Wiceminister inicjował internetowy hejt przeciwko sędziom? Składa rezygnację. Kim jest „Szef”?

Katarzyna Stańko

Wiceminister sprawiedliwości ma stać za hejtem wobec sędziów z organizacji „Iustitia” i jej przewodniczącego sędziego Krystiana Markiewicza. Śledztwo w tej sprawie przeprowadził portal onet.pl. Wicepremier Gowin stwierdził, że takie praktyki byłyby nieakceptowalne. Premier Morawiecki zażądał zbadania sprawy po wysłuchaniu obu stron. Wiceminister składa rezygnację.

Jak wynika z ustaleń Onetu, wiceminister sprawiedliwości Łukasz Piebiak miał "aranżować i kontrolować akcję", która miała skompromitować Krystiana Markiewicza, przewodniczącego Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia", które krytykuje zmiany w wymiarze sprawiedliwości wprowadzane przez Prawo i Sprawiedliwość.

Według Onetu akacja trollowania wykonywana przez niejaką Emilię miała skompromitować szefa największego sędziowskiego stowarzyszenia.

- Jeśli zarzuty wobec wiceministra sprawiedliwości się potwierdzą, będziemy mieli do czynienia z poważnym politycznym skandalem. Chodzi o naciski na przeciwników politycznych i nadużywanie władzy - mówi dr Robert Sobiech, socjolog i dyrektor Instytutu Polityk Publicznych Collegium Civitas.

Rzecznik rządu Piotr Muller powiedział, że premier zwrócił się o wyjaśnienia ws. wiceministra sprawiedliwości Łukasza Piebiaka. Z kolei wicepremier Jarosław Gowin zapewnia, że nie chce niczego bagatelizować, ale czeka właśnie na odpowiedź drugiej strony: - Pan sędzia się odniesie, jestem przekonany, odniesie się do sprawy także ministerstwo sprawiedliwości. Natomiast nie chcę niczego bagatelizować. Tego typu praktyki, gdyby do nich dochodziły, są nieakceptowalne – mówił we wtorek wicepremier i minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.

- Gdyby mojemu urzędnikowi zdarzyło się w ten sposób hejtować opozycyjnie nastawionych wobec naszego rządu profesorów, to w oczywisty sposób byłaby to sytuacja nieakceptowalna. Wiedziałbym, jakie konsekwencje wyciągnąć - powiedział w programie "Rozmowa Piaseckiego" wicepremier Gowin.

Poprosiliśmy ministerstwo sprawiedliwości o reakcję i komentarz do oskarżeń pod adresem wiceministra Piebiaka. Nie otrzymaliśmy odpowiedzi. W połowie dnia po wybuchu skandalu, wiceminister Piebiak podał się do dymisji.
- W poczuciu odpowiedzialności za powodzenie reform, którym poświęciłem cztery lata ciężkiej pracy, składam na ręce ministra sprawiedliwości rezygnację z urzędu podsekretarza stanu - poinformował wiceminister Piebiak, nazywany prawą ręką ministra Zbigniewa Ziobry.

Bezpośrednio za rozsyłanie kompromitujących Markiewicza materiałów odpowiedzialna była współpracująca z Piebiakiem "Emilia". Ją również poprosiliśmy o komentarz w sprawie publikacji Onetu oraz współpracy z wiceministrem Plebiakiem. Nie otrzymaliśmy odpowiedzi. We wtorek w jej imieniu w mediach występował już prawnik.

Emilia miała w internecie oraz za pośrednictwem listów wysyłanych bezpośrednio do sędziego Markiewicza, zdyskredytować przewodniczącego "Iustitii". Onet utrzymuje, że przekazywała szkalujące go informacje dotyczące życia osobistego jego i jego żony do oddziałów Stowarzyszenia i mediów.

- Najważniejsze wydaje się to w tej całej sprawie, że polityk, który ma sprawować pieczę nad działaniem wymiaru sprawiedliwości, sam patronuje atakom nienawiści na niewygodnych dla siebie sędziów. Po drugie udostępnia dane osobowe sędziego, co samo w sobie jest łamaniem prawa i ustawy o ochronie danych osobowych. Po trzecie z rzekomych rozmów opublikowanych na komunikatorach wynika, że nie był to pojedynczy przypadek, ale stała praktyka, za którą pani Emilia pobierała wynagrodzenie. To mówiłoby dużo o mechanizmach władzy i relacjach w ministerstwie sprawiedliwości - uważa dr Sobiech.

Onet zapewnia, że jest w posiadaniu dowodów na to, że wiceminister taki plan "w pełni zaaprobował przed jego realizacją”. Onet pisze także, że ma dowody na to, iż "Emilia pozostawała w bezpośrednim kontakcie z ministrem Piebiakiem, z którym na komunikatorach WhatsApp oraz Messenger ustalała sposoby kompromitowania sędziów w mediach społecznościowych oraz w prorządowych mediach". Portal opublikował dwa zrzuty ekranu z widocznymi wiadomościami wymienianymi - jak pisze - między Emilią i Piebiakiem.

