Ważna zmiana w prawie: 12.07.2019 r. Lombardy i SKOK-i przejmą rynek pożyczek po wejściu w życie nowych przepisów? Co z chwilówkami?

fot. mariusz kapala / gazeta lubuska / polska press

Katarzyna Stańko

Ustawa antylichwiarska. Wokół zaproponowanego przez ministerstwo sprawiedliwości projektu ustawy antylichwiarskiej pojawiają się wątpliwości, kto zyska, a kto na nim straci. Same firmy pożyczkowe ostrzegają, że proponowane przepisy spowodują bankructwo części firm lub przejście ich do szarej strefy. Ministerstwo tłumaczy, że chce chronić pożyczkodawców przed lichwą i dramatycznymi sytuacjami życiowymi, kiedy po wzięciu małej pożyczki zadłużony wpada w spiralę długów, a w skrajnych przypadkach traci mieszkanie oddane pod zastaw pożyczki.

Kluczowy element projektu ustawy, nad którym wciąż pracują posłowie, dotyczy obniżenia limitu kosztów pozaodsetkowych (marże, prowizje opłaty związane z przygotowaniem umowy, opłaty karne, koszty dodatkowe, koszty ubezpieczeń itp.), na których zarabia cały biznes pożyczkowy.

Dziś limit tych kosztów wynosi 55 proc. wartości pożyczki w skali roku. Po zmianie przepisów ma wynosić 20 proc. Pierwotna propozycja rządu wynosiła 45 proc., jednak ustawodawca postanowił dodatkowo przyciąć procenty branży, co oczywiście budzi jej gorący sprzeciw. Według nowego projektu oprocentowanie pożyczek nie będzie mogło przekraczać rocznie 10 proc. w przypadku pożyczek do 30 dni udzielanych przez banki, firmy pożyczkowe, SKOK-i osobom fizycznym.

- Kierunek zmian projektu tzw. ustawy antylichwiarskiej w stronę obniżania opłat i kosztów pożyczek jest dobry. Podobnie, jak propozycja zakazu zabezpieczania pożyczki całym majątkiem. Pytanie, czy tak duża redukcja nie wyprze wielu firm z rynku. Pamiętajmy, że 7-8 proc. Polaków nie jest w stanie zaciągnąć żadnej pożyczki w bankach z uwagi na niską zdolność kredytową. Zatem zniknięcie tych firm z rynku oznaczałoby, że osoby te nie mają już żadnej możliwości legalnego pożyczenia pieniędzy – mówi Demaskator24 prof. Iwona Jakubowska-Branicka, socjolog z Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego badająca rynek firm pożyczkowych.

Zyskają SKOK-i?

Ustawa zakazuje przekazywania do windykacji niespłacanych pożyczek osób już zadłużonych i niespłacających swojego zadłużenia powyżej 6 miesięcy w innych firmach pożyczkowych, ale nie w bankach czy SKOK-ach (o czym mówi art. 7 projektu ustawy). A dochodzenie wierzytelności jest dopuszczalne dopiero po dniu całkowitej spłaty wcześniejszego zobowiązania, jego wygaśnięcia lub po prawomocnym stwierdzeniu przez sąd nieistnienia tego zobowiązania.

Co to oznacza?- Oznacza to, że SKOK-i (Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo Kredytowe)i być może banki chcą przejąć „dobrych” klientów firm pożyczkowych, czyli tych, którzy spłacają swoje długi, czyli jakieś 70 proc. klientów tych firm – uważa Ewa Zakowicz, zarządzająca firmą pożyczkową Primocollect. Część klientów przejmą lombardy oraz szara strefa – sądzi Zakowicz. - Z projektu ustawy możemy wywnioskować, że klienci, którym firmy pożyczkowe nie będą mogły udzielać pożyczek zostaną przekierowani do SKOK-ów. Banki i SKOK-i będą mogły przejmować tych ryzykownych klientów, bo ustawa zawiera również poluzowanie kryteriów związanych z ryzykiem tzw. Dyrektywy T – podsumowuje Zakowicz.

