Wiceprezydent USA Mike Pence dziękuje Polsce za odrzucenie podatku cyfrowego. Ministerstwo finansów odpowiada

Pixabay

Katarzyna Stańko

Podczas wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Andrzejem Dudą wiceprezydent USA Mike Pence powiedział, że USA "z głęboką wdzięcznością przyjęły odrzucenie" projektu wprowadzenia podatku cyfrowego, który objąłby amerykańskich gigantów, takich jak Facebook, Google, Amazon czy Apple (GAFA). Słowa amerykańskiego wiceprezydenta wywołały zdziwienie, ponieważ zarówno premier Morawiecki, jak i ministerstw finansów w tym roku zapowiadali wprowadzenie takiego podatku.

Czy Polska złożyła oficjalną deklarację, obiecując rezygnację z podatku cyfrowego? Nikt oficjalnie nie potwierdził nam takiej informacji. W ministerstw cyfryzacji nieoficjalnie słyszymy, że prace nad wprowadzeniem takiego podatku tak naprawdę się nie rozpoczęły.

Jednak ministerstwo finansów informowało w lipcu, że prowadziło prace nad przygotowaniem projektu ustawy o podatku od niektórych usług cyfrowych, a punktem wyjścia do przygotowania projektu ustawy stanowił projekt dyrektywy dotyczącej podatku od usług cyfrowych, zaproponowanej przez Komisję Europejską w marcu 2018. Już w przyjętych na początku czerwca założeniach rząd zapowiedział opodatkowanie przedsiębiorstw cyfrowych. Dochody z takiego podatku miały w 2020 r. wynieść ponad 217 mln zł.

Jednak, jak informuje nas rzecznik ministerstwa, w budżecie na 2020 r ostatecznie pozycja podatek cyfrowy się nie znalazła. - W projekcie budżetu na 2020 r, który przedstawiliśmy w zeszłym tygodniu nie zakładamy wprowadzenia podatku cyfrowego, ale rozmowy na poziomie UE i OECD w tym zakresie trwają i zapewne w przyszłości taki podatek zostanie wprowadzony – mówi nam Paweł Jurek, rzecznik ministerstwa finansów.

W tej chwili w Polsce nie są prowadzone żadne prace dotyczące podatku od niektórych usług cyfrowych – stwierdził natomiast w środę szef KPRM Michał Dworczyk. Zaznaczył, że była próba przygotowania unijnej dyrektywy w kwestii takiego podatku, ale ostatecznie taki projekt nie został zrealizowany. "Według mojej wiedzy przede wszystkim na poziomie UE była podjęta próba żeby przygotować dyrektywę zmierzającą do takiego podatku, ale w poprzedniej kadencji to się nie wydarzyło. Jak będzie w tej kadencji, tego nie wiem" – powiedział.

Już w maju pojawiła się informacja, że Amerykanie nie pozwolą na opodatkowanie swoich spółek. Kevin Hassett, szef doradców ekonomicznych prezydenta Donalda Trumpa, stwierdził podczas wizyty w Warszawie, że "opodatkowanie firm cyfrowych byłoby dużą pomyłką Polski".

Giganci internetowi (przede wszystkim amerykańskie firmy) osiągają astronomiczne zyski. Mimo to w krajach, na których obywatelach firmy te zarabiają, nie płacą podatków. Chodzi przede wszystkim o tzw. GAFA, czyli Google'a, Apple'a, Facebook'a i Amazona. Problem jest to, że nie wiadomo, co miałoby zostać opodatkowane. Rządowy projekt zakładał opodatkowanie spółek cyfrowych na podstawie liczby użytkowników, większość dochodów tych firm pochodzi z reklam i innej działalności.

Francja poradziło sobie z problemem podatku. Francuskie Zgromadzenie Narodowe przyjęło ustawę, która wprowadza tzw. podatek cyfrowy. Kiedy ustawa wejdzie w życie (musi ją jeszcze zatwierdzić Senat) każdy działający na francuskim rynku podmiot z branży cyfrowej, który osiąga globalne roczne dochody powyżej 750 mln euro, w tym co najmniej 25 mln euro rocznie we Francji, będzie musiał zapłacić nowy podatek wynoszący 3 proc. dochodów z francuskiego rynku.Bez wątpienia nowy obowiązek podatkowy będzie więc dotyczył Google, Facebooka, Amazona i Apple, a także Ubera czy Airbnb. Jeszcze w tym roku francuski budżet miałby się dzięki temu wzbogacić o 400 mln euro,