Sędzia Krystian Markiewicz twierdzi, że sprawa hejtu w internecie nie dotyczy jedynie jego osoby, a co najmniej 20 sędziów.

Czy mechanizmy, jakimi posługiwał się wiceminister Piebiak i oskarżenia pod jego adresem będą skutkować dymisją? Wiceminister Piebiak miał korespondować z Emilią i chwalić jej działania, dodając, że „Szef też będzie zadowolony”. Pytaniem kluczowe to, kim jest ów „Szef”.

- Tego nie wiemy, ale za funkcjonowanie ministerstwa odpowiedzialny jest minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Nawet jeśli nie wiedział o całej sprawie, powinien ponieść odpowiedzialność, bo to on nadzoruje funkcjonowanie całego ministerstwa sprawiedliwości. Powinno dojść do dymisji w ministerstwie – uważa dr Sobiech.

O dymisji zadecydowało zapewne to, że sprawa domniemanych nacisków wiceministra sprawiedliwości i metod, którymi miał się posługiwać przebiła się do opinii publicznej. Do hejtowania dochodziło na Twitterze, medium społecznościowym, które jest czytane przede wszystkim przez dziennikarzy i polityków, ale informacje na temat "zleceń" ministra podjęły inne media.

Zdaniem dr Sobiecha naciski płynące z samego ministerstwa i sposób funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości dotyczy tak naprawdę wszystkich obywateli. - Jakie mamy gwarancje, że sędzia może wydać niezależny wyrok, jeśli jest szantażowany czy pod presją hejtu ze strony osób współpracujących z ministerstwem – pyta dr Sobiech.

Mechanizmy dyskredytacji oponentów politycznych są częstymi metodami stosowanymi w polityce, także zagranicą. Mieliśmy z nimi do czynienia m.in. w kampanii prezydenckiej w USA. Ale żaden z wysoko postawionych polityków bliskich Trumpowi nie pozwolił sobie na tego typu działania. - To bardzo brudne prowadzenie polityki – uważa dr Sobiech.

- Jeśli zarzuty się potwierdzą, mamy do czynienia z poważniejszą sprawą niż ze sprawą marszałka Kuchcińskiego, który został zdymisjonowany za próby kombinatorstwa przy lotach. Kolejna dymisja zaledwie 2 tygodnie po sprawie marszałka Kuchcińskiego - zdaniem socjologa - może być obciążaniem dla PiS-u.

Astronauci amatorzy polecieli w kosmos

Więcej na temat:

Komentarze

4000/4000

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

27.08.2019 12:17:18

Tak jest jak do rzadzenia doszli potomkowie fornali,chlopow panszczyznianych,

ludzie bez wychowania,moralnosci,etyki,PiS obudzil wszystkie mety,ludzi niedowartosciowanych,takie pospolite szuje.

Co sie tyczy wyrokow sadow,zawsze 50% jest zadowolonych i 50% niezadowolonych z wyrokow.

27.08.2019 09:56:01

Ja jeszcze chce dodac, jezeli tak solidnie te sady funkcjonuja, to prosze zapytac ludzi, ktorzy miel rozprawy cywilne w sadzie Wroclaw- Srodmiescie, to nie trzeba bedzie nic wiecej komentowac, tam dopiero pracuja albo nie doszkoleni, albo powiazani jakac nicia, tak rejonowy jak i apelacyjny

27.08.2019 09:43:30

najpierw zapytajcie tysiecy ludzi poszkodowanych przez tak popierane sady. To malo kasta to banda, na ktora powinno byc prawo i art. jak na zwyklego obywatela. Siedza te stare komuchy po sadach, popieraja siebie na wzajem, i ten biedny czlowiek nie jest w stanie z nimi wygrac. Celowo zrobiono, ze po zapadnieciu wyroku przez sad aspelacyjny nie ma odwolania ( tak sie ta klika ustawila) i co ten biedny czlowiek ma zrobic? Gdzie jest biuro praw obywatela? Dzis widzimy, w TV te same mordy, ktore strajkuja, jak takie staruchym moga sie czegos domagac jak nie Maja zielonego pojecia, placa im za to bo tylko tych samych widac przed kamerami. Oni nie tylko prze sadami strajkuja, ale KOD, pedalow, za wszystkim strajkuja. Paranoja w tej biednej Polsce, w zadnym kraju nie mam takiej blazenady.

25.08.2019 00:19:48

Do: plugawa kasta - "tylko idiota pracuje za 6 tys." - to mówiła Bieńkowska, nie Gersdorf.

23.08.2019 02:02:17

Na stronie glownej zadajecie Panstwo pytanie: czy wiceminister inicnowal hate i dodajecie napis manipulacja. Co jest manipulacja? Doniesienia o inicjowaniu hate-u?

22.08.2019 12:33:21

Przez rok pozwalali sobie pluć w twarz...też mi wydział sprawiedliwości. A niech sobie łby urywają s* po jednej matce. Gersdorf też "dziwnie milczała". Wystarczyło wrócić na stołek i wszystko znosi za dobrą wypłatę. "Tylko idiota pracuje za 6 tys. zł" -to jej słowa. Widocznie pieniądze i stanowisko ważniejsze od honoru.