W Polsce działa 28 SKOK-ów, których członkami jest prawie 1,5 mln osób. Depozyty kas wynoszą 8,64 mld zł, natomiast portfel kredytowy 6 mld zł. Aktywa SKOK-ów stanowią ok. 0,8 proc. aktywów funkcjonujących w naszym kraju instytucji finansowych; udział w depozytach gospodarstw domowych oscyluje na poziomie 3 proc. lokat bankowych, w kredytach jest nieznacznie większy

Zarządzający SKOK-ami chcą mniej regulacji

- Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo Kredytowe (SKOK) są przeregulowane, świadczone przez nie usługi są obłożone nadmiernymi restrykcjami, nieadekwatnymi do ich działalności. Obowiązujące przepisy prawa są nieprzystające do działalności kas – mówili przedstawiciele SKOK-ów m.in. podczas XXVII Krajowej Konferencji SKOK-ów w Gdańsku. Takie wnioski płyną również z tzw. Białej Księgi, opracowanej przez Instytut Staszica, poświęconej SKOK-om, którą zaprezentowano podczas tejże konferencji.

Gdyby SKOK-i przejęły klientów firm pożyczkowych, mogłoby się to okazać zyskowne, ale również pogorszyć parametry ich bezpieczeństwa. - Dla firmy pożyczkowej klient, który spóźnia się 35 dni nie jest dużym problemem. Dla SKOK-ów będzie to kłopot - ocenia osoba związana z branżą. - Będziemy mieć powtórkę z rozrywki; tym bardziej, że pokusa wydawania depozytów będzie duża, a jak zaoferują pożyczki na 3 proc. to tłum ruszy. Jeszcze nie opadł kurz po aferze SKOK-ów i stratach, a tu prośba o zmniejszenie regulacji. Jeżeli tak się stanie, to SKOK-i rzeczywiście będą pierwszym wyborem dla pożyczkobiorców przed lombardami.

Jest o co się bić

W 2016 r. na całym rynku pożyczkowym udzielono w sumie pożyczek o wartości ok. 6,7 mld złotych. Rynek nadal utrzymuje trend wzrostowy, choć po latach wzrostu w tempie 20-30 proc. rocznie, tempo wzrostu zwolniło do około 5 proc.

Na czym zarabiają firmy pożyczkowe?

Zyski firm pożyczkowych opierają się na dwóch głównych kanałach dystrybucji – nadal dynamicznym segmencie online, przez platformy internetowe oraz na sprzedaży offline, w punktach stacjonarnych i podczas wizyt domowych. Przeciętna wielkość pożyczki to około 2100 zł. W ostatnim roku klienci zaciągali średnio ok. 2,2 pożyczki. Rocznie od 1,5 do nawet 3 mln Polaków może korzystać z usług tego typu firm. Zyski firm pożyczkowych są niesamowite. W 2017 r. Provident, lider branży zapłacił 56 mln podatku do budżetu, a zapewne w tym roku zapłaci więcej. Łącznie firmy pożyczkowe płacą do budżetu państwa od 200 do 500 mln podatku do budżetu. To jest dużo.

- Klienci firm pożyczkowych są ryzykowni, ale można na nich zarobić dużo. Część to są tzw. „klienci nieregularni”, tzn. nieregularnie spłacają swoje zobowiązania. Każda firma dąży zatem do zasady Pareto ”80 na 20”. 80 proc. pożyczek udzielanych jest klientom, których się zna. Zatem poziom ryzyka nie jest wysoki. 20 proc. pożyczek udzielanych jest nowym. Segment 80 proc. nie jest złym segmentem, spłacają i przynoszą firmom zyski – podsumowuje Ewa Zakowicz.

Co na ustawę antylichwiarską banki?

- Administracyjne wpływanie na kształt rynku pożyczkowego generuje dobre, ale i negatywne skutki. Musi niepokoić to, że efektem negatywnym będzie wypchnięcie części klientów do szarej strefy. Udzielanie krótkoterminowych pożyczek stanie się nieopłacalne. Oczywiście to bardziej problem firm pożyczkowych niż banków, które operują na tym rynku w małym stopniu. Ale wielu klientów firm pożyczkowych jest równocześnie klientami banków. Dlatego nie jest to nam obojętne – mówił w czerwcu podczas spotkania z dziennikarzami Jerzy Bańka, wiceprezes Związku Banków Polskich. Ale dodawał zarazem, że trzeba pamiętać, iż w projekcie ustawy jest wiele potrzebnych rozwiązań: objęcie nadzorem instytucji pożyczkowych, wyłączenie możliwości przejmowania nieruchomości w zamian za niewielki dług.

