tylko tam gdzie potrzeba w domach i miejscach pracy w komputerach. Komórki mają być zwykłe nudne - pozbawione wszystkiego, służące tylko do kontaktu krótka rozmowa/sms-y - do tego w zupełności wystarczyła już sieć 2G. Nie ma i nie będzie czegoś takiego jak media społecznościowe - nikt nie jest celebrytą by żyć na pokaz i poklask przed innymi ciekawskimi oczami - Pozostają aparaty cyfrowe, a zdjęcia lądują w albumie, filmy zaś zrzucane na CD. Jedyne medium społecznościowe to życie - doskonale wiedziano o tym w poprzednich dekadach.

28.08.2019 21:44:13

Europa( w tym także Polska) nie powinna być taka naiwna i dać prztyczka zarówno USA jak i Chinom - powiedzieć wprost, że nie chce i nie życzy sobie cyfrowej komuny - nie będzie żadnych smartfonów( mają być produkowane i dozwolone do użytku na terytorium UE tylko zwykłe nudne komórki bez jakichkolwiek dodatków służące kontaktowi krótka rozmowa/sms-y), nie będzie wi-fi( zostanie definitywnie zakazane, zdelegalizowane i zniszczone, internet pozostanie tylko w komputerach kablowy/przewodowy), nie będzie biometrii( a przynajmniej zostanie skutecznie ograniczona do minimum i to obywatele mają prawo wyrazić swoje zdanie czy chcą czy nie chcą aby były one stosowane), ograniczenie bezgotówkowości( promowana będzie płatność gotówką jako uniwersalna, ponadczasowa forma płatności), nie będzie żadnej sieci 5g i internetu rzeczy - nie ma zgody na nieprzebadaną sieć pod względem zdrowotnym, takiego samego błędu jak w przypadku wprowadzenie wi-fi na masową skalę absolutnie nie będzie, może to wywołać zmiany w kodzie genetycznym, na to pozwolić nie można, gdyż jest to eksperyment jakiego nigdy nie było na ludziach, ponadto internet rzeczy to otwieranie furtki na oścież ku inwigilacji na niespotykaną dotychczas skalę - wszystko przez tzw. modę na gospodarkę opartą o gromadzenie danych - tak na pewno nie będzie. tak więc żadnego stawiania nowych masztów, przekaźników i nadajników wszelkiej maści nie będzie. Nie ma też zgody na to by roboty wypierały z większości miejsc pracy ludzi a algorytmy myślały za ludzi - nie ma zgody na marginalizację udziału ludzkości w kształtowanie otaczającej nas rzeczywistości. USA i Chiny byłyby zszokowane takim obrotem sytuacji nie wiedziałyby co powiedzieć i jak się zachować. Ale może wówczas zaczęłyby się liczyć z twardym i stanowczym głosem Europy, której dotychczas dyktowały swoje trendy i wizje przyszłości

28.08.2019 21:40:29

Hmm, a wiadomo kim jest ta Pani z zawodu, że takie mądrości opowiada?