W Polsce o projekcie podatku pisał Klub Jagielloński. "Zgodnie z projektem dyrektywy, który może posłużyć za wzór dla polskiej ustawy, wyróżniamy trzy grupy cyfrowych gigantów, które miałyby podlegać opodatkowaniu. Pierwsza to portale i sieci społecznościowe, a szerzej – podmioty zarabiające głównie na reklamach. Druga to firmy sprzedające dane o naszej aktywności (wyszukiwarki, np. Google). Trzecia zaś to portale, które łączą nabywców usług z usługodawcami (AirBnB, Uber, Taxify etc.). Opodatkowanie trzeciej grupy wydaje się najprostsze, ponieważ te firmy działają na zasadzie pośrednictwa między użytkownikami a dostawcami usługi, którzy dokonują transakcji, możliwe jest więc obłożenie jej podatkiem" - pisali w marcu br. na stronie Klubu Jagiellońskiego Łukasz Kempa i Marcin Tochowicz.

Wyższe mandaty od skarbówki z początkiem maja

Więcej na temat:

Komentarze

4000/4000

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

05.09.2019 15:32:49

pis zrobił dobrze USA

05.09.2019 13:43:17

Dobrze z zrobił, bo morawiecki z kręgami i tak zamierzali tą kasę rozdać. Jakby miała być zainwestowana w coś sensownego to moglibyśmy pogadać, a tak byłaby rozdana i przejedzona przez takich którym się nie chce pracować.

05.09.2019 08:58:39

Bedzie super jak wprowadzą ten podatek. Jankesi niech tez wiedzą że umiemy liczyć ile te firmy wyciągaja na lewo podatków.

05.09.2019 02:07:44

Nie piszcie bzdur nikt nie chciał wprowadzić tego podatku. Przestańcie szerzyć defektyzm

04.09.2019 22:40:05

No to juz wiemy czemu Pence w ogóle tutaj przyfrunał i czemu chwalił Dude za "wprowadzanie rządów prawa".

Brawo Majki, brawo.

04.09.2019 17:32:11

Jak widać, władza pis za uścisk dłoni i poklepanie po plecach rzeczywiście jest w stanie zrobić Amerykanom laske

04.09.2019 17:14:27

dzieci :) przeca to wszystko jest wedlug tajnych kont ze szwajcarji na 3stosoby

winc sie nie martwcie ino naciulac i wplacic ;)

04.09.2019 15:43:03

wiadomosc dla gazety na ul aleja armi krajowej /dawny budynek telekomuniakacji / trwa wyinka drzewz drowyh drzew mzoe sie tym zajma dzinnikarze konkretnie

04.09.2019 15:35:55

Tak jak wielu PiS-iorów obrażało się na nagrania Sikorskiego w których mówił o "robieniu laski amerykanom" tak dziś PiS te słowa wprowadził w czyny i robią laskę amerykanom. Ciągną aż miło to ci klepią po plecach i chwalą.

04.09.2019 15:22:55

Wg większości komentujących Polska powinna pierwsza w Europie wprowadzić nowy podatek i wystawić się tym samym na reakcję USA. Po tonie komentarzy wnioskuję, że to ci sami którzy naigrywają się gdy tylko się da, z tzw. polskiego wymachiwania szabelką. Więc może to jednak dobrze, że w tym pionierskim zadaniu ustąpimy pola Francji i Niemcom ?

04.09.2019 15:04:34

Tak bez mydła i za obiecanki?

04.09.2019 14:11:13

Część złomu wojskowego / z demobilu h-amerykańskiego /wykupiono za dużą i twardą walutę .

To samo czyni się z zakupem bardzo drogiego w porównaniu do rosyjskiego skroplonego gazu .

Czeka też jeszcze nasz kraj wypłata wymyślonego "zadośćuczynienia " /w myśl ust.447/ dla narodu wybranego .

Po spełnieniu tych wszystkich wymogów - "przyjaciel " za wielkiej wody pomyśli nad zmniejszeniem odmów wizowy a co za tym

MOŻE iść zniesienie wiz do cudownego "raju " .

To wszystko czynią nasi politycy się na ..... złość Putinowi - który to wszystko olewa i ma tylko z tego niezły ubaw.

Co najgorsze ,że to wszystko odbywa się kosztem ... ciężko pracującego polskiego podatnika.

04.09.2019 13:56:13

No i budzet Pinokio sie juz wali przez to wlasnie do d... amerykancom

04.09.2019 13:38:33

jak sytuacja z ustawą just 447??????????????

04.09.2019 13:35:34

Tak się robi laskę amerykańcom, brawo pis!

Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy łamie regulamin, to wyślij nam link do tego artykułu na demaskator24@polskapress.pl

Masz materiał do sprawdzenia?

Prześlij do nas informacje, które weźmiemy pod lupę

Czytaj także

Polecane dla Ciebie