Czego brakuje w ustawie antylichwiarskiej?

- Dla mnie kluczową reformą byłoby powołanie instytucji, która reprezentowałaby interesy pożyczkobiorców i kontrolowała umowy kredytowe, które zawierają często niezgodne z prawem klauzule. Umowy pożyczkowe powinny być wystandaryzowane. Dodam, że wielu pożyczających umów nie czyta, a ci, którzy czytają – często ich nie rozumieją – podkreśla w rozmowie z Demaskator24 prof. Iwona Jakubowska-Branicka. - Nie istnieje pełny rejestr firm pożyczkowych, w związku z tym nie wiemy, ile jest takich firm. Nie ma również rejestru osób pożyczających w firmach pożyczkowych, przez co możliwa jest sytuacja zadłużania się w kilku firmach na bardzo wysokie kwoty. Od pożyczkobiorców nie wymaga się wykazu zarobków czy zgody małżonka na wzięcie pożyczki – podsumowuje prof. Iwona Jakubowska-Branicka.

Inne ryzyka

- Wersja ustawy antylichwiarskiej z 2015 r. bardzo ucywilizowała rynek. Nowa ustawa spowoduje, że firmy pożyczkowe będą przekazywać dłużników niespłacających do firm windykacyjnych. – Prawo na to pozwala, aby dłużnik fizyczny czy osoba prawna pokrywała wszystkie koszty związane z procesem windykacyjnym. Po wejściu ustawy w życie sprawy dłużników będą przekazywane do sądów i firm-kancelarii, a opłata adwokata zaczyna się od 200-300 zł. Z zasady sąd nie podważa tych kosztów, bo są na poziomie rynkowym – uważa Ewa Zakowicz.

Wzrasta sprzedaż "małpek" ale kosztem dużych formatów

Więcej na temat:

Komentarze

4000/4000

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

24.01.2020 18:19:25

Jak otrzymałem moją pożyczkę od Boga i prawdziwego pożyczkodawcy ...Nazywam się Pani Antionette, jestem z Pensylwanii w USA, jestem tutaj jako najszczęśliwsza kobieta na całym świecie z powodu tego, co Bóg uczynił dla mnie dzięki pomocy wysłanego przez Boga i prawdziwego pożyczkodawcy, jego sługi. Powiedziałem sobie, aby porozmawiać o dobrych uczynkach każdego pożyczkodawcy, który uratuje moją rodzinę przed naszą biedną i beznadziejną sytuacją, i muszę i muszę powiedzieć jego imię całemu światu, z radością mogę powiedzieć, że moja rodzina powróciła na dobre, ponieważ przyznano mi pożyczkę w wysokości 85 000 USD na rozpoczęcie mojego życia od nowa, ponieważ jestem samotną mamą z dziećmi i cały świat wydaje się, że wszystko wisiało na mnie, ponieważ nie mieliśmy nikogo, kto mógłby uciec o pomoc. Dopóki nie spotkałem wysłanego przez Boga pożyczkodawcę, który zmienił moje życie i życie mojej rodziny, BOGA obawiającego się mężczyzny, pożyczkodawcy, dyrektora firmy, pana DAVIDJOELOANHOME, był Zbawicielem, którego Bóg wysłał, aby uratować moją rodzinę. Na początku myślałem, że nie będzie to możliwe, dopóki nie otrzymam kwoty pożyczki wynoszącej 85 000 USD 2 czerwca / 2016 roku. Wszystko dzięki Jemu i Bogu za to, że doprowadził mnie do spotkania się z nim. Radzę każdemu, kto naprawdę potrzebuje pożyczki, przekazać DAVID Joe za pośrednictwem jego oficjalnego e-maila: - davidjoeloanhome@gmail.com, ponieważ jest on wyrozumiałym i serdecznym pożyczkodawcą.Skontaktuj się z nim już dziś ……………… Dzięki