22.08.2019 12:29:05

Najważniejszy jest gensek Pisowskiej Zjednoczonej Partii Kaczyńskiego. A reszta się nie liczy, to manekiny. Pinokio, Maliniak -tylko na wiece i szkolne apele.

21.08.2019 22:53:07

urwa urwie lba nie urwie nie mateusz?

21.08.2019 21:58:03

Kur@a czegoś takiego w Polsce nigdy nie bylo. Istny cyrk

21.08.2019 14:49:29

Szefem jest kacze łajno

21.08.2019 09:13:32

PiS to patologia. Dość już ich rządów.

21.08.2019 09:09:57

Panie Premierze dymisja wcale nie kończy sprawy, ale o tym dowie się Pan podczas wyborów - do zobaczenia przy urnach.

21.08.2019 08:24:31

Osobiście jestem przeciw dymisji porządnych ludzi na podstawie obelg kłamców i oszustów. To jak w latach 90-tych XX wieku bandyci eliminowali dobrych policjantów przez ich pomówienie. Aby Pan Premier nie odwoływał najpierw Jarosława, a za tydzień Kaczyńskiego. Albo niech przygotuje sobie odwołania "in blanco". Co niby minister nie może mieć własnego zdania i praw obywatelskich? A sprzedajni sędziowie mogą nie podlegać krytyce ani kontroli? To kto im płaci? Proponowałbym sprawdzić orzeczenia sędziów np. w Zielonej Górze i porównać je z ustawami, ale kto to zrobi? Ułożyli sobie tak sytuację, że wybierają sami siebie , kontrolują i oceniają sami siebie , a naród ma obowiązek im płacić. To się nazywa patologia mafijna.

21.08.2019 08:03:17

To wierzchołek góry! Jestem przekonany, że działo się to za wiedzą i zgodą Ziobry. Jeśli dodać do tego nagłe przeniesienie Falenty, który jest w posiadaniu nagrań mogących zdemaskować stalinowskie metody rządzących, do miejsca nieznanego nawet jego obrońcy(!) to mamy pełny obraz naszej rzeczywistości. Ale biorąc pod uwagę poparcie społeczne dla działań PIS (o ile jest prawdziwe) to znaczy, że polski naród tego właśnie chce - i to szokuje!!!

21.08.2019 07:59:34

to jest obrzydliwe ale na tym opiera się władza PIS

20.08.2019 23:09:53

Dymisja kończy sprawę i przekujemy to na państwo prawa - dał się złapać, to go przesuniemy.

A dla suwerena pranie mózgu - widzicie, od razu go do dymisji.

20.08.2019 22:57:05

Burza w szklance wody !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

20.08.2019 22:54:52

A czego można oczekiwać po ''takim''rządzie, który prawo i sprawiedliwość ma tylko w nazwie, ale nie rozumie żadnego z tych pojęć. Smutne jest tylko to, że kupionemu społeczeństwu to ''wisi''

20.08.2019 22:02:30

Dymisja pionka kończy sprawę. Ziobro nie wiedział. Kaczyński się nie orientował. Uciąć temat, bo niewygodny w kampanii. Ciekawe ile takich kwiatków na razie nie zobaczyło światła dziennego?

20.08.2019 21:53:32

Czyli już jest jasne, że PISS to organizacja przestępcza....a Kaczyński to złodziej....

20.08.2019 21:37:05

Prawdziwy pisi Układ Zamknięty

20.08.2019 21:01:17

Czy aferę z POwskim sędzia Laczewskim Onet też tak ochoczo opisywał?

20.08.2019 20:30:53

Co to za kraj? Prezes partii rządzącej - przestępca. Marszałek Sejmu - przestępca. Minister Sprawiedliwości i jego zastępca - przestępcy. Minister Spraw Wewnętrznych i jednocześnie przełożony wszystkich służ specjalnych - przestępca. Nie będę wymieniał tych pomniejszych urzędników a co do premiera też istnieje uzasadnione podejrzenie popełnienia przez niego przestępstw. komisjo Europejska i Parlamencie Europejski bierzcie się do roboty bo w Polsce poleje się krew !!!

20.08.2019 20:22:42

Medialne ekspozytury nieistniejącej Służby Bezpieczeństwa przypuściły kolejny fake newsowy atak na ludzi służących Wolnej Polsce. Prawdziwe farmy hejterów zainicjowała niejaka Ewa K. specjalista od dinozaurów, no i, nomen omen, od kopania na głębokość do jednego metra. Na początku było ich pięćdziesięciu, gdzie docelowo miało być ich stu. Główne ich zadanie to szkalowanie Prawdziwych Polaków Patriotów Katolików.

20.08.2019 18:42:00

Apisala nieprawde? Nie. Dlatego spoleczenstwo ma prawo poznawac poziom moralny "nadzwyczajnej kasty", ktora go moralizuje caly czas i nie ma przed nia ucieczki.

Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy łamie regulamin, to wyślij nam link do tego artykułu na demaskator24@polskapress.pl

Masz materiał do sprawdzenia?

Prześlij do nas informacje, które weźmiemy pod lupę

Czytaj także

Polecane dla Ciebie