Wybory parlamentarne 2019. Czternasta emerytura, dopłaty do hektara i pensja minimalna. Kto zapłaci za obietnice Jarosława Kaczyńskiego?

Fot. Lukasz Kaczanowski / Polska Press

Kacper Rogacin

Czternasta emerytura, pełne dopłaty do hektara dla rolników oraz znaczne podniesienie płacy minimalnej - to najważniejsze punkty programu wyborczego Prawa i Sprawiedliwości. Obietnice PiS mogą być obciążeniem dla przedsiębiorców.

Kiedy w miniony piątek Koalicja Obywatelska na konwencji prezentowała swoje hasło „Jutro może być lepsze”, politycy KO nie spodziewali się raczej, jak bardzo ich dewiza się sprawdzi. Dzień później swoją konwencję w Lublinie miało bowiem Prawo i Sprawiedliwość i faktycznie - szczególnie pod względem oprawy i widowiskowości - PiS prześcignęło swoich rywali o kilka długości.

Politycy partii rządzącej chętnie chwalili też prezesa Jarosława Kaczyńskiego. Na tle kilkudziesięciominutowego przemówienia byłego premiera Grzegorz Schetyna i inni liderzy Koalicji Obywatelskiej wypadli dość blado. Ale najpotężniejsze uderzenie Kaczyński zostawił na koniec. Kiedy skończył referować najnowszą historię polityczną Polski, ogłosił trzy nowe obietnice Prawa i Sprawiedliwości.

Trzynasta emerytura na stałe oraz dodatkowo czternasta emerytura od 2021 roku, pełne dopłaty do hektara dla rolników, a także podniesienie pensji minimalnej - te punkty programu mogą jeszcze zwiększyć poparcie dla PiS. Poruszenie wzbudziła zwłaszcza obietnica podniesienia pensji minimalnej do 3000 zł na koniec 2020 roku i do 4000 zł w 2023 roku. Dlaczego więc, skoro w teorii jest tak pięknie, ekonomiści biją na alarm?

Zapłacą przedsiębiorcy. I konsumenci

Według wielu ekspertów finansowych, za kolejne obietnice gospodarcze Prawa i Sprawiedliwości zapłacą przedsiębiorcy, a nie rząd. Podwyżka pensji minimalnej spadnie bowiem głównie na barki właśnie przedsiębiorstw - nie budżetu państwa. Właściciele firm, którzy zostaną zmuszeni do podniesienia pensji pracownikom, będą też „odbijali” sobie straty, podnosząc ceny usług i towarów. Dziś pensja minimalna wynosi 2450 zł, a w 2015 roku, kiedy PiS wygrało wybory parlamentarne, było to 1786 zł.

Inni ekonomiści zwracają uwagę na kwestię inflacji.

„Jak zrealizować obietnice PiS? Wystarczy, że Narodowy Bank Polski przestanie pilnować inflacji i 4000 zł pensji minimalnej czy czternasta emerytura np. 1100 zł nie będą już tak imponującymi kwotami” - napisał na Twitterze Aleksander Łaszek, główny ekonomista Forum Obywatelskiego Rozwoju.

Obietnice Jarosława Kaczyńskiego skrytykował też Grzegorz Schetyna, który jeszcze w trakcie przemówienia prezesa PiS napisał na Twitterze: „Jarek kończ...”. Później odniósł się już konkretnie do punktów programu partii rządzącej.

- Jarosław Kaczyński podnosi płacę minimalną. Za to wszystko będą musieli zapłacić Polacy prowadzący działalność gospodarczą i zwykli podatnicy. To jest niemożliwe, nierealne i absurdalne - mówił Grzegorz Schetyna.

Politycy opozycji zwracali też uwagę, że w budżecie nie ma zapisanych pieniędzy na trzynastą emeryturę w przyszłym roku.

- Będzie nowelizacja budżetu - zapowiedział Joachim Brudziński, szef sztabu PiS.

Nauczanie hybrydowe zamiast powrotu do szkół

Więcej na temat:

Komentarze

4000/4000

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

12.09.2019 10:28:13

Dezubekizacja żołnierzy zawodowych opracowana przez PiS.Druk nr 1105 czeka na uchwalenie przez Sejm. Ile będzie zaoszczędzonej kasiory ? A jak będzie mało to trzeba obniżyć renty i emerytury strażakom,milicjantom policjantom,klawiszom,celnikom którzy rozpoczynali pracę w komunie. Ile tym sposobem zaoszczędzi się kasiory ?

10.09.2019 16:13:41

Mafia peowska jak odda 260mld to starczy na podwyżki

Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy łamie regulamin, to wyślij nam link do tego artykułu na demaskator24@polskapress.pl

Masz materiał do sprawdzenia?

Prześlij do nas informacje, które weźmiemy pod lupę

Czytaj także

Polecane dla Ciebie