24.01.2020 15:32:02

Dobry dzieńPotrzebujesz pożyczki na każdy cel? Czy masz problem finansowy? Bridge Finance gwarantuje usługi finansowe dla klientów o korzystnym oprocentowaniu. Nasze pożyczki są łatwe i szybkie. Skontaktuj się z nami już dziś, aby uzyskać potrzebną pożyczkę. Możemy dopasować każdą pożyczkę o oprocentowaniu 2% do twojego budżetu. Jeśli jesteś zainteresowany, skontaktuj się z nami natychmiast poprzez (adrianbay0008@gmail.com)

24.01.2020 14:26:45

Witam i witam w Spotcap Global Loan Services, nazywam się Claudia Klein, jestem pożyczkodawcą, a także konsultantem ds. Pożyczek.Czy naprawdę potrzebujesz wsparcia finansowego? potrzebujesz pożyczki na różne cele? jeśli twoja odpowiedź brzmi „tak”, radzę skontaktować się z moją firmą za pośrednictwem | spotcapglobalservices@gmail.com | lub napisz do nas na WhatsApp: 4915758108767 | i mieć pożyczkę na koncie w ciągu 24 godzin, ponieważ zapewniamy doskonałe usługi pożyczkowe na całym świecie.Oferujemy wszelkiego rodzaju usługi pożyczkowe (pożyczki osobiste, pożyczki biznesowe i wiele innych), oferujemy pożyczki zarówno długoterminowe, jak i krótkoterminowe, a także możesz pożyczyć do 15 milionów euro. Moja firma pomoże Ci osiągnąć różnorodne cele dzięki szerokiej gamie produktów kredytowych.Wiemy, że uzyskanie legalnej pożyczki zawsze było ogromnym problemem Dla osób, które mają problem finansowy i potrzebują jego rozwiązania, wiele osób ma trudności z uzyskaniem kredytu kapitałowego w swoich lokalnych bankach lub innych instytucjach finansowych ze względu na duże zainteresowanie stopa, niewystarczające zabezpieczenie, stosunek zadłużenia do dochodu, niska ocena wiarygodności kredytowej lub z jakichkolwiek innych powodówNigdy więcej czasu oczekiwania ani stresujących wizyt w banku. Nasza usługa jest dostępna 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu - możesz uzyskać pożyczkę i dokończyć swoje transakcje, kiedykolwiek i gdziekolwiek jej potrzebujeszŚwiadczymy 24-godzinne usługi pożyczkowe światowej klasy. W przypadku pytań / pytań? - Wyślij wiadomość e-mail do | spotcapglobalservices@gmail.com | lub napisz do nas na WhatsApp: 4915758108767 | I Natychmiastowa odpowiedź.Twoja rodzina, przyjaciele i koledzy nie muszą wiedzieć, że masz mało gotówki, po prostu napisz do nas, a otrzymasz pożyczkę.Twoja wolność finansowa jest w twoich rękach!

24.01.2020 14:15:29

Cześć wszystkim. Zobaczyłem komentarze osób, które już otrzymały pożyczkę z czystego serca, a potem zdecydowałem się złożyć wniosek zgodnie z ich zaleceniami i zaledwie kilka godzin temu potwierdziłem na moim osobistym koncie bankowym kwotę 50 000,00 USD, o którą prosiłem. To naprawdę świetna wiadomość i doradzam wszystkim, którzy potrzebują prawdziwej pożyczki, aby złożyć wniosek za pośrednictwem swojego adresu e-mail (jamesmichaelloanservices@yahoo.com) lub Whatsapp 16314912234. Cieszę się, że dostałem pożyczkę, o którą prosiłem

24.01.2020 07:18:45

Jeśli potrzebujesz prawdziwego pożyczkodawcy, zwróć się do pana Bechera. Mam od niego swój kredyt. Jest zweryfikowanym i zaufanym pożyczkodawcą kontaktu za pośrednictwem poczty elektronicznej na adres (sgtbecher@gmail.com).