28.08.2019 21:34:28

1. Desmartfonizacja - zakazanie, zdelegalizowanie i nawet zniszczenie smartfonów - do produkcji pozostaną tylko zwykłe, nudne, nie ściągające uwagi komórki - mają służyć tylko do kontaktu krótka rozmowa/sms-y, większe i dłuższe spotkania ludzie mają odbywać realnie. 2. Deinformatyzacja - przywracanie papierowych dokumentów, bez pamiętania haseł i loginów - nikt nie będzie zakładnikiem systemów informatycznych. 3. Płatność gotówką ponad wszystko, jest to niezależność, a poza tym uważam tu także aby dostosować usługi typu rower miejski/hulajnoga do możliwości zapłacenia za nie gotówką. 4. Biometrie całkowicie zakazać( chyba, że zachodzi jakaś naprawdę szczególna potrzeba to wtedy można rozważyć zastosowanie, jednakże za zgodą obywatela) 5. Internet tylko w komputerach, na kablach/światłowodach w domach i miejscach pracy i nigdzie indziej - wi-fi powinno być eliminowane, zakazywane,, delegalizowane i nawet niszczone. 6. Sieć 5g i związany z nią internet rzeczy ostro i skutecznie zbojkotować, nie zgadzamy się na uszczęśliwianie nas na siłę, bez wiedzy, bez pytania nas o zdanie, o zgodzie nie mówiąc - nie ma miejsca na takie chore draństwo. 7. Facebook, Instagram - do kompletnego wyautowania - powinny otrzymać 6 miesięcy na usunięcie wszelkich danych o polskich użytkownikach, a po tym czasie ich domeny internetowe powinny zniknąć z Polski, zanim jednak cały proces by się rozpoczął użytkownicy powinni być poinformowani o tym fakcie stosownie wcześniej, żeby nikt nie był zaskoczony.

28.08.2019 16:29:40

Ci którzy krytykują 5G to sa idioci to x potegi przeczytali fałyszwe mity i sraja po majtka

28.08.2019 16:21:25

Bez internetu da sie zyc (bez hejtu inernetowego ten da sie zyc) internet nie poprawie komfortu zycia a sklucaj rodziny dzieci narud polski !!!!! Jak ja bym byl tym co ma morzliwosci internet off zrobic to bym zarobil do czasu wybory do swemu i senatu. Uniknello by sie wiele stekuw klamstw opozycyjnych .to I'm naj wychodzi.dla kosmetyka piszecie nie szkodzi technologia 5G bzdury piszecie skoro nie jest zalecane tym co maja rozrusznik serca trzymac telefon w Lewej rence to przestancie klamia ze nic a nic Nikomu nie szkodzi totalny siema z wadze strony.

28.08.2019 16:07:46

Piszecie o zagrożeniach 5g a nie macie pojęcia o całym temacie. Już nieraz było powiedziane, że promieniowanie w 5G jest niejonizujące i nie szkodzi ono naszemu zdrowiu. Najpierw poczytajcie a potem piszcie komentarze.

28.08.2019 15:46:22

5G zmieni nasze życie na plus, jednak pewnie docenimy to dopiero jak zaczniemy używać sieci. Obecnie dużo hejtu spada na nią i ludzie mają mieszane uczucia.

28.08.2019 15:30:03

Kobieta nawija makaron na uszy bo jej za to zapłacili. W nadmiarze wszystko jest szkodliwe i wie otym każdy człowiek. Jeżeli sieć 5G oddziałuje na organizmy żywe czyli społeczeństwo, a wiadomo że oddziałuje, to społeczeństwo ma prawo decydować o jej instalacji lub nie. Mamy konstytucyjne prawo do ochrony zdrowia i nie wyrażanie zgody na nowe technologie jeżeli istnieją przesłanki że mają negatywny wpływ na ludzi. Decyzja powinna należeć do społeczeństwa a nie lobby telekomunikacyjnego czy polityków!!!

28.08.2019 14:44:04

Tak szybciej zalewani śmieciami i obietnicami internetowymi.

28.08.2019 13:07:48

Nowoczesny rodzaj broni radiowej, bardzo niebezpieczny. Jeżeli ktoś twierdzi inaczej jest debilem.

28.08.2019 11:10:24

5G nie jest groźniejsze niż 3G czy LTE. Wszystkie te technologie emitują bardzo szkodliwe promieniowanie, prowadzące m.in. do zmian genetycznych. Dlatego naprawdę groźne skutki stosowania telefonów komórkowych ujawnią się za kilka pokoleń.

28.08.2019 11:01:58

Prawa obywatelskie

Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy łamie regulamin, to wyślij nam link do tego artykułu na demaskator24@polskapress.pl

Masz materiał do sprawdzenia?

Prześlij do nas informacje, które weźmiemy pod lupę

Czytaj także

Polecane dla Ciebie