23.01.2020 10:06:06

Cieszę się, że dostałem pożyczkę od pożyczkodawcy, który pomaga mi przy pożyczce. To niesamowite, jak dostałem pożyczkę w wysokości 50 000 $. Próbowałem innej usługi, ale nigdy nie mogłem uzyskać pożyczki z tej usługi. Niektórzy z nich poproszą mnie o wypełnienie wielu dokumentów, a na koniec dnia nie skończy się dobrze. ale cieszę się, że po spotkaniu z (Global Provission Credit) udało mi się uzyskać pożyczkę w wysokości 50 000,00 USD, teraz moja firma ma się dobrze i chcę Ci dzisiaj o tym wszystkim powiedzieć, ponieważ jest szybka i w 100%. niezawodny. Teraz spłacam pożyczkę, którą otrzymałem od firmy (Global Provission Credit). Skontaktuj się z nimi i nie marnuj czasu z tymi kredytodawcami: e-mail {globalprovissioncompany@gmail.com}

22.01.2020 15:31:34

Witajcie, proszę państwa, czy pilnie potrzebujecie pożyczki osobistej, pożyczki komercyjnej lub pożyczki na rozpoczęcie projektu lub na zakup domu lub samochodu, czy też potrzebujesz pożyczki na inny cel? Jeśli tak, radzę skontaktować się z Sunshine Financial Group za pośrednictwem {Email: sunshinefinancialgroupinc@gmail.com} lub {WhatsApp: 447903159998}.Sunshine Financial Group to kompleksowa firma świadcząca usługi finansowe, która pomaga Ci poprawić długoterminowy sukces finansowy. Nasze zindywidualizowane programy mają na celu pomóc w rozwoju, ochronie i ochronie twojego bogactwa poprzez dostarczanie spersonalizowanych usług i wiedzy.Powód, dla którego powinieneś skontaktować się z Sunshine Financial Group;- Możesz ubiegać się o pożyczkę w dowolnym miejscu i czasie, we własnym zakresie- Możesz pożyczyć od 1000 euro do 20 milionów euro- Odbierz pożyczkę w ciągu 24 godzin- Brak ukrytych opłat.- Roczna stopa procentowa 3%- Masz szansę wybrać datę spłaty, tygodniową, miesięczną lub roczną na okres od 1 do 30 lat.-Twoja transakcja pożyczki jest u nas w 100% bezpieczna.Jeśli tak trudno ci uzyskać pożyczkę od lokalnych banków lub innych instytucji finansowych, nie martw się, ponieważ firma ta pomogła wielu osobom i organizacjom, które borykają się z trudnościami finansowymi na całym świecie. Kiedy aplikujesz do Sunshine Financial Group, aplikujesz do zaufanej firmy, która dba o twoje potrzeby finansowe. Zajmiesz się całym procesem.Jeśli potrzebujesz pilnej pożyczki, napisz na e-mail lub numer poniżej, aby uzyskać więcej informacji na temat pożyczki.Kontakt e-mail: (sunshinefinancialgroupinc@gmail.com)Kontakt WhatsApp: 447903159998Odpowiednia pożyczka dla każdego

22.01.2020 15:30:58

Witajcie, proszę państwa, czy pilnie potrzebujecie pożyczki osobistej, pożyczki komercyjnej lub pożyczki na rozpoczęcie projektu lub na zakup domu lub samochodu, czy też potrzebujesz pożyczki na inny cel? Jeśli tak, radzę skontaktować się z Sunshine Financial Group za pośrednictwem {Email: sunshinefinancialgroupinc@gmail.com} lub {WhatsApp: 447903159998}.Sunshine Financial Group to kompleksowa firma świadcząca usługi finansowe, która pomaga Ci poprawić długoterminowy sukces finansowy. Nasze zindywidualizowane programy mają na celu pomóc w rozwoju, ochronie i ochronie twojego bogactwa poprzez dostarczanie spersonalizowanych usług i wiedzy.Powód, dla którego powinieneś skontaktować się z Sunshine Financial Group;- Możesz ubiegać się o pożyczkę w dowolnym miejscu i czasie, we własnym zakresie- Możesz pożyczyć od 1000 euro do 20 milionów euro- Odbierz pożyczkę w ciągu 24 godzin- Brak ukrytych opłat.- Roczna stopa procentowa 3%- Masz szansę wybrać datę spłaty, tygodniową, miesięczną lub roczną na okres od 1 do 30 lat.-Twoja transakcja pożyczki jest u nas w 100% bezpieczna.Jeśli tak trudno ci uzyskać pożyczkę od lokalnych banków lub innych instytucji finansowych, nie martw się, ponieważ firma ta pomogła wielu osobom i organizacjom, które borykają się z trudnościami finansowymi na całym świecie. Kiedy aplikujesz do Sunshine Financial Group, aplikujesz do zaufanej firmy, która dba o twoje potrzeby finansowe. Zajmiesz się całym procesem.Jeśli potrzebujesz pilnej pożyczki, napisz na e-mail lub numer poniżej, aby uzyskać więcej informacji na temat pożyczki.Kontakt e-mail: (sunshinefinancialgroupinc@gmail.com)Kontakt WhatsApp: 447903159998Odpowiednia pożyczka dla każdego

22.01.2020 01:39:10

Cześć, jestem Pamela Rosa Flores, prawowity i niezawodny pożyczkodawca. Udzielam pożyczki na jasnych i łatwych do zrozumienia warunkach z oprocentowaniem 2%. Udzielam pożyczek biznesowych, osobistych, studenckich, samochodowych i pożyczek na spłatę rachunków. Jeśli potrzebujesz pożyczki, skontaktuj się ze mną teraz: pamelarosaflores11@gmail.com lub WhatsApp pod numerem 17193562405

20.01.2020 19:39:40

Dobry dzieńPotrzebujesz pożyczki na każdy cel? Czy masz problem finansowy? Bridge Finance gwarantuje usługi finansowe dla klientów o korzystnym oprocentowaniu. Nasze pożyczki są łatwe i szybkie. Skontaktuj się z nami już dziś, aby uzyskać potrzebną pożyczkę. Możemy dopasować każdą pożyczkę o oprocentowaniu 2% do twojego budżetu. Jeśli jesteś zainteresowany, skontaktuj się z nami natychmiast poprzez (adrianbay0008@gmail.com)

20.01.2020 10:42:19

Dobry dzień,Prywatny pożyczkodawca Hopkinson Finance Limited oferuje różne rodzaje pożyczek, od pożyczek prywatnych, pożyczek budowlanych, pożyczek nieruchomościowych, pożyczek rehabilitacyjnych, pożyczek ropy i gazu, pożyczek biznesowych, usług finansowych / doradztwa i ogólnych usług finansowych. Skontaktuj się z hopkinsonloan@hotmail.com.Dzięki.

18.01.2020 11:47:04

Czy potrzebujesz natychmiastowej zapłaty rachunków, jeśli następnie skontaktujesz sięnas, aby uzyskać więcej informacji przez e-mail: finance.micro1@gmail.comz informacją o dmuchaniuImiona i nazwiska:kraj:Wymagana kwota pożyczki:Czas trwania pożyczki:telefon:telefon komórkowy:

17.01.2020 08:11:14

Witajcie, proszę państwa, czy pilnie potrzebujecie pożyczki osobistej, pożyczki komercyjnej lub pożyczki na rozpoczęcie projektu lub na zakup domu lub samochodu, czy też potrzebujesz pożyczki na inny cel? Jeśli tak, doradzę skontaktowanie się z Sunshine Financial Group za pośrednictwem {Email: sunshinefinancialgroupinc@gmail.com} lub {WhatsApp: 447903159998}.Sunshine Financial Group to kompleksowa firma świadcząca usługi finansowe, której celem jest pomoc w zwiększeniu długoterminowego sukcesu finansowego. Nasze zindywidualizowane programy mają na celu pomóc w rozwoju, ochronie i ochronie twojego bogactwa poprzez dostarczanie spersonalizowanych usług i wiedzy specjalistycznej.Powód, dla którego powinieneś skontaktować się z Sunshine Financial Group;- Możesz ubiegać się o pożyczkę w dowolnym miejscu i czasie, we własnym zakresie- Możesz pożyczyć od 1000 euro do 10 milionów euro- Odbierz pożyczkę w ciągu 24 godzin- Brak ukrytych opłat.- Roczne stawki procentowe w wysokości 3%- Masz szansę wybrać datę spłaty, tygodniową, miesięczną lub roczną na okres 1-30 lat.-Twoja transakcja pożyczki jest u nas w 100% bezpieczna.Jeśli tak trudno ci uzyskać pożyczkę od lokalnych banków lub innych instytucji finansowych, nie martw się, ponieważ firma ta pomogła wielu osobom i organizacjom, które borykają się z trudnościami finansowymi na całym świecie. Kiedy aplikujesz do Sunshine Financial Group, aplikujesz do zaufanej firmy, która dba o twoje potrzeby finansowe. Zajmiesz się całym procesem.Jeśli potrzebujesz pilnej pożyczki, napisz na e-mail lub numer poniżej, aby uzyskać więcej informacji na temat pożyczki.Kontakt e-mail: (sunshinefinancialgroupinc@gmail.com)Kontakt WhatsApp: 447903159998Odpowiednia pożyczka dla każdego

17.01.2020 01:26:46

Próbowałem kilka razy uzyskać pożyczkę, dopóki nie znalazłem legalnej firmy, która mi ją dała przy oprocentowaniu 2%, i złożyłem wniosek i otrzymałem pożyczkę w wysokości 130 000 USD, więc jeśli potrzebujesz dzisiaj pilnej pożyczki, wyślij e-mail na adres fastreliablefirm @gmail. com lub whatsapp: 12525885324

08.01.2020 06:48:51

Jestem Pan Christian Castilla, prywatny pożyczkodawca. Oferujemy szybką pożyczkę świąteczną o bardzo niskim oprocentowaniu 2%, więc wróć do nas za pośrednictwem naszego e-maila: christian1castilla.financar@gmail.com, aby uzyskać więcej informacji na temat tej oferty pożyczki. Z poważaniem, Christian Castilla

03.01.2020 09:01:29

NIEOGRANICZONE DOSTAWCY POŻYCZEK OGRANICZONERozwiąż swój problem finansowy w ciągu 24 godzin.Czy zarabiasz na wynagrodzenie lub jesteś właścicielem firmy? Uzyskaj od 1000 euro - 200 000 000 euro pożyczki w ciągu 24 godzinProste rozwiązanie pieniężne.Aby uzyskać więcej zapytań, skontaktuj się z nami pod adresem: immaculateloanprovidersltd@gmail.comCEO: Pani Benjaminelub odwiedź nasz oddział: Poziom 29, Tiffany Tower, Jumeirah Lakes Towers Dubai. ZEASkontaktuj się z nami pod adresem: immaculateloanprovidersltd@gmail.comDzięki

26.12.2019 11:22:48

Czy pilnie musisz zapłacić rachunki, jeśli skontaktujesz się z nimi?nas, aby uzyskać więcej informacji przez e-mail: finance.micro1@gmail.comz informacją o dmuchaniuImiona i nazwiska:kraj:Wymagana kwota pożyczki:Czas trwania pożyczki:telefon:telefon komórkowy:

26.12.2019 11:15:39

Czy pilnie musisz zapłacić rachunki, jeśli skontaktujesz się z nimi?nas, aby uzyskać więcej informacji przez e-mail: finance.micro1@gmail.comz informacją o dmuchaniuImiona i nazwiska:kraj:Wymagana kwota pożyczki:Czas trwania pożyczki:telefon:telefon komórkowy:

18.12.2019 17:13:11

Czy pilnie musisz zapłacić rachunki, jeśli skontaktujesz się z nimi?nas, aby uzyskać więcej informacji przez e-mail: finance.micro1@gmail.comz informacją o dmuchaniuImiona i nazwiska:kraj:Wymagana kwota pożyczki:Czas trwania pożyczki:telefon:telefon komórkowy:

18.12.2019 16:57:49

Czy pilnie musisz zapłacić rachunki, jeśli skontaktujesz się z nimi?nas, aby uzyskać więcej informacji przez e-mail: finance.micro1@gmail.comz informacją o dmuchaniuImiona i nazwiska:kraj:Wymagana kwota pożyczki:Czas trwania pożyczki:telefon:telefon komórkowy:

17.12.2019 15:41:17

W JAKI SPOSÓB ZABEZPIECZYŁEM POŻYCZKĘ FREDERICK MOOREOferują prywatne, komercyjne i osobiste pożyczki, takie jak Boże Narodzeniepożyczka o bardzo niskich rocznych stopach procentowych wynoszących zaledwie 3% w ciągu jednego roku do30-letni okres spłaty w dowolnym miejscu na świecie. Oferujemy pożyczkiod 5000 do 100 milionów euro. Pożyczki są dobrze ubezpieczoneich maksymalne bezpieczeństwo jest ich priorytetem. Czy tracisz sen w nocy?martwisz się, jak uzyskać legalnego pożyczkodawcę? Skontaktuj się teraz z niąWsparcie.Eksperci, którzy mogą pomóc uzyskać pożyczki w celu zatrzymania złej historii kredytowej, aby znaleźćrozwiązanie, które wygrywa, skontaktuj się z nią, aby uzyskać więcej informacji za pośrednictwem: fredickmoore660@gmail.com E-mail pożyczkodawcy: fredickmoore660@gmail.comSzczerze,

13.12.2019 22:51:27

Dobry dzieńPotrzebujesz pożyczki na każdy cel? Czy masz problem finansowy? Bridge Finance gwarantuje usługi finansowe dla klientów o korzystnym oprocentowaniu. Nasze pożyczki są łatwe i szybkie. Skontaktuj się z nami już dziś, aby uzyskać potrzebną pożyczkę. Możemy dopasować każdą pożyczkę o oprocentowaniu 2% do twojego budżetu. Jeśli jesteś zainteresowany, skontaktuj się z nami natychmiast poprzez (adrianbay0008@gmail.com)

05.12.2019 22:26:38

Najważniejszym składnikiem jest zejście z tyłka i zrobienie czegoś. To takie proste. Wiele osób ma pomysły, ale niewielu decyduje się teraz coś z nimi zrobić. Nie jutro. Nie w przyszłym tygodniu. Ale dzisiaj, jeśli spojrzysz na systemy finansowe na całym świecie, ponad połowa ludności świata - spośród sześciu miliardów ludzi, ponad trzy miliardy - nie kwalifikuje się do zaciągnięcia pożyczki w banku. nie mam sposobu myślenia .....W tym momencie usługa finansowa Logan Dustin postanowiła opracować prosty i skuteczny sposób pomocy przeciętnym osobom w zaspokojeniu ich potrzeb finansowych.Świadczone przez nas kategorie usług obejmują# Pożyczka biznesowa / pożyczka pomostowa#Pożyczka wzajemna#Pożyczka osobista# Pożyczka komercyjna# Pożyczka nieruchomościAby uzyskać więcej informacji, prosimy o przesłanie e-maila @ ........aso.loan.saviings01@gmail.comPan Jorge LuisKroczymy, a inni podążają za nimi.

02.12.2019 08:55:12

czy potrzebujesz teraz pilnej pożyczki napisz do nas: ifullova34@gmail.comIvan

20.11.2019 08:43:04

Jestem bardzo wdzięczny firmie Live Investment Limited za udzielenie mi pożyczki w wysokości 100 000,00 USD za pośrednictwem doradcy kredytowego Donalda Moore'a i jestem ci na zawsze wdzięczny. moje życie się odwróciło, moje finanse się uregulowały. Teraz mam firmę, z której korzystam, dbając o rodzinę. Jestem ci bardzo wdzięczny, panie Donald i niech Bóg was błogosławi. Możesz skontaktować się z nimi w celu uzyskania pomocy finansowej za pośrednictwem poczty elektronicznej: donaldmoore20888@gmail.com WhatsApp: 18687086372 w celu uzyskania pomocy finansowej. Niech Bóg błogosławi panu Donaldowi.

Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy łamie regulamin, to wyślij nam link do tego artykułu na demaskator24@polskapress.pl

Masz materiał do sprawdzenia?

Prześlij do nas informacje, które weźmiemy pod lupę

Czytaj także

Polecane dla Ciebie